Kadınların başı neden kapatılıyor?

Kadınların başı neden kapatılıyor ? Erkeği tahrik ettiği için. Erkek neden tahrik oluyor ? nefsine hakim olmadığı için. Peki neden nefsi kadın saçı görünce coşuyor ? Çünkü Allah öyle yaratmış.Allah neden öyle yaratmış ? Error:404 not found

Sorulduğu zaman pek mantıklı bir şey söylenmiyor.En sevdikleri söz de ''Kuran'da öyle diyor.inanman lazım.Allah'ın sözü o..'' Sürekli içinden cımbızla çeker gibi seçip seçip önümüze koyduğunuz Kuran'da aynı zamanda insanın aklını ve mantığını kullanması gerektiği söyleniyor.

Ben de önce ilk bu ayete uyuyorum ve mantığıma yatmayan hiçbir şeye körü körüne inanmıyorum.Çünkü , Allah kullarından önce mantıklarını kullanmasını ondan sonra da sözlerine körü körüne inanmalarını bekliyor.

Bu konu hakkında mantıklı bir fikir söyleyecek olan ?

Güncellemeler:
Sorudaki fikir tamamen alıntı , vereceğiniz cevaplar ise benim konu bu fikir hakkındaki düşüncemi geliştirecek yorumlar olacaktır :)

0|0
86

En İyi Kız Görüşü

• bir kere olaya sadece kadinlar acisindan bakmak yanlis.kimsenin gundeminde degil ama Allah kapanmayi tesetturu sadece kadinlara degil erkeklerede emrediyor gobek ile dizkapagi gorunmeyecek bir erkegin. ayrica kisa kollu giymemesi kiyafetleri bol giymesi de adaptandir.yani tesettru kadina yapilan bir engelleme gbi gormek yanlis .erkek icin de var. fakat allah kadini fitrati geregi erkekten dha guzel yaratmis bu sbeple kadin zinaya meyil vermemek icin tesetture riayet etmeli simdi neden erkegin hevesi icin kadin kapanmak zorunda diyeceksin aslinda burada cok guzel bir denge bir nefis terbiyesi var kadin dogasi geregi suslenmeyi makyaji gosterisi sever ancak bunlar dunyevi zevklerdir torpulenmesi gereken zevklerdir.erkek bunlari fazla onemsemez onun zaafi kadinlardir. kadin ortunerek erkegin bu zaafini engelliyor erkekte nefsine hakim olarak kadina kotu niyetle bakmiyor. Allah bizi istese melekler gibi de yaratabilirdi tek derdimz ibadet olrdu. ama allah bunca nefsani arzudan kadinlardan elbiselerden boyalardan vazgecip nefsimizden sadece onu sececek kullar istedi. bu durumda fitratimizi neden boyle yaratti demek yanlis herkesin nefsi var ancak ona kapilip giden de var dizginleyebilen de.

1|2
    0|0
    • kesinlikle yararlı bilgiler oldu , çok teşekkür ederim..

özellikle erkekler için açıklama yaptıktan sonra aklımda oluşacak soruyu tahmin edip ona da değinmen hoş..mantığa mantık :)

yoruma gelince dediğim gibi kendimce iyi bir insanım , Allaha inanıyorum..bir kadın tesettürlüyü bırak kıçı açık giyinse de bakmam , bakmadım da inan bana..

ama ama tamamen bahsettiğin şeylere bakarak şunu demek istiyorum

• kimse ayrilmak icin baslamaz bir iliskiy eglencesine olanlari kastetmiyorum. ama herkesin hayalli vardir.ama herkes hayalini kurdugyla mutlu bir gelecek kuramayablior.Allah kadini korumak istiyor. evlilikte mihir diye bir olay var mesela nafakaya benziyor.kadini korumak ekonomk guvencesini saglamak icin verilen para altin vs. bunlarin isleyisini saglayan da devlettir. simdi bir kadini sevgilisi hamile birakip kacip gitse bu kiz derdini nasil anlatacak devlet ona guvenebilecekmi ya da insanlar

• hani evli olduguna dair kanit belge sahit yok. bu durumda kadin madur oluyor. Allah kadinin madur edilmesini istemiyor. ayrica kadinin bosama hakkida var islamda. ve ayrca dostumun dedigi gbi cocuguna bakma mecburiyeti bile yok.kadinin ustune baska bir kadnla nikah yapmasini istemesse yapamiyor yapsada zina oluyor. yani bu konularda islami hep yanlis lanse etmeye calisiyorlar. amac kadini guvenceye almak burda umarim anlatabildim.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 7

• İki insan var biri her davranışını gözlemlemeye çalışıyor, tüm kişiliğini biliyor, sana güveniyor çünkü güvenilir biri olduğunu biliyor çünkü seni tanıyor ve seni seviyor. Diğeri seni pek tanımıyor, sadece kim olduğunu biliyor, söylediklerine inanıyor sadece. Hangisi senin nazarında daha değerlidir? Tabiki seni tanıyan senin için daha değerlidir.

İşte Allah bu yüzden bize verdiği aklı ve iradeyi kullanmamızı istiyor. Yoksa bizim tesettürümüze ihtiyacı olduğundan değil.

Allah kadına tebliğ görevi vermemiş. Çalışma görevi vermemiş. Yiyecek bulma görevi vermemiş. Erkeklerin ilgisini çekecek şekilde yarattı ve erkeklerin nefsine hakim olmasını istiyor. Kadınlar nasıl nefislerine hakim olacaklar? Erkeklerin ilgisini çekmeyerek. Olay bundan ibaret aslında. Bir çelişki de hata da yok.

Ayrıca din bir bütündür. Mutlu evlilikler için eşlerin birbirine değer vermesi eşsiz görmesi beğenmesi gerekir. Bunun için kadın kendini erkeklerden korumalı, eşine eşsiz olmalıdır. Erkek de kadınından başkasına bakmamalıdır. Mesela bana kalsa keşke kadınlar dışarı bile çıkmasa da erkeğime eşsiz olsam :S ama bu mümkün değil. Şimdi herkes kendi görevini yapsa kafi...

0|1
    1|1
    • sen çok tatlısın , seninle sonra konuşacağız bu konuyu :) son cümlelere kattığın şeyler konudan çok başka birşeyle ilgili bu arada , farketmedim sanma :P

• burda seni aydinlatacak kadar dini bilgisi guclu olan biri oldugunu sanmmiorum. ama internetten arastira bilirsin. dinimizislam.com gir orda tesettur bolumune tikla ve kadinlar sadece basini degil eller ve yuzler haric her yerleri kapatmali. ve bu allahin emri ve bize bildirilmis. bence mantigini kotu yola kullanma.

1|1
    1|1
  • Mantıklı olan herseyi söylemissin. Ama birde baskalarının inanış şekilleri var basını kapatmak istiyorsa bu sekilde mutlu yasıyorsa kapatsın.

Bas kapatmak benim için sadece bir kıyafet kimsenin ne giydiğine karışmadıgım gibi onada karısmam ama baska insanlar için dini inanç onada agzımı acamam.

0|1
    0|0
    • aynen özünde bir kıyafet..ama sembollerdir zati hayatı renklendiren çeşitlendiren..

senin de düşüncelerin güzel , başkalarına saygılı olman yani..

• bu konu hakkında belli hocalardan bilgi alabilirsin onlar sana en detaylı şekilde senin bilmediklerinle beraber anlatır

1|2
    0|0
  • Valla kardeşim bende açık biriyim.Bunun cevabını merak etmişimdir hep,kapanmakda istiyordum ama Allah emretmişse bunun nedeni vardır elbette diye araştırıyordum bu konuyu.Birazda dik kafalı biriyimdir açıkçası ço geçerli bir sebep ararım her zaman :D Birgün gittim bir bayan hocaya sordum neden başımızı örtmeliyiz ki diye.Sorma şeklimden midir anlamadım ama beni tuhaf karşıladığı kesin.Dinde fazla sorgulama olmaz dedi.Bende dedim olur mu öyle şey Allah akıl irade vermiş ben sorgulamadan nasıl tamamen inanabilirim ki.Güzelce anlatsada kafama yatmadı pek. Bana kadının erkeğin hazinesi olduğunu iffetini korumasını gerektiğini söyledi.Bende böyle düşünüyordum ama tam anlamıyla aklım almıyordu. Çevre tarafından çok beğenilen biriyim.Ne zaman dışarı çıksam Akılalmaz sözler işitiyordum erkeklerden yaşadığım yerde biraz tuhaf biyer açıkçası. inan hepte başımı eğip geçerdim..Giyimimde düzgündü gerçekten.Bir keresinde kafam attı başımı kapattım çıktım dışarı. Hiçbiri ne dönüpte laf etti nede yüzüme baktı.Aslında kadın bu şekilde kendini koruyabiliyor bunu anladım.Tabi Karaktersizlerde vardır hertürlü kadına ağır laflar eden ama ben öyle birşeyle karşılaşmadım.Aslında Rabbim bu yüzden emretmiş hem göz zinasından da korunuyorsun hem dikkat de çekmiyorsun.Artık inanarak tamamen içimden gelerek O'na onun rızası için ibadet edebilirim.Çünkü O'nun her emrinin altında çok geçerli sebepler var. Bazı hocalar bence sorgulayanlara çok tuhaf yaklaşmamalılar.Çünkü onlardan bazıları hakikate tamamiyle böyle laşıyor belkide kimse bilemez.

0|0
    0|0
  • #Kurandakiceliskiler.com#

0|4
    1|2
  • fena Error vermişsin düzeltilmez bu (:

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 6

• Baş kapatma meselesi bildiğim kadarı ile çok sık geçmiyor. Sonradan Müslüman olan bir araştırmacının Kuran hakkında dil bilgisi araştırması yaptığını ve yazıldığı zamandan beri yazılış olarak aynı kalmasına rağmen, o yıllarda Arapça'nın günümüzdeki gibi olmadığını bazı kelimelerin anlamlarının farklı olduğunu savunduğunu okumuştum. Söylediğine göre başı kapamak yerine beli kapamak gerekiyor. Şu an kaynağı hatırlayamıyorum, araştırmacının adını da. Çok önceden okumuştum. Ararsan ulaşabilirsin tahminimce.

1|1
    0|0
    • aynen sık geçmiyor dediğin gibi..boşluk görmem de bu yüzden..değişebilir tabi ki ..herşey olabilir..dini pazarlayan çok padişah kral gelip geçti sonuçta..

ama yaklaşık 1000 küsür konuya değinen bir kitap insan işi değil o kesin :)

• aynen. bu konularda kesin konuşmak istemiyorum çünkü gerek dil bilgisi olsun, gerek arap alfabesi olsun derin bir bilgim yok. yine de zaman için arapçanın dil yapısı değiştiği için yazı değişmese de bir takım anlam farklılıklarının oluşabileceğini düşünüyorum. nitekim, kitap aynı ancak onca mezhep var. tek yapabileceğim şey yapılan araştırmaları okumak.

• Sadece saç değil vücut hatları belli olmayacak şekilde örtünmeleri gerek. Nedenine çok fazla kafa yormak gereksiz ama erkeğin tahrik olup şeytani düşüncelere dalmaması içindir muhtemelen.

Askerde komutan emir verdiğinde nedenini de soruyor muydun? Hayır.

0|1
    0|0
  • Dinde mantık arayamazsın. Arayacak olursanız, hiç görmediğiniz bir tanrıya inanmamanız gerekir.

2|1
    3|0
    • evet mantikli olan tum evrenin topragi olusturacak suyu gunesi insani bitkiyi olusturacak her elementin imkansiza cok yakin bir olasilikla bir araya gelmis olmasi dgil mi. baska bir konu soz konusu olsa bu kdr kuck bir olasiliga imkansiz dersiniz.

• tesekkur ederim

• evet mantıklı , neden kurabiyeden olsun ki :D . asıl sen baya geride kalmişsin. 300 lü yılllar filan

• bası kapatınca biyerden acman lazm söyle düsün sen duman cıkan bir borunun iki tarafınıda kapatırsan ne olur patlar dolasıyla alt kısım acılmalı :D ve öylede oluyor sekil a Türkiye yeni kapanma sekli

0|1
    2|0
  • tanrı da din de yok hepsi hayal ürünü

1|2
    3|2
    • hayali kabul ediyorsan bilinçaltı ve dolasıyla beyni de kabul ediyorsun demektir..beyin de hayal ürünüyse nasıl hayal görüyorsun ? bir error da sana gözüm.

• aynısından mı istiyorum diceksin.işine bak hadi

• beyin hayal ürünüyse nasıl hayal görüyorsun gibi bir cümle kurabilmek için, ağır kimyasallara maruz kalmak gerek :)

• salla gitsin

0|1
    2|0
Yükleniyor...