Klasik kitaplar sever misiniz?

Arkadaşlar ben bayılıyorum.Böyle klasik kitaplara.Bu aralar Dostoyevski okuyorum.Neredeyse bütün kitaplarını aldım.Charles Dickens'ın Büyük Umutları çok hoşuma gitmişti.Sonra geçenlerde aldım Yüzyıllık Yalnızlık.Günümüz kitaplarını pek takip etmiyorum.Genelde geçmiş yazarlar daha dikkatimi çekiyor.Sabahattin Aliyi de Kürk Mantolu Madonnayla tnaıdım şimdi Kuyucaklı Yusufuna başlayacağım.

Bu tarz kitaplar seven var mı aranızda? Paylaşmak istediğiniz eserler varsa memnuniyetle dinlerim.

0|0
16|30

En İyi Erkek Görüşü

• Karanlık kasvetli sokaklar diye başlar Dostoyevski abimiz.

Her daim müptelası olduğum şahsiyettir.

Klasikler olarak genelleme yapmayacağım ama okunması gereken ve okudukça bir lezzet katan ilim mikrobu büyük üstatlar var.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 29

• Yeni favorim Anatole France.

Ruslardan Nabokov, Turgenev, Gogol, Puşkin, Gorky pek iyidir.

Fransızlardan Dumas, Verne, Beauvoir

Almanlardan Brecht, Goethe, Schiller

Bizim memleketten de Yaşar Kemal

1|0
    0|0
  • Jack London - Martin Eden, Martin Eden, Martin Eden diyorum başka söze gerek yok. Okuduğum kitaplar arasın da bir numaralı bir kitaptır. 2. kez okuyorum şu an. Çok güzel ya çok mükemmel bir kitap. Ayrıca gerçek yaşanmış bir hayat hikayesidir Martin Eden. Yazarın kendi hayatı.

0|0
    0|0
    • Araştırdım bğendim çok teşekkürler :)

• Anladımm bende çabuk etkilenen bir tipim bakalım bende ne değişklilkler yaratıcak :)

• İnş. beğenirsin ama gerçek yaşanmış olduğu için daha fazla etkiliyor etkilenebilirsin :))

• charles dıckens,ın iki şehrin hikayesi kitabını oku bir de ilgilenirmisin bilmem ama nıetszche,nin tan kızıllığını oku.

0|0
    0|0
    • şu an böyle buyurdu zerdüşt ü okumaya başladım onu bitirebilirsem ilgilenirim umarım çok teşekkürler:)

• Ben de bir klasik tutkunuyum.Sabahattin Alinin kisilik betimleri mukemmeldir ve Dostoyevskiyi andirir biraz.Eger Sabahattin Aliden hoslandiysan sana Dostoyevskinin Ezilenler,Karamazov Kardesler,Yeraltindan Notlar gibi kitaplarini onerebilirim.Sabahhattin ali demisken Kuyucakli Yusuf ve Icimizdeki Seytan da unutulmamali.Rus edebiyatina geri donecek olursak Goncarovun Oblomov ve Yamac kitaplarini da siddetle oneririm.Cengiz Aytmatovun kisilik betimlemeleri de bu ekole yakindir.Toprak Ana ,Gun olur asra bedel ve beyaz gemisi ilgini cekebilir

0|0
    0|0
    • Evet benziyorlar, hatta ödev olarak bir essay yazmayı bile düşündüm ikisini karşılaştrımak adına .) söylediklerini incelicem çok teşekkürler :)

• turganyev babalar ve ogullar

1|0
    0|0
  • Madam bovary, şehir mektupları, ölü canlar ,sefiller vadideki zambak ,faust ... bunlar diğerlerinin söyledikleri dışında

Ama bugüne kadar tüm okuduğum kitaplar içerisinde kategorileri ortadan kaldırıpta okuduğunuz en iyi kitap diye sorck olrsan eğer Grinin elli tonu nu tek geçerim :)

Kültürlü olmak işte... .

0|0
    0|0
  • Yüz yıllık yalnızlık güzeldi.

Eğer okumadıysan;

Michael Ende- Momo

George Orwell - 1984

Jack London - Martin eden

Andre Gide - Dar Kapı

Marquies de Sade - Aşkın suçları,

tavsiye ederim.

0|0
    0|0
  • Hayatımda okuduğum ilk kitap Gogol-Ölü Canlar.Bu kitaptan sonra bir çok roman okudum ama daha iyisi yoktu bence.

0|0
    0|0
  • Tolstoy oku :)) Dostoyevskiden daha çok seviyorum keratayı :))

0|0
    0|0
  • çanlar kimin için çalıyor Hemingway. bide fareler ve insanlar John Steinbeck şiddetle öneririm :)

1|0
    0|0
  • kafka dönüşüm

Camus yabancı iyidir

1|0
    0|0
    • Camus benim de dikkatimi çekmişti bir aralar araştırdım biraz ters gelmişti seni en çok neyi etkiledi?

• Evet hoşmuş.Aslında bu tarz şeyler benim de hoşuma gidiyor.Geçenlerde Böyle buyurdu zerdüşt aldım.Bilmiyorum bitirir miyim onu.Ama camusun bu eseri güzele benziyor.Teşekkürler :)

• Söylediğin kitap da güzeldir. Gerçi keyif meselesi, sana kalmış. Yine de bitir derim.

• knut hamsun açlık, iva andriç drina köprüs ( nobel ödüllü), yusuf atılgan aylak adam, reşat nuri acımak, gogol ölücanlar bu böyle uzar gider. ha bide cengiz aytmatov sultan murat küçük bir kitap ama kesinlikle okumalısın:) bol okumalı günler

0|0
    0|0
  • Git bişeyler ye karnın doyar en azından bak okumaktan bir hal olacaksın hayatın kayacak demedi deme :)

0|0
    0|0
  • aldırma gönül aldırma :) başka kimleri okursun yabancılarıda oku es gecme sakın goethe shakessperae schiller erwin yalom freud brecht kafka

0|0
    0|0
    • Aslında kendime yakın bulduğm yazarları takip ediyorum.Ben fazlaca hayal gücüne sahiip olduğum için belki ileride kendi kitabıımı bile çıkarmayı düşünüyorum :) kim bilir :)

teşekkürler peki eser olarak yok mu önerin ? yani hepsini birden okuyamam

• bozkırkurdu güzele benziyor dikkatimi çekti .Çok teşekkür ederim :)

• rica ederim ;) ne demek dahada söylerim siz okuyun

• kürk mantolu madonna yı arkadaşım hediye etti. ama henüz başlamdım. tavsiye eder misin? içeriği nasıldır?

0|0
    1|0
    • çok etkileyici.okuduğum en iyi turk romanlarından biri.

• Bu eksileri ben vermedim kim vermiş anlamış değilim :D

Tabi ki de.Okumalısın.İnsanı güzel analiz ediyor Sabahattin Ali.içeriği de bir kadın ve bir erkek aslında.güzel ya oku mutlaka az sayfalı zaten :)

• klasikleri severim bende ama yüzyıllık yalnızlığı okumadım tavsiye edermisin ?

0|0
    0|0
  • 9. hariciye koğuşu,suç ve ceza favori kitaplarımdır hiç bıkmam okumaktan.

0|0
    0|0
  • dostoyevski tüm zamanlarda genç ve yeni...aslında klasik eserlerin tamamı. balzac, iki gelinin hatıraları eserini tavsiye edebilirim sonra yerliklasiklerden abdülhak şinasi hisar'ın boğaziçi mehtapları başta olmak üzere tüm eserleri...

0|0
    0|0
  • Fyodor Dostoyevski - Kumarbaz

Fyodor Dostoyevski- Suç ve Ceza

Dante Aligieri - İlahi Komedya

Reşat Nuri Güntekin - Çalı Kuşu

Friedrich Nietzsche - Böyle Buyurdu Zerdüşt

0|0
    0|0
  • candır onlar ama günümüz kitaplarına ön yargıyla yaklaşma aralarından gerçekten çok iyileri çıkabiliyorrr denemelisin gerekirse tavsiye almalısınnn

0|0
    0|0
    • Hayır vardır illaki ben kesinlikle öyle önyargılı değilim ama sadece eskileri daha çok seviyorum.Eğer önerin varsa söyleyebilrsin ? :)

• tamam ama öncelikle türk klasiklerini okumanı şiddetle tavsiye ederim sonra yurt dışına açıl... en son bitirdiklerimin arasında Ali temonanın kara delik güncesi var çok güzeldir. Hikmet temel akarsu vardır tüm tüm kitaplarını tavsiye ediyorum ama :( çogu tükenmiş durumda epeydir. bulabildiklerini okursan ne demek istediğimi anlarsın. sonra klasiktir ama murathan mungan eldivenler hikayelerini okursan begenirsin (diğer bir kaç kitabı da güzel)

• rus klasiklerini ben de severim.yerlilerden yaşar kemal iyidir

1|0
    0|0
    • Yaşar Kemalin neyi hoşuna gidiyor mesela ?

• Onun tek kitap halinde olanını okusam bir şey kaybeder miyim sence ?

• bilmiyorum tek kitap hiç görmedim ama kısaltıyorlardır muhtemelen. orijinalliği bozulur sonuçta aynı keyfi alamazsın bence

• Dostoyevski yedi benim ömrümü.. Hayır aslında Rus yazarlar yedi benim ömrümü O.o

0|0
    0|0
  • dünya klasiklerinin bir çoğunu okudum...

0|0
    0|0
  • Yaa bir turlu kitap okuyamadim. Basliom snra acaip canım skılıo.

0|0
    0|0
  • aldırma gönül aldırma :p

0|0
    0|0
  • Kitap okuyamıyorum. Onun yerine film önersem ;)

0|0
    1|0
  • ben de severim. goriot baba oku okumadıysan, betimleme nasıl olur adam ders veriyor

0|0
    0|0
  • Bir kitabevi mağazası sahibi olarak, eğer okumadığın bir kitapsa kesinlikle "güncel olmadığı için okumam" demeni tavsiye etmem. Ekmek değil bu, küflü ve taze diye ayırabilelim. Tavsiye konusunda ise; Meyhane - Emile Zola, Uğultulu Tepeler - Emily Bronte, Çocukluğum - Maksim Gorki derim. Bunlar eski kitaplardır, lakin değerini hiçbir zaman kaybetmeyeceğine eminim. Fiyatları da çok uygundur. Bunları oku, daha sonrasında bu konuyu tekrar hortlattığın takdirde yeni tavsiyeler veririm. Veyahut benim yorumuma cevap yazarsın. :)

0|0
    0|0
    • Aslında ifade etmem gerekirse sanırım kişiliğimi karakterimi oturtmaya çalışıyorum.Herkesin kendince doğruları vardır.Ben kitapları çok severim.Eski yeni demem yanlış anlaşılmasın.Güncel okurum ama çok değil.Ben bu klasik eserleri değişmeyen olguları yazdıkları için okuyup kendime katıyorum.Öneriler için teşekkürler ayrıca hep bir kitabevim olsun istemişimdir inşallah birgün bende ulaşırım o hayale :)

• dogruyu söylemek gerekirse kitap okumuyom.

0|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 16

• Şu sıralar klasikleri bitirme çabasındayım , gerçi daha epey var ama .. Güzel kitaplar ,hepsi günümüz kitaplarının açık anlatımı aksine hepsinde bi' cümleyi biraz düşünüp okuma gayreti sarfediyor insan, ben o tarz anlatımları daha çok seviyorum .Okumadıysan Monte Cristo Kontu güzeldir ..

1|0
    0|0
  • Genelde daha yeni yazarların, tarihi kitaplarını severim.

0|0
    0|0
  • Dostoyevski ve Dickens'ı ben de çok severim.Genel anlamda klasikleri severim..

0|0
    0|0
  • Çok severim, bu yaşlarda okunmayınca bir daha okunamıyo zaten.

İki Şehrin Hikayesi

Suç ve Ceza güzeldir.

0|0
    0|0
  • Kürk Mantolu Madonna'yı yarısına kadar okudum ve gerçekten şevkle okuyordum ama otobüs yolculuğunda otobüste unutmuşum çok üzüldüm :(

En sevdiğim klasik Vadideki Zambak'tır. Madam Bovary'i de pek severim. Sana da tavsiye ederim :)

0|0
    0|0
    • teşekkürler vadideki zambak sepette zaten madam bovarynin hikayesni lisede öğretmişlerdi :)

• yer altı edebiyatı favorim

0|1
    0|0
  • Dostoyevski neredeyse tüm kitaplarını okudum. Şu an şu sıralar kişisel gelişim kitapları ilgimi çekiyor, çok severim. Polisiye kitapları falan. Varsa okuduğun kişisel gelişim kitabı tavsiye edebileceğin varsa edersen mutlu olurum :)

Siyasette okurum mesela.

0|0
    0|0
    • Ya kişisel gelişim kitapları o kadar çeşitli ki bir ara bende merak salmıştım ama kendime uygun bulamamıştım vazgeçtim aramaktan :)

• Herkes Yaşar kemali övmüş.bende hiç onun eserini okumamştım.söylediğini dikkate alıcam teşekkürler :)

• ben övmedim ama beğenmedim ya iyi yazar olabilir ama ben ne zaman yaşar kemal klasiği alsam beğenmiyorum sanırıım tarzım değil :)

• severiz.bildiğiniz ekitap linki varssa gönderin pls

0|0
    0|0
  • Klasik kitaplardan hiç hoşlanmam. Çok sıkıcı geliyor bana.

0|0
    0|0
  • Bende çok severim. Suç ve ceza çok güzel. Birde Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar kitabi var okumadım,okumak istiyorum.

0|0
    0|0
  • Lisedeyken sadece klasiklerden okurdum. En sevdiklerim:

Martin Eden

Gazap Üzümleri

Kırmızı ve Siyah

Çanlar Kimin İçin Çalıyor

Ezilenler

Uğultulu Tepeler

0|0
    0|0
  • Louisa May Alcott- kucuk kadinlar geldi aklima.

1|0
    0|0
  • Tabiki boşuna klasik olmamışlar :)

0|0
    0|0
  • Tolstoyu özellikle çok severim ve çevreme öneririm.

0|0
    0|0
  • jane austen aşığıyım.

0|0
    0|0
  • Bende severim Rus edebiyatına bayılırım ama eskiden okudum bitti hepsi

Gerçi hala daha tekrar tekrar okuduklarım var. Her seferinde farklı bir tad veriyorlar.

2|1
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum.

• açlıktan nefesi koksalar dahi evlerinde hizmetçi bulundururlar, ceplerindeki son bir kaç rubleyi eve dönerken özel araba tutmak için kullanırlar, bir milletin lüxlerine bu kadar düşükün olmasını rus edebiyatından öğrendim. ayrıca semaver kültürü, kürk paltolar, pipo koleksiyonları da cabası...

Yükleniyor...