Nereye gidiyor bu nesil

bakıyorumda bazen 10 yaşındaki çocukların ellerinde ipadlar iphoneler var.sevgilileri bile var.

biz o yaşta yeni yeni öğreniyorduk bilgisayarın ne olduğunu.bizim küçükken tasolarımız bilyelerimiz barbi bebeklerimiz fırıldaklarımız vardı.sokağa çıktığımız zaman akşama kadar oynardık.şirinleri tom ve jery heidyi izlerdik ama şimdi yeni nesil bunları bilmiyor.günümüzün çocuğunu sokakta geçirirdik.şimdiki nesil saatlerce bilgisayar televizyon başından kalkmıyor siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Güncellemeler:
ya geçen müğe anlıyı izlerken duydum 13 yaşındaki kız sevgilisine kaçmış aşktan ne anlar ya o daha çocuk
dün haberde okudum 13 yaşındaki çocuk kendini çakmak gazıyla zehirleyerek intihar etmiş

0|0
12|26

En İyi Erkek Görüşü

• Anne-babalar, çocuk yetiştirmeyi pek bilmiyorlar ya da gitgide zorlaştırılan hayat koşuşturmacası içinde doğru düzgün yapamıyorlar. Onların istediklerini almak, onlarla ilgilenmek anlamına gelmiyor. Evlerde ayrı ayrı hayatlar sürülüyor bir kere. Herkese bir kasvet çökmüş, kaç hane cidden mutlu? Soru işareti. Çünkü yarın ne olacak belirsiz, bir güvence yok.

Şimdiki neslin TV-bilgisayar-cep telefonu bağımlısı olması, bunlarda mutluluk arayışlarından kaynaklı. İPhone'ları, dizileri, okunan bomboş kitapları, facebookları bir neden olarak göremem, sonuç bunlar. Nedenler daha karanlık, çirkin. Ekonomiyle ilgili bir şeyler ve daha kötü şeyler de olacak. Henüz en dibi görmedik

3|3
    0|0
    • arkadaş efkarın dibine dem çökmüşsün resmen... uyan biraz ve etrafıan bak, artık herşey teknoloji bir kaç nesil sonra insanların bedensel güçleri değil beyin güçleri önemli olacak. Bir insan ne kadar küçük yaşta öğrenirse bence o kadar güzel birşey... ne olayın neresinden bakmışsın romeo !

• "Efkar" dediğiniz şey psikolojik ve sosyolojik analiz. Anlaşılmasını beklemiyordum zaten

Erkekler Ne Diyor 25

• şaka gibi ben bilgisayarla 16 yaşımda tanıştım :) 1,5 yaşında yiğenim tablette sombie smasher oynuyor abartısız.. iphone ya da android cihazların kilidini açıyor.. e sorunca ya da anlatınca millette bunu marifet sayıyo.. e bu çocuk 1,5 yaşında bunla tanıştı 15 20 yaşında dünya dar gelicek sıkılmayacakmı herşeyden diye sorunca.. sn ne anlarsın baba ol görürsün dyp susturuluyosun... haliyle bnce çocuk çocukluğunu yaşamalı sadece.. yani herşeyi döneminde ve tadında tatmalı.. abartılı bir şekilde ve zamansızca değil...

1|2
    0|0
  • Çocuk yaşta bilgisayar olayına karşıyım, ancak şöyle de bir gerçek var ki, bizim oynadığımız sokaklar, oyun alanları artık yok... Şimdi sokaklar, densiz, dağdan inme, sonradan görme sürücüler, ipsiz, sapsız, it kopukların dolaştığı sokaklara döndü...

Ak sakallılar bizim çocukluğumuza güven verirken, şimdilerde çocuk tecavüzcüleri hep sakallılardan çıkıyor...

Bırakalım, evde bilgisayar başında kalsınlar...

0|1
    0|0
    • evet zaten tek neden aileler değil çevrede etkiliyor

• ben 26 yaşındayım yani 90 lı yıllarda çocuktum..biz çocukluğun yaşandığı son nesiliz..insanlar hep şimdiki çocuklar çok şanslı diyor ama yanılıyorlar tam tersi bence o elinde ıpad ı olanlar ve bilgisayar başındaki çocuklar çok şanssızlar çocukluğunu asla yaşayamıyorlar...

1|1
    0|0
  • ilkokuldaki çocuklarda bir tavırlar bir haller var görsen 20 yaşlarındaymış gibi sanırsın birde yazarlar sözde hayattan damga yemiş gibi bir hayat yaşıyorlar :D ya çocuğum sen oyuncaklarınla oynasana ne bu büyük gösterme çaban :D

1|0
    0|0
  • sizin çocuklukta bilgisayarı öğreniyormusunuz..bizim çocukluğumuzda sigara kağıdı,gazoz kapağı,misket,kibrit kağıdı dışında oyun yoktu be..bırakın çocuklar ayfonlardan öğrensin işte hayatı bilgiyi..teknolojiyi sadece p*rno ilişki kötü alışkanlık olarak görmeyelim..

0|0
    0|0
    • böyle giderse asosyal tembel bir nesil çıkacak ortaya

• kafası çalışan asosyal gençlik kafası çalışmayan sosyal gençlikten daha iyidir..

• +5.. bu nesil,tasoları, bilyeleri,karakutuyu, TV atarisini,ilk çıkan 486 bilgisayarları, commadore 64ü, tommiks,teksas,zagor vs.. bilmiyor... yazık

1|1
    0|0
  • sokak mı kaldı oda var. köy hayatının şartlarını hangi aile artık beğeniyor. çocuğun geleceğini düşünen aileler kente göçüyor. kucuk partklar bahcelerde çocuk ne oynayabilir. aileler apartman dairelerine çöküyor etkileşim için var olan teknoloji etkileşimi siliyor. bayramlar teknolojiyle kutlanıyor birebir iletişimler kalmadı. teknolojinin ve getirdikleri işte.

1|0
    0|0
    • evet ya ziyarete gitmeyi üşenip internetten geçmiş olsun diyeni duydum

• eğer toplum bilinçli bir toplumsa fazla etkilenmez

• düşünüyorumda yok ya bu klasmanda yerimize bakmayalım :S hüsranın resmiyeti olur valla.

• Geldikleri yere gidiyorlar üzülme sen.

1|0
    0|0
  • Anne ve babalar çocukları başından savıyorlar

1|0
    0|0
  • sanki şu düzende siz o yaşlarda olsaydınız farklı mı olurdunuz?

sıkıntı ailelerde bitiyor.

artık aileler ne isterlerse yapıyorlar.

benim ailem istediğim her şeyi alabilecek durumdayken bile özellikle

her istediğimi yapmazdı.

bir şeyi elde etmenin zorluğunu göstermek gerekmektedir.

0|0
    0|0
  • 15 yaşında ot içeni var . bırak ipadi falan.

1|0
    0|1
  • Eskiden kola yoktu. Kola yerine çocuklar annelerinin hazırladığı taze meyvelerden hazırladığı hoşaflardan içerlerdi bazen canları soğuk ayran çekerdi bazende şifa niyetine sütlü bal içilirdi. İnsanlar daha uzun ve daha sağlıklı yaşardı,kimse obezitenin ne olduğunu bilmezdi, diyet yapmanın ne demek olduğunu ya da kanserin bu kadar yaygın bir hastalık olduğunu.Eskiden adım başı hastahane yoktu çünkü herkes sağlıklıydı.

0|0
    0|0
  • tom ve jerry yi sevenler adı altında bir cemiyet kurup yeni nesilide onları izlemeye taso oynamaya misket oynamaya ikna edelim.aramızdan akil adamlar secelim.3 boyutlu araba yarışlarının ps de pes 2013 oynamanın adamı nasıl uyuşturduğunu analtsınlar D:DDDD

0|0
    0|0
  • Devir değişiyor. Eskiden millet kahvede okey oynardı şimdi moruklar bilgisayardan okey oynuyor. hem de genç kızlara yazılarak..

0|0
    0|0
  • şartlar kolaylaştıkça oluyor böyle ama gidişat iyi değil

0|1
    0|0
  • Çocukluğunu sokakta yaşayan son nesilde yaşadığım için çok şanslıyım...

0|0
    0|0
  • 90 lar son nesil bizdik ama şöyle bakarsak bizimde o cocuklardan farkımız yk

0|0
    0|0
  • Ailede var problem kardeşim. Almayacaksın !

0|0
    0|0
  • link

:)) yanlışın var 13 değil 3 bile değil.. 26 aylık :D

0|0
    0|1
  • aptal kutusunu evden atmadıkca bu böyle devam eder

0|1
    0|0
  • tamam bizde görüyoruz güncellemene gerek yokki :)

0|0
    0|0
  • Ah o tasolar :) neler neler ya bilmezmiyim hiç...

0|0
    0|0
  • ahlaki çöküntü yaşıyor toplumumuz bide bunların çocuklarının halini gör sen 20 sene sonra

0|0
    0|0
  • Bu nesil g..e gidiyor.

0|0
    0|0
  • afedersin ama , yeni neslin anasının nikahına kadar yolu olsun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• 2 yasındaki yeğenim ipadi elinden bırakmıor annesinin kolayına gelior ağlamasın die bütün gün elinde dolasıor cocuk sinir hastası olacak die korkuorum yenilior ağlamaya baslıor kendini yerden yere atıor psikolojisi bozulmus bu yasta iyi değil elinden aldığımda sadece oyun oynuyoruz biz onunla hic aramıyor bile seviyorum onu cok hosuna gidior gercekten uysallasıyor bizim ki... ipad ya da telefon biraz anne babada suç cocukların elinde onların ne isi var daha bu yasta göz sağlığı akıl sağlığı bozulacak diye korkuyorum cok ilgisiz davranıyorlar savmak için anne babalarda kabahat bence o yasta cocuklar neyle uğrasacaklarını sasırmıs ve kimlik arama yasındalar kendilerini bulmaya ait olmaya calısıorlar bir yerlere sevgilileri oluyor biliyorum facede iliski durumları bilmem neler görüyorum dudak sisirmeli fotolar mini mini etekler daha yasın kac dunku b.klu afedersiniizz...gülüyorum sadece ağlanacak hale belki ailesinde ki sevgi eksikliğini gidermeye calısıyorlar bu yastaki bebeler cok kolay kanıyorlar böyle seylere ailenin sucu azıcık ilgilense sevse konussa cozumlemeye calıssa o cocuk yapacağını zannetmem simdikiler oof git dizi izliyorum yorgunum ilgilenemem sus git basımdan ağlama die cocuğu kovuyolar oturup oynasalar dinleseler ya... basından savıyolar bence hic iyiye gitmiyoruz tvlerde bile özendirme var cocuklara karsın...

0|0
    0|0
  • gerçi ben 17 yaşındayım ama o dönemleri kaçırmadım neyseki :) sabah sokağa bir çıkar sokakta erkeklerle misket oynardım akşama kadar eve girmezdim. 4. sınıfa giderken eve bilgisayar girdi ve yaptığım tek aktivite pacman oynamak olurdu. atariler vardı o zamanlar şimdi apartmanlarda baby TV izleyerek büyüyen çocuklara acıyorum.

0|1
    0|0
  • cocukken hic insaata topun kacti mi senin:D

1|1
    0|0
    • hayır ama uçurtmam elimden kaymıştı

• Haklisin,kayan kaymis...önemli olan su saatten sonra kaydirmamaya özen göster

• Doğru söylüyorsun 5* verdim.

1|0
    0|0
  • bacım sen bide senin bebelerini gör

0|0
    0|0
  • çok bilmiş kuzum onlar 13 yaşındada kaçıp evleniyolar sonrada ya kendini öldürüyo ya da öldürülüyolar

0|0
    0|0
  • Bizden bir önce ki nesilde bize bakarak bu tarz şeyler diyordu. Zaman ilerledikçe bunlarda değişecek doğal olarak. İyi bir şey mi ? hayır. Ama olan bu.

0|0
    0|0
    • bizden sonraki nesillerde kendilerinden sonraki nesile öyle diycek

• O yaşlarda birbirlerine nasıl iftira attıklarını bir bilseniz.

0|0
    0|0
  • kıyamete gidiyoruz nereye olcak:)

0|0
    0|0
    • böyle giderse zaten dünyanın çivisi çıkacak kıyamet kopacak

• ya evet yavaş yavaş çıkıyor kıyamet alametleri

• ya evet az kaldı yavaş yavaş ortaya çıkıyor alametler

• Her devrin kendine has durumları var. Önemli olan çözüm üretebilmek.

0|0
    0|0
  • kerhaneye?

0|0
    0|2
  • justin konserine :)

0|0
    0|1
Yükleniyor...