Başka ülke vatandaşı olan sporcuların sonradan ülke vatandaşı olup Türkiyeyi temsil etmesiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bunu özellikle atletizmde çok görür olduk. İngilizler hatta bu konuda ağır bir eleştiri yapmış şu an Avrupa Atletizm şampiyonasına katılan 50 sporcumuzun 16sı devşirme olmasının "Türkiye adına utanç verici" olduğunu söylemişler.

Peki sizce Yurt dışında doğan orada sporcu olan Türkiye'yle hiçbir maddi ve manevi bağı yokken. Başarılı bir sporcu diye ülkemizi temsil etmesine bakış açınız nedir?

Ben milli takımsa ülkede doğmalı demiyorum ama sporcu olmadan önce Türkiyeyle ilgili bir bağı olmalı. Sonradan sırf başarılı bir sporcu diye vatandaşlık verilip ülkeyi temsil etmesi gerçekten utanç verici bir durum.

Not:Bu durum sadece bizim için geçerli değil. Çoğu ülke bu yöntemi kullanıyor ama biz bu ülkenin vatandaşı olduğumuz için Türkiye'deki durumu sordum

• Ülkeyle ilgili hiçbir bağı yoksa çok başarılı olsa datemsil etmemeli
    24% (12)16% (9)20% (21)Oy Ver
  • Ülkeyle ilgili bağı varsa yurt dışında eğitim almış olsa bile isterse ülkeyi temsil edebilmeli.
    61% (30)57% (33)59% (63)Oy Ver
  • Asla ülkeyi temsil etmemeliler.
    10% (5)21% (12)16% (17)Oy Ver
  • Diğer
    5% (2)6% (4)5% (6)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|1
5|14

En İyi Kız Görüşü

• "İngilizler hatta bu konuda ağır bir eleştiri yapmış şu an Avrupa Atletizm şampiyonasına katılan 50 sporcumuzun 16sı devşirme olmasının "Türkiye adına utanç verici" olduğunu söylemişler." demişsin.. Buna zaten cevap verildi, onların da hepsi süt beyazı mı? diye..

Bunu bir kenara bırakıp objektif olarak düşünecek olursak evet, seninle hiçbir alakası olmayıp, kültürünü bile bilmeyen, dilini bile konuşamayan kişilerin uluslararası bir spor müsabakasında "milli" olarak seni temsil etmesi hem saçma hem de yanlış.. Futbolda bununla ilgili bir kısıtlama getirilmişti, dilerim diğer spor branşlarında da gerekli kısıtlamalar getirilir. Çünkü bu yolla ülkeler parayı basıp yarışmacı alıyor ve düz mantık kurarsanız bence bu şikedir. Sonuçta dolaylı yoldan da olsa para verip yarışmayı kazanma durumu ortaya çıkıyor. Halbuki olması gerektiği gibi olsa, ülkeler eli mahkum o yarışmada belli bir derece elde edebilmek için çalışmaktan başka çarelerinin olmadığını bilecek ve daha çok çalışacak..

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Türk olmak sadece ananın rahmnden türk olarak çıkmak değildir. Ben ne soysuz türkler gördüm. Eğer bir insan Türkiye yi temsil ediyorsa o benim için türkdür. Dili dini ırkı farketmez.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Herhalde bizdeki günü kurtarmak oluyor. Dahs kulturumuzu bilmezler bizi temsil ederler tuhaf bir durum.

1|0
    0|0
  • Saçma tabiki. Türkiye adına yarışacaksa Türkiyenin ona destek sahip çıkması gerekir ayrıca burada yetişmiş olması... Zaten olimpiyatlarda aldığımız gümüş madalyaları felan görüyorum genelde zenci...

0|0
    0|0
  • İngilizler kendilerine baksın. Milli takımlarında zenci ne geziyo acaba 😂😂

1|0
    0|0
  • B dedim😂

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Asla temsil etmemeli. Bu bizim algımızı pozitif yönde etkiliyor. Spora, sporcuya, gençliğe yatırım yapmadan gelen başarı bizim başarımız değildir. Hayal dünyasında yaşamaktan başka işe yaramaz. Kim, hangi ülke emek harcadıysa o sporcuya başarı onlarındır.

0|0
    0|0
  • kurudu sanki türkiyede sporcu mu kalmadı kaybetsekte temsil etmemeli bence

0|0
    0|0
  • Saçmalık... Rezalet yahu, altyapının leşliği ve berbatlığından kaynaklı.

Ülkede spora önem verilmiyor, parasına önem veriliyor. Köle ve yalaka çok.

0|0
    0|0
  • Türk olup başka ülkede doğmuş, büyümüş insanın temsil etmesinde bir sıkıntı görmüyorum ama Türkiye'yi temsil etmek için Türk olmadığı halde Tc vatandaşlığına geçmek mantıklı gelmiyor

0|0
    0|0
  • alman milli takımına bir baksalar mario gomez, podolski, boateng, mesut özil, ilkay, kedira , mustafi ve dahası fransa da aynı şekilde soruda atletizm denmiş ama her alanda avrupa ülkeleri bizden fazla ilerde

0|0
    0|0
  • kısaca devşirme yazsaydın keşke 😅

0|0
    0|0
  • adamlar doğru bir eleştiri yapmış.
    futbola harcanan paralar, bu yolda heba edilen gençler atletizmle değerlendirilse;belki olimpiyatlarda adımız duyulacak.

0|0
    0|0
  • Bu avrupa ülkelerinin kıskançlığı

0|0
    0|0
  • hatice'ye degil netice'ye bak derler ya bu da o hesap etik olarak ne kadar dogru olmasa bile uluslararasi arenada basari getiriyorsa sorun degil

0|0
    0|0
  • fransa milli takımına bak kaç tane gerçek fransız var hep devşirme... önemli olan milli takım başarısı kimle oldugu önemli değil... gerçek millilerle zaten bişi olmuyor... reklam yıldızları...

0|0
    0|0
  • Adamlar genelde daha başarılı oluyolar neden olmasın

0|0
    0|0
  • Bu kadar bozuk türkçeli bir sorumu olur ilkokul hocan kim evlat

0|0
    0|0
  • bunu her ülke yapıyor ama ben doğru bulmuyorum...

0|0
    0|0
Yükleniyor...