İnsanın kendine yaptığı en büyük haksızlık nedir?

Bence başka insanları hayatının merkezine oturtması, o olmadan yaşayamayacakmış gibi düşünmesi en büyük haksızlık.

Ee ne demişler güvenme yetime döner k.. neyse anladınız siz onu.

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

• Ben çok ben'cilimdir, zararım hep kendime.

0|2
    0|0
    • Bilmiyorum çok mu gıcık biriyim ama hoşuma gidiyor bunu yapmak.

• Hayır değilsin.

Kızlar Ne Diyor 4

• Herşeyi yarına ertelemek herkesin kendine yaptığı büyük haksızlık

0|1
    0|0
  • ne olursa olsun yaptığı hatalar sonucunda durup düşünmek yerine sürekli kendini suçlaması.

0|2
    0|0
  • Ne gerek var,oturttukta ne oldu,hepimizin başı göğemi erdi.

0|1
    0|0
  • hepimiz çift bacaklı hayvanlarız nochoose. sittiret takılma böyle şeylere.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• İnsanın kendine yaptığı en büyük ve en acımasız haksızlık, nefsine ve şeytana uymasıdır. Çünkü; nefs ve şeytan, insanın en büyük iki düşmanıdır. Hiç, düşmanın sözüne güvenilir mi, hiç düşmanın gittiği yoldan gidilir mi? Gidilmez ama beşeriz ya hani, gidiyoruz işte bu melun düşmanlarımızın peşinden. Ne demiş üstad Necip Fazıl:

Ruhuma bir kefen bezi yeter de

Yetmez aç nefsime sırma ve ipek

Çare yok yüzünden düştüğüm derde

Yesem de toprakla karışık kepek

Güneşle bir tutsam gelmez hizaya

Dar bulur, sığmam der dipsiz fezaya

Kuyruk sallar, sonra hırlar ezaya

Benim nefsim, benim nefsim ne köpek!

O yüzden; insan, nefs ve şeytan adlı en melun düşmanlarının peşine düşerek, onların sözünü dinleyip onların yolundan giderek kendine en büyük kötülüğü, en büyük haksızlığı yapıyor bazen. Bunun dışında; insanları gönül merkezine oturtmak çok güzel bir şey ama gönlün merkezine oturtulan insanın sonunda yanlış insan olduğu ortaya çıksa bile bu insanın canını nefs ve şeytan kadar yakmaz. Çünkü nefs ve şeytanın düşmanlığı açıktır fakat gönül merkezine oturtulan insan, halisane bir niyetle oturtulmuştur o altından tahta. Yani halisane bir niyet için gönül denen, Allah'a en yakın mekana yerleştirilmiştir. O yüzden; kendimizi seviyorsak, kendimize değer veriyor ve kendimize haksızlık yapmak istemiyorsak, insanları dostumuz da olsa düşmanımız da olsa sevmeli, merhamet göstermeli fakat nefislerimize ve şeytan melununa karşı mülayim (yumuşak) huylu olmamalıyız. Cenab-ı Allah (c.c) bizleri hidayete erenlerden ve affettiği kullarından eylesin. (Amin)

Selam ve Dua İle

0|0
    0|0
  • mazoşisttimdir hep yaparım dediğini :S

1|1
    0|0
  • Kendini kısıtlaması

1|1
    0|0
  • güveni olmaması

0|1
    0|0
  • kendine güvenmemesi

0|1
    0|0
  • Başkalarını kendinden üstün görmesi ve kendine güvenmemesi.

0|1
    0|0
Yükleniyor...