Bir işi yapabilecek zekada olup olmadığını nasıl anlarsın?

Kendimden örnek verirsem; matematik bölümündeyim. Yapabildiğim şeyleri bile tam olarak anlamadığımı hissediyorum. Hele ki soyut matematiği kavrayamıyorum. Bazen bu iş beni aşıyor mu diyorum ama pek çalıştığım da söylenemez ama yüksek not alanlar da pek çalışmadığını söylüyor.

Herkes herşeyi yapabilir mi, yoksa yapamaz mı?

Güncellemeler:
bir kaç matematikçi de ders arasında sadece çalışmaya bağlı, dahi olmanıza gerek yok diyor. çalışarak hızını aldıktan sonra gerisi geliyor mu?

0|0
4|6

En İyi Erkek Görüşü

• insanoğlu kendi limitlerini bilmeli ve kendisini tanımalı. Bu durumda bir iş bizi aşsa bile o iş için çaba gösterecek mi veya bırakıp gidecek miyiz bunu bilir ona göre çabalarız. Başarısız olmaktan çok fazla korkmamak gereklidir. Başarısız olduğumuz bir işte biraz daha çabalayarak başarılı olabilecek iken vazgeçmek kendimize haksızlık olur.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Her insan zekidir ama sadece kullandıgı yöntemler ve kullanım biçimi farklı .İnsan kendisine çekici gelen yoldan devam eder matematik çok zor ve bi okadarda kolaydır.

Matematik aslında nasıl çalışacagını nasıl kavrayacagını bildikten sonra su içmek kadar kolay hal alır ders çalış ama nasıl çalışıcaksın.

Öncelikle sana engel olan herşeyi silmen gerekir o anda arkadaşların yani ders ile arana giren herşey .

Ders anlatan kişininde anlatma tarzı ve o kişinin senin üzerindeki etkisi (gıcık olabilirsin,sevmeyebilirsin) oldukça önemlidir hiç kimse sevmedigi birinden ders almak istemez .

Gelelim nasıl bu işten çıkıcaksın benim kullandıgım yönemi açıklıyayım belki sanada yardımcı olur.

Ben Matematik derslerinden nefret eder ve hiç derste aktif olarak görev yapmaz derste makara yapar dururdum yanımdakiyle haliyle notlar yerlerde.

Bu işin nasıl başardım yerlerde sürünen notları nasıl tavan yaptırdım ona gelince

Sakın ama sakın ders anlatılırken konuşma yanındakinide uyar senin dikkatini dagıtacak eylemlerde bulunmasın ve her gösterileni not et ve bir kaç örnek çöz

Ders bitene kadar pür dikkat dinle sadece dinle emin ol bu tek çözüm ve ders anında örnek çöz ve evde aynı tür sorulardan çöz emin ol farkı hissedersin

Neden konuşma dediğime gelirsek matematik öyle bir konuki 1 saniye kafanı çevirsen soru gitti çözmen zor ama birde önemli bi püf nokta ise hiç çözemezsin konuyu anlamazsın

Çözüm

Dinle

Dinle

Tekrar

Dinle Dinle diye gider kafan başka olaylarda olmasın

0|0
    0|0
  • Bence bu caresizlik ve yetersizlik hissini atmalısın.herkes herseyi büyük oranda yapabilir. tamam mükemmel bir matematikci olamasan bile gayet standartlarda olabilirsin gözünde büyütme cok

0|0
    0|0
  • beynin şartlanması ile alakalı bir şey bu sen kendini nasıl görüyorsan beyin o verimde çalışıyor en iyi üniversitedeki en iyi bölüm ve burdaki en tembell öğrenciyi ordan alsak en basit bölümlerden birineyerleştirsek ordada tembel olur . Sen sınıfındaki konumuna bak eminim lise ve ilk okul hayatında öyleydi:)) istersen yaparsın kendini şartlandır zeka güzeldir ama çalışmayınca işe yaramıyor..

0|0
    0|0
    • evet tembeldim. ama ilerliyordu bir şekilde. ilk senem diye sanırım, duvara toslamış gibi hissediyorum kendimi.

• alışırsın ban ben alıştın şimdi alttan dersleri tek tek temizliyorum:)

• Herkes herşeyi çalışarak yapamaz.. Yeteneklerin doğuştan olduğu gibi beynin de bazı işlevleri doğuştan iyi veya kötü dur bu da her konuyu çalışarak algılayabilmemizi engeller... Sözel zeka ve sayısal zeka bu ayrımın en üst katmanıdır.. Bunun gibi geometri fizik matematik te beyin yapısına göre algılama farklılıkları oluşabilir.. Bence :)

0|0
    0|0
  • herkesin zeka yapısı farklıdır, bunu da küçükken belirlemeleri gerekirdi, ne kadar çalışırsan da yapamıyorsan ve sevmiyorsan bu işle uğraşmayı demek ki yanlış seçimi yaptın demektir.

0|0
    0|0
    • nasıl belirlenebilir ki. sadece bu alanda iyi olduğum için geldim ama tıkandım. başka bölüme geçsem mi diyorum ama onlarda da başarısız olmaktan korkuyorum. zaten istediğim bir şey de yok. sevdiğim herhangi bir meslek de yok. nasıl anlaşılırki neye yatkın olduğun. veya salakmıyım değilmiyim bu nasıl anlaşılır.

• kendini en iyi sen tanirsin, hangi isi yaparken rahatsiz... biz de su soz vardir, is yaptiginin farkina varmadigin meslegi sec, boylece asla calismanin stresini yasamazsin ..

Kızlar Ne Diyor 4

• Oncelikle kendine inanmalisin.Basarinin en temel unsuru calismaktir.Zeka ancak o konuya egilimin oldugunda sana yardimci olabilir. Daha universitenin ilk senesi oldugu icin zorlanman normal bir durum.Temel bilimler genel olarak algilanmasi zor kavramlar icerebilir.Ama madem ki bu sinavi vererek bu olumu kazanmissin demek ki bu bolumde basarili olmaman icin bir neden yok.Sadece gercekten bunu sevip sevmedigini kendine sormalisin.Belki hocalarindan veya ortamindan hosnut degilsin.Bunlar da cok onemli olabilecek seyler.Belki henuz duruma adapte olamadin yeterince.Ama bu bolume isteyerek basvuruysan kendine sunlari sormalisin; aslinda yeteneklerimi yansitmayan bir bolum muydu? Yapmak istedigim bu degilse neydi? Eger bu ise ne yapmam gerekir? Degilse neler yapabilirim.Kendini biraz daha bu konularda tanitirsan sana yol gosterebilecek birkac fikrim olabilir.

0|0
    0|0
  • insanın beyninin her tarafı farklı şeyler için çalışıyor. bi konuda iyi olman daha iyi anlaman vs beyninin hangi bölgesini daha çok kullandığınla alakalı. herkes farklı farklıdır. önemli olan hangi konuda daha yatkın olduğunu ortaya çıkarıp o yöne göre eğilmek ki hem mutlu olasın eğlenerek çalışasın hem de başarılı olasın. bence.

0|0
    0|0
  • deneyerek

0|0
    0|0
  • yaşayarak

0|0
    0|0
Yükleniyor...