Filmlerde dini kullanmak?

soru başlığım biraz acaip oldu ama aklıma takıldı size sormak istedim zaman zaman filmlerde dini konularda ele alınıyo özellikle yabancı sinemalarda kilise ye çok önem veriliyo her zaman yüceltiliyo mesela filmin kahramanın ne zaman başına bişey gelse soluğu kilisede alıyo incil sık sık gösteriliyo mesela Denzel Washington ın kutsal kitap filminde olduğu gibi

sorum şu yabancılar dinlerine bu kadar önem verirken bizde neden durum tam tersi istisnalar hariç ne kadar hoca imam varsa kötü rolde oluyo genelde :) bu benim dikkatimi çekti sizlerinde yorumlarını merak ediyorum inanıp inanmamanız önemli değil bu konu hakkında ne düşünüyosunuz?

0|0
8|17

En İyi Erkek Görüşü

• Adamlar paralarının üstüne bile " BİZ TANRIYA İNANIRIZ " yazıyorlar.

Yiyorsa bizde yazın bakın nasıl anında şeriat geliyor diye yaygara koparırlar.

Biz dinine bağlı ama bir o kadarda dinden korkar insanlar olduk.

Bunun sebebide bana göre din istismarcılarının çok olması.

Yani kusuru kendi kendimizde aramalıyız önce.

Bahsettiğin konu yıllardır benimde dikkatmi çeker. Kilise ve haç olmayan tek film yoktur.

Gizli reklam diye bişey var. Bir anlamda bunu kullanıyorlar diyebiliriz.

Şahsen onları tebrik ediyorum.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 16

• Müslümanlığa yobazlık dayatıldığı için olmalı. Özgürlü çok kısıtlı, katı kuralları var. Düşünmek bile yasak, sanat yasak, kurallar kurallar kurallar. Şunu da unutmamak gerekiyor, en büyük teröristler, en dindar müslümanlardan çıkıyor. Almanya' da bulunmuş biri olarak hıristiyanlar dinlerine gerçekten çok bağlıdır, diğer dinlere de saygılıdır. Müslümanlar ise ırkçı ve diğer dinleri inkar edip, yok sayıyor. Anlayış göstermeyip, infazını gerçekleştiriyor. Müslümanlıkta kadınlar bir mal ve cinsel obje olarak gösteriliyor. Kadın, erkekten daha aciz bir varlıktır müslümanlığa göre. 1 erkek 2 kadına bedeldir hak iddiasında.

Kadınların hediye paketi gibi olması emrediliyor müslümanlıkta. Daha neler neler...

Bunları üzülerek söylediğimden emin olabilirsiniz.

2|1
    1|0
    • ben zaten bu soruyu farklı görüşten insanların yorumlarını merak ettiğim için sordum ben müslümanım ama her inancada saygım var insana önce insan olarak bakarım ırkçılığa kesinlikle karşıyım sorumu cevapladığın içinde ayrıca teşekkür ederim

• çünkü muhafazkar kesim bu sektöre el atmıyor dini gereklilikleri yerine getirirken sol kesim muhafazakar kesimi dinle vurmaya kalkışıyor. En fazla dem vurulan konuda sağın dine düşkünlüğü. sektördeede takdir edersinki sol kesim ve burjuva diyebileceğimiz bir kesimin elinde. Bnce sebebi bu yanılıyor da olabilirim tabi

1|0
    0|0
  • bizde olmamasının nedeni islamın dayatmacı gerici düşünmeyi yasaklayan birdin gibi gösterilmesi ve türkiyede islamın yokedilmesi gerektiği görüşünün yıllardır insanlara dayatılmasınddan kaynaklanıyor örn ismet inönünün harf inkilabı hakkındaki yazısı (hatıralarım 2. cilt 400küsürlü sayfalrdı) şükrü saraçoğlu 1947 yılı başbakanı islamdini zehirdir ve bu zehri ülkeden atmak için herşeyi yaparız. daha saymakla bitmeyecek bir sürü şeyvar

1|0
    0|1
  • Sinemayı tam bir propaganda aracı olarak kullanırlar ve büyük bir sinema endüstrisine, pazarlama gücüne sahipler. Bugün en sıradan Hollywood filmi bile kendisine dünya çapında onbinlerce salonda yer bulabiliyor. Çünkü WASP kültürünü sinema ve sanat eliyle, diğer toplumlara dayatma hedefi güdüyorlar. Kendilerine ait her şeyin diğerlerinden üstün olduğunu her fırsatta gösterme çabası. Bizim filmlerdeki kötü hacı-hocalar ise bizdeki değişik bir laiklik algısının sinemaya yansımasından ibaret

1|0
    0|0
  • laik bir ülkede yaşıyoruz yıllarca din kısıtlandı fakat son yıllarda bu kısmende olsa düzeltildi, fakat sinema sektörü uzun bir emek sonucunda oluşan bir sektördür, ve bu tarz filmler ülkemizde genelde çekilmediği için alt yapıda buna göre yapıldı, yani bu filmeride çok yakında görmeye başlıyacaz inşallah :)

1|0
    0|1
  • simdi arkadasim holyywood sinema sektorunde neredeyse her filmde dini kullanmak bir tesadufilikten ote neredeyse bir gorev bir misyon olarak goze carpmaktadir şoyle ki asirlardan beri gerek protestan gerekse katolik klisesinin ana hedefi hristiyan olmayan halkalrin hepsini hristiyan yapmak yani bir misyonerlik vazifesi gormekteditler bunun icin neredeyse tum filmlerde ana tema budur.ama gel gorki turk film yapimcilarindan ayni hassasiyeti gorememekteyiz buda beni com uzuyor

1|0
    0|0
  • Güzel yazmışsın. Katılıyorum.

Onlar kendi kültürünü yüceltme peşinde.

1|0
    0|0
  • Ben dinin kötülendiği pek film bilmiyorum. Mesela Musallatta cinci hocamız gayet iyi roldeydi :)

1|0
    0|0
  • Yabancılar o kadar da önem vermiyor dinine..Filmlerde kullanılması, önem verdikleri anlamına gelmez.

1|1
    0|0
    • yinede adamlar bunu misyon edinmişler bir şekilde konu oraya geliyo

• dini hic bir seyde kullanmama taraftariyim

1|0
    0|0
  • çünkü biz dangoz bir milletiz de o yüzden

1|0
    0|0
  • harbiden bizde niye kimse camiye gitmiyo cumayada gitmiyo putperestler :D

1|0
    0|0
  • medya ataist şovalyelerin elindeyken ne bekliyorsun? yüzyıllardır islamiyeti karalamaya çaışmaktalar

1|0
    0|1
  • onların dini filmleri :P

0|0
    0|0
  • aynen öyle

1|0
    0|0
  • Allah'ın dinini Allah korumasını elbet bizden iyi bilir

ötekileri isteyen istediği yerde kullanır işte

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• toplum öyle bir hale geldi ki müslüman olduklarına utanıcaklar neredeyse.ama kiliseye gidip ayin dinlemeyi biliyorlar .bu konuda yabancılara helal olsun diyorum onlar dinlerine bizlerden daha fazla sahip çıkıyorlar.

1|0
    0|0
  • bizde ancak gerici bir durum olacaksa dine vurgu yapılıyor. ip*eler.

1|1
    0|1
  • Evet ve bizlerde bir filme imam cami girdiyse o film tutucu filmler kategorisine giriyor. Mesela bizim otellerimizde hic bir odada kurani kerim goremezsin allah isminin oldugu bir yazi goremezsin ama yabanci ulkelerdeki otellerde her odada incil var hac isareti var bizde bu olsa o otele insanlarimiz gitmez

1|0
    0|0
  • Dini kötülemeyi adet edinmişiz ki adamlar bilinçaltına mesaj göndererek bile dinlerini empoze etmeye çalışırken biz nasıl olurda dinimizi kötüleriz diye çaba harcıyoruz..

1|0
    0|0
  • link

bu ve bunun gibi niceleri var

yani bir o kadar da ayaklar altına alınıyo ki gene kendileri alıyo müslümanlıkta bunu yapabilen çıkar mı çıksa bile o kişiye naparlar (en son bir film için abd başkonsolusunu öldürdülerdi) hayal gücüne bırakıyorum müslümanlar kadar bağnaz tipler yok

1|0
    1|0
  • Yakında o da olur. Az bekleyin.

1|0
    0|0
  • aslında bizim ülkede dindar olup dinini her şekilde savunup ele alanlar var ama nedense sonu ya hapis oluyor ya da sürgün. dindarlara yobaz, gerici deyip ezmeye çalışıyorlar. kısacası müslümanlar tam olarak dinlerini yaşayamıyorlar örnek olarak başörtü yasağı şimdi kalktı mı tam bilmiyorum ama okullarda filan yasaktı. kızlar üniversiteye giremiyordu sanırım artık öyle bir sorunumuz yok çok şükür ama bir de seçmeli derslere bakacak olursak Kur'an-ı Kerim seçmeli ders oldu diye o kadar tepki verdiler ki eğer burası müslüman bir ülkeyse dinini tam olarakta öğrenmeli yeni nesiller. dinini tam olarak savunmalı anlatmalı dindar diye hapise ya da sürgüne gönderilmemeli. asıl göderilmesi gereken şu bizim beynimizi yıkamaya çalışıp dinimizden çıkarmaya çalışan illimunaticilerdir.

2|0
    0|1
    • bir ülkenin dini olmaz

• ne demek bir ülkenin dini olmaz asıl dinsiz bir ülke futbolcusuz saha gibidir demetir. bizim dinimiz İSLAM ve bu asla değişmeyecek. ha sen israili diyorsan doğru onlar zaten din konusunda batmışlar onlar işi dine değil zalimliğe bağladılar...

• Dini herhangi birşeylere alet edenleri dogru bulmuyorum.

1|1
    0|0
Yükleniyor...