İslamiyet evrensel bir din ise, Neden erk merkezli, kadını yok sayen ayetleri içinde barındırıyor?

Bakara 223,
Nisa 34,
Nebe 34.
Bu surelerin bana açıklamasını yapabilecek bir Müslüman var mı?

İslam dinine göre kadının seçme hakkı yok. Kadının şahitliği sayılmıyor. Bir erkeğin 4, 5. Karısı olabilir. Erkek istediği zaman eşini boşayabilir.
İstediği zaman dövebilir. Böyle bir din nasıl olur da evrensel olabilir?

0|0
10|12

En İyi Erkek Görüşü

• Kimse sana zorla islamiyeti sec diyemez 😎

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• dinlerin büyük ihtimalle insan uydurması olduğunu düşünüyorum. tanrı hiç yarattığı kullarını birbirine ezdirir miydi? bence yapmazdı.

1|0
    0|0
    • Uyumsuzlar filmini severim. İzledim o film üzerinde sızın yoruma cevap vercem şimdi sana şunu demek isterim o film gibi Allah kullarına o şekilde bir düzen bir düzenleme getirmis kişiler arasında istediğini yapma düşünme vs vermemiş olsaydı bu dünyada ölüm olmazdı ölümsüz kişiler olurduk bu dünyada sınavda olmazdık. Orada tris ve four bir düzenlemeye baş kaldırıp inkar edebilir ya da verilmiş bir emri yerine getirme hakkı. Dünyada Allah bunu sadece namaz ve ibadet olarak kimseye karışma gerisinde özgürce bir durum yapacağın durum vermiştir. Firavun gibi isimler dünyada yaptıkları cehennemde sonsuza kadar kalıp o sekilde acı çekeceği haberi vermişken bir iğne iplik hesabına kadar herşeyin verileceği karşılığı alınacağı haber veriyorken böyle dunsunmek yanlış

• @şiwano kuranı örnek alalım. eğer peygamber dediğimiz kişi yıllar önce o dönemki insanları kontrol altına almak için dini kitapları ve dini uydurmuşsa ve bunu başarmışsa ki başardı, bizler allahın bize verdiği aklı kullanıp düşünüp sorgulamadan bu dinlere inanarak belki de en büyük günahı işliyoruzdur. allah yarattığı diğer türlerin erkek ve dişileri arasında bile bu kadar ayrımcılık yapmamıştır. dişileri erkek olana bu kadar ezdirmemiştir. ama insan dünyasında bu var malesef. kadın erkeğin altında eziliyor. kuması oluyor, kölesi oluyor, erkeğin canı istediğinde vurup döveceği kişi oluyor, mirastan pay alamıyor, erkek boş ol dese ortada kalıyor, erkeklerin güya nefslerine hakim olamamaları yüzünden kadın kapatılıyor. tanrı bizi böyle eşitsiz bir şekilde yaratmadı bence. bu erkeklerin egemenlik kurmak için uydurdukları bişey. neden kadın peygamber yok peki? tanrı gerçekten varsa ki ben olduğuna inanıyorum, kulları arasında asla böyle ayrımcılık yapmak istemezdi..

• Cok mantıklı ve güzel sorular yazmışsin soruların cevapları o kadar basit ve kuranda yer alıyor ki keske okusan önce tartışmasıni yapsan anlamadığın noktayı araştıran birisi olsan bunları sormasin bile bir kız bir yerde sorular sormuştu kadın erkek eşitliği diye seni orada ben bildirim yaptıracam sana bak oraya belki işine yarar belki bir durum yaparsin.

Erkekler Ne Diyor 11

• Çok öyle istediği zaman boşanmak falan nerden çıkarıyorsunuz boşanmayı eğer geçerli bir sebep yoksa Rabbim açıkça belirtiyor haramdır diye siz milletin bazı uydurmalarını alıp çıkıyorsunuz hem erkek merkezli değil erkek öyle kafasına göre 4 karı da alamaz ancak eşin onayı şart ve hepsine aynı düzeyde harcama yapmalı bir eksik olmalı diğeri dövmek İslam'da dövmek ile alakalı bir şey ancak İslamiyet hususunda vardır yani ben seni Müslümanca yaşamak konusunda dövebilrim oda öyle eşşek sudan gelinceye falan değil yani sadece kaba etine oda uy diye İslamiyeti seçtikten sonra yaşa diye şahitlik konusu çok ayrı bir mesele çünkü kadın zor durumda olabilir diye konuşamaz diye ikinci bir kadının eşlik edilmesi istenmiştir hem erkek merkezli olsa evli kadın için kadın isterse erkek ona hizmetçi tutar tabi gücü yetiyorsa falan filan biraz araştır bak erkek olmak değil kadın olmak daha iyiymiş dersin ama sen cımbızla çekip oda insanların kendi işine gelen yani benim hem cinslerimin işine gelen kısımlarını çekip dinimi kötüleyemezsin islam değil kötü olan insandır kendine soyutlar çünkü Bira mantıklı olsan ve araştırsan görürsün

0|0
    0|0
  • Bunlar yanlı ve sen merkezli sen doğrusu üstüne muhalefetli bir soru sorma tarzı ve niyetinde gibi..!

En güzeli : bayan din görevlisine sor hakiki bilgiyi bul.

İslam dininde kadın çok değerlidir..!

Hatta : ev işi, çocuğunu emzirme, çalışma zorunluluğuda yoktur. çok bayanla evlenme mevzusunda şartlar var..! detaylı açıklamasını okur veya hakkıyla bilen din görevlisinden öğrenirsen o zaman dediklerinden utanırsın.

0|0
    0|0
  • Çok yanlış anlamış çok yanlış düşünüyorsunuz. Oysa o ayetlerin devamını okusan kendin ne güzel bir şekilde anlamış olurdun. İslam Hz Muhammed dönemidir. O döneme bakarak İslami anla günümüz adnan Oktar gibi kişilere para ile din ticareti yapan siyasilere bakıp İslami eleştirme asla. Hz Muhammed tek eşi vardı hatice o vefatı olduktan sonra 4 yıl sonrası evlenmiştir hz Aişe yani en yakın arkadaşı Ebubekir kızı istemiştir. İsteme olayı Hz Ömer ve Hz Ebubekir Aişe validemiz ile konuşup ister misin diye soruyor o kabul edince Hz Muhammed danışıp 21 yaşında bir kız eşinizi yapmak istiyorum en yakın arkadaşım ve damadım ol diyor hz Ebubekir. Kadın istediği kişiyi ret etme boşanma ve tüm haklara sahiptir. Nur süresi okursan aslında mirastan herşeye kadar var orada. Bakara süresinde de geçiyor. Peygamber ondan sonra toplamda 11 eş ama bu eşlerin sadece 3 ü ile cinsellik yaşandığı söyleniyor diğer kadınlar kendisinden büyük 70 yaşında olanlar bile var sadece bunlarla topluma büyük küçük yaş fark etmeksizin evlilik olabileceği iki kişi isterse problem olmaz diye örnek vermiştir ki bu kadınlar toplumda iftiraya uğramış Allah tarafından evlilik emri gelmiş ve o şekilde Hz Muhammed evlilik isteği göndermiş koruma yaş farkı evlilik gibi örnekler vermiş oldu. Ayrıca erkek istediği gibi 3-5 kişi ile evlenemez kural bu kural emeviler döneminde zevkine duskun ağa gibi kişilerin sanki İslam emretmiş kadın boşanma durumu yok şeklinde bir yön verilmiş bu tamamen yanlıştır. Kadın anlaşamıyorsa daha önce Hz Muhammed dönemi çok örnekler var bosayabilir. 3-5 şahit karşısında şahitlik edenler olunca o şekilde bitirirler. Bu hellaldir islamda. Erkek ikinci eş vs getirme hakkına sahiptir bir bunların evlenmesi için ilk eşin izni ikisi arasında adaletli aynı durumu kesinlikle her konuda eksiksiz yerine getirecek sevgi ilgi alaka herşeyi yapacak bu erkeğe emredilmiş
    Kadınların şahitliği kabul ediliyor ancak bir toplumda yani halk meclisinde erkekler önde kabul edilir kadın erkek yan yana İslam

0|0
    0|0
  • Şüphesiz geçmiş incelendiğinde, kadınların tarihin akışı içerisinde erkeklere nazaran daha mahrum ve daha mağdur bir görüntü çizdikleri görülmektedir. Bugün İslam alemindeki bazı olumsuz görünümler, İslam'ın kadına değer vermediği gibi haksız görüşlerin ortaya atılmasına sebep olmaktadır.

İslam'da insan olmaları bakımından, erkekle kadın arasında herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de eşit derecede Yüce Allah'ın emir ve yasaklarına muhataptır. Erkek de kadın da, yeryüzünü imar etmek ve orada Allah'a kulluk yapmakla sorumludurlar. İslâm'da insanlık ve Allah'a kulluk bakımından kadınla erkek arasında bir fark bulunmadığı gibi temel hak ve sorumluluklar açısından da kadının konumu erkekten farklı değildir.

Kadın, yaratılış itibariyle erkeğe göre ikinci derecede bir değere sahip değildir. İlke olarak insanların en değerlisi, 'takvâda (güzel şeyler yapma ve kötülüklerden sakınma da) en üstün olanıdır' (el-Hucurât 49/13) Kurân-ı Kerim'de, farklı fizyolojik ve psikolojik yapıya sahip olan kadın ve erkekten biri diğerinden daha üstün veya ikisi birbirine eşit tutulmak yerine, birbirinin tamamlayıcısı kabul edilmiştir. (el-Bakara 2/187)

'Ben, erkek olsun, kadın olsun (ki hep birbirinizdensiniz) içinizden hiçbir çalışanın çalışmasını zayi etmeyeceğim. (Al-i İmran, 3/195) ve 'O'nun varlığının delillerinden (Allah'ın ayetlerinden) biri de kendileriyle kaynaşmanız için size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranıza sevgi ve merhamet koymasıdır. Şüphesiz bunda, düşünen bir toplum için ibretler vardır.' (Rum, 30/21) âyet-i kerimeleri, İslam'a göre kadının bir insan olarak asla ikinci sınıf olmadığını ifade etmektedir.

Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim; 'Onlar sizin için birer elbise, siz de onlar için birer elbisesiniz.' (Bakara, 2/187) beyanıyla da erkek ve kadının insan olarak birbirlerine olan ihtiyaçlarına açık bir şekilde dikkat çekmektedir.

İslâm dininin kadına tanıdığı hakların değer ve önemini daha iyi kavrayabilmek için İslâm'dan önceki çeşitli toplum ve meden

0|0
    0|0
  • Yahu en basitinden İslamiyet gelmeden önce Arabistanda kızlar diri diri gömülüyordu. İslamiyet geldi ilk önce bunu kaldırdı. Özellikle arayıp yanlış anlaşılabilecek bikaç şey bulup ortaya bir fitne çıkarmaya çalışmayın. Sorsan 2 sayfa kuran okumamıştır neymiş şunu açıkla. Bas git işine.

0|0
    0|0
    • Sen okudun mu? Okuduysan Ahzab 37, 50, 51, 53 ayetlerini bana açıklar, aydınlatırsan sevinirim. :)

• Nasıl görmek istersen onu görürsün

0|0
    0|0
  • O yüzden mi cennet analarin ayağının altında denmis

0|0
    0|0
  • hadi muslumanlar acıklayın :D :D

0|0
    0|0
  • Sporla alakasi ne bunun?

0|0
    0|0
  • İslam dininin Cennet Anaların Ayaklarının Altında diyen bir peygamber i var kadını nasıl yok saysın

0|0
    0|0
  • Cımbızlayıp alirsan boyle gözükür ama islam kadar kadına değer veren din yoktur

Cennet anaların ayaklarının altındadır
    Kadınlarınızı sevin kollayın

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Allah yarattigi kulun egilimlerini butun ozelliklerini en iyi bilendir. Bizi yaradandan daha iyi tanimiyoruz kendimizi bile. Sahitlikte iki kadun gerekiyor msla. Mantikli dusununce herkes ayni değil ve etrafima soyle bir baktigimda kadinlarin icsel olarak kiskancliga ya da bir takim duygulara daha egilimli oldugunu gordum. Belki ben tarafsizim dogru sahitlik yaoarim ama sen mahkemede calisan tecrubeli birine sor bu konuda gereken bilgiyi alirsin. Kadinlarin kapanmasindan bahsediliyor vs. Bunlar icinde sana benim bir yazimi onerecegim "kadin ve erkek esit degildir?" bu benceyi oku

0|2
    0|0
  • İslamdan önce kafın bir eşya gibiydi islam onun ayagının altına cenneti serdi

0|0
    0|0
  • Arkadaşım bunlar insanların Islamda varmış gibi. GÖsterdikleri şeyler bir arkadaş bununsa ilgi çok güzel bir bence yazmıştı bulursam buraya atacağım

0|0
    0|0
  • Ajahahaha kızım sen bu ayetlerin anlamını iyice anladıgına emin misin:D kendi kafana göre yorumlamıssında kendinde inanmadın bence?

0|0
    0|0
  • niye aciklamasini bize siruyosun meallere baksana niye amacin insanlarin kafasini kurcalamak. burasi ilim merkezimi

0|0
    0|0
  • Bir kaç hadis-i şerif oku derim. Kadınların ne kadar kıymetli ve değerli varlıklar olduğunu anlarsın

0|0
    0|0
  • Sen çok yanlış anlamışsın erkek istediği zaman değil şimdi şöyle kadın derse ki ben boşandım o zaman erkek de derki bende boşandım yani aslında senin bildiğin yanlış yani şimdi kadın fkmsdnfıosdıf neyse daha fazla dayanamadım. Haklısın knk :D

0|0
    0|0
  • Birde ben şöyle bir soru ekleyeyim neden bir erkeğe karşılık iki kadın şahitliği istenmiştir?

0|0
    0|0
Yükleniyor...