Ölen birinin arkasından mevlid okutulması

Bu konuda diyanetin olumlu bir açıklaması yok.Özellikle kişinin ölümünün 7,40 ve 52.gününde genelde mevlidin okutulduğuna şahit oluyoruz fakat İslam alimleri, ölünün arkasından belli zamanlarda okunan mevlidin sonradan çıkarıldığını savunuyor. Bu konuyla ilgili araştırma yaptım fakat aklıma takılan bir şey var.Sonuçta dualarımız o kişiye ulaşıyor. Halk arasında belirtilen zamanlarda okutulmaması pek de önem arz etmiyor anladığım kadarıyla.Sormak istediğim şu: Mevlide katılanların çoğu o kişinin tanıdıkları, eşi, dostu, akrabaları, onları yedirmek ve belirtilen günlerde mevlid okutmak yerine, ihtiyacı olan birilerini ya da çocukları yedirmek ve o kişinin ruhuna armağan etmek daha makbul olmaz mı? Bu konuda bilgisi olan varsa, fikrini beyan ederse sevinirim.

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Peygamberimize söylenen sevgi ifade eden methiyedir şiirdir adını ne koyarsan koy bunda da bir sakınca yoktur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• evet söylediklerinde haklı olabilirsin ve son cümlen gayet mantıklı

ama şöyle bir süreç biliyorum yanlışım varsa düzelt lütfen

bir kişi vefat ettikten 7 40 ve 52 sinde tabi en sonuncusunda etin kemikten sıyrılma süreci vardır

daha az acı çekilsin diye dualar edilir

bende bir zaman bu konuyu araştırmıştım

1|0
    0|0
    • Herkesin beden, kemik yapısı farklıdır, kiminin 52.günde, kiminin 55.günde kiminin 60.günde eti kemikten ayrılır.

• sonuç olarak bu acıyı dindirmek amaçlı olabilir mevlütte okutulan dualar

tabi daha derinlemesine araştırmak gerekir

• araştırman doğru bunlar sonradan çıkartılan bi'dat denilen alışkanlıklar bazı bölgelerde farz gibi ayrıca bazı hocamsıların gelir kaynağı olmuş durumda gereksiz ve boş bir alışkanlık dediğin gibi ihtiyaç sahiplerine yardım yapılsa daha yakışan bir davranış olur zaten okudukları şey dua falan değil şiir

1|0
    0|0
  • yani mevlıtın amacı olunun ruhuna fatiha yasin Kuran göndermektır ıyı bıseydır ama tabiki yanı ayrıca fakırlere yardım edilebilir o da ayrı sevaptır

1|0
    0|0
  • Bilmiyorum ama bana biraz farklı geliyor yani otur kendin duanı et aslında amac bir araya gelmek :)

1|0
    0|0
  • Küfürdür.

0|0
    0|0
    • Saygı anlayışınız (!) için teşekkür ederim.

• Yahu mevlide laf ettim inançlara sayın yok diye babaladın.

Bende sana bunun inanç değil bir şiir olduğunu söyledim.

Nedir bu ciddiyet afacan.

İstersen azer bülbülden şarkı oku, tamamen tercihtir.

Kırdıysak kabalık ettiysek kalma kusura.

• Ne olursa olsun, ben rahatsız oluyorum, karşımdaki kişi ister bir ineğe tapsın, ister ağaca, isterse inancında farklı durumlar, tercihler söz konusu olsun (sadece inanç için geçerli değil), yanlış bulduğumuz durumları güzelce açıklayabilmeliyiz. Sonuçta karşımızdakini tanımıyoruz, espri anlayışını, karakterini bilmiyoruz, seçici olmamız gerektiğini düşünüyorum kullandığımız cümleler için.O nedenle rahatsız olduğumu belirtmek istedim.

Önemli değil.

Kızlar Ne Diyor 1

• mevlüd sonradan cıkması dogrudur bırebır bızzat hocaya danıstm

1|0
    0|0
Yükleniyor...