Ahlak anlayışını da yitirir mi?

Tüm ahlak anlayışını ölümden sonra ceza ve ödüle bağlamış bir insan inançları sarsılır sarsılmaz inandığı ahlak anlayışını da yitirir mi?

Ahlak anlayışını salt dini temellere oturtmak karakter bunalımı mı yaşatıyor?

0|0
4|12

En İyi Erkek Görüşü

• Ahlak anlayışını yitirir de ne halt etmeye beni beklemeden en iyi cevabı seçtin hasbam ?

1|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 11

• Din temellerinin Ahlak anlayışının temeli olduğunu bilen, Ahlak anlayışının da Genel toplum düzeninin temeli olduğunu bilen biri için küçük bir ihtimal olsa da Din temelinin kaybeden düşüncelerde genel ahlak kurallarını mantıksız ve manasız bulma ihtimali elbette büyüktür.

İnsan EGO su her zaman kendi ihtiyaç ve beklentilerini önde tutmayı ancak toplumun görüşlerini de göz önünde bulundurmayı emreder. İD ile Süper ego arasındaki denge kaybolduğu an bahsettiğiniz şeyin olma ihtimali elbette vardır.

0|0
    0|0
    • toplumun bekletileri çok saçma ama, çoğu zaman.

Hatta hiç bir ahlak anlayışına ve vicdana sığmayan toplumsal kurallar var mesela.

Bence vicdan önemli.

• toplumun anlayış ve beklentilerinin bir kısmı daha eskide inanılan dinlerin (batıl) insanlara kazandırdığı alışkanlıklardır genelde (töre veya diğer adıyla adetler). tabii her adet ya da töre kuralı eskiden kalma hatalı anlamına gelmemeli bu yazdıklarım. yalnız birde şöyle bir çözümleme yapabiliriz. ya insan vicdansız ise? ya da sapkın bir vijdani değere sahip ise? eğer öteki dünya anlayışı da olmaz ise o insanı kötülük yapmaktan ne alıkoyabilir?

• irmaklarından şaraplar akacak diyorsun cenneti ala meyhane midir

her mümine iki huri diyorsun cenneti ala kerhanemidir ?

dinini iyice araştırmadan önüne her ben hocayım diye çıkanın el eteğini öpüp sözünden çıkmayan koyun sürüleri varya Allah onlara akıl fikir ihsan eylesin biraz mantık sadece

1|0
    0|0
  • Hanım efendi bu anlatım dilini herkes anlamaz ki yani herkese cahil demek istemiyorum fakat zor bir dil olmuş. Bu bahsettiğiniz olayda. Inancın sarsılması ile kişiliğin değişimi genellikle paralel seyir etmektedirler. Durum bu şekilde olunca da ister istemez karakteristik iniş çıkış ivmelenmeleri görülebilir.

0|0
    0|0
  • ahlak evrensel bir değerdir. dinle yönetilsin ya da dinsiz olsun bütün toplumlardada ahlak kuralları önemlidir. sadece ahlak kurallarının gelişim biçimi değişmiştir. dinli toplumlarda katı yasaklarla gelir ahlak kuralları fakat dinsiz toplumlarda topluma karşı sorumluluk amlayışı içinde gelişir. ahlak anlayışını salt dini temellere oturtmak elbetteki karekter bunalımı getire bilir çünkü dürüstlük ortadan kalmış oluyor ahlaksızlık korku nedeniyle gizli yapılıyor fakat dışarıya karşı kendisini ahlak abidesi olarak göstermeye çalışıyor kişi. diğerinde böyle bir problem olacağını düşünmüyorum.

0|0
    0|0
  • ahlak ile dinin bir bağlantısı olmadığını düşünüyorum. yani muhakkak vardır ama ikisi tam olarak farklı şeyler. birisi iyi insan olmak, diğeri iyi kul olmak.

0|0
    0|0
  • müslümanlıkta şu vardır dini doğru yaşayan kişi ahlaklı kişidir.özünde doğrudur çünkü kitabı ve sünneti doğru algılayıp uygularsan sorun olmaz ama birde bunu dışında olaylar vardır.mesela eşi öeln birinin tekrar evlenmesinde dinen sakınca yokken akabinde evlenen kişiye ahlaksız damgası vurulur toplumda.yine dinen imam nakiahı caizken bu şekilde resmi nikahsız yaşayanlarda ahlaksızlıkla suçlanır.dolayısıyla ahlak için din önemlidir bilinmesi gerekir ama toplumun değerleride bazen dinin üstünde olabiliyor.

0|0
    1|0
  • Ceza ve ödüle bağlamışsa inanci sarsılırsa ahlaakıda sarsılır . Ahlak anlayışı sal! Dini temellere oturtursaa ahlakı inancı kadar olür tabikide.

0|0
    0|0
  • Bence yitirir. Sebebine gelince; Hayatı boyunca hep duyduklarına inanan birinin, gelen yıkım sonrası boş olan beynini kullanmasını bekleyemem. Hatta o kadar tüketmişler ki kendilerini inançlarının yıkımı delille karşılarına sunulsa bile, görmezden geleceklerdir. Güzel noktaya değinmişsin. 5 yıldız.

0|0
    0|0
  • evet evet yitirir

0|0
    0|0
  • Dışarıda ahlaksızlık ve bozukluk olabildiğine yaygın.Bir insan dedğin gibi iman etmiş ve sarsılmışsa dışarıdakilerin etkisi altına girmesi içten bile değil.İnsan nefsini ancak sevgi ve aşk dizginleyebilir.Bu dediğin kişi yakının mı oluyor?

0|0
    0|0
  • ahlak ile dini aynı kefeye koymamamız lazım. yani her dini bütün birinin ahlaklı olmayacağı gibi her dinsizinde ahlaksız olma gibi bir durum yok

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Ahlak insanoğlunun fıtratından kaynaklanan bir olgudur bence, bir nevi doğuştan gelen bir gelen bir ihtiyaçtır yani. Peygamber Efendimiz “Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” buyuruyor ,demek ki ahlak bir yaratılış gerçeği .Bu noktada din kişinin özünde var olan değerleri muhafaza etmesi, yitirdiği değerleri ise keşfetmesi için yol gösteriyor. Bir insan dinini terkettiği vakit ahlaki değerlerini muhafaza edebilir ancak rehberini yitirir.

1|0
    0|0
  • Bir insanin karakterini inancli bile olsa icindeki manevi korku degil kendi insanligi sagduyusu olusturmali... Hangi din ya da mezhebe mudahil oldugu degil insan olarak nerde durdugunun bilincinde olursa ne ruhsal bunalim yasar ne de baska birsey! Sadece dininden dolayi iyi insan olmaya calisan insan zaten samimi ya da gercekci degildir benim gozumde.

1|0
    0|0
  • hayır.insanlar dini olgulardan önce alır ahlak olgusunu.

1|1
    0|0
  • Ben ahlak anlayışının dinlerden bağımsız olduğunu düşünürüm. Dinlerin farkları genelde ibadet noktasında ortaya çıkıyor.Yoksa hiçbir din çalmak iyi bir şeydir demez.

Ceza ve ödüle dayalı ahlak anlayışı Kohlbergin kuramının ilk düzeyi çocuklarda yaygın olan anlayış ancak bazı insanlar gerçekten bir çocuktan ötesine geçemiyor.

0|0
    0|0
Yükleniyor...