Ankara da yaşayıp Augustus tapınağını ve Julianus sütununu gezmeyen mahlukata ne denir?

Ankara da yaşayanlara bakıyorum. "Kültürsüz şehir", "Memur Kenti", "Taşra", diye aşağılıyorlar orayı. Yani genelleme yaptın demeyin, çoğu kişi öyle diyor. "Bir denizi bile yok" diye var mesela. Kültürel etkinlik yapamamaktan sıkıntı çekiyorlarmış.

İnsanlar pavyona gitmeyi, barlarda sürtmeyi, kafayı çekmeyi ve bunun için en güzel yer olan istanbul gecelerine akabilmeyi çok büyük kültürlülük zannediyor heralde.

Fakat Ankara dediğimiz yer benim Avatar'ımda ki şahsiyet olan Augustus'un ilk tapınağının kurulduğu yerdir. Kısmen Ankara'yı bu kişi adam etmiştir Monumentum Ancyranum isimli kendi yaptığı icraatları belgeleyerek.

Keza Julian Sütunu vardır. Bu Julian Roma tarihinde çok önemli birisidir. Defalarca savaş kazanmıştır Perslere karşı. Bunun anısına da Ankara da bir sütun diktirmiştir. Ama en sonunda savaş sırasında adamı öldürmüşlerdir. Önemli bir yapıt yani. Klasik mimarinin en önemli yapıtaşlarından biri olan sütunlardan bahsediyoruz.

Ve bu gibi anıtları, mimari eserleri bilmeyen Ankaralılar var... Ayıp yahu, keşke Ankara da olabilsem de görebilsem o eserleri.

0|0
8|13

En İyi Erkek Görüşü

• istanbulda yaşayıp 34 yaşına geldiği halde adalara gitmeyen adama ne denirse o denir

0|0
    0|1
    • Motor parasını ve Adalarda balık restoranında ki hesabı karşılarsan seve seve gezdiririm seni. Bizans İmparatoru V.Leo'nun mezarına da götürürüm. Bir elham okuruz döneriz rahmetlinin ruhuna.

• Ekmek şarap ayinine katılırız bak, bedava şarap diyorum.

• şarap içmem , limonlu bira varmı

Kızlar Ne Diyor 8

• ben cogu sehrin icindeki insanlarla sevilebilecegini dusunuyorum, belki bir istanbul bir new york, vb gibi sehirler sadece salt sehir olarak sevdirebilir kendini. ben ankarada okudum ve o sehir benim icin cok ozeldir, cunku en guzel zamanlarimi gecirdim. ama bir istanbul gibi asla olamaz. ayrica biraz zevkler ve renkler diycem, yani tarih herkesin ilgi alanina giren birsey degil malesef. son birsey sadece ankara cidden tam bir memur sehri :) yani bircok sehirde, ulkede yasadim ama sadece ankarada fulll takim elbiseli adamlarla dolu bir otobus gordum :)

0|0
    0|0
    • Ben Ankara'nın İstanbul'dab güzel olduğunu iddia etmedim zaten. Kültürel aktivite yapamıyorum demesin kimse dedim buralara gitmeden. Tarih bilmekle sevmekle alakası yok. Orayı gidip görmeden kimse Ankara'da birşey yok demesin.

• Cevaplar direk soruyu sorana hitap eder "ama bir istanbul gibi asla olamaz." Bu cümleyi duyunca sanki İstanbul Ankara dan daha kötü demişim gibi anladın zannettim. Bilemiyorum nasıl algıladın, ama agresif bir ruh haliyle yazmadım cevabı. Teşekkürler yorumun için.

• onemli degil,neyse anlastik :) hersey bir kenara, ben kulturel anlamda ankarayi daha verimli bulurum ozellikle ogrenci icin, tiyatroya gitmek, sinemaya gitmek, ozel sergileri gezmek, konferanslara katilmak o kadar ucuz ve kolayki ordaki aktivetelerin tumunu istanbulda ki ogrenciler yapamaz ciddi masraf gerektirir.

• eğer bunlar okuldaki müze gezilerinde götürdükleri yerlerden ise görmüş olma ihtimalim yüksek ama bende bu konuda bilinç sıfırmış onu farkettim şu an

0|1
    0|0
  • benım ankarada oturan ankaralı bı akrabam var adam daha bızımle gezdı anıtkabırıkı ben daha ıstanbuldayken planları yapmıstım sasırdım kaldım:):)

0|0
    0|0
  • herkesin zevkleri farklı illa tarihi eserleri sevecek gezecek diye bir şey yokki.

1|0
    0|0
  • Herkesin mitolojiye ve tarihe ilgisi olmayabilir.Beni çok enterese etmiyor bahsettiklerin mesela.

0|0
    0|0
    • Tamam öyle olabilir fakat şu var. Tarihe ve mitlere ilgi duymayabilirsin ve gitmezsin ona saygı duyarım fakat bu eserlerin varlığından haberi olmayıp Ankara'yı kültürsüzlük ve düz bir şehir olmakla suçlayanlar var. Ben onları kastediyorum.

Gidip gitmemesine ben karışamam.

• benim o :D

0|0
    0|0
    • Günahlarını affettirmen için Augustus tapınağına 1 horoz kesmen gerekecek.

• bilirim tabi. ok kiss by mucuk.

• Öp öp...

• Boşver biz antartikalara gidelim

0|0
    0|0
  • Gitmedim ama peder bey felan gitti.

Ankara'yı kötüleyen hiç duymadım. En azından çevremde:)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• O mahlukata siz hiç bir şey diyemezsiniz. Sanki herkes 2000 yıl önce yokluk içinde varlık çekmiş bir Roma soylusunun bilmem nesine merak duymak zorundaymış gibi. Ayrıca bazı insanların "pavyona gitme","barlarda sürtme" gibi bir "kültürleri" olabilir. Buna dil uzatmak size düşmez.

Neyse uzatmadan şunu söyleyeyim sorunuz ve içeriği çok genellemeci ve dayatmacı... Kimse sizin sevdiğiniz tarihsel bir eseri sevmek zorunda olmadığı gibi onu ziyaret etmediği için de "kültürsüz" olmaz. Ayrıca bu nitelikte bir eserle yola çıkarak Ankara'nın "Kültürsüz şehir"(ne demekse artık)"Memur Kenti" ya da "Taşra" olmadığını da söyleyemezsiniz... Ayrıca eminim sizin yaşadığınız şehirde sizin bilmediğiniz binlerce "kültürel" değer vardır. Daha sağduyulu yazalım...

0|0
    0|0
    • "Kültürsüz şehir"(ne demekse artık)"Memur Kenti" ya da "Taşra" olmadığını da söyleyemezsiniz...

Nasıl okudun bilmiyorum fakat ben bu yukarda yazdığının karşısında duruyorum. Ayrıca benim anlatmak istediğim de gidin zorla gezin değil. Ankara kültürsüz demeyin diyorum. Sevmeyebilirsin tarih fakat Ankara'da bir bok yok diyen çok insan tanıyorum. En azından tarih sevmiyorum ama kültürel zenginliği var desinler.

Ayrıca kültürel değerleri karış karış biliyorum merak etme arkeoloji okudum.

• bu cümleyle anlatmak istediğim çok bariz aslında. Mesele kurduğunuz cümlenin doğruluğu değil. Belli ki mesleki zevkinizden oluşan tarihi kalıntılara olan ilginiz sayesinde bu kalıntıdan haberdarsınız. Fakat böyle bir değerin Ankara'da olması Ankara'nın yukarıda saydığınız özelliklerini çürütmede bir kanıt olarak görülemeyeceğini söylüyorum. Ayrıca sizin kültürel değerden algıladığınız sadece arkeolojik kalıntılarsa bu da bir yanılgıdır.

• Aslen Ankaralı değildir onlar , iş için başka şehirlerden göçmüşlerdir , oturduğu semtten başka bir yeri de bilmiyordur .

0|0
    1|0
  • Sakin ol birader. Pavyon(strip club) ve altındağ sırtlarındaki torbacılar (free shop) olarak alınırsa biz Amsterdam'ın Türk versiyonuyuz (Melih) de olmasa. Ayrıca sende Ankarayı ufak almışsın saydıklarından çoook daha fazlası var bu şehirde. Aşağılanıp beğenilmeyen o pavyonlarda; güzel olmasa bile değişik bir müzik çeşidi türemesi bile bu şehrin asıl farkını koyar ortaya.

0|0
    0|0
  • Hepsini gördüm

ayrıca Ankara'yı aşağılayanın da amk

Eskiden burda deniz varmış !

1|1
    1|1
  • Ankara'da asker iken gitmiştim.

0|0
    0|0
  • la mal bebe denir.

1|1
    0|0
  • Ankara da olmaktan dolayı mutluyum ben..

Denizmiş, eğlenceymiş, falanmış filanmış çok alakadar etmiyor beni.. Dediğin gibi güzellikleri görmek gerek, eksileri bir kenara koyup artılardan bahsetmek gerek..

Ankarayı seviyorum, gözlerim kapalı :)

0|0
    0|0
  • sen gelince önce hacı bayrama ordan da taceddin dergahı ile mehfet akife götüreyim, augustos sana şefaat mi edecek

0|0
    0|0
    • Teolojik konular için direk Kabe'ye giderim ne işim var elin türbesinde.

• ben de istiyorum direk gideyim kabeye ama maddi imkanlar bu kadar ancak, ha sana ısmarlarım diyorsan beraber gidelim walla

• Para olsa da gidebilsem.

• ben de gezmedim... nerde olduğunu söyle bi gideyim bi...

0|0
    0|0
  • Ankaraya gidince augustus için dua ederim.Çok mübarek adamdı.

0|0
    0|0
  • Sular akmıyor sular.

Melih Gökçek yüzünden kaç gün cenabet gezdi Ankara gençliği...

0|0
    0|0
  • Ankarada yaşayıp anıtkabire gitmeyen var

0|0
    0|0
Yükleniyor...