Zamanda yolculuk teorisi sizce ileride mümkün olacak mı?

Zaman, henüz fiziçiler tarafından kesin doğasının bilinmediği ölçülebilen ve uzaysal boyutu olmayan kontinyum. Günümüzde zamanda yolculuk her ne kadar bilim-kurgunun egemeliğinde olsa da bu sizce ilerde gerçek olur mu? Zaman hep ilerliyor ama hiç düşündünüz mü zamanı durdurmayı? Yahut zamanda ileri ya da geri gidebilmeyi? 10 yıl öncesine geri dönmek ister miydiniz mesela? Zamanda yolculuğun gerçekleşmesi için solucan deliklerine (wormholes) ihtiyacımız var. Fizikçilere göre "kozmik zaman makinesi" olan solucan delikleri ileride kullanılıp zamanda ileriye ya da geriye yolculuk yapılabilinecek mi? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

0|0
7|25

En İyi Kız Görüşü

• Evet bence olabilir, ama torunlarımızın torunlarının torunları bile göremez..

0|1
    0|0
    • Haklısın... Biraz komik gelebilir ama sırf şu kainatın özünü kavramak ve olup biten teorilerin bir bir gerçekleşmesini görmek için 1 milyar yıl yaşamayı hayal etmişimdir ama yani aradan kaç kuşak geçer düşünmek bile istemiyorum... :)))

• donnie darkoyu falan mı izledin sen naptın:D

• Yook sadece merakım var geçen yazın gece uyku uyuyamıyordum bazen bunları düşünmekten :D neyse seni de daha fazla etkilemeyeyim :D

Kızlar Ne Diyor 6

• ileride değil biran önce olsa çok iyi olur yeterince ileride değil miyiz artık mümkün olsun ama lütfen sevgili bilim adamları ama lütfennnn

0|2
    0|0
    • Biz daha herşeyin başında gibiyiz bu dediğim olay ışınlanmadan bile sonra olacak diye düşünüyorum ancak ışınlanmada ilk adım ABD'da ikinci dünya savaşı sırasında Philedelphia denwyi yapıldı, 30-40 kişilik bir Amerikan ordusu 600 km uzağa ışınlandı...

• :D ilahi ya zamanda geri gitmek çok zor yalnız ama ileri gitmek olası görünüyor çünkü ileri yolculuk için yeter kadar enerji mevcut. :)

• ben geri gitmek istiyorum

• Mümkün gibi görünüyor

link

0|1
    0|0
  • Zamanda yolculuk, dikkatimi en fazla çeken konulardan birisidir.

Geçmişe yolculuk yaptık diyelim, birisi dedelerinden birisini öldürürse kendisi gelecekte var olması imkansız olacaktır. O zaman da karşımıza imkansızın imkansızı çıkacaktır. Bu durum maalesef bilim adamları tarafından açıklanamıyor.

0|0
    0|0
  • Zamanda bazı yolculuklar yapan eyliva, peygamberler ne yapıyordu?

0|0
    0|0
  • Öyle bişey olsa hayatta heyecan kalmaz hataları telafi etmek lazım. Allah dünyayı öyle bir düzende yaratmış ki zaman yolculuğuna hiç gerek yok hayat zaten zaman yolculuğu saçma sapan işlere kafa yormayın

0|0
    0|0
  • bu gidişle evet

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• Evet bazı cevapalr verilmiş ben de bir noktaya işaret edeyim, yüksek kütleler etrafında zaman daha yavaş ilerler. bu da bir teori. zamanda ileriye gitmek kanıtlanmış, hatta uydulardaki atom saatleirndeki düzeltmeleri örnek verebiliriz ya da uçağın dünyanın gidişatının ters yönündeki deneyi falan filan.ama zamanda geriye gidilebileceği pek kesin birşey değil ve olmayacak gibi de. bir aralar kafayı takmıştım bu konuya çok araştırma yapmıştım kendi çapımda ilginç konu :) lisede bile eğitimi veriliyor zamanda ileri gidilebileceğinin. ışık hızına yakın hızlara ulaşmak zor gibi, o yüzden insanlar yoğun kütleleri kullanarak zamanda yolculuğu düşünüyorlar. ya da karadelikler ve solucan delikleri. sonuçta evrenin tromboline benzetilmesi çoğu konuda mantıklı eğilip bükülebilmesi de öyle, bir noktasından bir noktasına ışıktan daha hızlı kestirme yapılabileceğine inanıyorlar. solucan delikleri doğrumu var mıbilinmiyor ya da gerçekten bizim düşündüğümüz işe yarıyorlar mı bilinmiyor. zamanda geriye gidebileceğimiz konusuna şöyle bir yaklaşımda bulunmak istiyorum. insanoğlu herzaman açgözlüdür ilerde geçmişe gelenebilseydi kesinlikle birileri şimdiye dek gelmiş olurdu. zamanda yolculuk mümmkün değil bence çünkü gelecekte bulunmuş olmalıydı, belkide mümkündür ama tüm insanlar bulamadan ölmüştür. ki öleceğimiz garanti. demekki zamanda yolculuğu bulamadan insanlık yok olacak. ya da zamanda yolculukla geçmişe gittiğimizde tamamen apayrı bir dünya ile karşılaşacağız yani paralel evrenimsi bişey. ya da en uçuk düzeyde yaklaşıyorum matrix tarzı bir bilgisayar ortamında yaşıyoruz ki bu yüksek bir ihtimal ozaman da herşey mümkün. bu konu tamamiyle muhteşem keşke fiziğin önü açık olsa da eğitim alsam kendimi geliştirsem ama fizik okumak akla mantığa sığmıyor :) Fizik edindiğim en güzel hobi <3 ve evet ben normal değilim fiziği hobi edindiğim için. Türkiyede normal sınıfındaki insanlar bilimden uzak ve düşman.

0|0
    0|0
    • Zihinsel olarak bir şeyler gösterilebilir ama direk ileri bir zamana gidemezler, öyle bir olay varsa kanıtı var demişsin bana göster, ya da haberde filan gördüysen söyle. Benim dediğim gibi ileri bir zamana gitmeyi söyleyen yazı görmedim hiç.

• link burda uçak deneyi,

link burda uydulardaki hatalar kısmında einsteinin izafiyet teorisi

link burda bir türkçe kaynak..

• Uçak deneyini araştırabilrisniz. uyduları fizikle ilgili herkese sorabilirsiniz. zamanda ileri gidip gidilmeyeceği konusunun doğruluğunu lise son sınıf çocuklara sorabilrsnz. ya da lise fizik hocalarına.

Burda da link bir grafik zamanın nasıl değiştiğini gösteren izafiyet teorisi ile alakalı.

• Tarihin hiç bir anında mümkün olmayacaktır ve bunun en büyük kanıtı büyükbaba paradoksudur. Veya düşün ki ben buraya bu yazıyı yazıyorum sen 10 dakika öncesine gittin beni öldürdün bu yazı ne olacak? Cevabın hiç yazılmamış olacaksa eğer, ama bunu okuyanlar var mesela sen okudun şu anda aklından da silinebilecek mi? Maddesel olarak kalıcı birşeyin tamamen yok olması mümkün değildir ancak bir başka şeylere dönüşür zamanda yolculuk ise tamamen yok olmayı gerektiren eylemlere yol açar.

1|0
    0|1
    • şuanda bilim maddenin olmadığını düşünür oldu :) ki maddenin yğun enerjiden baçka birşey olmadığını söyleyen de çok. maddenin olduğunu kanıtlayan tek şey senin beynine giden elektrik sinyalleri. ki onları da yanıltmak çok basit. hayat görünüldüğü gibi basit olmayabilir herşeyi yanlış annlamış olabilriz ki geçmişte bilim insanları herşeyi yanlış anladıkları birçokkez ortaya çıktı.

• Bilim adamlarını biraz daha dikkatli dinleyip bilime yorum yapın lütfen. çünkü bilim her aklına esenin bu olur bu olmaz diyebileceği birşey değil deneysel verilerle ilerleyen ispatlarla kabul edilen birşey. burda siyaset politikadan bahsetmiyoruz. OLMAYACAKTIR OLMAZ diyebilmen için bunu ispatlaman gerek. ispatlayamıyorsan bu olmayacak bile olsa seni haksız duruma düşürür ve bilgisizce cahilce konuşan birisi yapar seni. benim için üzülmeni anlıyorum bilimden uzak bir ülkedeyim.

• Sevgili türkiemizin dünyadaki bilimden bukadar uzak olmasında sizlerin payı çok yüksek tebrik ediyorum. bilimi siyaset bellemiş, siyasette her ağzı olanın konuştuğu gibi bu olur bu olmaz denilen birşey sanıldığı için bizim ülkemiz cahil kalmıştır sizi tebrik ediyorum başarınızın devamının gelmeyeceğini ve türkiyedeki insanallrın bilime daha yatkın düşünebileceğini umuyorum. çünkü bilimle iç içe olduğumuz çağda bilimin ne olduğunu bilmeyenlerle tartışıyorum kendime ben de acıyorum.

• Zamanda ileriye yolculuk mümkün. Bunun için yüksek hızlara ulaşmak kafi. Zamanda geriye yolculuk mümkün görünmüyor. Deli bilim adamı paradoksu var. Geri yolculuk etmenin tek yolu. Zamanın en küçük dilimi olan her ''an'' için bizim evrenimizin bir kopyası oluşması gerekir. Her an yeni bir evren. Tıpkı bilgisayardaki fps gibi. Evrenler arası yolculuk yapıp zamanda geriye gitme ihtimalizden başka bir ihtimal yok maalesef.

0|2
    0|1
    • Doğru söylüyorsun çünkü zamanı doğası tam olarak çözülemediğinden fizikçilere göre zamanda geriye gitmek, ileri gitmekten daha az olası görünüyor çünkü yeteri kadar paradokslara ve enerjiye ulaşılabilinmiş değil. Dediğin gibi zamanda geriye gitmek ancak solucan delikleriyle evrenler arası seyahat etmek ya da bizim evrenimizde bir başka kuasardan çıkmak. Çünkü solucan deliğiyle alacağımız her ışıkyılı mesafesi bizi o kadar yıl geri götürüyor...

• :))) çok merak ediyorum bazı teorileri ama bir yandan fazla düşünmek de istemiyorum :)

• düşün düşün, en fazla delirirsin ki delilik kötü bişey değil. aslında normal denilen hayvanımsı insanlardan farklı olmak iyi hissettirir

• Rölativiteye göre sana çarpan fotonlar senden yansıdıktan sonra bir başkasının gözünde senin şeklini ve rengini oluşturur.Sana çarpıp dağılan ışınlar ise saatte 300 000 km/saat hızla (atmosferdeki sürtünmeyi de düşersek 298 000 olduğu söylenir)yol alır.Eğer ışığın bu mükemmel hızından daha hızlı bir şey keşfedilirse film geri sardırılabilir.Einstein'in deyişine göre ışık hızına ulaşan bir madde yok olur sonsuz enerjiye dönüşür.Böyle bir şey pek mümkün görünmemektedir. 84 yapımı "back to the future" (geleceğe dönüş) serisi filmlerini o yüzden çok severiz. Ulaşılmayan şeyler hep cazip gelir :)

0|1
    0|0
  • Ben olabilitesinin olmadığını düşünüyorum ..

Bundan bir adım ileri gidemezler kanımca link ..

Hah !

0|0
    0|0
    • Zamanda yolculuk kanıtlanmış birşeydir geriye değil ama ileriye.

• Neden her tartıştığım insanın iq seviyesi iki basamakli olmak zorunda ki

• Sen kim benimle tartışacak ! IQ seviyesi 3-5 arası gel git yapan ergen ..

Tartışma isteyen kim klavye minnoşu hadi sie ..

• Insan yaşadığı çağı ve arkadaşlarıyla mutlu olur yoksa ileriye veya geriye gitmek onu mutlu etmez.Eğer mutlu olunsaydı 309 yıl uyuyan mağara arkadaşları uyandıktan sonra tekrar uyumayı arzulamazlardı. Zaman hiçbir zaman ne ileriye ve ne de geriye alınamaz.

0|0
    0|0
    • Alınıp alınmayacağını bilmiyorum demen gerekir. Herşeyi biliyormuş gibi alınamaz diyemezsin. bunu denemiş gibi olmaz diyemezsin ki oluyor. senin soluk alıp verdiğin her sıra zamanda yolculuk gerçekleşyor. GPS uyduları zamanda yolculuk formülleri olmasa çalışmazdı.

• bakın arkadaşlar bu aletın icat olmaycağının en buyuk delili tek kelime ile söyleyım eğer kader e inanyosanz ve kadrin varlğna inanyosanz asla mumkun değil zaman makınasının icadı kaderi yok saymakdır kaderi yok saymak imanın sartını yok saymakdır imanın sartını yok saymakda ALLAH ın varlığnı inakrdır ALLAH ıan varlığını inakrda ebedi cehnnemdir

kısca sunu söyleyım zmana makınası ile gecmiş ya da geleceğe gtmek ile kaderlermizin değişimi demktr buda çok saçma sapan bir durum olurdu oyuzden yok böle bir sey olmyacak

0|0
    0|0
    • arkadaşım bilmeden herşeyi birşeye bağlıyorsun saçmalayan sensin geleceğe gidileileceği bal gibi ispatlandı gidilebiliyor da formülde de deneyde de kanıtlandı.

• iyi ozamn geleckde görüşürz :)

• insanın olduğu imkansız diye bişey düşünüyorum.yeterki düşünelim hayal edelim.düşünmesi bile insanı heyecanlandırıyor olabilir bence.eınsteın boyutlar arası geçişten solucan deliklerinden bahsediyor.tabi o hıza ulaşmak ayrı bir olay.ama bir dönem araştırdım bende bunları.mümkün olabilir.zor ama imkansız değil

0|0
    0|0
  • Cooook buyuk bir mantik hatasi var eger ilerde zaman makinesi bulunmus olsaydi bulanlar zamanimiza gelirdi ve ellerindeki teknolojiyi simdiye kadar bize getirirlerdi ve bizim haberimiz olurdu. Yani magara adamindan itibaren cok buyuk bir teknoloji olurdu. Hatta Rinstein'in bile bir tezi var olamaz diye. Soyle dusun biz akip giden bir nehirde sandallardayiz asla geriye veya ileri isnlanmayiz sadece nehirin biz goturdugu yere gideriz.

1|0
    0|0
  • John Titor bir araştır istersen.

0|1
    0|0
  • İleriye gidilebilir bence ama geriye zor

0|1
    0|0
  • öyle birşeyin imkanı yok, senin hiç mantığın alıyor mu, günümüzden, 1980 yılına gidebildiğini? ya da geleceğe adım atıp herşeyi görebildiğini? çok saçma bir kavram..

0|0
    0|1
    • Geleceğe gidiliyor zaten bu knaıtlanmış birşey. lisede bir le eğitimi veriliyor sadece kayda değer ölçülerde başarılamıyor :)

• peki geçmişe gittiğinde insanoğlu yaşı da aynı oranda küçülecek mi? asıl önemli mesele o bence :)

• Geçmişe gidilebielceği sadece formüllerde çkmış birşey ama olabileceği konusu hiç doğruluk payı yok. Ama geleceğe gidilebileceği kanıtlanmış birşey.

• zaten zamanda yolculuk ediyoruz daha nereye gideceksin ki.arabayla ankaraya giderken aynı anda uçakla istanbula gitmeyi istemek gibi bişey

0|0
    0|0
  • zamanda geriye gitmek teorik olarak mümkün.En azından fizik kurallarına aykırı değil ama şimdiki teknoloji ile imkansız.

Not:fizikçiyim

0|0
    0|0
  • bununla ilgili program izlemiştim. teferruatlarını hatırlamıyorum ama ancak ışık hızına ulaşan bir makine olursa mümkün gibi..

0|1
    0|0
    • Enazından olmaz imkansız demediğiniz için tebrik ediyorum çünkü bilgisi olmadan OLMAZ diyen insanlara sinir oluyorum... Bilmiyorsan bilmiyorum demeyi bilmiyor TÜRK insanı. imkansızsa imkansız olduğunu kanıtlamalısın bilim bu demek. oluyorsa olduğunu kanıtlamalısın. bilmiyorsan da bilmiyorum demelisin bilim bu demek. ama bizde bilmiyorum yok. bilmiyorsa OLUR OLMAZ diyorlar...

• Olmayacak ve de olmamalı da zaten

0|0
    0|0
  • Bence olmaz, çok saçma.

0|0
    0|0

• valla biz ve bizden sonraki uzun nesiller boyunca bunun gerçekleşmesinin zor olacağını düşünüyorum ama düşüncesi bile fantastik çok güzel hayali güzel yani ama yakın gelecekte bunun olması bence imkansız

0|0
    0|0
  • ileriki hayatımda ne olur bilemem ama şu anki durumda geçmişimde değiştirmek istediğim o kdar çok şey va ki...kesinlikle 10 sene falan geriye dönmek isterdim...

0|0
    0|0
  • Zamanı allahtan başka kim alabilir ? Millet uçmuş sıyrıklık var mı ?

0|0
    0|0
  • bagcılardan eminönüne gidene kadar anamız ağlıyo adam gelmiş zamanda yolculuk diyo ya

0|0
    0|1
    • hayranınım. bilimi dışlayanlar olmasa ne olurdu bu türkiyenin hali.

• Ne yazık ki bilim adamlarıda bunun mümkün olmayacağını ifade ediyor. Çok fazla bilim kurgu filmi izleme evlat beynini yakabilirsin. Bilim adamlarına tapan güruhtan olduğun ortada. Bende sizler için üzülüyorum ama olur be merak etme senin de hakkın yaşamak. Rahat ol.

• kim kime laf çakıyo anlamadım ama ne bilimden uzağım nede ne de hayatım bilim.

• bence imkansız çünkü allah zamanın geri dönüşü olmayacağını söylemiş

0|0
    0|1

• İmkansız!

0|0
    0|0

• eğer benim kolumdaki saat seninkinden yavaş çalışıyorsa bu nedemek olur ? sen daha hızlı yaşlanmazmısın? (saatların pili mekanızmasında sorun olmadığını belirtmek istiyorum hatta kol saati değil atom saati diyelim) bu da benim senin geleceğini görmeme geleceğe gitmeme sebep olmaz mı ?

• Asla öyle bi'şey olmaz.

0|0
    0|0

• fizikçi arkadaşlarda bilir ki bu mümkün değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...