Bayan mı, kadın mı?

bugün kız arkadaşım ile bir konuşmada bayan kelimesini kullandığımda bayan kelimesini sevmediğini söyledi eee öyleyse ne kullanmam gerektiğini sorduğumda kadın kelimesini kullanabilirsin dedi,bende onu bu konuda biraz dalgaya aldım...fakat neden sevmediğini neden o kelimeye karşı olduğunuda anlamadım bu konu hakkında bilgisi ya da bir fikri olan varmı... ona sorsaydın ya diyenler olabilir sordum fakat sadece ve sadece sevmediğini söyledi neden sevmediğini sorduğumda da geçiştirdi:S

0|0
21|25

En İyi Erkek Görüşü

• Valla aslında ikisi de aynı ancak Türkiye'de Baaaayan dendiği için bir de angut tipler bunu söylediği galiba pek sevmiyorlar. Ben direk kadın diyorum, risk almaya değmez :D

1|1
    1|1
    • hepte bayan kelimesini kullanırdım,yoksa ben neyse yaa değilimdir heralde: )

• seni online yakaladığım iyi oldu artık bayan kelimesini yavastan çıkartmam lazım çıkartmama neden olan yazı senden geldi diye bilirim teşekkürler: )

• Rica ederim :D

Kızlar Ne Diyor 21

• Ben deaksine direk sen de bir kadinsin sonucta gibi tabir hic sevmem hepimiz nazik yaratilmks varliklariz bayan gibi kibar ve zarif bir kelimenin sevilmemesine anlam veremedim hic boyle birsey duymamistim ama garip. Hep kendimize nazik olunmasini istemez miyiz neden bu nazikligi geri ceviriyorsunuz mantiksiz

0|1
    0|0
  • ben de bayan kelimesine fazlasıyla karşıyım seksist bir düşünce ve söylem link okursan yeterli şekilde açıklar sanırım

0|1
    0|0
  • Kadin'a kadin denir.Bunu kaba bulup bayan demeye kalkisiyorsaniz yapmayin.Nezaketen sizi daha iyi hissetirecekse Hanimefendi diyebilirsiniz.Bir konudan bahsederken, erkekler de soyle, bayanlar da boyle demek misal nasil itici.Korkmayin abi erkek/kadin bu sekilde kullanin.

Erkekler de ureme organi karsiliginda bayanlar da ureme organi mi? Degil.Kadindir o Kadin.

Gibi...

1|2
    2|0
  • Erkeğin karşıtı olarak ''kadın''. Bayan bir hitap şekli, bir unvandır; cinsiyet değil. Ayrıca ''baymak'' fiilini yapan kişi anlamına da geldiğinden iticidir.

0|1
    0|1
  • bayan bay'ın çakması gibi, iliştirilmişi gibi. Kadın öyle değil; kendine münhasır bir ifade. O yüzden demiştir.

0|0
    0|0
  • baymaktan bayan

1|2
    0|0
  • bilimsel olarak bayan diye bişey yoktur. cinsiyet ifade edilirken kadın - erkek denir.

0|0
    0|0
    • alışverişten geldin, jeanı bir köşeye bıraktın, yeni ayakkabılarınla poz verdin (: güzel. Jeanların paçalarını kıvırıyor musun hep (:

• Kadın kelimesi aslında farklı bir anlamda kullanılır.Bence normali bayandır.

0|0
    0|1
  • baymaktan geldiği için ay çok baydı bayıyosun bayan içimi baydı gibi gibi...Yiyecek baygınlık vermek, mideyi bulandırmak, midede ezinti yapmak.

2 Aldatmak, kandırmak, etki altında bırakmak. gibi anlamları olduğu için itici gelir bayan kelimesi içni bayıyormuş gibi...

0|0
    0|0
  • nazım hikmetin kadın dediğin şiirini oku sewgiline çok hoşuna gidecektir

0|1
    0|0
    • KADIN

Kimi der ki kadın

Uzun kış gecelerinde

Yatmak içindir.

Kimi der ki kadın yeşil bir

Harman yerinde dokuz zilli

Köçek gibi oynatmak içindir.

Kimi der ki ayalimdir.

Boynumda taşıdığım vebalimdir.

Kimi der ki hamur yoğuran

Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal

O benim kollarım bacaklarım.

Yavrum, anam, karım, kız kardeşim

Hayat arkadaşımdır...

Nazım Hikmet

• çok güzelmiş deneyeceğim,paylasımın için sağol

• önemli değil

• nabza göre şerbet ver. herkes aynı değil.

0|1
    0|0
  • bayan daha kibar bir kelıme

0|1
    0|0
  • naber aslannım de bir dahakine o zaman bayan kelimesine şükredecek :)

1|0
    0|0
  • olabilir ne var ki bunda

0|0
    0|0
  • kadını seviyosa kadın de abii ne uğraşcan

0|1
    0|0
  • ismiyle hitap etmeyi denesen ?

bana da bayan kelimesi çok itici geliyor

0|0
    0|0
    • satış yaptığım için isimlerini bilmiyorum,ürünümü satın almak isteyen kadınlara bayan diye hitap ediyordum,alternatif olarak hanımefendide diyebilirimde iste dil alışkanlığı diyelim

• bayan kelimesini de nezaketten kullanıyordum tabi itici bir manası olduğunu bilmeden...neyse öğrenmiş oldum ve bunu baya geç öğrendim gibi yorumlara bakılırsa bu konuda herkesin bilgisi varmış..

• Kadın kısmısına ne yapsan yaranamazsın.Herşeyde bişey çıkarır.

• beyaz.dislerinde.ezdigim.uzumlere.doyamadim.kadinim.

0|0
    0|0
  • kadın

0|0
    0|0
  • İkiside değil hatun de ahahaha bayılıyorum bu laf'a :D

0|0
    0|0
  • aynı şey benimde başıma geldi bayan demiştim arkadaşım (kız) hiç sevmem o kelimeyi dedi ben de senin gibi dalgaya aldım biraz sonra kadın denmeli bayan ne öyle kadınız biz kadın bu kadar kibarlığa gerek yok dedi bay bayan ne ya kadın erkektir o dedi :O

0|0
    0|0
  • kadın kızlığı gidene denir..şu kızlar kaşar olmuş yawww

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Sıkı durun, her yönüyle madde madde açıklıyorum:

1. Bayan kelimesinin kendisinin itici olması. Çünkü kelime esasen "baymak" fiilinden geliyor; 3. tekil şahısa uyarlayınca "Adamı bayan, bunaltan, fenalıklar getirten kişi" anlamı ortaya çıkıyor. Kim ister kendisine bu şekilde hitap edilmesini?

2. "Kadın" kelimesinin içerdiği yan anlamlar: Malum; ülkemizde "Kadın" ve "Kız" diye bir ayrım var. Dünyaya kız olarak gelmiş bazı insanlar, kadın oldukları güne kadar kendilerine kadın denmesini istemiyorlar. Kadın olmak o* olmakla eş değer tutuluyor neredeyse.

3. "Kız" kelimesinin de zaman zaman itici olması: Bir insan atıyorum 25 yaşına gelmiş, iş güç sahibi olmuş, ama daha evlenmemiş ve evlilik dışı ilişkiye de girmediği için bekaretini kaybetmemiş. Ona da hala kız demek biraz çocukça geliyor, tuhaf kaçıyor.

4. "Kadın" demekten utanan erkekler: 2. maddedeki durumlardan dolayı; insanlara kadın diye hitap etmekten çekiniyorlar. Zaten asıl rahatsızlık bunlardan kaynaklanıyor; "Bağyan" diye diye insanı irrite ediyorlar. Aynı kişilerin ağzından rahatsız edici bir vurguyla "Bacım", "Kardeşim", "Kızım" falan gibi kelimeler de çıkıyor. Hani sanki o özellilkle vurgulamasa, karşısındaki onun üzerine atlayacakmış gibi. Hayal dünyası... Neyse.

İşte tüm bu meselelerden dolayı; evli, bekar, genç, olgun, falan demeden, işin içine cinsellikle ilgili bir ima karıştırmadan, dünyaya o cinsiyetle gelmiş herkese "Kadın" demek en mantıklısı. Rahatsız olup kendisine bağyan denmesini isteyenlerle de ben en kısa sürede ilişiğimi kesiyorum şahsen.

0|0
    0|0
  • Sevmemesinin sebebi ayrımcılık açısındandır. Bana erkek diyorsan, kadına da kadın diyeceksin. Bayan nedir yahu .D Bana kimse bay demiyor...

0|1
    0|0
  • bayan diyince sende baydın artık filan gibi anlıyor olabilir :) en iyisi hanımefendi hanım gibi kelimelerle hitap etmek belkide :)

0|0
    0|0
  • Asıl doğru olanı ''Kadın'' fakat ben hep ''Bayan'' diye hitap ederim çünkü kadın lafına göre biraz daha kibara kaçıyor sanki :)

0|0
    0|0
  • öyle boş bir mevzu ki, benim de başıma gelmişti bir kere.. bir adama "erkek bakar mısınız" demeye benziyor :D

0|0
    0|0
  • Bayan ataerkil bir tabirdir. Bayan bay-an demektir. Erkegin egemenligini yansitir. Guzel kadinlarimiza hanimefendi veya hanim tabirleri daha cok yakismaktadir..

0|0
    0|0
  • Bizim kullanmamız gereken kelimeler ''hanım'' ve ''bey'' ditır. Diğerleri bize ait olmayan kavramlardır.

0|0
    0|0
  • Kız arkadaşın feminist, bayan kelimesinin de bay kelimesinden türediğini ve ataerkil bir çağrışım yaptığını düşünüyor. Bayan kelimesine kızan kadınların yüzde doksanı feministtir. Bilgine ;)

0|0
    0|0
  • Kadın kelimesini ayıp falan gördükleri için bayan olarak kullanıyorlarmış erkekler. Ve bu kelimeyi yaygın hale getirmeye çalışıyorlarmış. Böyle farklı jargonlara gerek yok, kadınsa kadın yani.

0|0
    0|0
  • Baydın beni manası çıkıyor ya o yüzen sevmiyor olabilir.

1|0
    0|0
  • kadın ya da bayan yerine göre tercih edilebilir ama en zarifi bence hanım veya hanımefendi ifadeleridir.

0|0
    0|0
  • Sohbet esnasından kullanımına göre değişir bence.. Siz bayanlar demek saçmadır ama siz kadınlar daha aşina.. Başka bir örnekle Merhaba bayan.. Merhaba kadın çok saçma oluyor.. :d

0|0
    0|0
  • Feminizm inde bir sınırı olmalı.

0|0
    0|0
  • Bayan.. İnadına bayan mk..

1|1
    1|0
    • bende inatlastım baya hatta çenemden bıktı kabul etti sonunda: ) fakat nedenini gerçekten merak ettiğim için sordum ve yardımcı olan arkadaşlar çıktı

• maykıl diyorum orda ne küfrü mk..

• Vay a.q :D (anthony quinn yanlış anlaşılmasın.)

• hatun diyelim ortada bulusalım

0|0
    0|0
  • kadın biraz kaba oluyor bayan ince gelir sende matmazel de :)

0|0
    0|0
  • bence de kadın kelimesi daha güzel.

0|0
    0|0
  • Kadın daha çok yakışıyor onlara.

0|0
    0|0
  • hatun demek daha doğur :p

0|0
    0|0
  • bayan panpa daha kibar

0|0
    0|0
  • kibar olarak bayan diyoruz kadın biraz kaba geliyor demek ki karşı cins tam tersini düşünüyor

0|0
    0|0
  • baymaktan bayan :S

0|0
    0|0
  • bağyan

0|0
    0|0
  • kadın deyince riskli oluyor,her dişi kadın değil,kız da var

0|0
    0|0
Yükleniyor...