Karabasan nedir ? Başınıza hiç geldi mi ? Geldiyse ne yaptınız ?

Karabasan nedir ? Başınıza hiç geldi mi ? Geldiyse ne yaptınız ?

Güncellemeler:
unutmadan şapkası altın danmış yakalarsan zengin olursun die söylenti var,yada siz buna benzer söylentiler duydunuzmu ?

0|0
20|22

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan uyurken belli aralıklarla REM ve NonREM denilen evreler yaşıyor Rüyalar REM döneminde görülüyor İnsan beyni, rüya görürken geçici olarak vücudu hareketsiz hale getiriyor yani felç ediyor Bu sayede insan rüyasında yaptığı hareketleri gerçekte yapamıyor Prof Dr Atilla İlhan, “Eğer bu felç yaşanmasa, mesela rüyasında futbol oynadığını gören kişi gerçekte de bacaklarını hareket ettirirdi Veya gerçekte de yürür, konuşurdu Uyurgezerliğin sebebi de bu felcin yaşanmamasıdır” diyor Prof Dr Atilla İlhan‘ın verdiği bilgilere göre, uyku felci, beyin uyanıp bilinç açıldığı halde bedendeki felcin devam etmesi durumunda yaşanıyor İnsan bedenini hareket ettirmeye, gözlerini açmaya, konuşmaya çalışıyor ama vücudu hâlâ felç olduğu için bunu başaramıyor ve korkuyor Bu hal, kişi tekrar REM uykusuna dönmeden önce veya tamamen uyanmadan birkaç saniye veya birkaç dakika sürüyor Nadiren çok uzun sürdüğü de oluyor Uyanma ile felç halinin bitmesi gerekirken bu tarz bir irtibatsızlık yaşanmasının sebebi tam olarak bilinemiyor İlhan, hasta hi-kâyelerine göre tespit edilen etkenleri şöyle açıklıyor: “Uyumadan önce ağır yemek veya uzun süreli açlık hali, stresli bir yaşam tarzı, çok uyumak veya az uyumak, düzensiz uyku saatleri, yanlış ve rahatsız bir yatma şekli gibi birçok etken uyku felcine sebep olabilir Düzenli ve yeterli uyuma, stresten uzak durma, akşam yemeklerine dikkat etme gibi tedbirlerle bundan kurtulmak mümkün”

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 20

• Geldi. Çok kötüydü ağladım korkudan uyanınca

1|1
    0|0
  • Geldi bana baya agır bişey.

0|1
    0|0
  • Anadolu'da ALBASAN da derler.. uyku felcidir

0|1
    0|0
  • karabasan insanların rüyalarında gördüğü şeyleri gerçektede yaşaması mesela ruyasinda tuvaletini yaptigini veya ciglik attigini goruyor uyaninca goruyorki gercekten tuvaletini yapmis ya da gercekten ciglik atiyor binevi kabusun gercek olmasi gibi birsey

0|1
    0|0
    • konuşturmyor bile benim başıma gelmişti küçükkene..not: yattığınız yerde kırıntı falan olmasın,iç çamaşırınız temiz olsun.gece yatarkene nas-felak okuyun.

• Uyku felci değil miydi o? Sanırım beynin uyanıp vücudun hala uyku durumunda kalması,hareket edememesi,konuşamaması falan filan... O anda dua da okusan andımızı da okusan 2-3 dk içinde geçecek bir şey.

1|2
    1|0
  • Karabasan genellikle saçma sapan doğa üstü yaratıkları görme gibide adlandırılan bişey. Daha önce hiç yaşamadım açıkçası. Yaşamakta istemem yani aman Allaha yakın bana uzak olsun. :)

0|1
    1|0
  • Gidene kadar bekledim.

0|2
    0|0
  • Gözlerim açık üstümde bir baskı nefessizlik dua ile birlikte düzelme.

0|1
    0|0
  • evet geldi

0|1
    0|0
    • anlatıyimmi?

• ne olabilir bişey olmuyor.dalga geçmein ama.çok kötü yaaa..

• bide Fatiha suresi okusun :) dalga gecilecek bir sey degil bence de..

• Bagirmak istedim bagiramadim

0|1
    0|0
  • link bundan korkulur mu yaw :D

0|1
    0|0
  • evet gelmisti..

herkesin basina gelmsitir herhalde böyle bir sey

o yüzden yatmadan önce dua okuyupta uyuyorum :)

0|1
    0|0
  • Yıllarca çok çektim korkunç birşey artık yok tahtaya vuralım :P

0|1
    0|0
  • gelmedi. o zaten uyku felci.

0|1
    0|0
  • aldım karşıma konuştum.

0|1
    0|0
  • benim geldi bir şey yapamadım ki

0|1
    0|0
  • Uyku felcini aldınız karabasan yaptınız...Ne yaparsanız yapın.

0|1
    1|1
  • gelmedi yorumları okuyunca gece korkudan uyuyamadım

0|0
    0|0
  • genellkile 15 sn veya 1dk süren birşeydir insana uzun zaman gibi gelir bilimsel açıdan bakılırsa stres uyku bozukluğu gibi nedenlerden dolayı olan bir durumdur tıp dilinde uyku felci olarak adlandırılır dini açıdan bakılırsa abdetsiz ya da cünüp yatılırsa karabasan gelir benim diğeceğim bu kadar o durumu yaşayan bilir ben yaşamadım hıc şükürler olsun

0|0
    0|0
  • Onun adı uyku felçi.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• Çook geldi Bazen 2 günde bir yaşadığım oluyordu. Üzerimde bir gölge oluyordu. Hatta birinde bir sokaktayım 2 gölge kayarak gelip kolumdan kaldırarak götürüyorlardı besmeleyele yırttık. acaba nereye gidiyorduk?

1|1
    0|0
  • aslında tamamen bilimsel açıklaması bulunan bir olgu..

Uyurken insan vücudu felç olur ve beyin uykuya dalar..

Senkronize biçimde uyanırsanız Vücudunuzun felci geçer.. Beyniniz uyanır.

Eğer bedeninizin felci geçmez de beyniniz uyanırsa..

SADECE düşünür.. Hiç bir şekilde biyerinizi oynatamazsınız :)

Genelde Sırt üstü yatan insanlarda olur.

Ayakları bitişik.. Elleri üzerinde olan insanlarda olur.

Ve hareket edemediğinizden vücudunuzun bişey tarafından kıstırıldığını. bastırıldığını düşünürsünüz.

Sonra ne olur bilmiyorum :D hiç yaşamadım. sırt üstü uyuyamam. :D

0|1
    0|0
  • Uyku felcidir aslında pek çok kişinin karabasan dediği. Omurilik soğanında beyin ile vücut arasında bağlantının kesilmesi. Uyurgezerlerde bu olmadığı için uyurgezer zaten onlar. Çok kafaya takmamak lazım :) Bir kaç kere başıma gelmişti, hoş bir durum değil ama geçiyor.

1|1
    0|0
  • bi aralar geliyordu.yoğun bir patlama yaşayıp kafa tutunca dağılıyor.o gün bugündür yok.

0|1
    0|0
  • Bana gelemez, haddini bilir!

0|1
    0|0
  • gelsin de bir ümüğünü sıkıym onun

0|2
    0|0
  • banada geliyodu ne garipki direniş gösterdim, o satten sonra ugramaz oldu :)) geilişi belli oluyodu hissediyodum önce tiz bir ses ondan sonra çullanıyodu nımıssız askdlşasdas

0|3
    0|0
  • Karabasan beyin oyunu. Başıma geldi. Tek farkı rüyada olup olmadığında emin olamıyorsun. Fakat öyle bir korkudan sonra insan uyuyamaz. Ancak gözlerini açtığında sabah olduğunu görüyorsun. Sonuç olarak cin,peri, karabasan hepsi hayal ürünü.

1|1
    1|0
  • karabasan bir çeşit cindir. bana çok gelirdi eskiden

0|1
    0|0
  • temeli insan vücudunun bir koruma mekanizmasıdır. insan evriminin erken dönemlerinde ağaçlarda yaşarken ihtiyaç duyduğu bir özelliğin ara ara görülen yan etkilerindendir. ağaçta uyuyan bireyin uyku sırasındaki istemsiz hareketleri sebebiyle düşmesini önlemek üzere oluşmuş bir mekanizma uyku sırasında beynin hareket merkezini kapatır. stres yorgunluk gibi bazı durumlarda kişi uyandığı halde bu koruma mekazniması devreden çıkmayarak hareket merkezini kapalı tutmaya devam eder. böylece bilinci açık olan kişi gözlerini açmak dahil hiç bir şey yapamaz durumda kalır. bu durum halk arasında karabasan olarak adlandırılır. benim başıma çok gelirdi bir ara. uzun zamandır olmuyor ama. sık tekrar ettiği dönemlerde tekrar uyumak gibi bir yol bulmuştum ben. bu durumun farkına vardıktan sonra sakin kalarak tekrar uykuya dalmaya çalıştım çoğu kez de başarılı oldum

0|0
    0|0
  • Karabasan'ın Genelde İyi huylu olduğu söylenir genelde namaz saatlerine yakın felan uyandırmaya gelir diye biliyorum .

0|1
    0|0
  • yok şapkası safirden :D bu ne beee .. öyle bişey varda abartmamak lazım yani karabasma iz olur hesabı

0|0
    0|1
  • gelmedi İNŞALLAH hiç gelmezde sıkıntı o ya

1|1
    0|0
  • karabasana basan adamım ben

0|1
    0|0
  • etraftaki konuşmaları duyarsın bilincin açıktır. gözlerin kapalıdır. ama kıpırdayamazsın

0|1
    0|0
  • gelmiş de basamamış olabilir kanka uuyodum haberim yok ;)))

0|2
    1|0
  • Karabasan diye bişey yok kardeşim tamamen psikolojiyle alakalı o durumdan kurtulmak istersen bilincini biran önce acman gerek

0|0
    0|1
  • walla etkisinde kalırsan karabasan hiç bırakma zyakanı

0|1
    0|0
  • genelde kar yağdığında gelir..başımda ne işi var.geldiği gibi gider:DD

0|1
    0|0
  • ebesini ziktim daha da gelmedi :((

0|1
    1|0
  • çok sık geliyo olabildiğince soğukkanlı kalmaya çalışıyorum korkunç bişey