Öğretmenler için yeterlilik sınavı ve eğitim gelişimi hakkında..

-Öğretmen olmaya hak kazanmış biri bu mesleği ne kadar süreyle mesleğin hakkını vererek yapabildiğnin,

-Öğretmenlerin gelişen dünya düzeninde branşıyla alakalı yeni bilgileri kavrayıp öğrencilere aktarabilme yetenekleri denetlemek adına

-Kendi şahsi sorunlarının mesleğini idame ettirebilmesinin önüne geçtiğinin farkına varılmasında

-Bu meslek için yeterli ruhsal olgunluğa ulaşabildiğinin anlaşılabilmesi için

-Eğitim vereceği yaş grubunu(liselere yirmili yaşlarda öğretmen atanması) kontrol edebilecek liderlik vasfını taşıyıp taşımadığının anlaşılabilmesi için belli dönemlerde öncelikle branşı ile alakalı ve diğer konularıda kapsayan bir yeterlilik sınavına sokulmaları sizce ne kadar doğru bir uygulama olur.

Eğitimin çağa uygun daha dinç olabilmesi ve en önemlisi öğrenciyi bunaltmayıp onlara hitap edebilmesi için daha farklı neler yapılabilir..

0|0
1|1

Kızlar Ne Diyor 1

• -İlk olarak yüksek verim elde edilmesi için ortamın iyileştirilmesiyle mümkün, bunun için başta öğretmenlerin çalışma saatlerinin ve sınıf mevcutlarının azaltılması, öğretmen maaşlarının artırılması gerek.

-Sürekli kendini yenilemeli, zaten şartlar iyileştirilirse bunlar kendiliğinden olur, bir de en önemlisi vicdan işi öğretmenlik.

-Zaten çoğu öğretmenin bu konuda sıkıntı yaşadığını düşünmüyorum, içlerinde mutlaka sorun yaşayan olacaktır; fakat bunu çözmek için başta kendisi çalışmalı.

-Her önüne gelenin bu mesleği seçmemesi, bunun için gerekli altyapının oluşturularak kişilerin yönlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

-Tutumların, davranışların ölçülmesinde yazılı sınavlar ne kadar etkili olabilir ki? Yeterlilik sınavlarının yazılı olmasına karşıyım, farklı olursa da bu sefer objektif değerlendirmeler olmayacaktır bunu da biliyorum.

0|1
    0|0
    • Sınavların yazılı olması şart değil elbette kaldı ki sınavında yapılması çok muhim değil asıl amaç bir toplum için hayati önem taşıyan eğitim sistemininin sürekli denetimlerle dinç ve çağa uygun tutulabilmesi. Bunu gerçekleştirmek için en uygun uygulamanın devreye sokulması taraftarıyım.

• Bunu ben de isterim, nitelikli öğretmenler gerek; fakat bu istenen bir şey değil, aksine istedikleri görme, duyma, bilme, biz ne dersek onu yap.Koyun yetiştirmek adına yapılan düzenlemeler.Bu işin gerçekleşmesi ancak nitelikli bakanlarla, toplumla(...)olur.

• Bu sistem; İstiklal Marşı yazarını tanımayan, Kıbrıs gibi önemli adanın coğrafi konumundan haberdar olmayan bireyler yetiştirdikçe "nitelikli" bakan ve toplum beklentisi hayallerimizde varolabilir ancak...

Erkekler Ne Diyor 1

• öğretmenler için hazırlanan alan sınavı güzel fakat keşke sene başında duyurulsaydı

0|1
    0|0
Yükleniyor...