Hiç düşündünüz mü öldüğünüzü, sonrasını,arkada bıraktıklarınızı?

Çok ilginçtir şu saatlerde yatakta bir sağa bir sola kıvranırken düşünürüm bazen ansızn gelir aklıma. Unutmadan sorayım dedim uyku da yok malum.

Başlıkta belirttiğm gibi, gayet açık. mesela en azndan neler geldi benm aklıma; sevdiğm kız çok mu ağlar, bensiz nasil olur neler olur, evdeki eksikliğm annem babam kardeşlerim

Kardeşim dediğm arkadaşlarm var çok bağlıyız, onlar...

vs..vs.

... Acaba ..

Güncellemeler:
derken, bursaspor başkanı İbrahim Yazıcı hayatını kaybetti. Allahtan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim.Çok sevdğm bir insandı gerçekten hayat çok kısa ve çok garip :/

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• Bazen benim de gelir aklıma, derim ki kendi kendime: ''5 dakika sonrasına garantin yok; hadi şimdi öldün, ne olacak? Geride bıraktıklarının kimisi ağlayıp feryat edecek, kimisi de arkandan küfredecek belki 'Ne iyi adamdı bu!' diye. Ama adı üstünde ''dünya'' bu; yalan, aldatıcı. O yüzden, senin canının gitmesiyle birlikte dünyadakiler de senin için bir nevi 'yalan' olacaklar artık. Belki 3-5 gün ağlayıp sızlanacaklar, ölüm yıl dönümlerinde başına gelip Yasin okuyacaklar, dua edecekler, ya da bayramlarda, Cuma günlerinde veya bunların dışında ara sıra gelip başında dua edecekler, senin affedilmen için Allah'a yalvaracaklar, belki de 'Ölülerden yardım isteyiniz' hadis-i şerifine dayanarak senden yardım dileyecekler ama sonuçta onlar senin için yalan olacak. Ruhun bedeninden ayrıldıktan sonra artık her şey başka olacak; dünyada bıraktığın kötülükler ruhunun kezzabı, iyilikler ise nuru olacak. Meleklerin sorduğu sorulara tam ve doğru cevaplar verirsen, kıyamet gününe kadar, kabrin cennet bahçelerinden bir bahçe olacak ve ''İyi ki dünyadan kovulmuşum'' diyeceksin. Ardında kalanlar belki senin için dua edecekler, seni anacaklar her zaman ama yine de mezarda tek başına olacaksın.'' Bunları düşünüyorum, ölüm aklıma geliyor ve elimden geldiği kadar günah işlememeye, Allah'a kul olmaya çalışmaya çalışıyorum, dua ediyorum kötülüklerden arınmak, iyiliklere sığınmak için. ''Bu dünyada rahat yaşayıp ahirette mahvolacağıma, bu dünyada mahvolup ahirette mesut ve bahtiyar olayım'' diye düşünüyorum ve içime serin, berrak bir su serpiliyor. Ve bu, kısır döngü gibi sürekli devam ediyor...

2|1
    0|0
    • hacı ne yazmışsın ama heee ++++++

• e tadı kaçınca tadımız kaçıyor zaten kabirde :) sabah ezanı okundu biz burdayız bak :)

• Haklısın ama günah insanı cennete götürürmüş. Nasıl mı? Günah işleye işleye kalbin katılaşıyor, bu durum seni rahatsız ediyor ve çıkış yolu aramaya başlıyorsun, bulduğun çıkış yolu da ''tövbe'' kapısı oluyor, çalıyorsun o kapıyı ve anında açılıyor, ondan sonra da günahların bir daha geri dönmemecesine silinip kayboluyor. Bu durumda günahın seni cennete götürüyor. Allah (c.c) cümlemize hidayet versin, cümlemizi hakkıyla, namaz gibi namaz kılan kullarından eylesin. (Amin)

Kızlar Ne Diyor 6

• geridekiler ağlar mı güler mi ben öldükden sonra bunların önemi yokda henüz etiketi bilem üzerinde duran cicilerim papuçlarım çantacıklarım'ın halini düşünüyorum..

vermesinler kimseye vallahi gözüm açık giderim.:(

1|1
    0|0
  • İnan bana ölene oluyor ne oluyorsa yoksa kalana hiç bir şey olmuyor.Hayat devam ediyor :).

1|1
    0|0
    • değil mi.. Bir düşünsene canından çok sevdiğin sevgilin sadece 3-4 hafta yasını tutuyor belki de daha az

• vallahi öyle allah kimseye yaşatmasın

• arkadaşlar ölüm gerçeği diye bir şey var. Kimsenin arkanızdan yıllarca yas tutmasını beklemeyin beklerseniz haksızlık etmiş olursunuz. Birileri elbetteki girecek hayatına evlenecek çocuk yapacak vs vs ölen için yapacağı en güzel şey dua etmek olur hepsi bu.

• Ağlayanlar olur tabi ama 3 gün 5 gün ağlayıp susarlar ondan ötesinde ölüm korkutur beni hayallerimi gerçekleştiremeden ölmek çok koyar lan

1|1
    0|1
  • Ölüm denince sorgu sual geliyor aklima, bu zamana kadar nasil bir hayat yaşadim falan. Eger ben olursem ailemin yapacagini az cok tahmin edebiliyorum. Gercekten ailemden başka uzulen olur mu hic sanmiyorum.

1|1
    0|0
  • Soruna cevap yazmıyacağım ama soruna 5 yıldızı verdim.

0|2
    0|0
  • yoklugumu hisseden olmazdı belki de.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Ölümü teyet geçen birisi olarak söyleyebilirmki kimse ölmek istemez (tabi ölümün ucundan dönenler için) düşüncesi bile zor sabah kalkamıyacagımı bilsem oturur ağlarım ak.Evli olmadıktan sonra sevdiğin kız falan yalan eğer gercekten seven bir insan ömrünün sonuna kadar unutamazdı seni.Arkadaşların sevgilin falan yalan olan annenle babana olur.Ölen bir kere ölür ama arkasında sevenleri hergün ölür.(anne,baba,kardeş)

1|1
    0|0
  • değerli kardeşim sen gittikten sonra arkandakileri düşüneceğine kendi halini düşün bence...imam gazali hazretlerinin kabir azabı ve şiddeti isimli kitabı okumanı tavsiye ederim

1|1
    0|0
  • 1 2 kere düşündüm..geride kalanlar için zor olurdu

2|1
    0|0
  • Öldükten sonra düşünemeyeceğin için herşey ölene kadar.

1|1
    0|0
    • öldükten sonra düşünüyormusun diye sormadım ahbap, durup dururken düşünmedin mi hiç şmdiye kadar mesela benim gibi yatakta uykun yokken falan. neyse ++

• Düşündüm; hiç hoş şeyler gelmedi gözümün önüne... :/

Ama şunu da biliyorum ki, en fazla 3-5 ay sonra annemden başka herkes hayatına normal akışında devam eder.

Annem de yaşar bir şekilde ama ondan başka kimse hergün dua etmez benim için herhalde. Annem gibi, hergün benim yokluğumu hissederek beni düşünerek yaşamaz diğer kişiler...

(Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar.)

1|1
    0|0
  • cenazene kim geldi kim ağladı kim güldü hepsini göreceksin zaten merak etme :)

1|1
    0|0
    • Sırlar Dünyasındaki gibi mi :D

• dediğini bilmiyorum ama insan kendi cenazesini izliyor melekler izletiyor ölümden korkmak iyi değildir. Ama ölümü istemekte iyi değildir. Öldüğün andan itibaren fişin çekilir artık sevap kazanamazsın. Onun için dua edelim de salih amellerimiz çok olsun. Tabi önce imanlı gitmeye çalışalım :)

• Bu yaşıma geldim hiç şunu anlamadım ölmek deyince aklıma geldi...Madem ki öleceğim tonlarca param olsa 70 yaşına kadar içsem eğlensem gene bir sonu var...Sonu olan şeye değer vermem ben ...Şu kısa ve naçizane hayatımda bunu anladım...Ha biraz sonra ölmüşüm ha bundan 50 yıl sonra ne farkeder...Sevdiğim birkaç kişinin yüzünü görsem yeter.

1|1
    0|0
Yükleniyor...