Tren ikilemi: Siz olsa idiniz...

Bir tren, raylardan kaçamayacak durumda olan 5 kişinin üzerine doğru gitmektedir. Siz, rayların ayrıştığı noktada, tamamen güvenli bir konumda bulunuyorsunuz ve trenin hangi yöne gideceğine karar verebilecek konumdasınız. Eğer ki rayları değiştirirseniz, trenin de rotası değişecek ve 5 kişi kurtulacak. Ancak, eğer ki bunu seçerseniz ve rayları değiştirecek olursanız, bu defa da yeni rotada bulunan, yine kaçamayacak durumda olan diğer 1 kişi var (bu siz değilsiniz, başka bir kişi) ve bu defa da o kesinlikle ölecek. Bu durumda ne yapardınız? Rayları değiştirir ve trenin o 1 kişi üzerine gitmesine mi neden olurdunuz, yoksa değiştirmez miydiniz ve 5 kişinin, zaten olacağı şekilde ölmesini mi izlerdiniz? Neden?

Not: Trenin yönünü değiştirmekten başka hiçbir gücünüz bulunmamaktadır. Kesinlikle başka bir çözüm bulunmamaktadır.

Güncellemeler:
Beyler, "doğru cevap" diye birşey yok. Burada zorunlu kalsa idiniz vereceğiniz karar ne olurdu diye ölçülmek için yapılmış bir test. Bu kadar.

0|0
8|7

En İyi Kız Görüşü

• Tren zaten 5 kişinin üstüne doğru gitmektedir.Diğer tarafta duran 1 kişinin şimdilik başına gelen tehlikeli bir durum yoktur.Bu durumda ben o 5 kişiyi eğer kurtaramıyorsam,diğer 1 kişiyi neden öldüreyim ki? Adam orda güvende.Treni onun üstüne yollamazdım. 5 kişiye yardım edemiyorsam,diğerine de zarar vermezdim.Kaderi değiştirmezdim :)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Ne dicemi bilemedim :S

0|0
    2|0
  • Müdahale etmezdim sanırım kimseyi kurtaramıyorsam tehlikede olan adama niye zarar vereyim ki.

0|0
    0|0
  • büyük sorumluluk ölmeyi tercih ederdim daha iyi birinin ölümüne sebep olmak kötü ama beş kişinin ölümünü izlemek daha kötü ...

0|0
    2|2
  • Hepsi ölsün diye vagonları ayırır tek tek üstlerine yollarken gülümserek el sallardım

0|2
    2|0
  • bende bilemedim ya o 1 kişi etrafına dünyaya vs. 5 hatta 5bin kişiden daha faydalı olacak biriyse...

0|0
    0|0
  • Hiçbirşey yapmazdım aga kendimi tehlikeye atamam

0|0
    0|0
  • 3. raydan giderim burada 2 ray olduğunu kim söylemiş.

hayalgücüme#tebrik

1|0
    2|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Rayları tekrar tekrar değiştirir trene balans yaptırırdım, ve tren devrilirdi. Tren devrildiğinde de içinde bulunan 1000'e yakın insanı öldürmüş olurdum ve mutlu son. Sonra rayları tekrar tekrar değiştirip kalan 6 kişinin ayaklarını parçalamaya çalışırdım.

1|0
    0|0
  • O bir kişinin yüzünü görmediysem kesinlikle değiştirmezdim, bir tanıdık olabilir sonuçta. Onun dışında müdahale eder miydim bilemiyorum. Sonuçta doğa kanunu kader vs oynamamak lazım.

0|0
    0|0
  • 5 kişinin ölmesindense 1 kişinin ölmesini tercih ederim

0|0
    0|0
  • o diger 1 kisi padisahın sol tassagından mı dusmus.trenı salardım onun ustune

1|0
    1|0
  • :p zaten güvendeysek rotayı neden değiştiriyoruz :p dümdüz devam etsin.

0|0
    0|0
  • yönünü değiştirmez tren geçtikten sonra kalan tek kişiyide ben öldürürdüm

0|0
    0|0
  • Beş kişinin Orada ne işi var. Rotayı çevirmek , tek kişinin ölümüne benim sebep olmam demek. Diğer türlü trenin rotası zaten belli . Bazen dengeleri bozmamak lazım

1|0
    1|0
Yükleniyor...