Boşanma durumunda mal bölüşümü nasıl olur?

merhaba arkadaşlar. 2 yıllık evliliğimizi bitirme kararı aldık. Ailemin yanına yerleşmek istemiyorum. Maddi bakımdan sarsılmak istemediğim içinde mal bölüşümü hakkında bilgi edinmek istiyorum. Eşimle evlendikten sonra biriktirdiğimiz 25.000 değerinde altınlarımız var. Aynı zamanda onun adına açtığımız bir altın hesabı altın hesabı da 15.000 değerinde. Kredi çekip açmıştık bu altın hesabını. Birlikte ödüyoruz şu anda. Bu 25.000 değerindeki altınlar ve altın hesabı hep onun adına kayıtlı. Bölüşüm nasıl olur. Evlenmeden önce ikimizinde üzerine birşey yoktu. Şimdi ortada 40.000 değerinde altın ve 10.000 değerinde borç var. Kısacası bunların hepsini birlikte yaptık ikimizde çalışıyoruz ama hepsi onun adına.. Cahilim yaşım daha 21.. lütfen yardımcı olun. Henız duyulmasın diye çevremdeki avukatlara soramıyorum.

0|0
2|9

En İyi Erkek Görüşü

• Ben hukukçuyum öncelikle ne zaman evlendiniz bu önemli ? sorduğum sorulara cevap verirseniz malların tasfiyesinin nasıl yapılacağını söyleyebilirim size.

0|0
    0|0
    • 11 temmuz 2011 de evlendik. tesekkür ederim

• anne baba ayrılığıda çok zor olmalı. belkide eşim biz ilerde ayrılırız diye çocuk istemedi benden. onunda annesi babası ayrı.. o da biliyor annesizliği. benim annemle babam birbirine hala sevgiyle bakar. her evlilikte olduğu gibi onlarında kavgaları oldu. ama çözmesini bileceksin. ki biz çözemiyoruz. ben çözüme bir adım attıkça o geri çekildi. oysa o da bir adım atsa çözülecekti. hep orta yolu aradım. hep ona benzemeye çalıştım. ama o hiç bana benzemeye çalışmadı. Allah razı olsun sizden.

• Eşler arasında uyum olmadığı sürece bitmeye mahkum oluyor ilişkiler maalesef yapıcak bir şey yok.İyi seçim yapabilmek lazım demiycem evlenince değişiyor yüzler çünkü.O yüzden kararınıza saygım var ama ülkedeki boşanma oranları da beni korkutmuyor değil.Peygamber efendimiz her boşanmada yeryüzü titrer demiştir.O yüzden dedim son kez konuşun diye.Hayırlısı artık yapılacak ne varsa yardım ederim ben gizledim kendimi burdan da yazabilirsiniz.

Erkekler Ne Diyor 8

• nikah tarihinden sonra açılmış hesapsa %50 si otomatik olarak senin.. zaten şerefli bir adamla berabersen bunları dert etmene gerek yok gerekki ceketini alsın çıksın...

0|0
    0|0
    • nikah tarihinden sonra açıldı hesap. şerefli bir adam ama ailesine çabuk kanar. kandırırlar yani bir şekilde. peki ya altın durumu nasıl olur.. bir şekilden evlenmeden önce alındığını gösterirse. kuyumcu akrabası var. eski tarihli bir fatura keser vs.

• ben ticaretle uğraşan biri olarak 2 ay öncesine bile fatura alamaz kaldıki 2011 yılından önceye fatura alsın muhasebe kayıtları her ayın 21 inde kapatılır maliye kayıtlarına o tarihe kadar işlenmemiş fatura geçersizdir.. hesaplarada şimdiden tedbir koydurmanda fayda var taşınmaz olmadığı takdirde altın nakit vs. kaçırmak kolaydır o konudada hukukcu arkadaş daha bilgilidir sanırım tedbir koydurmazsan yarın çekerse öbür güne isbatın yok ! borcum vardı ödedim der işin içinden çıkar

• bende ondan korkuyorum işte. şu anda çekip satsa ailesine verse vs hiç bir şeyden haberim olmayacak. ruhum duymaz

• sana 10000 tl öder ayrıca borçta ona kalır dava kapanır..

0|0
    0|0
    • paragöz biri değilim ama daha fazla ödemesi gerekmiyor mu. ortada 40.000 tl var. tesekkür ederim..

• yok ortada borç var..onun hesabındaysa borç ona kalır..para aktarma diye bişey söz konusu olursa bankadan dekontla ispatlarsın çünkü parayı alma nedeni karşılığında bir fatura göstermesi gerekecek..sorun olmaz..max 12000 para alırsın..

• Evlendikten sonra edinilmiş mallar yarı yarıya bölüşülür. Para onun adına olmuş ya da senin adına fark etmez. Ama dikkat et, parayı çekip saklamasın. Böyle birşey yaparsa, ispat etmen gerekir.

Mirasla anneden babadan kalan mallar varsa alamazsın. Evlilik öncesi malları alamazsın. Bunun dışındaki herşeyde yarı yarıya hakkın var. Eğer evliliği bitirme sebebinizde senden yana bir mağduriyet varsa, daha fazlasını da alabilirsin.

0|0
    0|0
    • peki ya bu evlendikten sonra edinilen malları aileden kalmış gibi gösterirse. mesela düğünümde takılan seti birlikte aldık ama onun ailesi taktı. yani o altınları onun ailesi vermiş olursa

• Kim takarsa taksın fark etmez. İsterse düğünde senin ailen hiçbir şey takmamış, hep onlar takmış olsun. Onlar ikinize ait. Sana düşecek olan pay, 20.000 değerinde altın, 5.000 lira da borç olur.

• çok teşekkür ederim. herşey eşit bir şekilde olursa çok iyi olacak ikimiz içinde.

• Şöyle bişey var.. Nafaka diyoruz adına.. :)

Çocuğun varsa falan..

Çalışmıyorsan ve gelir beyan edemiyorsan adam "bunların hepsini ben kazandım.." der hak iddia etmeni engeller..

Veya evlilik sözleşmeniz yoksa.. kusura bakma diyebilirim :)

0|0
    0|0
    • evlilik sözleşmesi yapmadık. ikimizde çalışıyoruz. memuruz. aylık gelirlerimiz hemen hemen birbirine yakın.. evlenmeden önce ikimizinde maaşından başka hiç bişeyi yoktu. şimdi yukarıda yazdığım altınlatımız borçlarımız ve ev eşyalarımız var.. herşey evlendikten sonra oldu yani.

• tamam :) umarım mutlu olursun. yeni hayatında başarılar ve bol şans.

• umarım.. teşekkür ederim. derdiniz olsun olmasın sizlere de bol şans :)

• bunu eşinle konuş, biriktirdiğiniz altınları 10000 lira eksik al krediyi o ödesin. ya da tersini yap. hukuken altınlar onun kendi hesabı çünkü. iyi niyetle hallet avukatla değil.

0|0
    0|0
  • başlığa göre cevaplıyorum eşinin senle evlenmeden önceki mal varlığı yine kendinindir ama senle evli olduğu sürece aldığınız herşey yarı yarıya paylaşılır ona göre hesapla işte

0|0
    0|0
  • Evlendikten sonra edinilen tüm mal varlıkları 2ye bölünür. Ayrıca çalışmıyorsanda nafaka

0|0
    0|0
    • çalışmasam bile nafaka istemem onun olsun. cevabınız için teşekkür ederim.

• yasal haklarınızdan diye biliyorum. Ben teşekkür ederim umarım mutlu olursunuz dicemde ayrılık kararı alındıktan sonra zor tabi. :(((

• nşikah tarihinden sonra edinilen her şey ortaktır

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...