Rumeli hisarının hikayesi!!!!!!!!

arkadaşlar yarın sunumum var iki hikaye buldum rumeli hisarına ait birisi rumeli hisarının fatihin mührünün görünümünde olduğu bir diğeri ise PEYGAMBER EFENDİMİZİN isminin yazdığı. bilen bana yardımcı olabilir mi?

link

link

0|0
0|4

En İyi Erkek Görüşü

• Muhammed yazılı surlar:

Hisarın, deniz tarafına düşen

bölümünün inşasını dünya

tarihinin akışını değiştiren Fatih

bizzat üstlenmiş. Fetih esnasında

sadece 21 yaşında olan Fatih

Sultan Mehmet, hisarın inşası

sırasında da düşmanlarına

özel bir mesaj vermeyi ihmal

etmemiş…

Hisarın surlarını uzaktan,

dönemin Bizansı’ndan

bakıldığında, ‘Muhammed’

yazısının okunacağı şekilde inşa

ettirmiş. Bu yolla İslam’ın o

topraklara hakim olacağı mesajını

vermiş. Üçü büyük irili ufaklı

13 burcu bulunan hisarın duvar

kalınlıkları kimi zaman 7 metreye

ulaşmış. Dört ana ve Mezarlık

Kapısı adı verilen bir de tali kapısı

olan hisarın, mahzenlerine inen

gizli kapıları da bulunuyor.

0|0
    0|0
    • bilgiler için teşekkr ediyorum keşke daha önce görseydim yazdığını :( mükemmel bir açıklama olmuş çünkü

• rica ederim ne demek bende o gece yazmıstım gorursun belki diye :))ney se kısmet değilmiş yeni görmüşsün :)

Erkekler Ne Diyor 3

• Rumeli Hisarı XVII. yüzyıl başından itibaren çevresinde kurulan mahallelerle şirin bir semt olmuştu. Kurulan köşkler ve evler bir iki mahalleyi teşkil ediyordu.

Sultan Aziz zamanında burada bir saray yaptırılması veya Amerikan koleji idaresinin isteği üzerine manzarayı kapattığı için hisarın bir kısım duvar ve kulelerinin yıktırılmasına karar verilmişken, yıkım işçilerini bastonuyla kovalayıp kaçırması üzerine Ahmed Vefik Paşa o günlerde halk arasında büyük ün yapmış ve hükumet de yıkım kararından vazgeçmiştir.

1917'de Rumeli Hisarı'nın deniz müzesi haline getirilmesine dair bir tasarı hazırlandı ve iş bir Alman firmasına ihale edildi. Ne var ki az sonra Osmanlı Devleti Mondros Mütarekesi ile yeni bir buhrana girince, 1918'de bu tasarıdan vazgeçildi. 1953'de Hisar'ın onarımı tekrar ele alınarak bu günkü şekliyle yapı kurtarılmış oldu. Kale içi mahallesi de istimlak edilerek hisar bütünüyle müze haline getirildi. Ayrıca avluda yaptırılan açık hava tiyatrosu ile yapıya yeni bir işlerlik de kazandırılmış oldu.

0|0
    0|0
  • Hmm zor soru:

0|0
    0|0
  • Şişman eş nasıl zayıfladı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...