Niye herkes eşit yaratılmamış?

Allah nıye herkesi eşit yaratmamış nıye guzeller mutluyken çirin olanlar mutsuz boşuna herkesın bı kusuru vardır deemyın çünkü ne kızlar gördüm boyu posu yerınde çalışkan zengin hatları gayet güzel arkadaş çevreside tamam aile ortamındada hiç bir sorunu yok. niye böyle bir adaletsizlikvar dünyada ? sakatların ne suçu var engellilerin ya da daha hafif kusurlar alsak nıye herkesın dişleri güzel değil nıye herkes 90 60 90 değil veya nıye herkesin burnu okka gibi değil ? adaletsizliğin içinde yaşıyoruz resmen

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• Bu dünyada herkese verilen imkanlar eşit olmadığı için sorumluluk da eşit olmaz. Her insanın hayatı müstakil bir eserdir ve dünya kurulduğundan beri, bu eser ilk ve son olarak yazılmıştır. Hal böyle olunca, insanların her birini içinde bulunduğu bütün şartlarla birlikte düşünmek, başından geçen farklı hadiselerle ve imtihan edildiği değişik olaylarla beraber nazara almak gerekiyor. Bir insan hakkında vereceğimiz hüküm diğerine ölçü olmuyor. Birisini yükselten aynı hadise, berikini alçaltabiliyor. Birinin hakkında hayırlı olan, diğeri için şer olabiliyor. Birinin nefret ettiğine bir başkası can atabiliyor. Herkes kendi şartları içinde bir imtihana tabi tutuluyor. Önemli olan bu şartların farklılığı değil, bu imtihandan başarıyla çıkmaktır.

Adaletle eşitlik aynı şey değildir. Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir.

Güzelin Güzelliğini Artıran, Çirkinin Çirkinliğidir. Soğuk olmazsa sıcağın manası, karanlık olmazsa ışığın manası, mide açlığı olmazsa yemeğin manası, miden yanmazsa suyun manası bilinmez. Herşey bir şekilde zıttıyla bilinir.

0|0
    0|0
    • herşey bir şekkilde zıttıyla bılınırse ... çirkin olan sayesinde güzellin güzelliği artar soğuk sayesinde sıcağın değeri anlaşılır diyorsunuz benımde aklıma takılan soru şu çirkin olanın suçu nedir veya güzel olan neden güzel olduğu için daha şanslıdır ?

• Bu ne senin aklının alabileceği birşeydir ne de başkasının aklının alabileceği herkes aynı özellikte yaratılmamıştır. Hayvanlar her cihetten senden daha güçlü ona akıl verilseydi sen ona değil o sana binerdi. Herkes aynı şartlara sahip değil bu bir imtihan bu bir sır bu ilahi varlığa bir delil. kömürle elmas , şeytanla melek nasıl ayrılacak zan ediyorsun.

Erkekler Ne Diyor 11

• Allah mülk sahibidir.Mülkünde istediği gibi tasarruf eder.Kimse Ona karışamaz ve Onun îcadına müdahale edemez.senin vücudunun zerrelerini yaratan,

tüm sistemini düzenleyip insanî kimlik bahşeden Allah (cc)'tır Sen bunları sana lûtfeden Allah'a daha evvel bir şey vermemişsin ki, Onun karşısında bir hak iddia edebilesin...

Eğer sen, sana verilenler karşılığında Allaha bir şey vermiş olsaydın,

"Bir göz değil iki göz ver, bir el değil iki el ver!" gibi iddialarda bulunmaya;

"Niye iki tane değil de bir ayak verdin?"

diye itiraz etmeye belki hakkın olurdu.

Halbuki sen Allaha (c.c) bir şey vermemişsin ki -haşa- O' na adaletsizlik iddiasında bulunasın.

Haksızlık, ödenmeyen bir haktan gelir. Senin O' na karşı ne hakkın var ki yerine getirilmedi de sana karşı haksızlık edildi!..

Allahuteala Hazretleri seni yokluktan çıkarıp var etmiş: hem de insan olarak...

Dikkat etsen;

senin altında birçok mahlûkat var ki, pekala onlara bakıp ne kadar fazla nimetlere mazhar olduğunu düşünebilirsin.

Cenab-ı Allah, bazen insanın ayağını alır; onun karşılığında ahirette pek çok şey verir.

Ayağını almakla o kimseye aciz bir mahluk olduğunu, zayıflığını, ve ihtiyacının ne kadar fazla olduğunu hissettirir.

Kalbini kendisine çevirtip, o insanın duygularını geliştirirse, çok az bir şey almakla, pek çok şeyler vermiş olur.

Demek ki görünüşte olmasa bile, hakikatte bu ona, Allahın lûtfunun ifadesidir.

Tıpkı şehit edip cenneti vermesi gibi...

Bir insan, savaş esnasında şehit olur.

Bu şehit olmakla haşirde kurulacak büyük mahkemede ve Allah'ın huzurunda, sıddıklerın, salihlerin gıpta edeceği bir makama yükselir. Onu gören başkaları "Keşke Allah bize de harp meydanında şehadet nasip etseydi." derler.

Bundan dolayı, böyle bir insan parça parça da olsa çok şey kaybetmiş sayılmaz. Belki aldığı şey ona nispeten çok daha büyüktür.

Çok nadir olarak, bazı kimseler, bu mevzûda küskünlük, kırgınlık, kötümserlik ve aşağılık duygusu ile sapsalar bile, pek çok kimselerde bu gibi eksiklikler, daha fazla, Allah'a yönelmeye vesile olmuştur.

Bu itibarla zararlı böcekler gibi bir kısım kimselerin, bu meseledeki kayıplarının yayılmaya çalışılması yerinde bir davranış değildir.

Bu konuda esas olan, ebedi hayata aday olan ruhlarında o aleme ait arzuları uyarmaktır.

Bu arızalı da, arızasının itmesiyle Hakka yönelmesi; başkalarında da ondan ibret alarak kanatlanmaları şeklinde kendini gösteriyorsa, maksada uygun ve hikmetlidir.

0|0
    1|0
  • Tipik mömin cevabı: "Çünkü bu bir sınav"

Halbuki şu sorular hala cevapsız: "Sınav neden eşit şartlarda değil ve neden bir sınav var?"

1|2
    1|0
    • fikirsizler sizi...

• aynen oyle butun Allaha ınaanlar neden ınandıklarını bıle bılmıyolar sadece evrenının ınanılmaz uyumunu one suruyolar ama kımse adaletsızlığın farkında değil. bu Cümleyı yazdım dıye Allaha inanmadığım sanılmasın ınanıyorum daha doğrusu bu sorularıma mantıklı bı ceap bulabılırsem gerçekden ınanıcam

• Verdiğim cevabın yanısıra; dinler tamamen "çevir kazı yanmasın"dan ibaret... Ama ne kadar çevirirsen çevir, kazın yandığını görünce bu işte bir terslik olduğunu görüyorsun.

0|0
    0|0
    • ben bunu buyudükçe yenı yenı algılamaya başladım

• hayattan tad almak için her şeyin iyi olması beklenmez, herşeyi iyi olan da hayattan fazla tad alamaz.bu gerçektir.

0|0
    0|0
  • dunyadakı herkez zengın olsaydı o zmn comertlık dıye bırsey olmazdı . dunyadakı herkez guzel olsaydı o zmn emın ol aşk dıye bır sey olmazdı herseyın esıt aynı oldugunu dusun ne kdr berbat olurdu bence ! ayrıca ınsanlar esıt dostum bunun farkına varmalısın eger sorunun ALLAH ıse onun cevabı sana obur dunyada verılecktır yanı bu dunya yalan oldugu ıcın obur dunyada yanı ebedı dunyada hersey mukemmeldr ... ayrıca konuya cok yanlıs yaklasmıssın

0|0
    0|0
    • asıl sen benım sorduğum soruyu çok yalnış anlamışsın ben dunyadakı herkez zengın olmalıydı demıyorum sadece bu adaletsızlığın çok saçma olduğunu düşünüyorum farkettıysen yazdığın butun ikilemlerde çirkin olanın veya fakır olanın yanı kötü şık olanın hayatta hiç bir şeyı yok yanı ben dıyorum kı çirkinle güzellerin değeri artsın dıye yaratılmış şimdi bunun sebıbını alıyım bılıyosan tabı cevabını ?

• bir ğün bir kıza mektup yazdım kız bana aynaya baktın dedi bende ona sen kalbıne baktın mı dedim mavi ğözlü yakışıklaar mı sever sadce bizim yaşadıgımız hayattır be kardeşim biz severim sevilçek olan her şeyi neden hiç aklına gelmiyor çirkinlerinde kalbi olaçağı neden aklınıza ğelmez ki bizimde şiir okuyup ğüzel kibar olaçağımız sanılıyor ki çirkiler bunlardan muafttır

0|0
    0|0
    • aynen katılıyorum sana kımse çirkinlerın fakırlerın ne düşündüğünü ne istediğini kimi sevdiğini vey kalbının kırılıp kırılmadığını onemsemez işte bu adaletsızlıkden çok rahatsız oluyorum mesala ben neden yakışıklı bı çocuğa gıdıp ondan hoşlandığımı soylediğimde bana olumlu cevap vermıyo çünkü be çirkin grubundanım yanı güzel kızların dıkkat çekmesı için yaratılmış olan grupdan. bu tamamen adaletsizlik!

• inancından taviz verme derim senin öyle gördüklerin senin sandığın kadar mutlu değiller. onlarada sorsan bir çok dertleri vardır. sorun sadece şu kimi umursamaz kimi başkalarına yansıtmaz kendi içinde çözer kimiside herkesden medet umar...

0|0
    0|0
    • kendımı ne kadar zorlasamda bu şekilde olumlu düşünemiyorum

• o zaman senin gözünde 10 üzerinden 10 olan biriyle biraz yakınlaş arkadaşlık kur oda sana dertlerini anlatacaktır. dünyada hiç kimse benim derdim yok diyemez dünya insanların imtihan yeridir. örnek verecek olursak sakıp sabancının parasal bir sıkıntısı yoktu ama sakat olan çocuğuna hiç bir şey yapamadı.

hz. Muhammet (SAV) bile ne sıkıntılar çekmiş ki Allahın en sevgilisi olmasına rağmen. burdan anlaşılıyor ki mükafatlar ve cezalar ahirette

• evet bu da benim sorgulayıp ateist olmamı sağlayan sorulardan biriydi.cevap bulamadım.ama bu bir sınav öbür dünyası var bunun herkesin sorunları var herkes farklı sınav oluyor falan dediler sorduğum din adamları.

0|1
    1|0
    • hiç kimse benı ikna edebilicek cevaplar vermedi bu sorular aklıma geldiğinde düşünmemeye çalışıyorum ama olmuyo düşündükçede inancımı kaybetmekden korkuyorum

• kelin merhemi olsa ilk kendi başına sürer... bize ne soruyon İlahi Kudrete bağlanmak için kontöre ihtiyacında yok... sor ona... şikayetçiysen sık kafana ya da at kendini 10 katlı apartmandan kafa üstü...

0|0
    0|0
  • evet bnce bazı insalar kusursuz o zaman neden allaha inanasın ki bu şekilde mutsuzsan gerk var mı sence?

0|0
    1|0
    • bir başka cevaplayanada söylediğim gibi hiç kimse benı ikna edebilicek cevaplar vermedi bu sorular aklıma geldiğinde düşünmemeye çalışıyorum ama olmuyo düşündükçede inancımı kaybetmekden korkuyorum ve gitgide inancımı yitiriyorum dua ettiğimde gerçekleşmediğini görünce bidaha dua etmk istemıyorum

• hanı derler ya Allah senı arta kalanlardan yaratmış dıye aynen durumdayız şuan :(

• evet gereksiz amçsız bir hiç uğruna haklısın :(

• Doğru yoldasın sorgulamaya devam :)Ticek yorumunu bekliyorum

0|0
    0|0
    • henuz ıandırıcı bı cevap alamadım

• Adaletsızlık olmadığını savunanların cevaplarını hiçbiri kendı cevabı değil internetten bulup yapıştırmışlarki ben bunları cevapdan saymıyorum düz mantık hepsi gözü kapalı ılerlıyolar dünyada

• o yüzden doğru yoldasın diyorum

Kızlar Ne Diyor 6

• ''Olur ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız, halbuki hakkınızda o bir hayırdır. Ve olur ki bir şeyi seversiniz, halbuki hakkınızda o bir şerdir. Allah bilir, siz bilmezsiniz.'' (Bakara, 2/216)

0|1
    0|0
  • herşey eşit olsaydı bişeylerin kıymeti bilinmezdı, her şeyi zıttıyla anlarsın

0|0
    0|0
  • makyaj yap açılırsın

0|0
    0|0
    • gerçekten boş bı ınsansın.

• problem nedir? sorunu ciddiye almamam normal değil mi? Allah niye yaratmamış diyen sensin, Allah'ın işine karışılmaz, Allah istediği için bugünleri yaşıyoruz. Sana güzel gelen bana çirkin, bana güzel gelen sana çirkin gelebilir. Seviyemin tavan yaptığını söylediğimi hatırlamıyorum kendini belli eden ediyor zaten.

• ya bı git burda kımsenın Allahın işin ekarıştığı yok zaten bu arada gerçekden bellı kımın sevıyesının kaç olduğu benım sorduğum soruya bak bıde senın cevabına bak ben Allah nnıye yaratmamış demıyorum dığerlerının günahı ney dıyorum ayrıcada senın sorduğum soruyu ciddiye alıp almaman umrunda değil çünkü seviyesı yukseklerde olan ınd-sanların hepsi cevap verdı benım soruma neyse by

• güzel olmak iyi bir şey degilki bir işbaşvurusa gidiyorsun adam seni güzelsin diye işe alıyor sapık

benim niyetim ciddi biriyle evlenmek ama bulamıyorum güzelsin hepsi gönül eglencesi arıyor evli bir adam sana yemek çıkma teklifi ediyor senle birlikte olmak istiyorbunun neresi güzel karşıma insan ginbi biri çıkmadı

güzelsin ama şansın yok kısmetin yokneye elimi atsam kopuyor istediğimi alamıyorum hani çirkin şansı diye bir şey varya bu dogru

üniversite mezunuyum kendim gibi üniversite mezunyla evlenmek istiyorum memur olması da bir alternatif

bakıyorum ortaokul mezunu matematik ögretmeniyle evlenmiş güzel de degil bu kız yaşı 26

ben güzelim ama şans yok bahtsızım karşıma çok kötüler çıktı neden onuda bilmiyorumiyi bir adam karşıma çıksa evlenicemevini geçindiricek memur koca olsa çalışmam valla

allah çirkinlere bir şans vermiş bu dogru

0|0
    0|0
  • Allah (cc) kullarını, dünyada bulunduğu şartlara göre imtihana tabi tutar. Adaletsizlik söz konusu değildir. İmtihanı karşısında, insan sıkıntılara sabır gösterir, elinde olanlara şükrederse ahiretteki mükâfatı büyük olur.

0|0
    0|0
  • Öncelikle çirkin kız yoktur bakımsız kız vardır. Ve sakat olanların bir suçu yok ama onlar öbür dünyada direk cennete gidicekler ve kimsenin boyuyla kilosuyla dalga geçilmez..

0|0
    0|0
    • boyla kıloyla dalga geçen kaç kışiolduğunu benım söylememe gerek yok herhalde çnkü milyonarca ınsan var

• Evet ama günah işte belki o durumda kendisi olucak bilemez ki

Yükleniyor...