Rio 2016 olimpiyat oyunları başladı. Ülke bütçesini sarsan olimpiyat harcamalarını doğru buluyor musunuz?

NOT:2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Brezilya’da ekonomik ve siyasi kriz devam ederken, Olimpiyatlara harcanan 11 milyar Dolar tartışma konusu olmuş. Brezilya hükümetinin 2014 Dünya Kupası için yaptığı dev harcamalar halkın tepkisine neden olurken, Olimpiyatlar için ise 6 milyar Dolarlık bütçe öngören hükümetin harcamaları toplamda 11 milyar dolara ulaşmış. Ekonomik ve siyasi skandallarla çalkalanan ülkede kamu çalışanlarının dahi maaşları düzenli olarak ödenemezken hükümetin Olimpiyatlara dev bütçe ayırması halkın protestosuna neden oluyormuş.

0|0
14|25

En İyi Kız Görüşü

• Kesinlikle dogru bulmuyorum
    Sen hakkını milletini memnun dahi edemezken sırf başka ülkelere gösteriş yapmak ve ben yaptım diyebilmek için o 11 milyonun başkalarına harcamak benim düşünceme göre ters. 11 milyon benim bizim vergilerimizden oluşuyor ve yine bana yönelik birşeyler için harcanmiyorsa tepkimi gösteririm. Bunu ister türkiye yapsın ister başka bir devlet kesinlikle kabul edilemez

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.
    Kesinlikle bu kadar para harcanmasını doğru bulmuyorum. En güzel örneği de Atina. 2004 Olimpiyatlarına dökülen para ile çok daha iyi işler yapılabilirdi. Türkiye Olimpiyatları almasın diye dua ediyorum.
    Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler bu tür harcamaların altına girmemeliler. Ülkelerin altyapı yatırımlarını tamamlayamadıkları bir ortamda olimpiyat düzenlemeleri bir atasözünü hatırlatıyor bana : ayranı yok içmeye...

Brezilya büyük bir hata yaptı ve artık bunun geri dönüşü yok. Umarım başka ülkelere ders olur.

.

1964 Tokyo Olimpiyatlarında Yüksek Atlama yarışmalarında bronz madalya kazanan sporcu Amerika adına yarışan John Rambo'dur.

0|0
    0|0
    • 3ay

Üstat kesinlikle bende böyle düşünüyorum. Son bilgiyi verme gereğini anlayamadım yalnız. Rambo filmi serisine bir gönderme bu.

• 3ay

Olimpiyatlar boyunca tıpkı imza gibi görüşlerimin altına Olimpiyatlarda madalya kazananları yazacağım. Bir çeşit olimpiyat ruhunu anımsama.
      Rambo ismi de filme bir gönderme, dediğiniz gibi.

• 3ay

EİC seçiminiz için teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 13

• Bende sarsıyor ama olimpiyat dediğimiz organizasyon ileriye dönük bir yatırım sonuçta. Yani bu sürede bir sürü insan bir sürü sporcu geliyor ve bu da farklı ülkelerden gelen bir sürü seyirci demek e bunlar bir yerde yatacak kalkacak konaklayacak ve yemek yiyecek yani diğerlerinde olmuş mu bilmiyorum da verdikleri parayı rahat olarak geri alırlar. Halk haklı çünkü millet kendi yaşam derdinde evine yemek götüremedikten sonra hükümete dönücek para onlara da çokta tın yani.

0|1
    0|0
    • 3ay

Evet, haklısın ileriye dönük yatırım olarak düşünülüyor ancak bir çok ülke pişman. Mesela Yunanistan zarar ettim dedi. Avusturya oyuncularını götürmedi olimpiyatlara. Yani bu kadar masraf et. dalga konusu ol. Dün haberlerde sporcular sinek öldür, kimisi odalarındaki inşaatı paylaşıyor. Garip yani.

• 3ay

Bende olsam göndermem zaten az buçuk sporcu yetişiyor ülkede gönderip hayati tehlikeye atmam ayrıca ülkenin kendi içinde refah sağlayamıyorken elaleme sağlasan tabiki de bir anlamı yok. Öyle gözüküyor ki bu olimpiyatta da parasal olarak geri dönüş biraz zor.

• 3ay

Umarım bunları unutturacak yarışlar olur da eğleniriz biraz.

• Saçma olduğunu düşünüyorum 😂

0|1
    0|0
  • Şöyle ki böyle bir projenin altına giren her ülke bunun hakkını vermek ister. Geçmiş ülkere bakıldığında da çok fazla bütçe harcanmıştır. Dünya'nın en önemli spor faaliyetlerinden birini gerçekleştiriyorsan cebini açmak zorundasın. Aksi halde beğenilmeyen bir organizasyonda çok fazla tartışmaya ve yargıya yol açardı.

0|1
    0|0
    • 6 harciyacağım diyip 11 harcamak üstüne memuruyun maaşını ödeyememek. Gerçi gayri milli hasılanın yüzde 1-2 arası birşeymiş ama yinede zengin ülkeler düzenlese iyi olur bu oyunları. Zika virüsü ise bir başka sorun diyorlar.

• Hayir

0|1
    0|0
  • harcamalar fazla ama katkılarını bilemem sonuçta milyonlarca turistte beraberinde geliyor. total önemli sanırım

0|1
    0|0
  • Barcelona gerek karnavalları gerek sokak şovlarıyla oldukça renkli ve bu konularda paraya kıyaj bir ülke. Bu olimpiyatlara ev sahipliği yapmak gerçekten basit bir şey değil ve bunun hakkını vermeleri gerekiyor , ki olimpiyatlarla birlikte ülkeye giriş yapan turist sayısı artacak ve döviz hareketlenmesi yaşanacak. Bahsettikleri rakam ekonomilerinin tamamen düzelmesini sağlayacak bir rakam değil, bunun için köklü ve planlı değişiklikler yapılması lazım. Bu sebeple olimpiyatlara harcanan bu paranın gereksiz oldugunu düşünmüyorum ve getirisi olacagına inanıyorum ki zaten olimpiyatlar, ekonomiden ziyade tanıtım açısından uzun yıllar zihinlerde o ülke ve insanının izlerini taşıması açısından çok önemli.

0|0
    0|0
  • Ben bu kadar buyuk bir rakamin butce olarak ayrildigina inanamiyorum.

0|0
    0|0
  • Bulmuyorum

0|0
    0|0
  • Dogru degil tabi ama gereken sekilde desteklenmeleri gerekiyor.

0|0
    0|0
  • kazanamazsanız ki kazanamayacaksınız. cumhurunuza sövebilirsiniz

0|0
    0|0
  • Azərbaycan her il yapir 2015 Avro 2016 Formula 2017 İslam Oyunları

0|0
    0|0
  • Ama şimdi olimpiyardan sonra iyi para kaldiracaklar

0|0
    0|0
  • Adamlar haklı. Altından kalkamayacagi sorumluğu almamaları lazımdı

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Doğru buluyorum spora yapılan harcama ülkenin reklamıdır neden o zaman futbol takımlarını da kapalım para harcıyor diye bu kafayla bir yere varamayız

0|1
    0|0
  • Bilemiyorum ama gelişmeke olan ülkelerin böyle agır yüklerin altına girmesi halkın ekonomik düzeyini düşürüyor sanırım

0|1
    0|0
  • olimpiyat komitesi çok saçma kararlar veriyor. Rio bu hldeyken olimpiyatları brezilyaya verirken ne düşünüyorlardı acaba

0|1
    0|0
  • Tutumlu olsunlar.

0|1
    0|0
  • Aynı paranın daha fazlasını burada rafineride kazanıyorlar dostum adamların 2011 cirosu 14 milyar tl

0|1
    0|0
  • O kadar çok istedilerki elimizden aldılar, müstehak olsun😂😂

0|1
    0|0
  • bizim hırsızlar da harcıyo o kadar ama elde ev sahipliği yok

0|1
    0|0
  • Brazilya bu alıştık artık

0|1
    0|0
  • Çok saçma buluyorum.

0|1
    0|0
  • Gösteriş olunca mesele. Böyle oluyor

0|1
    0|0
  • Ben doğru buluyorum.

0|0
    0|0
  • Yiyemeyeceğin muzu soymacaksın! (Uganda Atasözü)

3|0
    0|0
  • Brezilya salak...

0|1
    0|0
  • Doğru bulmuyorum

0|1
    0|0
  • daha kendi içinde düz yola gelemeyen bir ülkenin bu kadar harcama yapması yanlış zaten. niye türkiyeye herhangi bir aktiviye sahibisin demiyorlar? ülkenin durumu belli zaten. niye kabul etsin ki? brezilyada öyle yapmalıydı kabul etmeyecekti. tabi şan şöhret olacağız dünyada daha çok ilgi göreceğiz diye hayır diyemedi. ama liveleak. com sitesini aç gelişen öldürmelerin çoğu brezilyada. en psikopat halkta oraya ait enterasan bir ülke gerçekten.

0|0
    0|0
  • Olimpiyatlar para getirir. Döviz getirir. Onun için harcanan para helaldir. Fakat Yunanistan ve İngiltere halkı gibi hoşgörü içerisinde, gönüllü olarak, hiç bir beklenti olmadan devletle beraber çalışacak duyarlı bir toplum lazım.

0|0
    0|0
  • Yemişim ülkenin ekonomisine zarar veren olimpiyatı

0|0
    0|0
  • Sivrisinek sokmasiyla bulaşan bir hastalağın olduğu ülkede olimpiyat düzenleniyor. Ne kadar tedbir alınırsa alınsın o olimpiyat seyircileri sayesinde hastalık dünyaya yayılacak..

0|0
    0|0
  • Durumun kötüyse adaylıktan çekileceksin

0|0
    0|0
  • Brezilya zaten karışık, olimpiyattan sonra iflas bayrağını çekerler

0|0
    0|0
  • 8 yıl geçmiş demek ki

0|0
    0|0
  • Ülkenin reklamı yapılıyor, turizm artar.

0|0
    0|0
  • Bence gereksiz

0|0
    0|0
  • Brezilya çok farklı bir ülkedir gerçekten hem yaşam hem ekonomik olarak ustun bir ülke.

Adamlar tedbirlidir emin olun.

Turkiye olimpiyat i alırsa çok şahane olur. Eğer alirlarsa 50bin euro bağış yaparım ülkem adına.

0|1
    0|0
Yükleniyor...