Hamilesiniz ve cocuğunuz engelli dünyaya gelecek ..

Doktorunuz, yaptığı tahliller ve muayeneler sonucunda bebeğinizin bedensel ve zihinsel engelli olarak doğacağını söyledi. Eşinizle birlikte ne karar verirsiniz?bu durumda kararınız ne olur cocugunuzu o bana Allahın emaneti ne olursa olsun der doğurur musunuz yoksa aldır mısınız eşinizle birlikte kararınız ne olurdu ? ..

• Ben bu yükü kaldıramam aldırırım
    A seç
  • Allah böyle bir şeyi kimseye göstermesin böyle imtahan etmesin cok zor bişey bilemiyorum ne yapardım
    B seç
  • Allahın verdiği cana kıyılmaz ne olursa olsun o benden bir parça ne olursa olsun doğururum kıyamam
    C seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
4217

En İyi Kız Görüşü

• Biz kimizki Allah ın verdiği canı alıyoruz buna mantığım el vermıyor.Allah böyle istemiş hrşeyde bir hayır vardır.buda seniin imtihanın belki.biraz zorluk çekeceğiz diye cana mı kıyıcaz.engelli çocuğa bakmayı kaldıramıyorsunuz ama katil olmayı kaldırıyormu yüreğiniz.evet düşnüyorsunuz ona ne olacak diye ama.Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok.Engelli kardeşim var benim.yeni doğacak da olsa anneme yine doğur yine bakarız derdim.kadın 17 yıldır bakıyor bir of dediğini duymadım.sizler daha doğumdan aldırırım diyorsunuz böyle düşünen bir aileye normal çocuk ble olmasın.

5|3
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 41

• C - yaşamaya hakkı var.

Allah'a ve dualara inanırım belki herkesten zeki olur.

Katil olamam. Özellikle de evlat katili

2|4
    0|0
  • Ne aldırırım ne de aldıramam derim.yaşamadan bilemem çok zor bir durum.bir de şöyle bir durum hastanelerin hasta dediği çocuklar genelde hep sağlıklı doğuyor.sanırım doğururdum ya da eşimle ne karar verirdik bilmiyorum .karışık :/

2|1
    0|0
  • sanırım aldırırdık. çevremde var engelli hem çocuk için hem aile için çok zor. tabi yeni olacak çocuğum sonradan engelli olabilir bakarım , ama kurtuluşu varken alınır.

0|1
    0|0
  • Allahin bir imtihani derim, hem kiyamaz insan yaa

4|2
    0|0
  • nednese bunu arada düşünürüm herşey rabbimden bir gğn ya benimde derim

ama yinede o can benim canım aldırmam

bence bu anneye vaad edilen bir sınav

ama ki sağlığım açısından büyük risk varsa o zamn mecbur kalrım

0|2
    0|0
  • kesinlikle büyük konuşmak istemiyorum.

mantıklı düşününce aldırmasam doğsa ben hayatta olduğum, gücüm yettiğince korurum ilgilenirim. ama ben öldükten sonra ne olur hali bian onu düşündüm.

aldırırım desem kıymak çokk zor..

o yüzden Allah'ım kimselere yaşatmasın bu durumu..

1|1
    0|0
  • Bilemedim; düşünmesi bile ürkütücü.

0|1
    0|0
  • Her an herkes engelli olabilir.Sağlıklı yaşayacağımızın bir garantisi yok ama engellilerin yaşadıkları zorluklarda gerçek. Şu an sağlıklı bir oğlum var Allah acısını yaşatmasın ama bişey olsa yapabileceğim tekşey ömrüm yettiğince ona en iyi şekilde bakmaya çalışmak.

Ama eğer hamileyken engelli olacağını öğrensem aldırırdım çünkü ne zaman ne olacağı belli değil.Ben 4 yaşında babasız kaldım. Ufak yaşta veya daha sonra o bensiz kalsa nasıl yaşar

, kendisine nasıl bakar onu düşünürüm.

3|1
    1|0
    • basınz saolsun

evet cok zor Allah oyle ımtıhan etmez ıns

• Teşekkür ederim dostlar saolsun. Ülkemizde kadınlarımız genellikle üvey baba gelmesin diye evlenmiyorlar. Engelli çocuklara tecavüze , tacize bir ceza yok.Sapıklar kol geziyor. Böyle bir dünyaya bile bile kendi bakımını yapamayacak, kendini kollayamayacak bir birey getirmek.Sadece ona eziyettir. Doğum sırasında veya sonra olan birşeyden dolayı engelli olanlara yapabilecek birşey yok zaten.

• Şu anda en mantıklI B şıkkı.Asla büyük konuşmayı sevmem.Ama kürtaj videolarını seyrettim ve o bebeği alırken kolunu bacağını kafanı et parçası gibi kerpeten gibi bir aletle kopartarak kesip öyle dışarı çıkartıyorlar.Bu resmen cinayet.Allah kimseyi böyle bir durumla sınamasın

2|1
    0|0
  • Ben c şıkkı diyorum Allah beni böyle sınıyordur belki yapılan testler yanlış ve çok sağlıklı bebek olarak gelecek çünkü böyle şeyler çok yaşanıyor benim anneme öleceksin bile demişler ama sapasağlam yaşıyor Allaha şükür. Allahın bir sınamasıdır Allahım kimseye vermesin tabiki böyle bir şey..

2|1
    1|0
    • amin evet aynen oyle cok haklısınız

• Çok teşekkür ederim canım

• rica ederm hanfendi

• Kürtaj tabi ki.

2|1
    6|1
    • 3 aydan önce aldıramazsın cocugun zihinsel degilde bedensel engelli oldugunu göstermeside bilmiyorum ama

ayakları bacakları olstugunda belliolur buda 7-8 ayı bulur

buyuk konusma

• sende dogru diyorsun ama tıbbı sartlar onu gerceklestirmek için daha gelişmedi yani onu diyorum bende

• Aldirmazdim..herne olursa olsun kabulum..

Hem bazen doktorlar bile yanlis goruorlar..kiyamam ben ona..aldirmam..

4|1
    0|0
  • Aldırmam, hepimiz engelli adayıyız. Bu olay şöyledir biz şimdi sağlamız yarın engelli olmayacağımız ne malum. Tüm herkesin bizi elinin tersi ile itmesidir bu.

Ayrıca doktorların çoğu dediği çıkmıyor, kaç çocuğa engelli olacak dediler anneleri doğurdu ama sorun olmadı. Sağlam oldular.

2|1
    1|0
  • aldırırdım aldırmamak bencillik anne baba öldükten sonra o engelli çocukla kimse ilgilenmiyor sürünüyor özellikle bu ülke de yüzeysel aa yok bakarım herkes der ama daha kaldırımları yolları bile düzeltemiyo benim çocuğumamı sahip çıkıcak benden sonra akrabalar bilmem ne de bakmaz

4|0
    1|0
    • bazı yönlerden haklısın ama anne rahmine düştüğü andan itibaren onun da bir canı bir ruhu oluşuyor, artık bir canlı oluyor yani,bir cana kıymak kadar kötü bir şey var mı ne olursa olsun

• Aldırmam tabi ki ama yine de Allah evladımla sınamasın beni çocuk içinde anne baba içinde zor bir durum.

1|1
    0|0
  • cok zor bir karar gercekten ama onu dogurduktan sonra sen hayatın boyunca bakarsın o senin evladım sorun degil ama sende birgün öleceksin ve o cocuk ne olacak hem o cocuk yıpranacak acı cekecek göreceksin bileceksin hem kendin yıpranacaksın bn aldırırdım

1|1
    1|0
  • ankete naparım blmyrm dedim ama şuan aldırrırım diyesim geldi düşündümde ben ölünce kim bakar napar sokaklarama düşer acımı çeker dayanamam

0|1
    0|0
  • "Engelli"diye birşey yok. Zaten bu kelime b.k ediyor.

Biraz zorluk çekeceğiz hepsi o.. Biraz farklı olacak hepsi bu.. Engelli veya değil o benim çocuğum..

Canım çocuk çekti ya, evlensem mı ne.

4|1
    3|0
  • Aslında kesinlikle kürtaja karşı bir insanım ama bu durumda aldırırdım ki aldırmalılarda görüyoruz perisan oluyolar.. yarın bir gün ben olmadıgımda cocuk ne yapacak hemde bedensel ve zihinsel 2side.. yazık ona Eziyet etmiş oluruz :) Kendi cocugumun katili olurum resmen ..

0|1
    0|0
  • Aldırırdım

3|1
    5|1
  • Kızlar Devam
    21

Erkekler Ne Diyor 17

• çocuk engelli doğacak denilen bir çok bebeğin normal olduğuna şahidim. ayrıca özürlü bile olsa o bu dünyada öteki dünya için verilen bir armağandır! ona bakmak, onu kollamak, onu sevmek hatta gözünün içine bakmak bile sevaptır. Rabbim böyle uygun görmüşse biz insanlara (yada insan olanlara) sadece susmak ve kabullenmek düşer. o masumu öldürmek sokakta geçen herhangi bir insanı öldürmekten farksız hatta çok daha kötüdür. Sokaktaki adamın mutlaka bir günahı vardır ama günahsızı öldürmek affedilemez, hele hele kendini savunamayacak bir günahsızı...

ben seve seve bakar büyütürdüm...

Allahın verdiği canı almak hiç kimsenin haddi değil hele hele bir masum bebeğin canını almak...

0|0
    0|0
  • Allah kimseyi bu duruma düşürmesin ... Cevap veremiyorum şimdi ...

Aldırsan cinayet

Aldırmasan da çocuk ve ailesine yazık..

Yakında engelli çocuk doğumu diye birşey olmayacak ama çok uzun zamanda oldu ancak uygulamaya konulmadı sanırım, Artık yumurta döllendikten sonra genetiğine müdahale mümkün, yani çocuğun engelli olmasına neden olan genler çıkartılıp yerine sağlam genler konulabilecek. Hatta çocuğun zeka seviyesinden tutun da tipine bile karar verilebilecek. En önemlisi, bozuk veya hasarlı genlerin değiştirilmesi

1|0
    0|0
  • Allah bana layık görmüşse elden birşey gelmez...

5|1
    0|0
  • C dedim.

1|1
    2|0
  • Artık çocuğa anne rahminde müdahale yapılabiliyor, yani tedavi edebiliyorlar.Eğer tedavi edilemeyecek durum varsa geleceği düşünmek lazım sağlıklı bir nesil meselesi ne kadar insanın kendi evladıda olsa bir dur demek lazım çünkü onun neslinden geleceklerde de büyük ihtimalle engelli olacaktır.

0|0
    1|0
  • İlerde tedavi imkanı bulunabileceğinden, doğurturdum.

Kanserin bile tedavisi var şu an, ilerde de kök hücresi sayesinde onun da tedavisi olmayacağı ne malum.

0|1
    0|0
    • Beyin hasarı kalıcıdır.zihinsel engelin tedavisi yoktur.sadece iyileştirme yapılabilir eğer çok ağır değilse oda eğitimle sağlanır.çok ağırsa ömür boyu ilaçla uyutuluyorlar zaten.

• Haklısın, ben bedensel engellilerden bahsetmişim.

• Hamile kalmam!

3|0
    2|1
  • C: Allahın verdiği cana kıyılmaz

1|0
    0|1
  • Alir bakar severimde evlattir o.

2|0
    0|0
  • kesinlikle büyük konuşmak istemiyorum. allah o acıyı çektirmesin inş. anneyede babayada doğacak çocuğada

0|0
    0|0
  • dogururdum .

2|0
    0|0
    • Öyle diyorsun da imkan varsa diyorum zaten. İş işten geçtiyse artık aldırman imkansız.

Ama bunun psikolojik yönü + çocuk için zorlukları var. Bana bir şey olsa kendi kendine yetemeyen bir çocuğa kim bakacak?

• dogurturdum demek istedi sanirim

• hayr kadın olsaydım dogururdum dedim.

• Aldırılması gerekir .Hem o çocuk hem de aile ömürleri boyunca gerçekten gülemeyecekler .Yani allah böyle istedi demek gerçekten çok saçma olur Allah bazen neyi isteyeceğini gerçekten bilmiyor

1|0
    2|0
  • Unutmayın Arkadaşlar Her İnsan Bir Engelli Adayıdır.

1|0
    0|0
  • engelinin durumuna göre düşünürüm

1|0
    1|0
  • Eşim olacak kişiyle bu konuyu konuşur aldırması için ikna etmeye çalışırdım açıkçası.

0|0
    1|0
  • Engelli bir çocuğu dünyaya getirmek o çocuğa yapılmış en kötü şerefsizliktir!

0|0
    2|1
    • Şu an Allah korusun bir kaza geçirsen ne bileyim sakat veya özürlü kalsan seni doğuran anne de şerefsizlik yapmış olmaz mı? Dünyada sonradan sakat veya özürlü kalan birçok insan var. Hepsini uyutup öldürelim o zaman.

• Ulan herkes cok uzun yazmis, konuya vakif olamadim ya. Yakalayamadim soyle 1-2 cumle yazan birisini.

0|0
    1|0
Yükleniyor...