6 mayıs yine tarif edilemez bir iç burukluğu, ne hissediyorsunuz?

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ülkesini seven insanlardı. Bu uğurda ölümü göze almışlardı. İdam sehpasında taburelerini kendileri tekmeleyecek kadar cesurdular.

link

link

Denizin ilk gerçekleştirdiği eylem yerin indirilen Atatürk posterini taktırmaktır."Deniz'in Atatürk'ü sevmediğini iddia etmek için bir delil ortaya koymanız lazım. Yalnız Deniz değil, 68 Kuşağı'nın yüzde 90'ı Atatürk'ü referans alarak '2. Kurtuluş Savaşı'nı başlattığını' söyler. Deniz hem sosyalistti, hem Atatürkçüydü.

"Bunu söylemek o kadar kolay ki; Deniz'in Atatürk'le ilgili Samsun'dan Ankara'ya Atatürk yürüyüşünde 'Türk halkına' diye açıklamaları var. Bazıları da diyor ki; önce Atatürk'ü referans alıyordu ama sonra sosyalizme kaydı. O zaman da Deniz'in Mamak'taki en son savunmasını okuyacaksın. Mahkemede savcının 'Bunlar Atatürk demezler, Mustafa Kemal'in kalpaklı resmini kendilerine referans alırlar...' şeklinde iddiada bulunması üzerine Deniz, 'Atatürk'ü en çok koruyan biziz.' der."

0|0
5|18

En İyi Erkek Görüşü

• ‘Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisi’ Deniz Gezmiş ve arkadaşları türk polisine, türk askerine, türk vatandaşına bir kurşun bile sıkmadığı halde 6 Mayıs 1972'de sabaha karşı katledilmişti. siz nasıl gençlermissiniz, nasıl bir yürek, nasıl bir vatan sevdası varmış, koskoca hükümet, tbmm sizden, 25 yaşında bir üniversite öğrencisinden korkmuş demek ki. o zamanki tsk yönetimi tıpkı bu günkü gibi sahibinin sesiymiş, halkın değil. saygıyla anıyorum...

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• deniz gezmiş ve arkadaşları mustafa kemal yürüyüşünü organize eden insanlardır.68 ruhu, “tam bağımsızlık” demektir. ABD emperyalizmine “Yanke go home” demektir. ABD 6. Filosu’nu denize dökmektir 68 ruhu….Ve o ruhun ilham kaynağı da Batı emperyalizmine karşı ilk antiemperyalist zaferi kazanan Mustafa Kemal Atatürk’tür.fakat şu ayrı bir gerçektir deniz gezmiş atatürkçü değildir hem atatürkçü olup hem de sosyalist rejimi savunmak diye bir düşünce olamaz olmamıştır.

2|1
    0|1
  • Deniz bir sembol. "Deniz Koydum Adını" gibi şarkılara konu olacak kadar etki bırakan birisi. Her görüşünü onaylayamam ama sahiplenirim. Deniz o dönemin bilgisi ve kendine özgü ortamında oluşan akımların birinde (kimine göre doğru, kimine göre yanlış) mücadele verip bedelini ödedi. İlham kaynağıdır, doğru olduğunu düşündüğün şeyler uğruna ne olursa olsun susmamayı, geri adım atmamayı anlatır. Spartaküs'lerden günümüze gelen bir zincirdeki bir diğer halkadır... Ayrıca Deniz komünizmden ziyade Atatürkçülüğe yakın bir isimdir

1|1
    0|0
  • denız gezmısı cok severım ama yollarını benımsemıyorum bırılerının onları baska bırılerı ıle catıstırdıklarını bıle bıle catıstılar ama onları catıstıranlar ıle catısmadılar bır anlık ofkelerıne hakım olmadılar olan gerıden gelen sosyalıst dusunceye öcü gozle bakan genlere oldu onları bız terorıst olarak tanıdk sosyalıstlıgıde kotu bırsey olarak bıldık oysa sosyalıstlık esıtlık adalet ozgurluk demektı bız bunu ogrenemedık oyuzden hem sevıyorum denızlerı hem kızıyorum

3|0
    1|0
  • haklısın deniz gezmiş sosyalist iyi bir insandı ama Günümüz Atatürkçülerinden farkı var.Bi kere o sadece Türk milleti diye seslenmez çünkü sosyalist milliyetçi olamaz evrensel olur insancıl olur.İki şimdi ki Atatürkçülerin çoğu kibirli kendini bişey zanneden ırkçı insanlar ama Deniz gezmiş ve arkadaşları ülkeyi birleştirmek için Bağımsızlık için devrim yapmaya çalışmışlar buna dikkat çekmek istedim görüşlerine saygı duyuyorum

2|1
    0|1
  • Bu gün bir takım şahısların idam edilmemesi için kırk takla atan yöneticilere bakıyorumda her ne kadar sol görüşlü olmasamda bu insanlra yapılan haksızlığa üzülüyorum. Belkide bu toplum bu insanlara yaptığı haksızlıkların bedelini ödüyor kim bilebilir

1|0
    0|1
  • kağit bir gemidir devrim

bütün gemiler

hurdaya çıksa da sonunda

taşıdığı özgürlük şiiriyle

batmadan yüzer nicedir

dünya sularında

kim bilir kaç yunus görmüş

kaç deniz gezmiş...

allah rahmet eylesin

2|1
    0|0
  • Yazık olmuş bugün yaşasaydılar çok zengin olabilirlerdi halbuki.

Benim halen anlamadığım memur aileden gelen adamlar o kadar silahı nasıl temin etmişler, yok bakkalda da satılmıyor ki bu meret. Öle tabanca falanda değil bildiğin tam otomatik makineli tüfekler el bombaları vs.

1|1
    2|0
    • Onyargili olma.Belki piyangodan cikmistir

• Yok yahu ne ön yargısı. Bizim bakkal Hüseyin dede var o yıllar sonra açıkladı zaten silahları hep ben verdim diye. Meğer sakızlarla birlikte satmış hepsini :D

• Oldurdunuz mu sandiniz beni cellat? Sayin bakalim 6 mayistan sonra dogan cocuklarin kaci deniz kaci cellat?

1|1
    0|0
  • İçimde üzgün bir his yok, denizde böyle dedi zaten. Bir devrimci gibi , korkusuz bir biçimde darağacına yürüdü. Çok seviyorum onları , fikirlerini.

Bu devlet katildir.

2|1
    0|1
  • onların ıdam edılmesı her zaman bu ulkenın utanc kaynagı olarak kalacaktır.hıc bır zaman unutulmayacak

2|0
    0|1
  • türkiye tarihinin utanç günlerinden biri.deniz sadece bir sembol onun dışında işkencede faili meçhullerde kurban giden daha nice gençler var.denizin ideolojisi hakkında düşüncelerimi çılgın999 yazmış zaten

1|0
    0|0
  • Solculardan da ölenler oldu ülkücülerden şehit olanlar da. Vatanını seven her insanın mekanı cennet olsun..

1|0
    0|1
  • Ülkücüler vs. Solcular. Ellerine birileri vermiş silahı, bir tarafı 'onlar komünist din düşmanı' , diğer tarafı da 'onlar faşist' diye gaza getirip birbirine kırdırmış işte. Sonra da evren dedeye darbe yapması için ortam hazırlamışlar çok iyi kurgulanmış.

Şimdiki nesili de görüyoruz işte spor uğruna sokakları dolduran fakat sınırından içeri terörisler girerken yapacağı tek şey klavyeden haberlere yorum yazmak olan milliyetçiler, solcular, komünistler, bilmem neler...bilmem neler...

Hepsinin beyinleri yıkanmış tıpkı eskiden olduğu gibi fakat bu sefer birbirlerine kırdırılmıyor ilgileri başka yönlere çekiliyor. ( futbolcu transferleri, diziler, filmler, yarışma programları, yapay gündemler )

Her şeyin fazlası zarardır.

0|0
    0|1
  • aklıma bile gelmedi valla

1|1
    2|1
  • işte empeyalizm budur aynı vatan için sağcısıda solcusuda askeride işçiside emeklisi memuruda birbirine düşürüldü peki noldu ülke gene bizim gene ayyıldız dalgalanıyo peki derdimiz ne zorumuz ne kardeşim insan gibi yaşamayı neden beceremiyoruzz türkün türkten başka dostu yok bunu anlamakta neden geç kaldık kardeşim yazık wallahi yazık türk halkı olarak hemen gaza geliyoz

0|0
    0|1
  • ben deniz gezmiş ve o tayfaya inanmıyorum...bu kişiler vatan hainidir...

0|2
    2|2
    • ne biliyorsun da inanmıyorsun

• devlete arşı grup kurup sen türk devletine kafa tutamazsın...al işte ozaman nın deniz geçmişi şimdinin bdp si

• Allah rahmet eylesin

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

3|5
    1|2
  • Keşke şimdide böyle gençler olsa hepsini saygıyla anıyoruz

1|0
    0|1
  • böyle adamları asarlar hep zaten asılmaya da devam edicekler kafalarından olmasa bile başka türlü... başka türlü şeyler yapılacak.

1|1
    2|0
  • kendmi bldim bileli hıdırellezi kutlamam çnkü herkesin eğlendiği o gn benm boğazıma br değil 3 yumru oturur UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ...

1|0
    0|0
  • Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!

1|0
    0|0
Yükleniyor...