Dünyaya geliş amacının farkında mısın?

Ölüme hazır mısınız? Bu dünyada yaşarken birine ya da birilerine faydanız oldu mu?

Bir insan veya hayvan, hiç desteğiniz yardımınız oldu mu sizden başka canlılara, ne kadar merhametlisiniz?

Yoksa bom boş yaşayıp gelip geçiyor musun?

• Evet
    44% (17)48% (11)45% (28)Oy Ver
  • Hayır
    18% (7)17% (4)18% (11)Oy Ver
  • Emin değilim.
    21% (8)17% (4)19% (12)Oy Ver
  • Olmak istiyorum.
    17% (7)18% (4)18% (11)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
8|18

En İyi Erkek Görüşü

• keçimi bulmak için gelmişim :DD

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Elimden geldiğince oluyorum ama bu işe özel vakit ayırıyor musun dersen, hayır. Ancak mesela annem bu konularda oldukça aktif, yıllardır sokak çocuklarından tut, kız çocuklarının eğitimine oradan tut şu anda örneğin engellilerle birebir çalışıyor ve haftada birkaç gününü bu gönüllü işlere ayırıyor. Benim şu an için elimden gelen ona destek olmak. Kendin niye yapmıyorsun dersen, çalışıyorum ancak bu bir bahane değil elbette insan istedikten sonra mutlaka vakit ayırır. .

Yardıma muhtaç olan bir insana, bir hayvana kısacası aciz bir canlıya yardım etmek belki de bir insanın yaşamına anlam katabilecek tek şey, bu noktada çok haklısın.

Ancak bu işlerle yıllardır yakından ilgili birinin yakını olarak sana tavsiyem ciddi anlamda bu işlere vakit ayırıp, gönül vereceksen kendini hep belli bir mesafede tutman. Neden dersen özellikle merhametli ve hassas insanlar bir süre sonra bu gibi faaliyetlerde öyle şeyler görüyorlar ki kendileri de cidden bunalmaya başlıyorlar, ilk başlarda gerçekten insana büyük mutluluk veren, hayatının bir amacı olduğunu, bir işe yaradığını hissettiren bu faaliyetlerde, zaman geçtikçe ve işin içine daha çok girdikçe; yardımcı olmanın hazzı, hepsine yetişememenin verdiği acı bir burukluğa dönüşebiliyor, diğer insanların umursamazlıklarına karşı aşırı hassasiyet gösteren merhametli insan, diğer insanlara hatta çevresine karşı bile öfke duymaya başlıyabiliyor.Yani gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda kişiye olumsuz yansımaları olabiliyor. Sen de takdir edersin ki bu gibi bir durumda da bırak onlara faydalı olmayı kendilerine bile faydalı olamayabiliyorlar.

Ancak bunlar işin sadece dikkat edilmesi gereken kısımları, naçizane tavsiyelerdi. Bardağın dolu tarafına bakarsak düşüncen çok yerinde, bomboş yaşamamak gerek, insan bu gibi faaliyetlerle hayatına anlam katmaya çalışmalı, ama dediğim gibi sadece mesafeyi koruyarak. Kendisinin herşeye yetişemeyeceğini, bazı insanların umursamaz olmasının da doğal olduğunu, onların yaradılışlarının da öyle olduğu gibi gerçekleri her zaman aklının bir köşesinde tutarak.

Son olarak benim gözlemlediğim şöyle birşey de var: İnsan, bir şekilde hayata tutunmaya çalışan bu yardıma muhtaç insan ve hayvanlara yardımcı olurken bir yandan da kendisi hayata tutunmuş oluyor. Yaşamında hissettiğin o boşluk hissi, yavaş yavaş dolarak, yerini anlamlı, inandığı bir amaca hizmet eden ve ayrıca onları yakından gördükçe, birebir ilgilendikçe kendisinin aslında ne kadar şanslı olduğunu da idrak etmesi sayesinde daha dingin ve huzurlu bir yaşama kavuşabiliyor. Sımsıcak bir kalbin olduğu belli, inşallah hem etrafına hem de kendine bu şekilde yararlı olursun.

2|1
    0|0
    • + bugün tam da canımı sıkan bir olayı düşünürken bu güzel soru ve yoruma rastladım, ağzınıza yüreğinize sağlık :)

• teşekkürler, ben birşey yapmadım, soru güzel...

• Dünyada yapılmış yapılması düşünülen vede yapılabilme ihtimali olan iyilik ya da faydalı olunabilirlik durumları bir Allah bir yapmak istiyen arasında kalmalıdır. Bir insana zerre faydalı olmuş iseniz ve bu kişi size teşekkür ediyor ise dahi o teşekkürü hak etmediğinizi o kişiye anlatacak kadar bu olayın bilincinde olmak zorundasınız yani hepimiz zorundayız. Bir iyiliği yapıp sonrasında bunu afişe etmek ya da iyilik yapılan kişiye bunu hissettirmek büyük günahtır. Saygılar

1|0
    0|1
  • Dünyaya asıl geliş amacımız bunlar değilse de asıl amaç uğruna çaba sarfedilmesi gereken araç oldukları doğrudur.

ölüme hazırım demek doğru olmaz. çünkü ömrün uzun olanını dilemek daha hayırlıdır. olurki yapacağımız bir iyilik kurtuluşumuza vesile olur. ölüme hazırım derken haşa yaptığım ibadet hayır hasenat bana yeter artat demek manasına gelebilir ki, tüm manevi birikimimiz en ufak bir nimetin şükrü olacak yeterlilikte değildir. fakat burda önemli olan şükretme gayretinde olduğumuzu göstermektir.

0|0
    0|1
  • oldu. olacakta. diğer türlüsünü düşünemiyorum bile.

0|1
    0|0
  • Güzel insan, sorun çok iyi niyetli bir soru lakin canın sıkıldığı için sanırım böyle birşey yazmak istedin. İster inan ister inanma herkes bilmesede amacı doğrultusunda yaşıyor. Herkesin bir rolü var kimi iyi kimi orta direk kimi de kötüyü oynuyor. Ve ben ölüme inanmıyorum sadece beden değişikliğine inanıyorum. RUH ölmez... Ve ruhun bir tekamül eğitimi vardır insanlık var olduğundan buyana bu böyledir.

0|0
    0|0
  • Olmak istiyorum.

0|0
    0|0
  • mümkün oldugunca arkadaşlarıma hayatın gerçek yüzünü öğretme çabası içersideyim aslında bununda amacı kendi çıkarlarım yaşam koçu olmayı dusunuyorum sımdiden alıştırma yapıyorum ama bu hedefın olmasada yınede yardım ederdım

0|0
    0|0
  • asosyal yalnız başına kimseye faydası olmayan yalnız ölümü bekleyen 18 yaşında bir gencim.hazırım ölüme.

0|1
    0|0
  • evet...

0|0
    0|0
  • Bardağın neresi dolu diye bakıyorum ben. İnsan neden var olur diye soruyorum, sonra genişletiyorum soruyu biraz daha ve canlı neden var olur diye soruyorum.

Cevap basit doğar, büyür, ürer ve ölür.

0|0
    0|0
  • telefonla joker hakkımı kullanım amcoluna danışmak istiyorum

0|0
    0|1
  • elimden geldigince bişeyler yapmaya çalışıyorum

0|0
    0|0
  • evet fakrındayım çok şükür...

0|0
    0|0
  • malesef hanım abla ölsekde gitsek modundayım.

0|0
    0|1
  • bir de şu var hep Afrikalı çocukları örnek verir bizim siyasilerimiz, bilmişlerimiz ama bizim çocuklarımızı unuturlar, yeri gelmişken bakalım memleketimizden manzaralara

link

link

link

link

link

hayvan konusunda ise ülkemiz malum, daha dün okuduğum bir haber

link

1|0
    0|0
  • yeryüzüne geliş amacı...sınama

geldik bir kapıdan girdik inş.ötekinden yakında çıkacağız!

birilerine kuru kuruya yardımın bir manası yok

neticede diğer dinlerdekiler hatta dinsiz olanda yapabilir

önemli olan önce niyettir yani bunu Allah rızası için yapıyorum.

Allah için olanıda kimseler bilmemesi gerekir.

hayat bomboş geçiyor tabiide bize bahşedilenin

hakkını veremiyor-veremeyizde...

0|0
    0|1
  • Emin değilim.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• kalk hemen bir tema vakfina yazil sonra her ay bir vakifa 25 tl ya da civari bise ode farzlari sünnetleri yap taamam icin rahat bid egünde 1 saat ten fazla laptobagirme tamam gez arkadaslarinla ailenle ol ömür kisaa kendini bak gör daha rahat hissedeceksin dolabiundaki giyinmediklerni sec akarbandaki fakirlere ver

0|0
    0|0
  • bu tür soruları görünce hep aklıma bu dörtlük gelir :D bende aynen öyle diyorum..

Bu dünyaya kendi isteğimle gelmedim ben;

Şaşkınlıktan başka şeyim artmadı yaşarken.

Kendi isteğimle de gidiyor değilim şimdi,

Niye geldik kaldık, niye gidiyoruz bilmeden

1|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • canım sıkkın oldgunda olumu dusunurum ve hersey bos gelir o an ve uzulmem hıc bırseye sadece obur dunya ıcın yapamadıklarıma uzulurum ve harekete gecerım bı sekılde :)

0|0
    0|0
  • Farkındayım .

0|0
    0|0
  • : Hayır hayırrrrrrrrr

0|0
    0|0
  • bu soruyu gizli sorma sebebini sorsam?

0|0
    0|1
  • Dünyaya geliş amacımız, imtihan, ama insan oğlu bunu çoktan unutmuş durumda ( istisnaları saymıyorum)

0|0
    0|0
Yükleniyor...