Tanrı ile Bilim arasında bir ilişki var mı?

Soru tek bir dini inanç üzerine olmadığından İslam dinine uygun olan Allah adını yazmıyorum, Tüm dinler için geçerlidir evrensel adı yazıyorum.

Her gece kendi dilimizde, dinimizde Tanrıya dua ediyor sağlık, başarı, mutluluk, para pul istiyoruz ancak başımız ağrısa dua ile değil tıp ile çare arıyoruz.

Tanrıdan istemek ama Tıptan almak hakkında ne düşünüyorsunuz?

Theist, Deist, Atheist, Agnostic vb bir üslup ile sormuyorum.

Sadece kişi olarak ne düşündüğünüzü merak ediyorum o nedenle kendi inancınız ile ilgili kutsal metinler ya da inançsızlığınız ile ilgili bilimsel metinler beni ilgilendirmiyor.

Öznel görüşünüz nedir?

0|0
6|17

En İyi Erkek Görüşü

• Tanrı bilimin kaynağıdır. Matematiksel denklemleri sen çözersin, bulursun. Ama tüm sistemi yaratan odur. Yani senin oynadığın hamuru eline veren. Gerçek sahibi.

Uzun uzun anlatacağıma, senin sorunda gizliden kast ettiğin noktayı söyleyeyim ben sana: İnsanlar, bilmediği, akıl erdiremediği şeylere Tanrı der. Çok tanrılı dinlerde bu böyleydi. Tek tanrılı dinlerde de tanrının işi diyor. Allah'ı hep keşfedilmemiş, bulunmamış şeylerde arıyor.

Sen istediğin kadar ilgilenme ama kutsal metinleri dışlayarak bu ilişkiyi çözemezsin. İstediğine sor. Elinde hiçbir şey olmaz. O yüzden kutsal metinleri incelemek gerek.

Allah ise Kur'an da kendisini en iyi tanıyanın, ilim adamları olduğunu söyler. Niye? Bilinmeyeni buldukları için mi? Bence hayır. Bilineni en iyi bildikleri için. Bu bilgiler "Allah'ın keyfini, ölçüsünü, neyi nasıl istediğini gösterir" çünkü. Yer çekimi, sürtünme kuvveti, suyun kaldırma kuvveti...vs gibi. Onun yarattıklarını tanıdıkça onun hisleri hakkında bilgi edinirsiniz.

Tıp dersen, Tanrı insan vücudunu tasarlayan mühendis. Diğer canlıları da. Kısaca özetlemem gerekirse şu önerme yanlış olmaz "Tanrı diyor ki ben yarattım, sen benim yarattığımı keşfederek, beni tanı." Yani tıp ilmi de Allah'ı tanımak için bir vesile. Ama bu demek değildir ki tıpdan faydalanmaya gerek yok elleri aç dua et Allah iyi etsin. Çünkü "dua etmek" senin sandığın gibi elleri açıp yakarmak değildir. En azıdan sadece o değil. "Dua etmek, bir amaç uğrunda çalışmak, uğraşmaktır" Emeviler İslam dinini yozlaştırırken bir tek "yakarmayı" dua etmek diye tanıtmışlar. Lakin gerçek dua, fiili dua olan "çalışmaktır". Edison dua etti etti etti, Allah dualarını kabul etti ve ampulü buldu. Bizim ve arap milleti ise ellerini açtı yakararak dua etti etti etti. Dünyada en geri kalmış ülkeler haline geldi. Allah dualarını niye kabul etmedi? Çünkü aslında onlar gerçekte dua etmiyorlardı.

Olayın özü budur.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Aralarında bi' ilişki olduğunu düşünmüyorum.Bilim ve din/tanrı kavramı benim gözümde iki ayrı kutup..

Tanrı insanlık için ne yaptı ki? Bilim insanlık için çok şey yaptı, her geçen gün de yapmaya devam ediyor.Bu yüzden öznel görüşüm şudur ki; insan var olanı kullanmayı, işlemeyi bilmedikçe Tanrı'nın lütfü yok, olmayacak da.Bu yüzden dualarda aramam, direkt bilimde bulurum.

Şimdi eksileyenim bol olacak diyecekler ki;

'Tanrı var olanı yaratmasa insan nasıl işlerdi'

O zaman Tanrı neden hastalığı reva gördü, daha yeni doğmuş sabiyi uzuvsuz dünyaya getirdi?

Tartışmaya açık değilim. Öznel görüşüm budur.

0|2
    4|2
    • gör ibret al diye kardeşim kötü olmazsa iyilik olmaz zıt kutuplardır bunlar sende oyle dogabilirdin şükret diye

• şükürden haberin var mı ? o sakat olan kişi bu dünyada da mutlu olur bunun birçok örnekleri var...Eğer isyan etmezse öbür dünyada çok yüksek yerlerde olacaklar .

• Kendi fikirlerinizi kimseye kabullendirmeye çalışmayın, kendi yorumunuzu yapın geçin. Uğraşamam.

• niyet önemli panpa bas agrinin gecmesi icin niyet edip hapi iciyosun agri kesiliyor. yoksa mini minnacik hap merkezi sinir sistemini nasi bulsun vs.

2|3
    1|3
  • İlim Allah'ın kişiye verdiği kadardır ayrıca tanrı yok Allah var:)

3|3
    4|1
    • Bu da benim inancım.

• Bak şimdi Allah inancında önce bir şeyler çabalamak sonra Allah'tan istemek yaar yani çalışmak çabalamak bir emirdir. Yani önce arlayı sürer ohum eker ilaçlar sonra ürünün iyi olması için başına iş gelmemesi için Allah'a sığınırsın. İlimde benim dinimde önemlidir birinci olarak bu ilimden istifade etmekte bir emir. Yani dokora gitme ilaç alma öyle bekle Allah tedavi etsin diye bişey yok:)

• Bizim felsefe hocası gibisin ya :)) Adam böyle sorular sordukça hocam siz nası kilo verdiniz diye sorardım kullandığı hapları anlatmaya başlardı ders kaynardı :))

2|0
    0|1
  • var tabiki zaten Allah sadece dua etmemizi istemiyor şifayı aramamızı istiyor

şu da var sen ne kadar tıpla uğraşırsan uğraş Allah istemezse şifa bulamazsın

0|0
    0|0
  • Atheist ?

Yeni sürüm kazandırdın.

0|0
    1|1
    • İngilizcesi.

Türkçesi Ateist olarak yazılır.

Yeni sürüm değil merak etme.

Erkekler Ne Diyor 16

• 1 -

Öncelikle ''Tanrı'' evrensel bir isim değildir. Evrensel olanlar bizi yaratanın bize söylemiş olduğu isimlerdir. Mesela sizin isminiz Herdaim. Bizim de size Herdaim dememiz gerekiyor değil mi? Çünkü bize isminizin Herdaim olduğunu söylediniz(misal...). Ve diyelim ki bu isim türkçe bir isim. Siz ingiltereye gitseniz ve isminizi sorsalar yine Herdaim diyeceksiniz. Bundan sonra da size ingilizler de Herdaim diyeceklerdir. Onlar ingiliz ve dinlleri ingilizce olsada size türkçe isminizle hitap edecektir, çünkü isminizin Herdaim olduğunu söylemişsinizdir. Bu demek oluyor ki sizin isminiz evrensel bir isim. Nereye giderseniz gidin size beyan ettiğiniz isimle hitap edeceklerdir. Bizi yaratanın da isimlerini bize arap diliyle söylemesi bizim onları türkçeye, ingilizceye vs çevirme hakkımızın bulunduğunu göstermez. Bunda gocunulacak birşey de yoktur. Eskiden ben de sizin gibi düşünürdüm ama biraz daha düşününce bunun saçma olduğu kanaatine vardım.

Benim bu konuda ki düşüncem şöyle:

Yaratılış meselesini çok düşünürüm. Ben Allah'ın herşeyi yarattığına inanırım. Maddi ve manevi her şey yaratılmıştır. Hal böyle olunca bilim de yaratılmış bir olgudur. Mesela bilimin keşfettiği herşey, zaten var olan şeylerdir. Yani bilim birşey yaratamaz. Sadece yaratılanları bulabilir. Bu sebepten dolayı bilim tek başına aciz birşeydir. Örneğin bilimin bulduğu atomun çekirdeği 5.000 yıl önce de vardır. Bilim bunu sonradan keşfetti...

Bilimin 5 bin yıl sonra bulacağı şeyler zaten şu anda mevcut durumda. Yaratılmış vaziyette ama bilim bunu bulacak kudrette değil henüz... Allah yaratılışını kusursuz ve tam yapmıştır. Ve boşuna yapmamıştır. Bilim insanların hizmetinde olan birşeydir.

Bu sebepten dolayı ki biz başımız ağırdığında doktora gitmeliyiz. Çünkü bizi yaratan Rabbimiz, bu sıkıntılarımız için de bilimi yaratmıştır. Bizim dualarımızın kabulünün neticesini de bize yarattığı bilim yoluyla verecektir.

0|0
    0|0
    • 2-Şöyle de bir durum var. Allah dileyen kuluna vermez, çalışan kuluna verir. İşin püf noktası buradadır. Biz dualarımızda para, huzur, sağlık dileriz ama bunlar bir anlam ifade etmez. Yaradanın sistemi çalışan ve ilerleyen bir sistemdir. Para dileyip de evde oturmak bu sisteme aykırı bir davranış olur. Para size gelmez. Parayı çalışarak dilemek gerekir. Çalıştığın zaman dileyinde istikrarlı ve samimi olduğunu göstermiş olursun ki Allah duanızı kabul edebilir ve paranızı verebilir.

• Anlatamadın arkadaşım. Çelişkilisin. Neyse. Ben son cevabımı verdim. Tatışmayacağım. Bu ortamlarda tartışılmıyor. Görüşürüz..

• Selametle...

• Aslında bilim tam tamına Allahı veya senin genelleme yapmanla Tanrıyı birebir ispatlıyor. Nasıl mı bilimsel araştırmalara bir göz atalım. Mevlana diyor ki okunması gereken en büyük kitap insandır. İşte insanı ele alalım. Varsayalım ki Tanrı yok. Peki şunların izahını istiyorum. İnsan nasıl var oldu. İnsan vücudu muntazam bir fabrika gibidir. Herşeyi mükemmeldir. Öyle bir sistemle çalışır ki hata yapmasına imkan yoktur. Yediğimiz yemek yanlışlıkla kalbe ya da ciğerlere gidiyor mu asla. İnsan vücudunda 100 trilyon DNA vardır. Bunlardan sadece birinin görevlerini yazmak isteseniz 9 katlı bir bina yüksekliğinde kitap yazmak zorundasınız. Bunların tesadüfen olması mümkün müdür. Veya vücudumuzda bir yerimiz kesildiği zaman hemen ak yuvarlar yaranın etrafını sarıyor al yuvarlar ise iç tedaviye geçiyor. Hemoglobinler oksijeni sırtlanıp taşıma görevi yapıyorlar. Vücudun kendi kendini onarma yani rejenerasyon özelliği vardır. Tam bir bilimsel araştırma yapın anatomiyi iyice inceleyin. Bu mükemmel sistemin kendiliğinden olmasının imkanı yoktur. Eğer olur diyorsanız bilim adamları veya bilimin kendisi bana şunu izah etsin. Önümüzde kullandığımız bilgisayarlar bir insan beyninin 720 de biridir. Bilgisayarların kendiliğinden var olması mümkün müdür. Bir mucidi yok mudur. Tüm bunları geçtik. Fezada içinde bulunduğumuz galaksi sisteminde 200 milyar gezegen var. bu galaksi sistemi gibi de 200 milyar galaksi sistemi vardır. Bu gezegenler bir top mermisi kadar süratle hareket ederler ve hiç biri birbirine çarpmazlar. Bunu bilim nasıl izah ediyor.

Unutmayın ki bir sivrisineğin gözünü halk eden elbette manzume-i şemsiye (güneş sistemi) de o halk etmiştir. Sorularınızı bekliyorum...

1|0
    0|0
    • Ayrıca bilimin diğer izah ettiği şeylere bakalım. Güneş ile dünya arasında 149 milyon 600 bin km mesafe vardır. Dünya güneşe bir milim yaklaşsa kül oluyor bir milim uzaklaşsa da buz tutuyor. Bu sistem bu denge nasıl oluştu. İnanmayanların çoğu görmediklerini söylerler. Peki nefes alıp veriyorsunuz da havayı görebiliyor musunuz. Hayır. Aklımız var diyorsunuz görebiliyor musunuz. Hayır. Sütün yağlı olduğunu söylüyorsunuz. Bakınca içine görebiliyor musunuz. Hayır.

• aklı olan bu yazılanlardan elbet istifade eder..

• :) Aklı olmayana Allah ayetinde bile gerekeni söylemiş. Onların kalplerini ve gözlerini mühürlemişizdir. Onlar kördürler sağırdırlar görmezler ve işitmezler diyor. Birde Hz. İsa : Ben ölüleri dirilttim ancak ahmek kimseyi tedavide aciz kaldım buyurmuştur. Demek ki bu işte böyle oluyor :)

• Tanrı biraz insanların belirlemiş olduğu sıfatlardan oluşmuyor mu ? Merhametlidir, affedicidir vb. Tıpkı cennet ve cehennemde olduğu gibi. Ateş olacak diyor insanoğlu cehennem için. Cennet için de ırmaklar akıcak diyorlar. Benim biraz kafam karısıyor dünyadaki kavramlarla başka diyarların açıklanabilmesi.

Buna ek olarak günümüzde bile süren din savaşları var oldukça ben dine pek iyi gözle bakamayacağım. Üzgünüm. Ben din olmadan da iyi bir insan olabiliyorum. Kimseye yalan söylemiyorum, malını çalmıyorum hakkını gasp etmiyorum. İnanana saygım var . İyi geceler.

1|0
    0|0
  • Allah sana onu dolaylı yollardan ( tıp, banka vs. vs.) yerlerden veriyor... Allah demezki ey kulum al istedin bende sana veriyorum... Tıp, İktisat, Mülkiye herşey onun elindedir. Tabi ki de Bilimin yüceliğine inanıyoruz. Fakat Allah istemedikten sonra herbiri değersizdir...

1|0
    0|0
  • arkadaş şunu söylim 1 allahın varlıgı kesindir bunun kanıtı tüm kainatta varlıklarda canlılarda hatta kendinde saklı bu dünya bir raslantı sonucu oluşmadı ya da yoktan var olmadı ya da biz maymundan gelmedik bunuda isoatlayan yoktur milyonlar önceki fosiller bile aynı bir tek farklı bişey göster bana şimdi tüm bunlara bakarsak müthiş bir yaratanın oldugu blli ya niye görünmüyo niye dualarıma karşılık vermiyo neden kusuara bakma bu dünyanın bir düzeni var allah ya da senin egiminle tanrı gökten inip senin duanı bir anda kabul etmesini bekleyemezsin .yada dualarını kabul ediyodur bak hala yaşıyosun mesela işitebiliyosun yiyosun içyosun doktor diyosun bak o doktorun kullandıgı ilaçlarda bitkiden yapılıyo allahın yarattıgı şeylerden yapılıyo bu anlamda sifayı direk doktordan degil onu bize verenden bilmek en dogrusu allah seni hidayete ulaştırsın dostum biraz çevrendeki arkadaşlara dikkat et degiştir bence ...ufkun açılsın fazla düşünme kafayı yersin

0|1
    1|0
  • Sağlık para pul mutuluk istiyoruz hangisini tanrı veriyor ? Her şeyi insan kendisi kazanıyor sağlık desen doktor para desen çalışmak yani çalışmasak ve doktorlar olmasa parasız ve sağlıksız kalırız duaların hiç bir faydası olmaz. Bunu da müslümanlar şu şekilde açıklıyor, sen çalışacaksın çaba göstereceksin sonra Allah dan isteyeceksin eğer hayırlıysa olur hayırsızsa olmaz.

1|0
    0|0
  • bana tıp yardımcı oluyorsa neden ayrıntılı bakmayayım.eğer inanıyorsam tıp araştırmasını yapan insanı Allah yarattı,teknolojiyi geliştiren insanı Allah yarattı,kullandıkların ilacın içindeki atomları Allah yarattı.yani bana yardım eden Allah ama bu yorum inanan biri için geçerli nasıl düşünüyorsun demişsin o yüzden dedim.

0|0
    0|0
  • biraz araştırma bu olayı çözer ama kısaca anlatmaya çalışayım.allaha kainati bilgisiyle yarattı.

mesela dişin ağırsa o dişi cekebilmesi için doktara zeka ve bılgı vermıştir.tıppa gittiğinde zaten allahın ilminden yararlanmış oluyorsun hayvanlarda hiç diş doktoru duydunmu.?onlarda bızım gibi canlı.vede fiili dua denen bir şey vardır. örnek iş yerınde çalışırsın ay sonu paranı alırsın aslında fiili dua yaptığın ve aalaha bu duanı kabul ettıği için maaş alırsın. vs vs bunlar cok derın konular burdakı ıkı örnek bir okyonusta su damlası. ve bunun kesın cevabını burda alamassın.

0|0
    0|0
  • doğanın tüm imkanlarını kullansın diye de bir çok şifa yaratmıştır tanrı aklı insana vermiş ki kullansın diye her dinde şefa ve şifacılık vardır ve bunun tanrı dan insanlara lütuf diye adlandırmışlardır ama insanoğlu herşeyi çıkarına işlettiği için de hem dini hem bilimi farklı şekillerde kendileri yararına kullanmışlardır günümüzde ikisini bir birinden nedense ayırmak için elinden geleni yaparlar zanımca

1|0
    0|0
  • senin canını alacak olan allah ama işi azrail as yapıo. arapça kaidede sebep ve müsebbep ilişkisi var. yani dostum istememiş olsa allah parmak oynatamayız. cevabım evet tabikide var.

1|0
    0|0
  • Güzel bir soru ama yine uyku saatime denk geldi. Bunu kaydedeyim. Yarın akşam yazmak istiyorum. Şimdi uzun zaman alacak görüşlerimi yazmak. İyi geceler...

0|0
    0|0
  • Tıpta Tanrının bir hikmeti,Yetersiz kaldığında Tanrı'ya gidiyoruz zaten

1|0
    0|0
  • Yarin uzunca bir cevap vericem kimin bu konuda ne sorusu varsa onlari da cevaplayacagim. Telefondan yazamiyorum.

0|0
    0|0
  • iyi yerden yakaladığını düşünüyorsun da sağlık noktasında dua ile sağlık istemeyle, tıbbi yöntemlerle sağlığı almanın ortak bir noktası yok.

0|0
    0|0
  • sadece başın ağrıyınca tanrıyı hatırlarsan oda seni tıbba havale eder :DD

1|0
    0|0
  • yok...(cevap kısa)...

0|0
    0|1
Yükleniyor...