Yağlı güreşler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bugün tesadüfen TV de zaplarken Gebze Yağlı Güreşleri'nin canlı-yayınına denk geldim. Şöyle bir baktım ata sporu falan filan tam anlayamadım da aslında kurallarını. Birkaç dakika baktıktan sonra yiğit delikanlı erkeklerin güç gösterisi gibi gelmeye başladı. İlk defa denk geldiğimden midir nedir geleneksel olmasından mıdır yağlı güreşler neden popüler değil diye soruverdim birden kendime. Sonuçta ata sporu hani cirit gibi bu da. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu da yağlı güreşlerle ilgili?

İzlediniz mi hiç?

Güncellemeler:
Kabul ediyorum hiç estetik değil ama sonuç olarak ata sporu beğenen olur olmaz...Yine de kültür mirasımıza sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum

0|0
9|31

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı da meşhurdu bu spor son yüzyılda farklı spor dalları belirince unutuldu gibi ama edirne kırkpınar yağlı güreş geleneği osmanlıdan beri devam eden bir gelenektir..

Sırf bu gelenekten avrupa ve dünya serbest-grekoremen güreş şampiyonalarının tüm zamanlarda favorisi ve şampiyonuyduk..

Hamza Yerlikaya'dan sonra türk güreşini de bitirdiler..

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 30

• bu güreşle dalga geçenlerin ataları hakkında bişey derdimde burası pek uygun değil

önce yağlı güreşin esasını temelini öğrenin,

o don dediğinizde kıspettir, kıspetten tutmazsan adam kayar elinden, ne kadar güçlü olursan ol öyle normal güreş gibi alıp atamazsın adamı, rahatca kündeye getiremezsin..

orda el dona sokulur sonra kola kadar tek bacağana inersin ve kaldırırsın adamı çünü kapabileceğin başka yeri yoktur, nereyi tutsan kayar; maksat dötü avuçlayıp sana şov yapmak falan değil ama senin için çürümüşse ordaki adamların suçu yok.

siz 1.50 lilik adamların sporu olan karate, tekvando öğrenin, jujitsu öğrenin ne bilim muay thai falan napacaksınız 2 metrelik atalarımızın sporunu ?

0|0
    0|0
    • Bu sitemler bana değil umarım.

• yok yok seninle alakalı değil, dalga geçenlere bozuldum,

elini donlarına sokuyolar, böyle ata sporumu olur falan demişlerde bilip bilmeden

sinirlenmişim.. :)

• Her konuda olduğu gibi, bu sporu da kurumsallaştırıp pazarlamasını iyi yaparak popüler yapabiliriz. Bunun yapılmamasını çok anormal karşılamıyorum, çünkü hiçbir ata sporumuz bu şekilde ele alınmış değil. Genelde dışarıdan ithal sporlar bizde revaçta. Eğer şu anda ata sporlarımızdan bazıları biraz öne çıkıyorsa (mesela okçuluk), dışarıda da karşılık bulmasındandır. Aslına bakarsak, eskiden süre kısıtlaması da olmadığı için, güreşler birkaç gün devam edebiliyormuş, dolayısıyla tam bir güç gösterisidir aslında yağlı güreş. Kolay gözüktüğüne bakmamak lazım, boks gibi sporlarda ani güç patlaması bir işe yararken yağlı güreşte yaramaz, çünkü böyle hareketler uzun vadede çabuk yorar. Wikipedia'ya göre, aralıksız olarak devam eden dünyanın en eski sporuymuş Edirne'de yapılan Kırkpınar Güreşleri.

0|0
    0|0
    • 800 yıldır aralıksız devam ediyormuş TV'de de böyle söylemişlerdi.

• Balenin daha estetik olduğu konusunda aynı fikirdeysek sorun yok :)

• Herşeyden önce farklı kulvarlar, tabii ki aynı fikirdeyiz :)

• izledim. Edirnede bizzat bulunduğum zaman canlı canlı izledim. gayet güzel bir spor.. fakat sponsor bulamamasından ve üzerinde pek iddia tarzı para getiren olaylar olmadığından dolayı halkımız pek ziklemiyor..

Aslında gayet güzeldir. kurallarını da hemen her erkek bilir. genel olarak yani.

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • İzledim, canlı canlı Edirne'de de izledim. Gerçekten güç ve cüsse gerektiren bir spor. Fakat merak ettiğimden izlerim, ilgi alanıma pek girmiyor.

0|0
    0|0
  • ellerini dötlerine sokmaları itici geliyor çocukken psikolojimi bozmuştu o gün bu gündür seyredemem..

0|0
    0|1
  • Hayvan belgeseli izlediysen görmüşsündür. Erkek hayvanlar (türü önemli değil neredeyse her tür bunu yapıyor) çiftleşme döneminde dişi için kavga ederler. Onun gibi işte :D

0|1
    0|0
  • yaglı yaglı+üstü çıplak+eller g*tte+sarılı halde

ne ata sporuymuş galiba bu sporun mucidi gay filandı ahırda üst üste yakalanıncada bunlar spor yapıyoruz diye kandırmışlar öyle böle geişti bu spor :D

1|0
    0|0
  • Güreş iyidir, denk gelince izlerim. Zaten çoğu şeyi denk gelirse yapıyorum.

0|0
    0|1
  • ata sporu falan ama ben de pek sevmiyorum çok kaba geliyo ama çok zengin olsam sonuna kadar destekler sponsor falan olurum.ben izlemem o başka.bu arada ilgilenenler için çok popülerdir.

0|0
    0|0
  • Yağsız olsa daha iyi sivilce yapar.

0|0
    0|0
  • milli sporumuz bence çok güzel ve zor izlemesini severim ... o elini sokuyor ya içeri o hoş değil sadece

0|0
    0|0
  • Çok zor bir spor. Profesyonel güreşçiyle antreman yaptım oradan biliyorum. Şu ana kadar şahit olduğum en zor spordu kuşkusuz. Bana da pek zevkli gelmedi ama eskisine göre çok daha fazla organizasyonlar var. Popüleritesi artıyor bildiğim kadarıyla.

0|0
    0|0
  • Edirneli olarak izlemesem ayıp olur :) Gayet güzel ama pek popüler değil, olamaz da

0|0
    0|0
  • ohh, çok severim.

lisede yapardık biz bu yağlı güreşi.

gencecik bebelerle ne yağlanırdık, ne yağlanırdık bir bilsen...

0|0
    0|0
  • Kimse kusura bakmasın ama ben iğreniyorum gördüğümde, benim kendini yağlayarak birbirlerinin kilotlarından içeri ellerini sokan atalarım yok :/

0|0
    0|0
  • Bana pek ilgi çekici gelmiyor.

0|0
    0|0
  • yağlı yağlı güreşmi tutulur sonra zam niye geldi yağ buldunuz onla banyo yaparcasıan sürünüyonuz

0|0
    0|0
  • link Benim kıspetim swarovski taşlı..

0|0
    0|0
  • zeka ve dayanıklılık gerektiren bir spor

0|0
    0|0
  • bikinilerini giyip çamur güreşi yapan kızların güreşini izlemek kadar eğlenceli olmadığı kesin

0|1
    0|1
  • ben her gün okulda arkadaşlarla güreşiyom :D yani hiçte popüler değil diyemezsin :D

0|0
    0|0
  • sanırım estetik bir hoşlaşma durumu sözkonusu oldu sende ki yaygınlaşma çabaları içindesin:D

0|0
    0|0
    • Açıkçası pek estetik bi' spor değil ama kültürel yönü etkileyici 600 senedir sürekli oynanan tek oyun olduğu söyleniyor..

• açık havada çayırda yapılan bir güreş olduğundan sadece yaz ayları yapılıyo . ulusal anlamda edirne kırkpınarda yapılıyo yerel olarak yapılanlar da var aslında baya meşhur ülke çapında. ama uluslararsı olimpiyatlara yağlı güreşlerle katılamadığımız için gençlik ve spor bakanlığının desteği daha çok minder güreşi alanında. çünkü olimpiyatlarda çeşitli alt kategorileri var minder güreşinin. bende dedemin teşvik ve sponsorluklarıyla birara burda kurtdere köyünde yapılan müsabakalrda yer almıştım:D

• en iyi dövüş sanatları MMADIR!

0|0
    0|0
  • vallahi 10 numara spor az ense yapmadık kaç yıldan beri toprağım şampiyon yağlı güreşte

0|0
    0|0
  • izleniyor ya senin haberin yok ilgilenmediğin için...peder açıyo oldukça bizde izliyoruz mecburen :)

0|0
    0|0
  • Nasıl ata sporlarımız var anlamak mümkün değil. Yağlı güreş ney laaaan

0|0
    0|4
  • Pek sevmiyorum. Oturup izlemem yani. Atalar pek bi' bosmus, sikintidan birbirlerine sariyorlarmis. Sonra adi "Ata sporu" kalmis.

0|0
    0|2
  • yagsız yapılmasından yanayım, yaglı yaglı iyy igrenç vıcık vıcık, bir de güneş altında patates gibi kızartma kokuolar.

0|0
    0|0
  • Erkeklerin genlerinde şiddet ve cinsellik var.Spartacus dizisinin erkekler tarafından bu kadar sevilmesinin nedeni bu.Güreş hem çok yavaş hem fazla şiddet içermiyor bu yüzden dikkat çekmiyor. Boks ilgi çeker mesela.Futbol un en revaşta spor olmasının nedeni mücadele düzeyi çok yüksek ve matematiksel bir hal aldı bu oyun.İşte hangi oyuncuyu hangi mevkide oynatsak acaba daha yüksek randıman alırız?.Bir nevi mühendislik de girdi işin içine ve bunlar hep erkeklerin sevdiği şeyler.

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 9

• Yağlı Güreş mi :))

Ya ben mi fesat'ım yoksa herkesin mi aklına aynı şey geliyor yağlı güreş denildiğinde..

0|5
    0|0
  • Güreşi hiç sevmiyorum, Ata sporumuz da hiç estetik değil el kol tuhaf yerlerde :) Güncelleme bekliyoruz halk olarak :)

1|1
    0|0
  • görüntü itibariyle itici bir ata sporu , bazılarına hoş gelir orasını bilemem .

1|2
    0|0
  • iyi güzel güç gösterisi de karşıdaki kısmete elini daldırınca...bilemiyorum

yağsız olması kanaatindeyim

0|3
    0|1
  • Samimi olmak gerekirse gerçektende hiç hoşlanıyorum. İğrenç geliyor.

İzleyemiyorum miğdem bulanıyor.

0|1
    0|0
  • Bizim bütün ata sporları kaba kuvvete dayalı nedense... Bu kadar vurdulu kırdılı bir millet olmasaymışız keşke...

0|0
    0|0
  • Ha irmik tatlısı ha güreş..itici şeyler.

0|1
    0|1
  • Hiç ilgimi çekmez.

0|0
    0|0
  • evet biliyorum ama hiç sevmem

0|0
    0|0
Yükleniyor...