Dinlere inanmamak ama..

Dinlere inanmayıp daha doğrusu güvenmeyip, bir yaratıcının oldugunu kabul eden, ona inanan bir inanç sistemi var mı? Çünkü kendimi öyle hissediyorum. Tüm dinlere saygı duyuyorum, o dine inananlar karşısında ona göre davranıyorum. Sonuçta herşey kişinin vicdanında bitiyor. Ama sokakta herkese sorsan Müslüman ama biri bile 2 tane dua, sure bilmiyor.(Gönülden inananlara, dinini bilenlere değil bu lafım). İslamda kadınların kapanması gerekir, içkiden uzak durulur, sigaradan uzak durulur(Haram değil ama helal de değil.), zina yapılmaz. Bu dediklerime çogu kişi uymuyor ama sorsan Müslüman. 2 sure bilmez. Neyse ben kendi adıma konuşayım dinlere inanmıyorum ama bir yaratıcının oldugunu kabul ediyor ve inanıyorum. Var mı böyle bir sistem?

0|0
10|12

En İyi Erkek Görüşü

• deistsin kardeşim.bende deistim kesnlikle herhangi bir dinin varlığına inanmıyorum.Eğere yaradan insanoğluna mesaj göndermişse onlarla iletişim kurmuşssa bunu neden 1500-2000 yıl önce olmuş bunlar.Neden bunca yıldır hiç bir din çıkmamıştır.Çünkü insanlar ozamanlar çok cahildi birisi çıkıp ben buyum şuyum dediği zaman inandılar.İsa yaşadğımız dönemde deseydi ben Tanrının çocuğuyum bakire bir anneden doğdum dese hasttr lan deriz ya da annenin kızlık zarı esnektir deriz.Yada musa gelse ben denizi ikiye ayırdım dese gel-git olmuştur deriz dimi.Söylenen hiç bir şeye inanmayız

0|1
    1|0
    • deist diye bir şey yok tamamen insan saçmalıkları bunlar. yaradan tektir. ama insanlar her zaman işine geldiği gibi davranır. bir insan neden müslüman olmak istemez? açıkca belli ki işine gelmez. sana zina yapma der sen nefsine kapılır banane dersin. sana içki içme sarhoş olup milleti rahatsız etme der sen banane benim keyfim milletten önemli mi der gününü geçirirsin. kısaca islamiyette yanlış olan hiç bir şey yok. olanlar insanların işine gelmiyo sonra böyle saçma şeyler uydurup ona inanıyolar

• eğer amacım islamiyetin kurallarından kaçmak olsaydı gider hristiyan olurdum

• hristiyanlıkta Allah'ın gönderdiği bir inanç sistemidir. müslümanlar bunu inkar etmez. fakat papazların işlerine gelmediği bazı ayetleri değiştirmesinden dolayı islamiyet gelmiştir. işte hep bu insanların her şeyi kendi hesaplarına çevirmesinden dolayı bu hallere düşüyoruz. bizim açıkça ve kesin olarak inanmamız için illa bir felaket yaşamamız gerekiyo. tabi onunda etkisi anca böyle 100 yıl sürüyo...

Kızlar Ne Diyor 10

• Deistsin.

0|0
    0|0
  • öyle bir sistem yok. son gelen kitap Kur'an ve son peygamber Hz. Muhammettir. ona inanları değil direk onların hayat tarzına ve sana söylediklerine bak. insanların yaşam tarzına bakma çünkü günümüzde neredeyse kimse islamiyete tam olarak uygun bir şekilde yaşamıyor. bende müslümanım ama açık bir bayanım. bu benim inandığım dinin yanlışlığından değil benim kendimle olan sorunumdan kaynaklanır ve benim günahımdır. söylediklerine göre senin içinde inanç kıvılcımları var. boş yere kendini bu tür düşüncelere kaptırma. inanmak ve doğru yolda olmak istiyosan kimseye bakma kur'anı oku ona göre inan ve yaşa.

0|0
    0|0
  • deizm deniyo ona

0|0
    0|0
  • hayır yok. dinler yaratıcıyı anlatır. yaratıcıya inanıyosan dine inanmıs sayılıyosun.

1|1
    0|0
  • Deizm var...

Ama, açıklama yapmana gerek yok herşey vicdanda bitmez vidan körelir de, gelişir de.

İnsan yaşadıkları ve algılarıyla vicdanını şekillendirir.

0|0
    0|0
  • Deist oluyor beau..

0|0
    0|0
  • var tabi deistlik mi ne diyorlar.ateist değil de deist sanırım

0|0
    0|0
  • evet deistsin

0|0
    0|0
  • deist sayılabilirsin bence.

0|0
    0|0
  • Bu ne ya sen herkese bakıyor musun onlar müslümanım diyip yapmadığı zaman cezasını çekiyor zaten sen onlara bakıp da mı dinine karar veriyorsun kardeşim bugüne kadar en mantıklı en doğru dil islam dinidir hee bu arada inanıp inanmamak bana kalmış ama dinsizlikte en mantıksızlıktır bence dağların oluşumunu birşeylerin varlığını tesadüf kabul ediyorsunuz bir şekilde oluştuğunu ima ediyorsunuz da ben bu yazıyı yazarken ayıyla karşılaştım o bana zorla yazdırdı desem inanmazsın ne oldu nerede ateistliğin ?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Öncelikle ortaya attığı çelişkiyi düzeltmek gerekir.Dünyada bir çok sistem olabilir istediğine uyabilirsen ne mutlu sana çünkü kendi özgür iraden karar verebiliyorsun.Gelelim çelişkiye dine inanmıyorum ama yaratıcının olduğunu kabul ediyorum.Böyle bir ikilem yoktur.. Müsevilik,İsevilik,Müslümanlık bunlar hak tarafından indirilmiş kutsal kitabın dinleridir.Birini kabul etmiyorsan yaratıcıyı inkar etmiş olursun.En son olarak hak din islam kutsal kitabı kuran-ı kerim indirilmiştir.Herkes ona tabi olmalıdır.İnsanlığa indirilen daha önceki kutsal kitaplar değişime uğraşmıştır. "İNNEDDÎNE INDALLÂHİL İSLAM" ALLAH KATINDA DİN İSLAMDIR.. Her insan kendi yaptıklarıyla yargılanacaktır. Onların eksikleri kendilerinedir. Sen kendi çizgi belirleyip acaba bugün Allah için ne yaptım diye sorgulama yapmalısın.Başkalarını bahane ederek sadece kendini kandırmış olursun ta ki rabbim herşeyi bilen herşeye kadir olan O 'dur. Sonuç olarak istediği yapmakla özgürsün ölene kadar kısaca özetlemek gerekirse hakiki murşid hz.Allah'tır Sana bunları yazmama sebep olan da O'dur.Senin bu düşüncelerini söyleten de O'dur.Onun izni olmadan hiçbir oluşum gerçekleşmez. Allahın bereketi üzerine olsun.

0|0
    0|0
  • Vicdan çok ayrı birşey dinle onu kiyaslamak cok yanlış

inanmamak senin gönlüne son din müslümanlık

müslümanlık indiği an diğer dinler batil oldu buna hadis bile inmis

ben bilmen ama bilenlerden duydum sordum müslümanlık digerlerinden çok üstün

neden cennet muslumanlara güzel çünkü hak dini müslümanlık

sana katiliyorum müslüman deyipde hiç birseyine uymayan çok haram olanı yapıyorlar

o kişinin Allahala arasında hesabını soracak toprağa girdiği an

ama sonuçta affı var müslümana Allah affetsin inşallah kulu:(

Allah bin kez tövbe etsende gel diyor gel

şimdi sen hıristiyansin diyelim 70 yaşadın hep kötü işler yaptın haram yedin kul hakkı yedin çaldın ettin hak yedin hep ve tövbe ettin müslüman oldun mevlam tüm gunahini o an siliyor:)

Nasılda hoş gorülü Allaha muslumanliga can kurban can

3|0
    1|0
  • Öncelikle Müslümanlarla ilgili doğru şeyler yazmışsın ama sokaktaki Müslümanların bu dediğin şeylere uymaması seni neden dinlere inanmamaya teşvik ediyor ki ? Yanlışa bakıp da neden dinden yüz çeviriyorsun ? Sen doğrusunu yaşasan olmaz mı ? Allahü tealanın emirleri bellidir. İnsanlar ona uymuyorsa sorun dinde mi, insanlar da mı ? Ayrıca bana göre en samimiyetsiz inanç, yaradana inanıp da dinlere inanamamaktır. Ben öğrenciyim, okula inanıyorum ama imtihanlara inanmıyorum demektir. Ben kanunlara inanıyorum ama avukatlara, hakimlere ve mahkemelere inanmıyorum demektir. Madem Allahü tealaya inanıyorsun, O'nun insanlar üzerinde birtakım hakları ve istekleri olduğuna neden inanmıyorsun ki ?

1|0
    0|0
    • Dışardakilerin dinlerle ilişkisine göre kendi inancımı şekillendirmedim bu vicdanımdan gelen bişey. Ama bu düşüncemi sokakta söylesem ateist diye üzerime atlarlar. Sanki kendileri çok dindarmış gibi

• Sokaktaki insanları karıştırma sen şimdi boşver.

• Sual: Bir ateist, (Hiçbir şey kendiliğinden olamayacağı için, fen ve teknik çok ilerlemesine rağmen bir karınca, bir domates bile yaratılamadığına göre, bu muazzam kâinatın bir yaratıcısı olduğuna inanıyorum, ama dinlere, peygamberlere, kitaplara, âhirete, Cennete ve Cehenneme inanmıyorum. Ben bir deistim) diyor. Bu kimseye dinsiz denir mi?

CEVAP

Ateist de olsa, deist de olsa İslamiyet’e inanmayan dinsizdir. Deist, bir yaratıcı var dediği hâlde, hiçbir dine ve peygambere inanmayan kâfir demektir. BENCE BİR OKU BUNU.. BİR SİTEDEN KOPYALADIM link

0|0
    1|0
  • Benim gibi Deistsin arkdasim. Deizm deniyor

Saygilar

0|1
    0|0
  • Sen çıkar olsun :DD

"Din" dediğin olgunun kuralları yani farzları vardır.

Öyle bir inanışın ancak senin gibi birinin uydurması olacağını düşünüyorum..

0|0
    0|0
  • islamiyeti kitaplardan araştır kulaktan dolma bilgilerle değil. sonradan müslüman olan yabancılar var onların oluşumlarını izle yoksa sokaktak adam ben müslümanım diyo ne oruç var ne namaz var içki var kumar var zina var güzel ahlak yok. yaratıcı 4 kitap gönderdi 3ü insanlar tarafından değiştirildi birtek kuran-ı kerim kaldı elmalı hamdi yazır tevsirini oku bi

0|0
    0|0
  • Deizm var ancak insanların onu uygulamaması öyle bir şeyin olmadığı anlamına gelmez. Aklının bir köşesinde bulunsun :)

0|0
    0|0
  • inandığın yaratıcı öldükten sonra da diriltebilir ama değil mi? :/ deizm saçmalık. insanların dinini önemsememesi, dinin istismar edilmesi o dinin olmadığı anlamına gelmez. bikez daha düşün derim

0|0
    0|0
  • Ona deist deniliyor.

0|0
    0|0
  • O dediğin deistlik oluyor. Yaratıcının varlığına inanıp dinlere inanmamak. İsteyen istediğine inanır tabi kimse karışamaz.

link

0|0
    0|0
Yükleniyor...