Bir Galatasaraylı'dan Beşiktaşlılar'a -bir defaya mahsus- soru...

"Beşiktaş hakkında soru sormak sana mı kaldı" diye düşünenler varsa içinden söylesin, başlığa yazmasın :)

"Gordon Milne'nin Beşiktaş'ı", bana göre 96-2000 döneminin büyük Galatasaray'ına değin Türk futbol tarihinin gördüğü EN MAKİNA takımdır. efsane bir kadrodur ve ligi 3 yıl bileğinin hakkıyla "parsellemiştir."..

o yılların Beşiktaş'ı ile maç oynamak gerçekten bir ızdıraptı :) bunu bizzat hasta Galatasaraylı babam söylerdi...

Antiparantez... Ulvi de türk futbol tarihinin en beyefendi futbolcularından biriydi. bir hakem şöyle demiştir: "be adam, bir pozisyona da itiraz etmez misin!"

az önce ailedeki tek Beşiktaşlı ile konuşurken söz Milne dönemine geldi. onun verdiği isim Şifo ydu ama ben Beşiktaşlılara sormak istiyorum.

Gordon Milne döneminin o makinasında EN BEĞENDİĞİNİZ futbolcu kimdi?

benim oyum tartışmasız Feyyaz'a gider. çok büyük golcüydü. Beşiktaşlılar kusura bakmasın ama bana göre tam bir baş belasıydı :)

NOT---- anket dışından da isim verebilirsiniz...

• Metin Tekin
    20% (2)15% (3)17% (5)Oy Ver
  • Ali Gültiken
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Feyyaz Uçar
    50% (5)45% (9)47% (14)Oy Ver
  • Mehmet Özdilek (Şifo)
    10% (1)20% (4)17% (5)Oy Ver
  • Rıza Çalımbay (kaptan)
    20% (2)20% (4)19% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
her ne kadar hak etse de Feyyaz lehine bu kadar fark beklemiyordum açıkçası.

katılan herkese teşekkürler.

0|0
6|22

En İyi Erkek Görüşü

• Ben 1978 dünya kupasını izlemiş biriyim.Çok uzun zamandır futbolu takip ediyorum.O dönemi dün gibi hatırlıyorum. Saydığınız oyuncular içerisinde elbetteki en değerlisi Mehmet Özdilekti.

Metin harika bir gole dönük kanat oyuncusu,Ali ve Feyyaz da çok iyi golcülerdi. Havadan Ali,Yerden ise Feyyaz daha etkiliydi.Velhasıl ikiside iyi oyuncuydu.

Ama benim seçimim Rıza Çalımbay olacak.Çünkü o ASİL kişiliğiyle yapının çimentosu oydu.

Kendisiyle şahsende tanıştım vaktiyle, gerçekten adam gibi bir adamdır,Türk sporunda pek çok kişi için örnek bir insandır.

Sağolsun Rıza Kaptan gibi değerli insanlar,hep varolsunlar inşallah.

2|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Beşiktaş hakkında soru sormak sana mı kaldı diye düşünmem,burda herkes takım gözetmeksizin soru sorabilme hakkına sahiptir.cevaba gelince güzel bir kadroydu,diğer takımlar için korkulu rüyaydı adeta.metin-ali ve feyyazı ayırmak çok güç,bir ailenin üçüzlerini ayırması kadar hemde:)şifo ve rıza kaptan da çok iyidi.ama süper golleri için şıklardan Feyyaz Uçarı seçiyorum..

0|3
    0|0
  • Metin Ali Feyyaz kardeşleri:)

0|3
    0|0
  • Ne kadar da özlemişim eski "Spor"u , sizleri :/

0|1
    0|0
    • Cardgre renktaşım, geçen sezon ara verdin, verdim, verdik; takım tepetaklak oldu. bu sene sinerjimizi yollayalım :)
      doğru diyorsun.

• Ben küstüm spora gerçi ama duygulanıyorum arada. :))
      Kesinlikle , tekrar kazanalım o grubu.

• çok çağ dışı kaldık ya,görüyor musun :(

0|1
    0|0
  • Rektasm bizde cevap verebiliyo muyuz ;) ?

0|1
    0|0
  • Feyyaz Uçar

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• 2 isim futbol tarzları arasında bayağı fark var

eğer başarı golle ölçülüyorsa Feyyazın gol ortalaması şifodan daha yüksekti.maç başına 0.65 gibi bir orandı yanılmıyorsam.2 isim de birbirinden başarılı ama büyük Beşiktaşlı abilerimden ve babamdan duyduğuma göre Feyyaz bambaşka bir golcüymüş

Bu arada sana 5 yıldız vereceğim aklımın ucundan geçmezdi :)

1|2
    0|0
  • Mehmet Özdilek'e oy verdim, çünkü kariyerinde kırmızı kart yemişliğini görmedim, ayrıca Atıf Yılmaz misali "en kötü eseri"nde bile belli bir çıtadan aşağı düşmemiştir, Sergen Yalçın'ın döküldüğü, takımı yalnız bırakıp yenilgiye mahkum ettiği maçlar çok olmuştur ama Şifo hep bir şeyleri denemiştir 90 dakika... Maestroluk budur...

İsviçre maçındaki o çelme takma vakası olmasaydı... Kanal 24 bir el atsın "Keşke Olmasaydı - Şifo" çeksin :)

Galatasaray'dan ziyade Fenerbahçe bizden çok çekiyordu 90'ların başında... Ali Şen'in "Türk Abramoviçliği" başlatmasından itibaren her şey tersine döndü, kolej takımlığı değil "yıldızcılık" saplantısı başladı ve çöktük. Rosenborg travmasından sonra Lucescu'ya dek "acıların takımı" olduk :)

0|1
    0|0
    • :)
      "Ustanın Hikayesi". Bu da güzel durmaz mı. Halihazırda TFF de Ankara'dan ulufe/icazet alıyorken.

Kibar Feyzo, ne yapıp eder, her maç bir gol atardı bize. Onun için baş belası dedim ya soruda.
      Çok efendi adamlardı yalnız. Beşiktaş terbiyesi denen şey şehir efsanesi değilse, suyundan bolca almışlardı. Hala da öyleler. Bir de Ali Gültiken'i bazen Trt 3'te izliyorum, akıcı bir diksiyonu var. Biliyorsun, bizde kitap okuyan futbolcu nadirattan da ötedir. Kemalettin vardı, İşçi Partili idi. Tolunay Kafkas vardı; hatta -hangi yazar hatırlamıyorum- onu takım otobüsünde Kafka okurken gördüğünü ballandırarak yazmıştı. Normal şeyler, çölde vahaymışçasına karşılanıyor.

Abramoviçler de olacak tabii. Onlar futbolun aparaçikleri, Yeltsin'leri :)

• Stadların "arena"lara döndüğü bir zamanda, küçük yaşlardan itibaren "gladyatör" yetiştirme formatlı bir düzende, futbolcuların eğitim hayatında ilerlememesi, entelektüel gelişime zaman bulamaması, hatta hevesli bile olmaması çok doğal...

Üniversite yüzü görmüş bir tek Hakan Balta'yı duydum, başkaları var mı pek bir bilgim yok açıkçası.

Röportajları izlerken futbolcuların hep aynı cümlelerle konuştuğuna bakmak yetip artıyor :) Hatta bu klişelere teknik direktörler de katılıyor ki, Metin Tekin'i izlerken "Metin acaba başka bir branştan mı bahsediyor?" diye çok düşünmüyor değilim :)

Mesela Arda Turan "o pozisyon"u anlattı en son, bence anlatmasa da olurdu :)

• O dönemi biliyorum. Harbiden Gordon Milne Beşiktaşı makina gibi bir takım yapmıştı, kondisyon olarakta zirveye taşımıştı, takır takır oynuyordu herifler. Dünkü final maçının Borussia Dortmund'u gibiydi dersem anlayın yani. Beşiktaş'la maç yapmak ızdıraptı.

Bana göre en büyük golcüsü Feyyaz Uçar'dı, en beğenilen futbolcu da atom karınca lakaplı Rıza Çalımbay'dı.

1|1
    0|0
  • Dışarıda maç yaparken feyyaz ben olurdum itiraz edip ben olacam diyen olursa oynamayı reddederdim öyle veya böyle olurdum:/

0|3
    0|0
  • Tek bir isim verirsem sorunla çelişmiş olurum. Makinanın bir parçası bile işlemese, makinaın üretimi durur. Rıza, Metin, Ali, Feyyaz, Mehmet ve diğerleri. Bunlar makinayı oluşturan etkenlerdi. Hangini daha çok severdin diye sorulabilir belki ama beğeni açısından ben bir kıyas yapamam..

Feyyaz, Mehmet ve Rıza arasında gider gelirim.

0|1
    0|0
  • net hatırlayabildiğim bir dönem değil ama koyu bir beşiktaşlı olarak MAF üçlüsünü ayırmak istemem. birini seçmek zorundaysam sanırım bu feyyaz olurdu.

0|1
    0|0
  • ben de gs liyim beşiktaş ın kadrosu hiçbir zaman kötü olmadı ki. bide altyapıdan da çok iyi adamları çıkıyor. ama şu var beşiktaş ın pek az zaman adam gibi teknik direktörü oldu , olduğunda da hep başarılı oldular zaten. kaç senedir dikkat ediyorum, ya en iyi kadro onlarda ya da 2. ama başarı yok yöneticileri çok kötü doğru dürüst teknik direktör getiremiyorlar. tüpçüden kurtuldular gerçi ama yine sıkıntı.

0|2
    0|0
  • bir fenerliye soracak olursan metin derim.aslında m-a-f birbirini tamamlıyordu.güzel bir üçlüydü vaktinde.gordon milne beşiktaşa çok şey vermiştir ayrıca.

0|1
    0|0
  • 1-2-3 yetmez 4-5-6 olsun Metin Ali Feyyaz koysun Beşiktaşım şampiyon olsun.

Efsane kadroydu gerçekten. Beni Beşiktaşlı yapan kadro diyebiliriz aslında. Tercihim Feyyaz'dan yana olur.

0|2
    0|0
  • Metin Tekin dedim ama torpil geçtim sanırım çok efendi kilikli biri olduğu için galiba ama geçenlerde efsanalerin maçını izledim sağ kanadı koridor gibi kullandı metin tekin :)

0|2
    0|0
    • bir zamanlar facebook kullanırken arkadaşlık teklifi gönderdiğim tek futbolcuydu, çünkü emindim ki metin o teklifi geri çevirmezdi. aynı gün kabul etmişti hemen :)

sarı fırtına, adam gibi adam gerçekten :)

• D: Mehmet Özdilek (Şifo)

0|1
    0|0
  • beşiktaş hakkında soru sormak sana mı kaldı? sorusunu soran adamda mallık bulurum zaten

0|1
    0|1
  • Metin ali feyyaz üçlüsünü çok duydum hiçbirinin futbolunu izlemedim ama oyumu feyyaza attım :D

0|2
    0|0
  • Feyyaz Uçar diyorum :) yeri ayrıdır :)

0|2
    0|0
  • şifo mehmett

0|1
    0|0
  • rızaaa aaaaaaa

0|1
    0|0
  • Sarı fırtına diyorum. Her ne kadar metin-ali-feyyaz üçlüsünden birini seçmek zor olsa da..

0|1
    0|0
  • Mehmet Özdilek (Şifo)

0|1
    0|0
  • RIZA ÇALIMBAY'ın lakabı kaptan değil, " ATOM KARINCA" dır ;)

0|1
    0|0
  • metin ali feyyaz dedkleri o metin tekinmiymiş nefret ediyom o adamlardan rıdvan dilmen metin tekin çok rezil adamlar dayamşlar sırtlarnı ntvye dötleri yemiyo hocalık yapsnlar işleri güçleri eleştiri yapmak godugum ogulları

0|1
    0|1
  • o beşiktaş kadrosunu galatasaray ancak takım satın alarak şike yaparak ergun gursoyuyla geçmiştir..

0|1
    0|0
Yükleniyor...