Islamiyette kadının yeri nedir?

arkadaslar neden islam dininde 1 erkeğe 4 kadın düşerken 1 kadına 4 arkek düşmez ayrıca hz muhammedin 11 tane eş alması neden şartmıydı sonucta evlenmedende sahiplenebilirdi.. hadi bunu gectim erkek cocuga iki kız cocugu hakkı verilirken kız neden bu haktan mahrum kalıyor..1 erkeğin sahitliği neden 2 kadın şahtliğne denk...islam kadını neden böyle görüyor bu konuda konusalm lütfen hakaret yazmayın harbiden yani

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• İslamda kadının yeri:Çocuk makinası,hizmetçi,köle,cinsel obje,çocuk yaşta dedesi yaşındakilerle evlendilerilmesi dinen caiz sayılan ,para karşılığında satılan pazar malı,ikinci sınıf insan türü,recm dahil her türlü baskı ve cezaya layık görülen canlı türü,şeriat olan ülkelerde yanında bir yakını olmadan sokakta dolaşması yasak olan canlı türü,sex kölesi vs.Anlayacağınız islamın kadına,dişi ve doğurgan olmaya vermiş olduğu değer saymakla bitmez.Bu nedenle kadına çok değer verildiği için en çok kadın cinayetleri islam ülkelerindedir,çocuk yaşta dedesi yaşındakilerle zorla evlendirilenler gene islam ülkeleri,kadınların en az hakka sahip olduğu gene islam ülkeleri,kendilerine sapıkça saldırılan en çok olduğu ülkeler gene müslüman ülkeler.Ayrıca söylemeden geçemeyecem:Şimdi evli bir erkeğin bir başka bayana sulanıp ikinci,üçüncü ve dördüncü evlilik yapması normal ve caiz sayılırken kadın bir başka erkeğe meylettiğinde recm ediliyor,İşte Allah'ın kadına verdiği değer,Allah bile erkeğe tanıdığı özgürlüğü kadına tanımıyor,eşit görmüyor.Kısacası bu...

• Başkalarını cehaletle suçlayana bak şimdi kafamı kızdırma buraya ayetleri yığardım ama,neyse beyni körelmişlere bir şey yapamayız.

• ben diyom çanakkale boğazı sen dion... ben kadına verilen haktan bahsediom yaratılıştan falan degil allahı inkar etmedim ben

• Herşeyi dine mal etmek sizin işiniz. Bilgisizliğiniz ve cahilane adetleri dinden bilmeniz bu kadar yanlışa fesada düşmanlığa sebebiyet verir böyle. Seni tiksindiğin bir damla sudan yaratanın dinine bilgisizce cahilce körce aklını gözüne indirircesine konuşursun.Gözünü kapamakla gece olmaz kardeşim. Herşeyi dinden biliyorsunuz dine komşu olan birşey o dindendir deme hakkını nerden alıyorsunuz.

• Öncekileri Göster

Erkekler Ne Diyor 15

• link yetkili agizlardan dinlemek gerekirse..

• Hz. Muhammed'in eş olayı biraz farklı araştır istersen o kadınları koruma altına alıyor malum o zamanlar şimdiki gibi hukuk kuralları yoktu yani şimdiki gibi devletin onları koruması söz konusu değildi o yüzden dul ya da yetim kalmış kalmış kişileri kendi nufuzuna geçirerek bir şekilde koruyordu

• zaten o kadar insanla cinsel bir amaçla evlenmiyor hem o zamanın zor şartlarında o kadar kadınla sırf birlikte olmak için evlenilmez kurak çorak topraklar millet kendini doyuramıyor

• yatağına almasın o zman :D

• Islamiyette kadina bakarken kadinin hangi konumdan hangi konuma getirdigine bakmak gerekiyor1. kadin pazarda alinip satilan bir kole gibiydi Islamiyetle bu ortadan kalkti..2. Islamiyetten once bir erkek 10 dan fazla bile kadinla evlenirken Islamiyette bu 1 diye tavsiye edildi ama 4'e kadar da musaade edildi. 3. Kadinin erkek uzerinde haklari oldugunu bildirip kadinlara iyi davranmakla emredilmis hatta SIZIN EN HAYIRLINIZIN HANIMLARINIZA EN IYI DAVRANANLARINIZDIR hadisi vardir.4. Kadina mehir hakki verildi bu hak su modern kanunlarimizda bile yok ..5. Rizasi alinmadan hicbirseyin yapilmamasi gerektigi emredilmistir.Sorularinizin ayrintilarina gelirsek; Efendimiz sav hicbir zaman bir kadina talip olmadi buna Hz Hatice annemiz dahil, Evlendigi kadinlardan Hz Aise haric diger butun annelerimiz esleri vefat etmis kimsenin himayesine almadigi kadinlardan olusuyor..ARAPLARDA DUL KADINLARA BIR ZAMANLAR TURKIYEDE KOTU GOZLE BAKILDIGI GIBI O ZAMANLARDA KOTU BAKILIYORDU VE KIMSESIZ KALAN BU KADINLARI EFENDIMIZ HIMAYESINE ALMISTI BIR BAKIMA..Zaten 25 yasindayken 40 yasinda bir kadinla evlenen ve 53'unden sonra su asagidaki evlilikleri gerceklestiren bir insanin bunu nefsi icin yaptigi soylenebilir mi? Hz Haticeden sonra cocuk bile yapmamis olmasi evliligin sebebplerini de gostermesi acisindan manidardir..Hz hatice ilk esi ve Hz Sevde kocasi hristiyan olup oldukten sonra Hz Ummu Seleme esi savasta sehitHz Zeynep esi savasta sehitHz Aise en yakin arkadasinin israri belki yalvarisi sonucuHz Hafsa esi savasta sehit..Hz Cuveyriye dul bir kadinHz Ummu habibe dulHz Safiyye esi sehit..Hz Maria Misir Krali cariye olarak gondermis ama Efendimiz sav onu onurlandirarak es olarak kabul etmis..Hz Meymune dul bir kadin..

• o kadar cevaptan bunu anladiysan o zaman kusura bakma sen bu olayi ogrenmek icin degil guya kendi kucuk aklinla bize biseyler ogretmeye calisiyorsun..

• ohh oh sürüsüne bereket

• Ben sizi anlayamıyorum ya. Siz bilimsel konuşuyorsanız Dünyaya göz atın öyle konuşun. Bir dinki kadını cehaletten kurtarmış kölelikten kurtarmış ona miras hakkı vermiş, onu yüceltmiş ona gerekli değerlerin hepsini vermiş, Evin müdürü yapmış. Kadın haklarının ilk geçtiği kaynak veda hutbesidir. Biraz okuyun Araştırın ön yargılı olmayın kabullenmeyi bilin. Ve bu konularda münazara etmeyin fikir paylaşın.

• annem doğurmus ben doğum yapamayan kadında bahsediyorum ok

• Annene verilen değeri göz önüne al öyle konuş.

• :D cevap bulamadın cunku

• Öncekileri Göster
  • İslamda kadının ve erkeğin yeri çok farklıdır.1 den fazla kadın alması erkeğe helal kılındıysa da bu bir kural değildi peygamberimiz de koruma amaçlı o kadar kişiyle evlenmiştir.Kadın korunmaya muhtaçtır onun için kadınları başlarına erkekleri vermiştir.Kadın erkeğe emanet verilmiştir.Kadın özel bir canlıdır o yanlızca kocasına ve çocuklarına sorumluyken erkeğin sorumlulukları daha da fazladır.Ama bence sen bu konuyu bir kitaptan oku çünkü çok geniş bir mesele

• çöl kanunları diyebiliriz, biraz da o dönemdeki hukuk kurallarının ilkel olması. şöyle izah etmek gerekirse muhammed 1 erkeğe 4 kadın verilsin dememiştir, buna bir kota koyalım bari 4 e düşürelim demiştir. yani bu kural vahşi olanı daha az vahşiye çevirmektir. yine o zamanlar kadınların hiç şahitliği kabul görmezken; muhammed en azından yarım puan hakları olsun diyerekten biraz daha ılımanlaştırmıştır. ve muhammed 11 tane eşi aynı anda nikahına almamıştır. 4 tanesiyle nikahlıydı ve diğerleri koruması altındaydı. ve yine o zamanın şartlarına göre erkek ömrü; savaş gibi, erkek olma yükümlülüğü gibi sebeplerden ötürü kısaydı. ve toplumda kadın populasyonu daha fazlaydı. bunlar o dönemi anlamamızı sağlar. ama günümüzde iletişim, hukuk, eğitim, globalleşmenin artmasıyla beraber hala o dönemleri yaşama arzusu taşıyanlar; hala birer fanusta yaşama heveslisi fareler gibi gelir bana. islamiyette kadına saygı esastır, salt kadına değil, allah ın yarattığı herşeye saygı esastır. lakin günümüz müslümanları meseleyi hala anlamamamakta, daha doğrusu işgüzarca yaklaşmaktadırlar.neyse bu konu uzar...

• seninle aynı fikirdeyiz, ama bu yorumu yapan senin biraz sığlığını gössterdi

• 1e düşürseymiş ya neden 4 bunu anlamıorum

• miras meselesi mantıklı düşün kız evlenince zaten islama göre çeyizi oluyor.Eşiyle mal paylaşımı yapıyor.Erkeğin öyle bir lüksü yok ayrıca ataerkil bir toplumuz her toplum gibi.islamda erkeğin yükümlülüğü var ileye sahip çıkmak gibi.Kadınlara ayarım pay olayı haksız bir olay değil.Peygamberimizin 11 eşinden önce tek sevdiği hz hatice validemiz vardı.Evlenen o zaman da 11 kadınla evlenirdi.Zaten sonra sadece hz aişe ile zamanının çoğunu geçirdi.Ve hiç dokunmadığı eşleri oldu.evlenmeden sahiplenemezdi;hz aişeye bile iftira attılar uygun olmaz.Erkeğe de 4 kadın düşmez bu arada.Hiçbir akıllı erkekte 1den fazlasını istemez:)O izin sadece çok çok ekstrem durumlarda geçerli ki günümüzde o uygulanamaz.Maddi ve manevi bir yükümlülüğü var kimse kaldıramaz.Ayrıca erkek iki kadını sevecek kadar geniş gönüle sahip değildir.son olarak gerçekten mantıklı baktığın zaman nekadar doğtu olduğunu görürsün.İslam erkekten ziyade kadına önem veren ;haklarını koruyanbir dindir.Müslüman geçinen öküzlerin karılaarına şiddet göstermesi öldürmesi vs. seni yanıltmasın.Haksız yere gösterilen şiddet büyük günah kul hakkına girer.Hatta şiddet gösterilmemeli.Kadın az çok akıllı bir kadın ise zaten yanlış hata yapmaz.Erkekte karısı ile ilgilenmeli sorun varsa konuşarak çözülmeli.İslam dinindede böyle.sağa sola bakma kendi dinini sen yaşa

• Çünkü muhammed egoist, sapkındı. Orta doğuda ki yaşamın bu kadar kanlı olmasının tek suçlusu madem din yazıcan adam gibi yaz.

• bende biliyorm ama kadın 2.sınıf vatandas göruyo bunu kabul edin bırakın islam kadına önem verr ayaklarını

• Senin bu fikrini Alıp yüzüne bütün dünya atar kardeşim. Hz muhammedin hak ve hakikat dolu olduğunu bütün dünya kabul etmiştir.

• Benım kolum.

• arap milletinin örf ve adetlerinde islamdan önce kadının yeri yurdu yoktu kuran belli dönemlerle ve belli şartların oluşmasından dolayı sırayla inmiştir her bir ayet bir olaydan dolayı inmiştir ve o dönemde kadını yavaş yavaş erkeğe denk düşürmek için alıştıra alıştıra böyle olmuştur tabi o şartları da düşünmek lazım ama kaçırdığın bir yer var kadın erkekten üstündür çünkü o can verendir cennet onun ayakları altındadır ve kadındır bir milleti bir toplumu yönlendiren asıl çünkü ilk öğreten ilk öğretmen o dur islam daha sonra tüm insanoğlunu kapsamıştır ilk arap milletine inmiştir ayrıca peygamberler sapmış milletlerer gönderilir misal israiloğulları gibi ve ayrıca eski türk kültür ve geneleğinde kadın ve erkek eşittir bu öayrı konu :D

• Çünkü savaşa erkekler gider ve ölürdü. Kadınlarda çocuklarıyla bir başına kalırdı. kötü yola düşmemesi için ve erkeklerin azlığı sebebiyle 2-3-4 evlilik mantıklı . Peygamberimiz de evlendikleri genelde dul du. Sahiplenmek için evlenmiş. 60 yaşlarda biriyle evlenmiş diye biliyorum.. Zevk için değil. İslam kadına çok değer veriyorda İslam düşmanları lekeliyorlar. İslam da ahlak çok önemlidir.

• İslamiyet yeni doğan kızlar diri diri gömülürken buna engel olan.Kocalarıa daima karılarana ve ailerine iyi davranmalarını söyleyen ve kadına verilen değeri artıran bir dindir.İlla 4 kadınla evlen demiyor kadın sana eeş veremez su olur bu olur evlen diyor. bence yanlıs düsüncedesin.Ama seenin düsüncene saygı duyarım

• sen sen kfana koymusun kendie göre dogru yolu bulmusun o yüzden ne dersek bos iyi aksamlr.

• allahın resulu 9 yasındakii cocugukta bulmus sanırım bunları :D

• ya bana yeten anlaya bilen birbirimizin gözlerine baktımızda gülümsememize engel olamadıgım beni tmamlayan birini blrsan diger bir kadına neden ihtiyac duyayım ki ?

• Öncekileri Göster
  • İslamiyet Kadını Doğan kız cocuğundan utanılıp diri diri gömüldüğü bir cahiliyetten almış ve Kadınlarının ayakları altına cenneti koymuştur. Başlara taç etmiştir. Eskiden bir erkek 10 15 kadınla evlenirken islamiyetle 3 e 4e indirmiştir ve en hayırlısının bir olduğunu söylemiştir. Bir vucud olarak görülmesini bertaraf etmiştir.

Kızlar Ne Diyor 8

• hz muhammed 11 eş mi almış? :O

• Kardeşim, sorduğun soruyla bazı saf zihinleri etkilemeye çalıştığın en iyi cevaptan belli oluyor . Cevapları tam olarak incelemesemde seni ikna etmek için gayet iyi niyetle çalışan insanlar olmuş. Neyin ne olduğunu araştırmadan bu güzel dine iftiralarda bulunmuşsun. Sorularının cevabını rahatlıkla verebilirim ama senin gerçekten öğrenmeye ihtiyacının olmadığını düşündüğüm için sanırım izaha gerek yok. İyi akşamlar.

• Bunlar açık yakalamaya çalışıyolar :)

• bu kıt zihniyetin anlar mı bilmem ama..İslam dini diri diri gömülen kız çocuğunu ayaklar altından alıp,onun ayakları altına cenneti sermiştirayrıca,seks kölesi diyorsınz?İslam da eşi olmayan bir kadınla adamın birlikte olması zinadır,çok büyük günahtır,kadın korunmuşturşahitliğe gelince,kadın tabiatı erkeğinki ile bir değil,daha zayıfız bu yüzden(ev işi,çocuklar vb derken naif bir yapımız var,her şeyden abartılı etkileniyoruz,abartıyoruz bazı şeyleri)ha,eş sayısına gelelim..sen diyorsun ki bir kadn neden 4 eş alamaz?bu kadının çocuğu olsa kim kimin çocuğu?kadın başına hepsinden ayrı çocuk yapsa bir gün onun bir gün bunun evinde mi kalcak?ayrıca o eşler arasında adaleti sağlaması ile! erkeğe verilmiş bir haktırsana daha neler yazarım ama..neyse

• Kuran-ı Kerim i bir bütün olarak okumalısınız.tek bir ayeti çekip yorum yapamazsınız.4 çocuk için de özel haller dışında keyfe keder eş alımı yapılmaz.Ayrıca Aişe validemiz 9 yaşında değil 20 li yaşlarında imiş. İslam genel olarak okuduğunda kadına değer veren bir dindir. internetten okuduklarınıza pek fazla itimat etmeyiniz.

• Kapinin dis kolu.

• kadınların diri diri gömüldüğü bir dönemde kadının yeri düşürülmemiş, insan olduğu kabul edilmiştir. 4 kadın alma hakkı, eş sayısını 4 e çıkarmamış; 30-40 tane kadınla yaşayan adamların en fazla 4 kadın alabileceğini söylüyor. yani 4 e indirilmiş. peygamber efendimizin bütün eşlerinin bir manası var. biri kendinden büyük, biri akrabası, biri köle, biri dul kalmış bir kadın v.s. peygamberin hayatına bakarak ders çıkarmamız için bazı şeyleri yapmalıydı anladın mı. bu kadının şahitliği olayına gelince; kadınlar duygusal davranıp, kendi kafasında ölçüp biçip doğruyu çoğu zaman konuşmaz. ya abartır, ya yalan söyler ya da hepten birşey yok der saklar. erkeklere göre daha duygusal olmamız sebebiyle doğru buluyorum. bir konuyu beş kadın anlatsın eminim beşi de farklı anlatır. bu kadar kıt bakmayın konulara; o dönemi düşünün. dönemin kurallarını düşünün. kadınlar gömülürken hak sahibi olmuşlar. bu mu kötü?

• kadın bunu kabul ederse alabilir, kafasına göre alamaz. ulan dinsiz kitapsızlar hiç karısını aldatmıyor; hiç şerefsizlik yapmıyor gibi buna mı takıyor sunuz? bu karısını kocasını aldatan, döven içen sıcan herkes müslüman di mi? hakkıyla müslüman hemde di mi? bir git.

• tek görevimiz şikiş ve çocuk dogrmak.. kadın kısrsa üstüne karı al demiş senin o cok övdğün peygamber

• görevlerinden biri de o. neden gocundun? kocanın altında senin yaptığın nedir?

• Öncekileri Göster
  • 4 erjegi naocaktin ya,cidden istermiydin bunu ?

• bens sana bilgi vereyim tatlım ADAMDAN SAYMIORLAR BOŞ BİR İNSAN DEGİLİM AC VE OKU KURANI ANLAYACAKSIN ADAM YERİEN KONMADIGINI

• Bilgim var diye bisemi dedim..olan bilgimi zaten paylastim..ama sen durmak bilmiorsun..aşaladin durdun..sustum..yetmio susmam

• kısır kadının islamdaki yeri nedir bunu bana anlat biligin var ise

• Öncekileri Göster
  • İslamda kadın seks kölesi ve asker ocağıdır başka bişey değil. Yorumlara cevabım yok haklısınız tamam

Yükleniyor...