Anneler gününün kaynağını düşündünüzmü?

yıllardır anneler günü sürüp gidiyor ama bunun nereden çıktığını nasıl olduğunu çok kişi bilmiyor araştırmıyorda. bizim değerleri annelerimizin kimin çıkardığını bilmediğiniz bu güne sığdırmamız iyi oluyormu arkadaşlar ?

0|0
7|7

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 6

• Amerika'da bir kadının, annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarını ''Anneler Günü'' olarak kutlanmasına dair ikna ettiğini ve böyle ortaya çıktığı gibi bir şey duymuştum. Doğru mudur, bilemem.

Bir gün değil, her gün annelerimizin olmalı bence.

0|1
    0|0
  • Bence cok sacma, haa bugun anneme cicek aldim, ama imrenmesin diye birilerinde gorup yoksa tabiki anneler gunu hergun, ve hergun anneye hediye alinsa yetmez. ayrica dinimizede aykiri. kendi tarzimiz belli zaten neden milletin yaptigini taklit edelim, ki malesef cogumuz ediyor

1|1
    0|0
  • bugun radyoda duydum bir kizin annesi ölmüs tam bir yil soonra ölüm yilindan tanidigi tüm annelere cicek almis.. ve tüm kadinlarin hosuna gitmis tabiki gelecek sene yine öyle yapmis ve bunu her sene yapmis o günde anneler günü olmus

0|1
    0|0
    • ona benzer bişey yinede az çok bilgin var :)

• sokakta sorsalar %95 i bilmez . sadece her gün olmasada sık sık özel olduğunu sevginizi hissettirmek yeterlidir.

• yani o zaten

• kapitalizmin etkisi diyelim:)

0|1
    0|0
  • öff iki kuruşluk hediye için amma dırdır ettiniz

1|0
    0|1
  • Belki satış veya menfaat olabilir ama olsun değer...Sevdiklerimize değer verelim sevindirelim arada unutanlar için iyidir... :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• o kadar sevgililer günü evlilik günü tanışma günü var bir günde annelerin olsun nolucak.ayrıca bir güne sığdırmak değil bu herkes annesini sever arar ama bugün annelerin kendini özel hissettiği bir gün.

0|1
    0|0
    • anneni tek birgün özel hissettirmemek lazım arkadaşım, seni dünyaya getirmek için neler çekti bir düşün sadece karnında büyütmesi yeterli oda kaç gün yapıyor.

• aynn:).mesela ben bugün anneme ulaşamadım.sonra o beni aradı anneler günün kutlu olsun falan dedi.anlatamazsın anneye bunu:).ama gerçekler birazda toplumla yetiştirme tarzıylada alakalı

• bir çiçekçinin işleri kötü gidiyormuş komşusu ayakkabı çantacıcının ve onların komşusu parfümcününde kötü gidiyormuş

bunlar bir araya gelmiş lan biz napacaz batacaz demişler

oramızdan buramızdan bir şey uydurup bir gün yaratalımda paçayı kurtarak demişler

dur lan hatta bir kaç tane uydurak demişler

analar günü babalar günü sevgililer günü ögretmenler ameleler okur-yazarlar, gezmeyi sevenler ...günü bir çok böyle gün uydurmuşlar

yaaaa

1|0
    0|0
  • Annelerin kutsal varlığının onurlandırmak ve dünyadaki tüm anneleri anmak için düzenlenen özel bir statüsündeki Anneler Günü, ABD kökenli bir kutlama günüdür. Anneler Günü’nün ortaya çıkışı Anna Jarvis ile ilişkilendirilir. Anneler Günü resmi olarak 1908 yılından bu yana kutlanmaktadır. Annesinin ölümünün ardından bu tarz bir özel kutlanması için çalışmalara başlayan Anna Jarvis, birkaç yıl içerisinde ABD’nin birçok yerinde bu özel günün kabul görmesini sağladı

0|0
    0|0
  • ne manyak tiplersiniz siz ya nerenize battı bu gün neye ne zararı var

1|0
    1|2
  • Bana göre ticari bir olay. Fakat her gün anneler günü olmalı...

0|0
    0|0
  • Amerikalı bir kız çıkardı diye biliyorum. Bunu da ilkokuldan hatırlıyorum...

0|0
    0|0
  • Amerikalı Anna Jarvis, çok sevdiği annesinin ölümü üzerine 1908’de tüm arkadaşlarını çağırarak bir anma günü düzenlendi...Bir çığ gibi yayılan kutlama 1914’te ABD Kongresi’nin onayıyla ülke çapında “Anneler Günü”ne dönüştü.

ABD’nin Philedelphia Eyaleti’nde 9 Mayıs 1966 günü Anna Jarvis’in annesi öldü. Annesini çok seven Anna Jarvis’in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatta kimsesi kalmayan Anna Jarvis yaşama küstü. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis’in bu durumunu yakından izleyen komşusu onunla arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşusu söyleşi sırasında Jarvis’e “İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur” dedi. Jarvis bu sözlerden çok etkilendi. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis’in annesine olan sevgisini azaltmadı. Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Jarvis’in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına, “Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim” dedi.

ABD Kongresi onayladı

Arkadaşları Jarvis’in önerisini çok beğendi. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Belediye Başkanı, öneriyi içtenlikle benimsedi. Öneri gazetelerde yayınlandı. ABD Kongresi Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Sümerler’e dayanıyor

ANNELER Günü’nün kökeni Sümerlere dayanıyor. Sümerler’de bahar ayları çeşitli isimlerle doğurganlık, analık, doğanın yeniden uyanışı ile birlikte kutlanmış. Anneler Günü geleneği, Antik Yunanlı’ların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan “Rhea” onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla sürmüş. Antik Romalı’lar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça “Cybele” onuruna kutluyorlardı. 1600’lü yıllarda “mothering day” adı ile şenlikler düzenlenmiş. Çalışanlara tatil verilmiş. Analık Pastaları sunulmuş. Hıristiyanlığın yayılmasıyla tüm kötülüklerden koruyan “Anneler Kilisesi”ni onurlandırmak için bu kutlamalar çerçeve değiştirmiş.

0|0
    0|0
Yükleniyor...