Kapat

Kalp kırmakla ilgili duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyim can'lar?

İmâm-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki:

“Kalb, Allahû Teâlâ’nın komşusudur. Allahû Teâlâ’ya kalbin yakın olduğu kadar hiçbir şey yakın değildir. Mü’min olsun, âsî olsun; hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Çünkü, âsî olan komşuyu da korumak lâzımdır. Sakınınız, sakınınız, kalb kırmaktan pek sakınınız! Allahû Teâlâ’yı en ziyâde inciten küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günâh yoktur. Çünkü, Allahû Teâlâ’ya ulaşan şeylerin en yakın olanı kalbdir. İnsanların hepsi, Allahû Teâlâ’nın köleleridir. Herhangi bir kimsenin kölesi dövülür, incitilirse, onun efendisi elbette gücenir. Her şeyin biricik mâliki, sâhibi olan efendinin şânını, büyüklüğünü düşünmelidir. Onun mahlûkları, ancak izin verdiği, emir eylediği kadar kullanılabilir. İzni ile kullanmak, onları incitmek olmaz. Hattâ, O’nun emrini yapmak olur.”

Yıkmak kolay, yapmak zordur; değil mi?

Peki, nedir sizce kalp kırmak?

Duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyim can'lar?

Güncellemeler:
Onun hiçbir kötü niyeti yoktur, bunu bilirsin. O da, senin ona karşı kötü bir niyetin olmadığını bilir. Ancak sürekli basite alır seni, kendince öyle değildir amma sana öyle gelir. Çünkü, sen ona 'dost' diyerek ağır bir sorumluluk yüklemişsindir. Ancak böyle olduğu halde, o senin hakkında hep yanlış düşünür, yanlış değerlendirir seni. En ufak tartışmada siler seni, en ufak tartışmada silecek kadar düşürür sana karşı, kendini küçük düşmüş hissettirir. Ama bunu bilmez ve silmeye devam eder.

0|0
4|2

En İyi Kız Görüşü

• Kalp kırmayı sevmem ve merhametli olduğum içinde kıramam ama benim kalbim çok güzel kırılır diğer insanlar bu işi iyi beceriyor...

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 3

• dediğin gibi yapmak çok zor.bir de uzakta olunca.şu kalbimi açıp gösteresim geliyor kötü niyetli olmadığımı kanıtlamak için.gönül almayı bilirim ama derin yaralayınca olmuyormuş.ilk defa bir insan bana bu kadar kırgın.keşke yakınında olsaydım.daha kolay olurdu belki.ama hakkettim demek ki.affediliş kolay olmayacak ki olursa inşallah sonrasında daha çok dikkat edilsin belki.ama en zor noktası da uzakta olmak mı daha iyi gelir o insana,affedilmek için uğraşıp yakınında olmak mı bunu bilememek..

ben kıyamam kimseye.bir yanım kırık olur ama affederim.barışmalarım da küsmelerim gibi çabucak olur.tavşan&dağ hikayesi gibi demesem ruhları bile duymaz.

'iki kelime yetiyor seni seven kalbi kırmaya,sonra roman yazsan ne fayda..'

0|0
    1|0
    • yeter artık..üzülme

• Biliyorum sunrisee senin dediğini biliyorum. Fakat benim neden böyle davrandığımı bir anlayabilseydiniz, onun bu davranışlarına neden kızdığımı ve neden bu kadar uzattığımı bir anlayabilseydiniz bu kadar gelmezdiniz üstüme. Ben iyi değilim şu anda, gidiyorum. Bir daha geleceğimi de sanmıyorum. Uzatmış olabilirim ama ne onun davranışlarını ne de senin 'aptal' lafını hak ettim ben. Hakkımda ne düşünürseniz düşünen ama yemin ediyorum ki şu anda hiç iyi değilim ben.

Eyvallah

• ya yardımcı olmak istiyorum n'oluyor burda

• "kalp kırmak"

insanların hassasiyetini anlamak lazım diye düşünüorum.

0|1
    0|0
  • ya çok büyütenlere ne demeli?

bi insanın göz yaşını hiçe sayanlara?ha?açıklar msıın bana bunu

0|0
    0|0
    • ver kuzum.değdiğini düşünüyorum ki uğraşıyorum.çok gururlu bir insanım.kimse için bu kadar uğraşmadım Allah şahit ki Allah'ı da şahit tutmam kolay kolay.ben onun kırgınlığını hissediyorum.hissettikçe daha da kırılıyorum kendime.

• bana da izin vermedin ki anlatmama.aynı şekilde her zaman dilediğini yazıp çekip gidiyorsun ya geride kalan?

Erkekler Ne Diyor 2

• iyi bişi degil tabi ama cokta önmli bişi degil birisi benm kalbimi kırsa kırdı diye kötülük beslemem aslında onun bana yaptıgının aynısını yapmaktan baska bişi degil.

o yuzden işin aslı kırsamda kırılsamda cok önmsemem

0|0
    0|0
  • Herkes bilerek ya da bilmeyerek birilerini kırıyor. Artık öbür dünyada hesaplaşacağız.

1|1
    0|0
Yükleniyor...