Tanrının tüm kötülüğü durdurmaya gücü yetmesine rağmen bunu direkt olarak istememesi nasıl açıklanabilir?

Tanrının tüm kötülüğü durdurmaya gücü yetmesine rağmen bunu direkt olarak istememesi nasıl açıklanabilir?

Güncellemeler:
Çok dolaylı yollardan kötülüğü engellemek istiyor olsa dahi dünyadaki kötülüklere ve acılara uzun süreler izin veriyor oluşu kendisine atadığı sıfatlardaki “sonsuz iyi” “bağışlayıcı” tanımlarına ne derece uyuşmaktadır? Ayrıca tüm bu şartlar içerisinde kendisine inanmamayı seçmesine rağmen elinden geldiğince iyilik yapmaya çalışan insanları sonsuz acıların çekileceği bir yere gönderecek olması semavi dinlerin tanrısı için bir çelişki oluşturmamakta mıdır?
Arkadaşlar,Tarih bölümü öğrenciyim,Sanat tarihinden de yan dal yapıyorum.Kutsal kıtapları okumaya Kitab-ı Mukaddesten başladım.Öncesinde Kuran-ı Kerimi de okudum.Çünkü alanım,okumam bilmem gerekiyor.Dini İslam olan herhangi bir vatandaş ile bu ülkede din konuşamıyoruz ne yazık ki.Üste çıkma çabası,Karşısındakini aşağılama,bilmiyorsun tavırları...yapmayın bunları.Tanımıyorsunuz beni,ben de sizi.Dinlere saygım sonsuz,insanlara,fikirlerine de.İyi geceler.Sorumu yanıtladığınız için teşekkürler.

0|0
11|18

En İyi Erkek Görüşü

• Allah demiyor ki iyilik benim için 1.sırada diye.ilk önce iman gelir gelir diyor.sonsuz iyi olması şöyle açıklanabilir.

bir kıssaya göre bir insana 500 sene ömür verilmiş o insan tüm hayatını yemek içmek ve zaruri ihityaçları hariç 1snsini bile boşa harcamadan ibadetle geçirdikten sonra vefat edince.gaflete düşmüş ve Rabbinin son imtahanı olan seni Adaletimle mi yoksa Merhametimle mi yargılamamı istersin sorusuna ibadetlerine güvenerek Adaletinle demiş.ibadetlerin karşılığı hesaplanmış ve sadece 1 kolunun kefaretine yetecek ibadet edebilmiş.tam cehenneme götürülecekken merhamet et Yarab demiş.öyle cennete gitmiş.

kıssadan hisse:yani iyi insanlar dediğin insanlar ne kadar iyi Allahın verdikleri nimetlere bir bak.kanseri tedavi etsen bile Allahın sana verdiği vücudun aynısını yapamıyorsun.yani sana verilen şey altın sen anca gümüş verebiliyorsun ve üstüne adil mi diye soruyorsun

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Senin Kur'an okumamanla açıklanabilir mesela...

Tanrının herkes iyi olsun diye bir gayesi yok ki. Hatta bir ayette "eğer hiç günah işlemeseydiniz sizi toptan yok eder, yerinize başka bir topluluk getirirdik" der.

Yani önermen baştan yanlış. Yanlış soruya da doğru cevap bulamazsın emin ol.

Güncellemeye istinaden: Çelişki, Kur'an okumadan din üzerine yorum yapmaktır bence.

0|1
    1|2
    • sınıfta kalmasını ve cehennemde yakmak istediği birileri var besbelli hani allah çok sevkatliydi

• Küfür Kur'an'a göre "gerçeği örtmek" anlamında kullanılır zaten. Gerçeği, İslam'ı sokak dini ile, müşriklikle örtenler küfre alışkındır. Onların "kutsallarına" laf edersen kendilerini islam bilgisi ile savunamayacakları için küfür etme yolunu seçerler. Çünkü çaresizlerdir. Dinlerini savunacak bilgileri yoktur çünkü dinleri yalandır, temelsizdir, kulakdan dolmadır.

Mesela ben önermenin yanlış olduğunu, Kur'an okumadığını söyledim. Okumuşsun ama ya yüzeyel okudun ya da tercimesi çok kötüydü mealin

• Yada arapça okudun %80-90 lık kesim gibi. Ki şeytanın emridir bu. Üzülüyorum anlamadan arapça okuyanlara.

Ama kalkıpda hakaret, küfür etmedim. Niye? Dini bilgim var. Önermen yanlış. Kur'an a göre. İncile ve Tevrata göre doğruysa bilemeyeceğim. Okumadım.

• ?"Yoksulluğun ilahi bir plan olduğu büyük bir yalandır.

Tanrı açlık ve yoksulluk isteseydi denizde balık,ormanda meyveler armağan etmezdi. Tanrı ,insanların ulaşabileceği ve herkese yetecek kadar zenginliği tüm insanlara sunmuştur ama birileri bunların çoğunu almak için "Tanrı sizlere yoksulluk karşısında sonsuz ve mutlu hayat verecek" demektedir. Yoksulluk arttıkça ve Tanrı'nın herkes için verdiği zenginliklere birileri daha fazla el koydukça Tanrı adına konuştuğunu ileri sürerek yoksulluk karşısında "sus" diyen din adamları da çoğalmaktadır. Latin Amerika yoksulluk karşısında susanların coğrafyası olmayacaktır."

Hugo CHAVEZ

Yoksulluk, kötülük, pislik vs hepsi aynı şey.

1|2
    1|0
  • senaristin istese mutlu sonla bitirebileceği bir filmi, bir yere kadar yazdıktan sonra oyunculara bırakıp, yeter artık ben yazmıyorum siz oynayın kafanıza göre demesiyle.

0|0
    0|0
  • öğretmenin sınav sırasında sorduğu soruyu çözmeye çalışan öğrencilere cevabı bilmesine rağmen onların çözmesini istediği için söylememesiyle açıklanabilir.

2|0
    1|0
  • Arada sırada gözlüğünün üstünden bakıp ''Oynayın siz halının ortasında, bakalım kim ne yapıyor? Ona göre Çokonat alıcam size'' diye oturuyor televizyon koltuğunda sadece..

1|0
    0|0
  • Bir tanrının gerçekte olmamasına.

2|1
    1|0
  • kendisine inanmamızı istemesine rağmen çelişkilerle dolu bir kitap ve bir kişi görevlendirmesi ya buraya bir kitap dolusu yazarım uzun lafın kısası yok biz uydurduk yıllar önce bazen gök tanrı oldu bazen ateş tanrı bazen şimşek insan geliştikçe tanrıda gelişti özellikleri arttı

0|0
    0|0
    • eğer kuranı okuduysan sana bir şey anlatmak için parçalamama gerek kalmadı anlamışsındır ve aydınlanmışsındır herkese tavsiye ederim kuranı en az bir kere okuyun aydınlanacaksınız

• sen sadece sana gösterilen kadar acı gördün insan görmediği duymadığı hissetmediği bişeyide bilemez demi ?

0|0
    0|0
    • sorumla eşleşmiyor cevabınız.

• 4. ayın 25i saatte 01:07 sıkıntı ne yılla onu anlamadım

• bu neye benzedi biliyomusun annen yaşlandıkça ona olan saygının azalması gibi bişey oldu

• senin ateist düşüncelere kapıldığınla açıklanabilir

1|0
    0|0
    • İnsan,aklını kullanabilen,mantığıyla hareket edebilen tek canlıdır dostum.Düşünmek lazım biraz,körü körüne inanmadan,bağlanmadan önce ''neden,nasıl'' demek lazım.

• Tarih bölümü öğrencisiyim,Kitab-ı mukaddesten Kuran-ı Kerim'e kadar okumam gereken çoğu şeyi okudum ayrıca araştırmayı severim.yeteri kadar bilgim olmasa bunları düşünemezdim zaten.Teşekkürler cevabınız için.iyi geceler.

• okumakla anlamak anlamakla inanmak farklı şeylerdir birşeye nasıl bakarsan o öyledir ne zaman istersen tartışabiliriz

• Sende daha burdamısın be coo . Dikkat edersen en çok çileyi peygamberler çekmiştir. Ve Evliyalar Dert Bela Çekmeyince Allah (c.c) Bizi Sevmedigne Yorumlarlarmış . Ve Bu Dünya Da Bir Sınavdayız . Ve ALLAH (c.c) Herşeye Gücü Yeter.

0|0
    1|0
  • o zaman yaşadığımız hayat bir sınav olmazdı dimi

0|0
    0|0
    • bazı şeyleri tartışmak bile saygısızlıktır herkez haddini bilsin.

sen çarpılda bir öyle konuşalım hebebehübebe dersin sonra :)

• Böyle bir şeyin olmamasıyla açıklanır Tanrı yok biz insanlar yarattık onu ayrıca bu kadar kötülük neden var ki hiç kötülük te olmayabilirde

0|0
    1|1
  • Sınav(mış)

0|1
    1|0
  • burası bir sınavdır bu kopya vermek gibi bişey olur kardeş...

0|0
    0|0
  • meşgul demekki

0|0
    0|0
  • hayatın anlamı olsun diye

0|0
    0|0
    • Dünya hayatı geçici bir eğlenceden başka birşey değildir hadisi şerifini düşündüğün zaman güncellemedeki ilk cümlenin cevabını bulabilirsin, ikinci cümleye gelince de inanmadığın varlıktan ödül beklemek ne kadar mantıklı?

• ee cehennem niye var o zaman.herkes iyi olsa cennette yer kalmaz :S

0|0
    1|1
    • Bazı beyinlere anlatamazsınız, ilahi kudretullahı...

• hayır her olay yaşandığı sürecdeki şartlara göre değerlendirilir.

• Kıvırma şimdi..

Kızlar Ne Diyor 11

• bunu sorabilecek beynide o yaratı buna şükr eden bir kul olmayacağınızı bile bile..

1|0
    1|2
    • ben seni geçen ekledim niye kabul etmedin.

• iyi geceler ben çıkıyorum. Size iyi müzakereler.

• kader anlayışına inanmayanla ne konuşabilirim ki? Şu n çıkıyorum. geç oldu. Allah rahatlık versin diyeceğim ama inanmadığınız bir güç size rahatlıkta vermez bu önermenize göre Sorunuz olursa girdiğimde cevaplarım. .İyi geceler.

• Allah bizi büyük bir imtihana soktu. Şöyle düşün sen ailenle misafirliğe gittin ve orada şımardın yaramazlık yaptın, baban veya annen seni orada döver mi? hayır eve gelince verir cezanı. Bizim içinde olduğumuz sınavda böyle. Allah boşuna mı cehennemi yarattı? Hayır tabiki de. Bu kötülüğü yapanlar diğer dünya da cezasını alacaklar, bu yaptıkları yanlarına asla kar kalmayacak ki. Allah hayrı ve şerri yarattı ve insana akıl verdi sen kendine yakışanı yapmalısın.

0|0
    0|1
  • çünkü aklımızla neyin doru neyin yanlış oldugunu bulabiliriz. o kötülüklerden kendimizi sakınarak asıl kulluk amacımızı anlamamız için bu tür şeylerle bizi sınar.

0|0
    0|0
  • Ateistliğe giden yol..

Part1

0|0
    0|1
    • ahahaha :D

• Kör bir insan daha.+1

• asuswon1 Gerçeği gerçekten öğrenmek istiyorsan herşeyden şüphe et. Ama bütün her şey .

Sorgulayın. Kullanın beyninizi.

• Buna bile cevap bulamayacak kadar mı aptalsın acaba

0|0
    0|0
  • Temiz bir kalbin varsa Allah sana yardım eder merak etme(kötüler varki iyilerin değeri bilnsin)

1|0
    0|0
  • istemiyomuymuş... ah bu tanrı

0|1
    1|0
  • Sanırım ya tanrı sandıkları kadar güçlü değil ya da sadist.

0|0
    1|0
  • amacı olduğundan.

0|0
    0|0
  • tanırıyı salla.

0|0
    1|0
  • Seni umursamayanı sende umursama.

1|1
    1|0
Yükleniyor...