Bir canlıya aracınızla çarptığınızda ne yaparsınız..çekip gidenlerdenmisiniz?

link bu can sabah bulundu anneye bir araba çarpmış çarpan kişi nasılsa kedi aman deyip geçmiş o bir anne ve yavrusu ölen anneyi hala emmeye çalışırken bulundu yavru Şu an sahip çıkıldı peki bir canlının hayatı bu kadar basit mi arabadan inip bakmak alıp veterinere götürmek zor mu?

Güncellemeler:
güncelleme için özürdilerim vicdanlı insanları görmek her zaman güzel vicdanı olmayanlara söylenecek söz yok her yerdeler çok uğraşıyorum bana sus merhameti bize öğretme diye inançlarından bahsediyorlar bende onlara şunu söylüyorum bundan bir haberler çünkü Hayvanlara eziyet insana eziyetten daha tehlikelidir. Çünkü insana eziyet edersin helallik isteyebilirsin o şansın var. Ama hayvandan helallik isteyemezsin bu bir hadis cevap veren vicdanlı kişilere çok teşekkür ederim ..

0|0
13|26

En İyi Erkek Görüşü

• vicdansız değilim

2|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 25

• ya eksi yiyicem bir sürü... ama şöyle bir durum var:

bana arkadan çarptılar mesela... az bir hasar vardı... eyvallah abicim bişi yok dedim gönderdim...

dalgınlıkla benim vurduğum bir abi de aynı şekilde davrandı bana...

uğraşsak saatler sürecek belki... sadece tutanak değil yok sigorta şirketine git... yok tamponum çizildi yok bilmemne... neyse... şuraya gelmek istiyorum:

insanların zamanı yok genelde... ve hayvanlara ben zarar vermem asla... ama oldu da bir kaza oldu kediyi ezdim... bir bakarım durumuna... can çekişiyorsa(zaten öleceği kesin gibiyse) belki üstünden tekrara geçerim hemen ölsün diye...

bir de şöyle bir durum var: işler 4 şeritli yolda sarhoşun biri yoldan yürüyordu... ezilecek... dursaydın? duramazdım belki benden kaçacaktı başka arabanın altına girecek belki arkadan gelen bir araba yavaşlamayacak beni de çiğneyecek vs... neyse polisi aradım hemen... yapacak başka bir şeyim yoktu... demem o ki işlek ve trafiğin hızlı aktığı bir yoldaysanız imkanınız da olmayabiliyor durmaya...

ben kedilerin köpeklerin kısırlaştırılmalarına bile karşıyım mesela... ama birçok insan bunun gerekli ve vicdani bişi olduğunu söyleyecektir... hatta gayvan sahiplerinin pek çoğu %90 ı o çok sevdikleri hayvanlarına bunu yapıyor... bence asıl bu insanlık dışı.. yok efendim kokuyormuş yok efendim azıyormuş...

neyse demem o ki... fren yaparım kaçmaya çalışırım imkan varsa durur bakarım ama büyük ihtimalle veterinere filan götürmem... kaldı ki kapitalist bir anlayıştır bireysel yardım... belediyenin bir hattı ekibi olsa haber versen yaralı hayvanı gelip alsalar mesela daha medeni bir yaklaşık olmaz mı? ama bu tür servislerin oldugu ülkelerde de o hayvanları belli sürede sahiplenilmezlerse "uyutuyorlar"... medeni olan da bu! (bence değil) neyse... yani popüler bir ay yazık hayvanlara vicdansız insanlaaar! işin kolayı bunu söylemek de... de si işte yukarı anlattığım gibi.. şimdiye kadar hiç kedi köpek ezmedim... birkaç salak kuşa çarptım, fren yapmama rağmen... bir de kamlumbağa ezmiş ve çok üzülmüştüm... hemen öldü :(

ama sadece ayağını ezmiş olsaydım kaplumbaganın alıp 1,5 saat mesafeye götürür müydüm oralarda veteriner aranır mıydım... hiç sanmıyorum...

yani vicdansız bir insan değilim ama veterinere de götürmezdim... kendimi biliyorum... pislik sadist biri olsam tamam diycem ama... bir de şu açıdan bakın: doğal hayatta güzelimn ceylanları yiyor aslanlar.. arabalar da kediler için doğal ortamda birer aslan... çarparsa ölürsün kedicik! aslana yakalanmamalısın... o kediciği de böcekler yiyip beslenecek... doğal döngü... üzgünüm ama böyle düşünüyorum...

0|0
    4|1
    • doğanın dengesi aslan ceylanı yer ama zevk için öldürmez insan ise hayvandan üstün değil farklıdır önce bunu anlamak gerek insan düşünmesiyle farklıdır hayvanı kısırlaştırmayalım çoğalsın çoğalınca da gerekirse azelim uyutalım çok medenice bir yaklaşım olmuş bir insan kimsenin yaşaması ya da yaşamaması hakkında hüküm veremez biz insanlar geldik ve denge bozuldu oh ne ala hayvan nasılsa yerimde kullanırımda tek suçları insanları sevme lütfen en azından benim sorumda doğadaki aslanla kendini

• şunu da söyleyeyim...

araçlar bir yerden bir yere gidiyorum... bir kedi ezdim büyük ihtimalle bişi yapmam...

ama gözümün önünde bir araba çarptı gitti ben bahçede oturuyorum, tatildeyim... büyük ihtimalle meşgale edinir hayvancıgı götürürüm veterinere...

insanın zamanı ile ilgili bir durum, ve bir yere ulaşma psikolojisi ile... söylediğim ve ısrarla direndiğim husus bu...

• sözde hayvanseverler hakkında sana katılıyorum sadece vahlamak ile olmaz eylem gerek btek fark ben bir canlı için her zaman vakit olmalı ..ayrıldığımız yön bu düşünceler için sağol

• kendi çarpmama gerek yok. yaralı bereli olanları görsemde elimden geldikçe yardım ederim, gerekiyorsa veterinere götürürüm.

1|1
    0|0
  • Onu öyle bırakıp giden ve içi sızlamayan insan vicdansızdır.

1|1
    0|0
  • Ben çarpsam, o yavruyu beslemeyi, boynumun borcu bilirim. Hadi kaza olmuş diyelim, dediğin gibi, inip bir bak be.

1|0
    0|0
  • o carpan kısıyı bulucaksın neyse ..

tabıkı gitmem oda bir canlı hangı hayvan olursa olsun onlarda can tasıyo alır hemen vetrnere götürürüm ne gerekıyosa yaparım insan olan da yapmalı

2|1
    0|0
  • Böyle bir olayla umarım karşılaşmam.Hayvanlara aşırı derecede değer veririm.

Soruna gelince , ölmüşse uygun bir yere bırakırım orda bırakmam .Ölmemişse kesinlikle veterinere götürürüm.

2|0
    0|0
  • çekip gideni görem bacın s..

1|0
    0|0
  • Bir canlı derken karınca geçerli mi ?

1|0
    0|0
  • İki kez çarpma riski oldu son anda kaçırdım arabayı..

Gün olur da çarparsam dururum..Can çekişiyorsa ben öldürürüm..Ufak bir sıyrığı kaburga ya da bacak kırığı gibi durumu varsa ben tedavi ederim..Yöntemini bildiğim için veterinerlik durum gerekmez..

Bazıları hayvan seveyim derken millete hayvanı göm mezar taşı bul cenaze namazını kıl diyecek de utanıyor işte..

1|0
    0|0
  • bir çoğumuz bunu yapmaz malesef. bende sürekli yollardayım. özellikle şehir dışına çıktığımda gece özellikle birçok hayvana çarpılıyor.

1|0
    0|0
  • başıma hiç böyle bir şey gelmedi inşallahta gelmez bir canlının canını almak kesinlikle istemem.Ama böyle birşey başıma gelirse telefonumda çok sevdiğim bir veteriner arkadaşım var.Hemen arar yardımını rica ederim

1|0
    0|0
  • arabayla bir havyana çarptığınız zaman veterinerlik masraflarını falan sigorta şirketi karşılar...

1|1
    0|0
  • veterinere götüremesem bile en azından yolun ortasında bırakmam

1|0
    0|0
  • polis vicdanı olmayanların vicdanıdır,duramaz isem çarparım !? ama öylede bırakmam,öldüyse gömerim,ölmediyse veterinere giderim !

1|0
    0|0
  • çevre ve orman bakanlığının hükmüne göre hayvana çarpıp kaçıp gidenlere 370 lira idari para cezası var. hatırlatırsak belki duyarsız kalanlarda vicdana gelirler.

1|0
    0|0
  • Aslında hayvan olarak yaratılması gereken kışı oymuşda kıymetını bılmıyo ışte gotoglanı

1|0
    0|0
  • evet bagzen biz insanlar cok igrenc olabiliyoruz, hayatimda bir kere tavuga carptim ölecekti ve ölmeden kestim, sahibine ya para ya da tavugu teklif ettim oda tavugu aldi :-)

1|0
    0|0
  • Aşkım yapma şunu yaaaaa öffffffffffffffffffffffffffffff

1|0
    0|1
  • polis bile duyarsız davranırsa vatanda ne yapmasın ? Afedersiniz imam osurursa cematt bişi edermiş.

1|0
    0|0
  • Herkes hesabını verecek yaptıklarının kimse vicdanlıyım ayaklarına yatmasın

1|0
    0|0
  • Kediyi öldürmek çok günah en az 7 camii falan dikmesi lazım .

1|0
    0|0
    • sizde iyice saçmaladınız ha . ne alaka yahu camiiy le 7 taneyle !

o zaman varsayalım ben ço kzengin biri oluyum . nasıl olsa 7 camii bana dokunmaz 3-5 can alırım yaptırırrım camiileri oohhh temiz. saçmalamayın saçmalamayınnn !

• yazık ya:(

işte insan var insan var!

1|0
    0|0
  • Ben götürürüm anasını satım. En son kazara öldürdüğüm hamam böceği bile 2 ay aklımdan çıkmamıştı.

2|0
    5|1
  • arkama bile bakmam, net

0|0
    0|0
  • Eceliyle yüz yüze bırakırım..

1|1
    10|6

Kızlar Ne Diyor 13

• kiyamam yaaa :(

cok kiziyorum öyle insanlara, tabi bilerek kimse carpmiyordur yüksek ihtimalle ama madem böyle bisey oldu bir durup bakmak cok mu zor?

hayvan hemen ölmüs olsa bile insan en azindan bir kenariya koyar , iyice parcalanmamasi icin ulu orta yolda

ben carpmis olsam bir insana carpmis kadar üzülürüm ve biseyler yapmaya calisirim hemen, öylece birakip gidemem

insanlarda vicdan kalmamis artik, yazik...

1|1
    0|0
  • Bilerek çarpmamıştır belki ama gene de öylece bırakmak vicdansızlık.

1|0
    0|0
  • Artık devlet veterinere götürürsen masraflarını da karşılıyo ama arabaları falan pislenir yapamazlar öyle şeyler.

2|1
    0|0
  • İçler acısı bir durum ne yazık ki, insanlarımız hiç duyarlı değiller ! hayvanlar çok zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar, birde bu yetmezmiş gibi çöp karıştıran kedileri bile taşla kovalıyor vicdansızlar... Ben elimden geldiği kadar hayvanlara yardım etmeye çalışıyorum, bütün insanları da vicdanlı olmaya davet ediyorum.

2|1
    0|0
  • pislikler adiler! tabi ki de veterinere götürürüm ve sonrada hep ben bakarim ona cok mu zor sanki.. off böyle şeyler görmek istemiyorum artık.

1|2
    0|0
  • hiç çarpmadımki ben:)

asla bırakmam,onun yerinde bende olabilrilm o anda

1|1
    0|0
  • İnsan değilmiş çarpan

1|0
    0|0
  • :( sanırım bende yapmazdım bir şey ki vicdanım beni gebertir büyük bir utanç duyardım :(

2|1
    0|0
  • döngünün temelini oluşturan canlılara yaşam hakkı tanımayan insancıktan hayvanlar ! ne desem az...

1|2
    0|0
  • İnşallah cehenemde o kedinin yerine geçer hatta reankarnasyon olarak kedi şeklinde gelir dünyaya bir dahakine ve aynı şekilde ezilir yalnız bunu derken belkide o ezilen kedide daha önceji hayatta böle bişi yapmış biri de olabilr error verdim dur !

1|0
    0|0
  • çok kötü oldm ya :(

1|0
    0|0
  • trafik sigortası hayvanların bakımını karşılıyor artık.bilmiyorlar sanırım.

1|0
    0|0
  • Bundan 3 sene önce babamla arabamızda seyir halinde iken önümüze bir köpek atlamıştı. Sırf köpeğe vurmamak icin direksiyon kırıp arabayı bariyerlere carptırmıstı.

Cunku o bir canlı. Aynı senin benim gibi. Ha bir insana olmus ha bir hayvana hic bir farkı yoktur.

Burda bazı vicdansız insani düşüncelerden yoksun insanlarda ben ne yapabilirim ona yapacagım birsey yok , eceline bırakırım demişler. Nasıl yapabilecegin birsey yok? Alıp onu veterinere götüremez misin?

Güncellemede cok iyi olmus.

1|2
    0|0
    • söylenicek söz yok söz söylemek vakit kaybı onlara:)

• Evet ne desen boş. Kalpleri taşlasmıs onların. İnsaniyetlerini kaybetmişler.

Yükleniyor...