Vücut geliştirme ile ilgili ( Detaya gelin ) ?

Genel olarak şöyle bir söylem vardır : '' Öyle bir ağırlık seçmelisin ki programında 12 tekrar yazıyorsa, 13. tekrarı yapamayacak hale gelmelisin. '' Aslı var mıdır bu söylemin?

Güncellemeler:
Düzenleme
Yardım arkadaşlar.

0|0
1|14

En İyi Kız Görüşü

• Bende fitness yapiyorum son iki haftadir 3 setten 12 serli 5 kilo kaldiriyorum :) ama mahvoldum cok yoruluyorum :)

0|1
    0|0
    • Benim bahsettiğim konu ağırlık seçimi. Eğer gelişmek istiyorsam, kendime öyle bir ağırlık seçmeliymişim ki programdaki tekrar sayısının bir fazlasını bile yapamayacak kadar yorulmuş olmalıymışım her sette.

• Programda ağırlık yazmıyor ki. Tekrar yazıyor. Ben de diyorum ki ağırlığı yazan tekrar sayısını yapabilecek bir fazlasını bile yapamayacak seviyede mi seçmeliyim?

• Iste onu hocaniza sorun bence kilo olarak cunku bana verilen setler de ve uygulayacagim program sa toplam bea kilo yaziyor. fazlasi icin ilk etapta olmayacak diyor hoca.

En İyi Erkek Görüşü

• Amac hacim yapmaksa (yani kas kazanmak irilesmekse) genelde standart mantik 4 set girersin.. ben mesela bench press yaparken ilk set 30 kilo, ikinci set 40 kilo, 3. Set 45 kilo, 4. Set 50 kilo kaldirabiliyorum maksimum ve son set kac tekrar cikarsa artik genelde 4-5 tekrar anca yapabiliyom, tabi ilk 3 set 10-12 tekrar civari yapiyom... bence sporda asil olay devamlilikta.. mesela haftada 5-6 gunden asagi gitmemek lazim salona yoksa ilerleme yavas oluyor, benim tembel bir yapim oldugu icin o devamlilik olayini bir turlu yapamiyom :S:D bir hafta bakiyosun salona 5 gun gitmisim sonraki hafta bakiyosun 2 gun gitmisim o zaman sıkınti oluyor :d mesela pazartesi gogus calistin diyelim, persembe veya cuma bidaha gogus calisman lazimmis biyerde okumustum, kasin iyi gelismesi icin bu sekilde pes pese calistirilmasi lazimmis yoksa haftada 1 gogus antrenmaniyla da ilerleme oluyor ama yavas oluyor

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 13

• Bence doğruluk payı var, kardeşimden fikir alalım,
    @atakaannn kardeşim fikrin nedir? Bir bilene soralım dedik ;)

0|0
    0|0
    • Evet abi doğrudur. Hareketin formunu bozmadan mesela ön kol çalışılıyorsa ve 12 tekrar yapılacaksa en uygun ağırlık seçilip o ağırlıkta 12 tekrarı çıkarmakta zorlanmalıyız. Ancak 12 tekrarı yaparken formu bozmadan yani belden ya da vücudun herhangi bir bölgesinden güç almadan.

• @atakaannn hareketin formunu bozmamak çok kilit bir detay :))) zira dün gece antrenmandaydım ve dumbell fly ı 20 ile çalışıp tamamen yanlış çalışanları gördüm; maksatları ağır çalışmak ya...
      Teşekkürler kardeşim; bilgilendirdiğin için :)

• Sakatlığa davetiye tamamen :)

• Hareketin formunu bozmadan mesela ön kol çalışılıyorsa ve 12 tekrar yapılacaksa en uygun ağırlık seçilip o ağırlıkta 12 tekrarı çıkarmakta zorlanmalıyız. Ancak 12 tekrarı yaparken formu bozmadan yani belden ya da vücudun herhangi bir bölgesinden güç almadan yapılmalı.

0|0
    0|0
  • Ya bende öyle duydum ama bence yarı doğru yarı saçma bir düşünce ;
    Saçmalığı, eğer çok yorarsan kasların yırtılabilir ve bu iş sporu bırakmana kadar gidebilir.

Doğruluğu, eğer çok zorlamasanda kaslar yeteri kadar büyümez yani istediğin vücuda ermen yıllarını alır.

0|0
    0|0
  • Ben 12 tekrar yap bırak lafina gore hareket etmiyorum mesela enerjim bitene kadar devam ediyorum

0|0
    0|0
  • sen programa uy ne 1 fazlası ne 1 aşağısı hareketi ve tekrarı doğru yapıyorsan ve bu esnada yorulma veya yanma hissetmiyorsan programı yazan kişiye söyle tabiki illa yancak diye bişeyde yok kendin anlamalısın

0|0
    0|0
  • tam tersi 12varsa icinde 11yapmalisinki daha fazla antreman edebilesin vucudu cns fazla yormadan

0|0
    0|0
  • doğru kardeş. 12 tekrar ise tam 12 de tıkanman lazım 10 ise tam 10 da

0|0
    0|0
  • HAyır ne yazıyosa o

0|0
    0|0
    • Dostum, ağırlık seçiminden bahsediyorum. Programda şu ağırlığı yap filan yazmıyor.

• Ha tamam, ağırlığı bir kere kolay yap mesela sonra, son set artıracaksın, bidaha ki sefer son iki set artıracaksın, sonra 3set te artmış haliyle, sonra tekrar sonset artırıp yapabildiğin kadar yapcaksın, yani gelişmen ve ağırlığı artırabilmen için doğru bir tez

• Evet doğru bir söz. Sınırlarını zorlaman gerektiğini söylüyo

0|0
    0|0
    • Kasmaya başlayayım o zaman.

• fazlası kaslar yakar :D

0|0
    0|0
  • evet ama 4-8 arasi o omuzlar icin 12 dir

0|0
    0|0
  • Evet var her gun ya da 2 gunde nir agirligi yukseltirsen o hale gelirsin zaten.

0|0
    0|0
  • Bizede peogram söyle kol ve gögüs için

0|0
    0|0
    • Vücudunu bir analiz ettirmelisin. Çıkan verilere göre de istersin bir hocadan.

Yükleniyor...