Kardeş takım ''Drogheda United''i daha önce duydunuz mu?

Kardeş takım ''Drogheda United''i daha önce duydunuz mu?İrlanda ligindeki Drogheda takımının sembolü ay yıldızdır.

1845 yıllarında Amerika'dan gelen zehirli bir mikroskobik mantarın, geçimini patates ile sağlayan #İrlanda halkının ekinlerine ciddi oranda zararlar vermişti. 1847 yılında İrlandalılar tarafından ''gorta mor'' yani kıtlık yılları olarak adlandırılan bu dönemde, 8 milyon İrlanda nüfusu 5 milyona kadar düşmüştü. 1 milyon insan hayatını kaybetmiş, geriye kalanların bir kısmı ise göç etmek zorunda kalmışlardı.

İrlanda'nın bağlı olduğu İngiltere ve sömürgelerinden elde ettikleri zenginlikler sayesinde oldukça parlak günler geçiren Avrupa'nın büyük ülkeleri bu faciaya tamamen kayıtsız kalmışlardı.

O zamanlarda da Osmanlı İmparatorluğu büyük ekonomik sıkıntılarla uğraşmaktaydı. Ancak tarihten gelen Türk yardımseverliği burada da kendini gösterir ve 31. Osmanlı padişahı Sultan #Abdülmecid harekete geçerek İrlanda halkına o dönem için oldukça önemli bir sayı olan 10.000 Sterlinlik yardımda bulunmak istediğini İngiltere Kraliçesi #Victoria'ya bildirir.

Fakat üzerine güneş batmayan devlet İngiltere Kraliçesi Victoria, İrlanda halkına 2.000 #Sterlin yardımda bulunmayı uygun görmüştür. Osmanlı'nın 10.000 Sterlin ödemek istemesi Kraliçe Victoria'yı rahatsız eder ve Osmanlı'nın ödemeyi teklif ettiği 10.000 Sterlini, 1.000 Sterline düşürür.

Bununla yetinmek istemeyen Sultan Abdülmecid, tarihte hiç karşı karşıya gelmediğimiz, 4500 km uzağımızda duran İrlanda'ya 3 gemi dolusu erzak göndermiştir. Fakat İngiltere bunu da önlemek için gemileri #Dublin Limanı'na sokmaz. Türkler ne yapar ne eder bu engeli aşarak İrlanda halkına gerekli yardımı yapar.

İrlanda, 1923 yılındaki Lozan görüşmeleri sırasında tüm ülkelere karşı Türkiye'yi destekler. İrlanda temsilcilerinin ünlü şairimiz Yahya Kemal'e söyledikleri de meşhurdur. Ayrıca Topkapı Sarayı'nda İrlandalıların teşekkür mektubu yer almaktadır.

• Duydum.
    0% (0)50% (5)36% (5)Oy Ver
  • İlk defa duyuyorum.
    100% (4)50% (5)64% (9)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

2|1
0|3

En İyi Erkek Görüşü

• Tebrik Ederim Harika Bir Soru Kardeşim.

0|1
    0|0
    • Eyvallah, beğenmene sevindim.

• Genel Olarak Soru Başlığına Göre Cevap Veren Güruh Hakim Sitede ve 1 Xper İçin Verdiği Cevaplarla Dangalak Konumuna Düşen Hatırlatılınca Köpekleşenler. ;)

• Olsun biz yazalım gene. Okuyup zahmet etmeye çalışanlar için faydalı olur en azından.

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• İngilterede Portsmouth , İspanyada Deportivo neyse İrlandada da Drogheda odur bizim için

0|1
    0|0
  • Duymuştum, Forza Drogheda!

0|1
    0|0
Yükleniyor...