• Sor
  • Bence

Vefat eden babanının borcu yüzünden çocuklarının maaşına haciz konulabir mi?

Vefat eden babanının eski parayla 100 milyar borcu yüzünden çocuklarının maaşına haciz konulabirmi? Bilgisi olan cevap verebilir mi acaba?

Güncellemeler:
Mecburi güncelleme.Benim babam değil arkadaş için sordum ve reddi miras yapmak istemiyorlar 6 kardeşler ve hepsine maaşınıza haciz gelicektir diye bankadan kağıt gelmiş.Bankaya kredi borcunu ödeyemediği için para 100 milyara çıkmış olay bu

Görüşün nedir?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Görüş

• Şahıs vefat etmeden önce almış olduğu kredi için sigorta yapıldığına göre vefat sonrasında borcu sigorta öder. Sigorta poliçesini bir avukata göstererek danışın. İçerisindeki maddeler çok önemlidir. Borcun sigorta sırasında güncellenmesi ya da başka bir işlem yapılması önemli değil. Çünkü miktara göre ve yaşa göre poliçe düzenlenir. Poliçe ücretide buna göre çıkarılır. Mirasçılara borcun çıkarılmasıda doğal birşeydir , çünkü mirasçı olmasa alacaklı kişi ya da kurum vefat eden şahsa ait taşınır ya da taşınmaz bütün malvarlığının satışını yaptırarak borçtan düşürülmesini talep eder ve yasal olarak uygulatır.Poliçenin süresi borç bitmeden bitmişse eğer yapabileceğiniz birşey yok maalesef. Borç devam ettiği sürece yenilenmesi gerekir bundan dolayı...Reddi miras yapmak mı avantajlı yoksa mirası kabul edip mallerın satışını yaparak borcu ödemek mi avantajlı buna bakılmalı... Banka avukatı zaten mallara tedbir kararı koydurmuştur büyük bir ihtimalle. Arsayı ipotek göstererek kredi almak ve bu kredi ile borcu ödeme yöntemi biraz zor yani..Yapılması gereken , bir avukat ile anlaşıldıktan sonra banka avukatı ile görüşülmesi ve uygun bir yol bulunması daha mantıklı olacaktır miras kabul ediliyorsa...

• Tşk ederim

• rica ederim... 7/24 hizmetteyim :)))

• :)

Erkekler Ne Diyor 35

• tereke hesaplanmamış mı babası öldüğünde.babasının şahsi cezalarından onlar sorumlu değil.ayrıca o maaşada haciz gelmez.

• Ellerine gelen kagitta maaş olayı varmış ve araştırdım 4'de bir maaşını alirmış banka

• miras ve borç bir bütündür.birini alıp diğerini bırakayım diyemiyorsun

• Mirasın varisi olur ancak borcun varisi olmaz... Ona ait para arsa tapu maaş vb maddi şeyler varsa onlara el konabilir...

• @istblue34 yorumuna ne diyorsun

• Öncekileri Göster
    • tamam bunu söyliyeyim teşekkür ederim :D

• Rica ederim... iyi geceler...

• Aynen reddi miras yapsınlar ne uğraşıyorlar ki gülxx

• bir gıcık akraba yüzünden.Adam bunları rencide etmiş tarlayı ben götürücem siz o yamalı donlarınızı satsanız alamazsınız diye

• Öncekileri Göster
    • Ne güzel :D

• :)

• eğer mirası red etmezlerse mirası kabul etmiş olurlar. mirası reddeymeyen mirasçılar mirasçının borçlarından ve alacaklılarından sorumlu olurlar. Dolayısıyla mirasçı miras bırakanın borçlarının ödemekte mükelleftir. miras verenin külli halefleri olacağı için onun borçlarından da aynı derecede sorumlu olunacağı için maaşına haciz konulması hukuken uygundur.

• yahu babalarından mal ya da para kaldıysa borcu ödesinler mirasa sahip çıksınlar, ama sadece borç varsa, neden reddimiras tan yayarlanmıyorlar.

• öyle değil adamın Zamanında yaptığı ev ve gurur meselesine döndurdükleri arsa

• biliyordum işin içine mal ve miras olduğunu, çıkar yolu yok, ev ve arsa yı çok kurtarmak istiyorlarsa hacze katlanacaklar, yoksa ikiside elden gidecek.

• bildiğim kadarı ile tek yol reddi miras..ki bir beklentileri yoksa maddi olarak neden yapmak istemiyorlar ki

• yakında bunuda yapar devlet merak etme..

• sigortası yokmuydu vardır öyle şey olmaz

• borç iki defa ertelndi.normalde alınan kredinin sigortası yapılıyor.ölüm halinde sigorta ödenecek dendi.Ama ötleme yenileme diye bir şey olmuş bu durumda o sigorta geçerli olurmuymuş dedi bana

• Öncekileri Göster
    • Soruyu sordum ama net cevap için yarın git bir avukata danış dedim.

• mantıklı :)

• bence bilgisi olan inek değilse cevap verebilir.

• bu arada hukuk siteleri var biliyosundur.gerçekten avukatlar falan üye.birbirlerine soru soruyolar bazen.iki dk üye olup çok net bilgi alabilirsin.şimdi oturup miras hukuku hatmedecek değilsin ya :))

• teşekkür

• reca

• ölen adamın borcunu herkesten isteyemezler.mirasçılardan isterler.reddi miras diye bir olay var.dava açılır bunun için.mirası reddediyorum diye.o zaman kurtulur borçtan

• link link Bunlara bir göz atabilirsin.

• teşekkür ederim bakıyorum şimdi

• 2006 da sorulan aynı durum

• reddi miras yapmadıkları sürece varislerden borcu tahsil ederler eğer bu varislerden emekli olan varsa sigortaya gidip benim emekli maaşıma dokunulmasın diye kağıt verirse emekli maaşı kesilmeyebilir ama çalışıyorlarsa maaşlara haciz gelir

• bildiğim kadarıyla mirası kabul ederseniz konulurmirası reddedebilirsin

• Reddi miras yapmak istemiyorlarsa. Borca katlanmak durumundalar tabiki bunun süresi var 3 ay içinde reddi miras davası açmaları gerekiyor. Kardeşlerin aralarında maddi durumu en zayıf olan mirası kabul eder ve intikal eden miras borcu karşılamıyorsa yırtabilirler bu durumdan. Anladığım kadarıyla reddi miras yapmadıklarına göre miras payları borcu karşılayacak seviyede.

• Yok hepsi kendi halinde bir maaş kıt kanaat geçinen insanlar ama o tarla gurur meselesi olmuş.Bunlar bırakırsa kapıda bekliyen akrabalar kapmasın derdindeler

• Anlıyorum bu durumda yapmaları gereken eğerki gurur meselesi ise dediğim gibi bir kişinin mirası reddetmemesi ve borcu yapılandırması olacaktır. En mantıklısı şu durumda böyle yapmaları.

• Tşk ederim iIeticem kendisine

• reddi miras yapabilir ya da babayı reddedebilirler borçtan kurtulmak için. babayı reddetme kağıt üzerinde tabi sadece mezarına falan gitsinler :9

• evet bu mumkun servet mıras kaldıgı gıbı borcda mıras kalabılır :)

• Çocuklarının maaşına haciz konulup konulamayacağı konusunu tam olarak bilmiyorum ama, mirası reddetmezlerse bu parayı ödemek zorundadırlar onu biliyorum, maaşa haciz konulsa bile çok cüzzi bir oranda haciz konulabilir, yani korkacak birşey yok, 6 kardeş'e bölündüğünde çok az bir kesinti yapılır maaştan.

• inşallah diyelim

• eğer hiçbir işlem yapmazsanız mirasçıların maaşının 1/4 üne haciz konulabilir. babanızın vefat tarihi çok önemli. vefat gerçekleştikten sonra 3 ay içerisinde miras reddi davası açılabilir.ve miras reddi davası babanızın ikamet ettiği adreste bulunan sul hukuk mahkemesinde açılacaktır.kısacası mirasçılar mirasbırakanın borçlarından mesuldur. miras reddi davası açıldıktan sonra sözkonusu borç üstsoya kalacaktır. ( borçlunun anası ve babası )

• Eğer kredi çektilerse hayat sigortası olduğu için bu borç silinir. Eğer farklı bir konu varsa da miras red edilerek bu borçtan kurtulabilirsiniz. (Borç ve varlık miras olarak kabul edilir)

• Miras hakkı talep ederse konur . Diğer türlü çok zor.

• Maaşa haciz koymazlar ama vergi borcu gibi taksitlendirerek ödemek zorunda kalırsın. Bu arada babanın tüm mallarına borç ödenene kadar el koyulur. Arkadaşım aynısını yaşadı oradan biliyorum. Tabi onun durumu biraz daha farklıydı. Ama aynı şeyler bankada oldukça yüklü parası var ama devlet bloke etti 2015 e kadar borcu bitince bloke edilen hesapları ve el konulan mallar geri verilecekmiş.

• Tabi dava açmaları gerekli bu söylediklerim için haberi olsun arkadaşının.

• Tşk ederim birazdan ararım çok sağoI

• Valla hıc bır bılgım yok. Ne garıp olaylar. Allah borcumuzu odemeden ôlmeyı nasıp etmesın aga.

• Devrediyormu bılemıyorum araştırmak lazım.

• mirası reddederlerse borçlarda mallarda mirasçıya kalmıyor

• ama 1 ay içinde

• Öncekileri Göster
    • yasa değişmiş olabilir 2 sene once hukuk dersınde öğrenmıstım 1 aydı

• Tşk ederim :)

• Burda ki söylenenler belki içini rahatlatmayabilir sen istersen hukuki.net'e üye ol ordan sor avukatlara filan onlar yardımcı olurlar . Siteye üyelik biraz zor soru soruluyor soruların cevaplarını netten araştırarak bulabilirsin .

• Tşk

• Benim önceden duyduğum bir bilgiye göre mirası kabul ederse onu ödemek zorunda kalıyormuş, herhalde söylemiyorlar borç olduğunu. Tabi bu sadece bir duyum kesinlikle %100 doğru diyebileceğim bir bilgi yok.

• Mirasını kabul ettiyseniz evet konulabilr borcu reddetme hAkkınızda var

• olmamışsa kefil olmuşlarsa ve sözleşmede imzaları varsa borçlu dışındaki aile bireylerinin bilgimiz dışında verilen krediyle ilişkilendirilmekten dolayı dava açarlarsa banka avukatlarına tazminat hakkı kazanabilirler

• Siz borca kefilmi oldunuz borc kredi borcumu ?

• ölen kişinin borcu ölenle birlikte hazineye devredilir ve devlet tarafından ödenir ama bunu bilmeyen türk toplumu ve avukatları borcun tahsilini ölen kişinin varislerinden almayı daha mantıklı bulur çünkü devlet hazinesinden ödenecek borç ta avukat ücretleri ödenmez ana borç alacaklıya ödenir ve dosya kapanır avukatla ise kendi ücretlerini alabilmek adına aileyi taciz ederdi ama bu artık hayal oldu alamazlar ölen kişinin borcunu aileden

• bunu ilk defa duydum doğrularmısınız acaba

• Öncekileri Göster
    • yapılmışsa sorun yok ve baban neden dolayı vefat etti kalp falan değil dimi sigortadan saklanan bir durumdan dolayı ettiyse vefat sigorta şirketi ödemek istemeyebilir ama dava açarsanız kazanma şansınız yine var

• Yarım hekim candan eder, yarım hoca dinden eder :)) Borçlar kanununu iyi okumalısın dostum

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 6

• Babadan kalan malları kabul etmişlerse borcunu da kabul etmiş sayılırlar. Kalan malları almıyoruz, reddi miras ediyoruz derlerse o zaman borcu da ödemek zorunda kalmazlar.

• evet onu dedim ama iş inada binmiş.Büyük değerli bir tarla yüzünden bir akraba bunlara kök söktürüyormuş.Ellerine kağıt gelmiş varmıdır böyle bir hakları diye sorayım dedim

• valla öncelkle ortada bir borc var babanın mal varlığı satılır o borç ödenir geriye ne kalırsa red mi edelrler alırlar mo ora mirascılra kalır...

• Eğer reddi miras yapmazsanız haciz konulabilir. Vefat eden babanın bütün mirasçılarının imza vererek mirası reddetmesi durumunda haciz işlerimi gerçekleştirilmez.

• mirası kabul edilirse miras kalan paradan borç düşülüyor kalan para teslim ediliyor. ama reddi miras hakkı kullanılırsa mal da yok borç da ...

• evetde para kalmamış zaten.Adamın borcu kalmış ve reddi miras yapmıyorlar.

• onu bilemiyorum ödeyecekler mecbur ama ne şekilde bilemem

• ne diyorsun. babalar gibi konulur hemde

• Hadi yaa

• konulur canım.100 milyar kredi borcuysa kredi kullandırılırken hayat sigortası yapılıyor öyle bir durumda sigorta tüm kredi borcunu kapatır hatta murisin ödediği tutarı mirasçılara geri verir.Eğer mirasçıların bu borcu ödeyecek durumları yoksa veya murisin bıraktıkları borcu karşılamıyorsa reddi miras yapma hakları vardır.Sanırım mahkemeye dava açılıyor ve tüm bırakılan mirası mirasçılar red ediyor.Ne borç ne de başka birşey kalmıyor.

• Büyük değerli bir tarla yüzünden bir akraba bunlara kök söktürüyormuş.Ellerine kağıt gelmiş varmıdır böyle bir hakları diye sorayım dedim.Kredi çekmiş ödeyememiş ve borç 20 milyardan 90 milyara çıkmış.Yani maaş ellerine geçmeden tamamı gidiyor öyle mi

• Öncekileri Göster
    • hayat sigortası yapan firma genellikle kredi alınan bankanın yan kuruluşu olur.Gidip konuşsunlar bi.Atıyorum İşbankasıysa Anadolu hayat emeklilik yapar sigortayı.Olmadı o firmayı da dava ederler.

• Şimdi aradım dediklerinizi anlattım bu iş böyle olmaz git bir avukata danış dedim.

Yükleniyor...