İnsanda modifikasyona canlı şahit oldunuz mu?

Modifikasyon: canlılarda çevre etkisiyle meydana gelen kalıtsal olmayan fenotiplerindeki (dış görünüşlerindeki) değişikliktir... örneğin tek yumurta ikiz bebeklerden birini dünyanın en sıcak ülkesine, diğerini dünyanın en soğuk ülkesine yollayın orda yaşasınlar, örneğin 40 sene sonra yanyana geldiklerinde fiziklerinde ciddi değişiklikler olur, birbirine tıpa tıp benzemezler... bilmiyorum çok zor bir ihtimal buna şahit olmanız ama bizim bir akrabanın iş arkadaşı norveçe gitmiş uzun yıllar kalmış, esmer bir tipi varmış, yıllar sonra döndüğünde ten rengi açılmış, saç rengi değişmiş, kahverengi olan gözleri neredeyse maviye dönüşmüş... çok zor bir ihtimal de olsa böyle birşeyi, hiç duydunuz mu ya da gördünüz mü?

0|0
5|8

En İyi Erkek Görüşü

• güneşli yerde uzun süre kalırsa insan ten rengi bronlaşır, esmerleşir bunu anlarım, bu bir adabtasyon sürecidir. saç rengi değişmiştir. ya boyatmıştır ya da çok çalışmaktan ağarmıştır bunu da anlarım. ama gözleri maviye dönüşmüşse bunun 2 sebebi vardır birincisi; osteogenesis imperfekta (halk arasında cam kemik hastalığı diye bilinir) vardır. -ki genetik hastalıktır diğer ikizindede görülmesi lazım-. diğer ikinci sebep ise demir eksikliği anemisidir skleraları maviye çevirir. bu yüzden akrabanın iş arkadaşına söyle bir hematoloğa veyahut dahiliyeciye görünsün derm:)

0|1
    0|0
    • bulabilirsek söyleriz :)

• osteogenesis imperfekta yı sölemene gerek yoktu halk arasında cam kemik hastalıgı demen yeterdi

üşünirim yani ben yazarken:)

Kızlar Ne Diyor 5

• duydum,yıllar önce biyoloji derslerinde ama görmedim.insanı her yönden etkileyen iki şey zaten kalıtım+çevre..

0|1
    0|0
  • bronzlaşmak da modifikasyondur.

0|1
    0|0
  • Biyoloji derslerinde görmüştük.

0|1
    0|1
  • Evet duydum insan oğlu hava şartlarına ve kalıtsal özelliklere göre fiziği değişen bir canlı.

0|1
    0|0
  • malesef senden duydum :)

teşekkürler

0|1
    0|0
    • inş görürsün bir gün :)

• değişmezsin orda hayal kurma boşuna büyük bir iklim çevre farkı yok türkiyeyle :)

• belkiiiii dedim zaten :)

Erkekler Ne Diyor 7

• Mesela dünyaca ünlü doktor Mehmet Öz var.adam aslen Kayseri'li ama Amerika'da doğmuş büyümüş ve gerçekten Amerikalılara benziyor.onun dışında öyle eskiden türk'e benzeyip de yurtdışına gidip geldikten sonra tipi değişen bişri hatırlamıyorum da uzun yıllar yurtdışında yaşamış türklerin tiplerinin yabancıya benzediğini gözlemledim

0|1
    0|0
  • Yani bambaşka insanlar olmazlar. Ama, saç ve cilt pigmentleri adapte olabilir, bir-iki ton açılabilir, kararabilir. Beslenme alışkanlıklarının ve gündelik yaşam biçiminin farklılaşmasından ötürü vücutlarındaki kas-yağ oranı değişebilir. Yaşanılan kültürel etkileşim sonucu karakter derinden bile değişebilir. Ancak insanı tanınamıyacak bir şekilde değiştirmez. Başka bir ülkeye gitmek gerekmeyebilir bu değişikliklerin oluşmasında yaşam tarzı bile değiştirir yani. Bu durumlar için bizde bazı deyim ve özdeyişler bile var. "Yüzüne nur gelmiş", "gözünün feri gitmiş" , "görmeyeli güzelleşmişsin", hatta "g.tün kalkmış" (bunu espiri olsun diye...) ...vs

0|1
    0|0
  • Basketbolcular buna en büyük örnektir.

0|1
    0|0
  • ben yurt dışında askerlik yaptım orda resmen peşmerge gibiydik, 8 ayda öyle olduysak demekki degişilebiliyomuş :))

0|1
    0|0
  • burda duydum bılemem ama huy benzıyor bır bolgedekı ınsanların huyu bır bırıne yakın oluyor

0|1
    0|0
  • evet. çok duydum derslerde bende anlatıyorum. :)

0|1
    0|0
    • hep duyuyoruz ama hiç görmüyoruz burdan ezbere dayalı eğitim sistemimizi protesto ediyorum :)

• ewet dogru

0|1
    0|0
    • gördün mü peki?

• nesi ilginc fizik kurallarına karsı olan bir yanı yok.söle düşün maden işcisisin 20 sene calısıyorsun 20 yasında baslasın 40 yasında cökersin

20 yasında basla yıne 20 yasında daha rahat bir meslege ge sahip ol 40 yasında daha genc görünürsün

böle bişi

• evet ilginç değil doğru söylüyorsun sonradan farkettim mantıklı bir açıklaması var çünkü :)

Yükleniyor...