Düşünün; Osmanlı veya selçuklu döneminde mederesede öğrencisiniz ve bir gününüzü anlatmanız isteniyor.

O döneme uygun şekilde anlatır mısınız ya da fikir verin, bir şey yapın yani :D

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• sabah 5 de kalk sabah namazı sonra bir dilim ekmek... sonra kuranı kerim okuma... sabah 8 e kadar... sonra derviş geliyor.. ders vermeye... öğle namazı kılınıyor... sonra kuran okunuyor... acıklamalı.. sonra tefsir dersi... ikindi namazı geliyo... sonra tekrar kuran... geceye kadar böyle fıkıh dersleri hadis dersleri tefsir derken medrese eğitimi oluyo sanırım...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Devlet-i Osmani ahalide terfiyi temayuz ilim irfan ile olmaz, Ya olacak madeni haz ya da olacak kalpte temas :)

1|0
    0|0
  • 14 Hicri 1429

Sevgili günlük..

Bu sabah, tatlı tatlı Hürrem Sultan'ın memelerini rüyamızda görürken, Çorlulu Ali Paşa hocamızın zopaynan dürtmesi ile uyandırıldık.. Tüm koğuşa hitaben ''sabah erken kalkmayan adamın yanına ben yatarım lan!'' diye bağırdı..

Koğuş, abdest alıp sabah namazını kılmaya hazırlanırken, dün geceden kamyonu devirmiş olduğumu hatırladım ve revire kaçma bahanesi ile ortamdan sıvıştım.. Hamama gidip bir güzel paklandım..

Tam medreseye doğru yürüyordum ki, bizim Şehzade Süleyman'ı gördüm. Ağacın birinin dibine oturmuş sigara içiyordu. Yanına doğru yürüyüp, ''nabıyon lan?'' dedim. ''Hiç, yayıyorum öyle'' dedi.

Kendisi ile dersi asıp, Harem binamıza gittik. Ergenliğin vermiş olduğu gazla, cariyeleri rontlamak en büyük zevk kaynağımızdı..

Neyse görüşürüz sevgili günlük.

Tek elle yazamıyorum şu an.

Şehzade Disco

0|0
    0|0
    • Hiç mi üşenmedin bunları yazarken? :D

Terbiyesizz.

Çok güldüm bee :D

• sevgili günlük bugün şanslı bir günümdeydim . lala mustafa paşa bizim sınıfı teftişe gedi.padişahın neyi olduğumu sordu. bende hünkarımızın sol taşşağıyım dedim .sesli güldü.cıkarken bana bir kese altın verdi.ulan ya padişah duyarsa :D

1|0
    0|0
  • sevgili paşa babacım zatı muhteremlerinizi osmanlıca selamlar iyi olmanızı cenabı Allahtan niyaz ederim dedim ve tıghandım aklıma başka bişey gelmiyo (:

1|0
    0|0
  • Sanirim odev yapiyorsun. Aslinda bu konuyla aram iyidir ama simdi aklima gelmedi iste bablardanmi girsek :))

1|0
    0|0
    • Medresede bir günün?

Benimde istediğim bu konuyla ilgili olanlar yazsın falandı ama millet yaşamadığımız için ne söylesek boş diyor. :)

• Peki .teşekkürler yinede :)

• Kusura bakma yardimci olmak isterdim...

• gelmiyorum lan ameke çok sıkıcıydı daha da gelmem.

birinci ve son günüm :D

1|0
    0|0
  • 1 günümü buraya yazamam. Çok uzun olur.

0|0
    0|0
  • :) yaşamadımız için ne soylesek bo ş

0|0
    0|0
  • tövbe tövbe harama cevap verilmez bacım :D

0|0
    0|0
  • o döneme uygun bir şekilde derken?

o dönemde yaşayan bir kişi bu döneme göre anlatabilir mi sizce?

0|0
    0|0
    • Bugün okula gittim, öğretmenizim çok kızgındı, ilk dersimiz matematikti şeklinde değilde, bugün medreseye gittim müderrisimiz çok kızgındı, ilk dersimiz fıkıhtı..

Misal veriyorum.

• 800 yaşında falan olsam bilebilirdim:)

0|0
    0|0
    • O dönemin özelliklerini , sistemini bilen biri yardımcı olur ancak.

800 yaşla alakası yok :D

• tahminime göre din bir günün en fazla çeyreğini işgal etmesi gerekir...bazıları bunu abartmak istiyor

fakat kişisel bakım çamaşır giyim ve yiyecek gibi insani ihtiyaçlar daha vakit alması gerekir..

sonra öğrenciler arasında uzunca muhabbetler olması gerekli

herkese tavsiye edilen sanat veya ilim üzerinde çalışma

ve tabiki biz hristiyanlar gibi din adamlarımızı cinselliğe kapatmadığımız için

doğal olarak aşk olması gerekir yani yavuklu mu desem:) iyigeceler

• Teşekkürler :) iyi geceler

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...