Ahlak kurallları kaynağını nereden alır ?

Sayın Vatandaşlarım!

Tekrar selamlar, hayırlı Cumalar. Size göre ahlak kuralları nedir ve kaynağını nereden alır bunları belirtmenizi arz ederim. Bir olay ya da bir tutum neye göre ahlakidir neye göre ahlaki değildir. Mesela bir kadının açık saçık gezmesi ya da dar elbiseler ile sokakta tahrik edici unsur olarak gezmesi ahlaki midir değil midir..? Ahlaki ise neye göre ahlakidir... ?

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

• en güzel ahlak örnegi peygamber efendimiz(s.a.v)'dir.

3|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 4

• vicdandan alırdı eskiden

0|1
    0|0
  • kaynağını vicdandan alır, topluma ve çağına göre yorumu değişir.

0|0
    0|0
  • Sen vazgeçmeyeceksin değil mi? Bu hesabın da gidecek.Dini kirletiyorsun abi sen.Bu kadar söylüyorum,gelip burada milleti din düşmanı gibi lanse edip,onlara laf sokuyorsun.Açık giyinen insanları ötekileştiriyorsun,bu hesabın da kapatılacak eğer böyle devam edersen.Çok bağnaz fikirlerin var,at gözlüklerin var.Dinimden soğutma beni!

Ahlak dediğin şey giyimle olmuyor.Açık giyiynen insan,para karşılığı seks satan insanla aynı kefeye konulamaz.Ahlak herşeyden önce doğruyu araştırır.Yanlışı ve eğriyi elemek ister.Açık giyinen insanlar,içki içen insanlar diye kategoriye sokamazsın,çünkü insanlar tek yönüyle yaşamazlar.Onların ruhsal,manevi bir çok yanı vardır.Açık giyinip de erkekleri yolundan çıkarmak isteyen bir kadın ahlaksız olabilirdi ama ahlaksızlığı tek cinsiyete yüklemenden sıkıldım artık !

1|0
    3|1
    • Merhaba canım benim

Ahlak dediğim şey giyimle olmuyor diyorsun bunu neye göre diyorsun ?

Allah'ı Peygamberi bilen biri olarak bunları diyor olamazsın çünkü Allah böyle birşeyi reddeder.

• din onun bunun lafına bakarak sogutulcak kadar basit değildir.. din insanın içinde yasadıgı br durumdur. ahlak dediğimz şeyde bizim kafamızdan uydurdugumuz ya da bize dogru görünen değildir. allahın buyurmus oldugu davranışlardır. bu örnek davranışlarda peygamber efendimizde bulunmakta. kuranda da kıyafet ile ilgili ayetler bulunmakta zaten. link

bu arkadasımızın uydurdugu bişey değil..

• he esoteric he.Siz ikiniz de beni anlamıyorsunuz,lütfen bişi yazmayın,küfür edicem yoksa.

• genemi sen?

1|0
    3|2

Erkekler Ne Diyor 6

• Şöyle buyurmuş Anatole France;

"Ahlak yasaları temelde bir hayvan olan insanı hayvandan farklı yaşamaya zorlar. Bu durum belki onları kısıtlıyor, ama öte yandan gururlarını da okşuyor; ve doğallıkla kibirli, korkak ve zevk düşkünü olduklarından, sahip oldukları güvence ve gelecekte umdukları rahatlık için bu kısıtlamaya katlanıyorlar. Her türlü ahlakın kökeni budur."

0|0
    0|1
  • ahlakın neye gore nasıl olgugunu Allah Kuranda belırtmıstır acarsanız gorursunuz ayetlerde musluman kadının acık dar gıyınmesı tabıkı ahlakı degıldır

3|1
    0|0
  • ahlak kuralları kaynağını dinden alır

1|1
    0|0
  • senden, benden, bizden

0|0
    0|0
  • ben senin vatandaşın değilim :)

1|0
    2|1
  • Mesela buraya yazı yazan kadınlara sen kötü yola düşmüşsün dememek bence