Kuranı hiç bitirdiniz mi?

Dürüst olun, gerçekten koskoca dünyanın ve evrenin yaratıcısının kelamı olduğuna inandığınız bu kitabı 1 kez olsun mealinden anlayarak bitirdiniz mi? Veya bitirmediyseniz okumadıysanız, bitirmek planlarınız arasında var mı?

0|0
8|14

En İyi Erkek Görüşü

• Okudum ve ateist oldum.

0|3
    4|3
    • neden? merak ettim

• Abartmışlar ama -7 olmuş, bu eksiyi basanların da hiçbirinin henüz okumadığına eminim. Bari başkalarının görüşüne saygı duysalar.

Kızlar Ne Diyor 8

• Evet ben okudum okuyorum da. Aslını okuyup anlayabilecek kadar arapça biliyorum. Meallerde o kadar farklı şeyler yorumlar var ki. Bazen şaşkınlık içinde kalıyorum. Zaten o mealler yorumlar içeriyor tamamen kur'anın tercümesi değil o yüzden okuyacaksanız en az üç meali karşılaştırmalı okuyun. Ya da zoru tercih edin arapça öğrenin :)) En azından az buçuk anlayabilecek sözlükle de olsa tercüme edebilecek kadar.

1|2
    0|0
  • Evet mealini okumak benim planlarımın arasında.Zaten okumamız lazım,herşeyi,Kuran'ı okuyacaksın,doğayı,insanı.Bir şeylere kafa patlatacaksın,kimse Kuran'ı mükkemmel derecesinde anlayamaz ki zaten bu bahanenin arkasına saklananlar da var :) Bana saçma geldi diyenler:)

0|0
    0|0
  • Hiç gitmedim kursa okumadım kuran.

0|2
    1|2
  • neden gizli sordun dikkatimi çekiyor ya bu dinle ilgili bir şeyler söyleyen/soranlar gizleniyor utanıyor musunuz dininizden

0|0
    0|1
    • benim şu sitede belki 10 sorum var hepsini gizli sordum, dinle ilgili tek sorum bu, yani dinle alakası yok. ne bu tepki?

• vayy... k?fir veya murted avınamı çıkıyorsun yoksa gerçek hayatta

• mealini okuyorum bitiremedim bitirmek niyetim var arapçasını da okuyorum ama bitirebilirmiyim bilmiyorum sürekli aynı yerleri okuyorum

0|0
    1|0
  • hiç okumadım

0|0
    1|1
  • Evet bitirdim.

0|0
    0|0
  • Evet bitirdim okudum.

1|0
    1|1
    • ne düşünüyorsun hakkında? inanmayan biri anlayarak okusa etkilenir mi sence?

• hayır

• inanmıyor musun onun yaratıcı kelamı olduğuna?

Erkekler Ne Diyor 13

• Evet, mealini okudum ve hiçbir Müslümana mealini okumasını tavsiye etmiyorum. Kur'anı Kerim'in Türkçe mealine okuyorlar, ondan sonra sanki gazeteymiş gibi okuduklarına göre mana çıkarıyorlar. Mesela bir ayet-i kerime de buyuruluyor ki : " Dinde zorlama yoktur " Bizim bütün Müslümanlar bu ayeti nasıl yorumluyor : " Ben Müslümanım, ister namaz kılarım, ister kılmam. Kimse bana karışamaz " diye yorumluyorlar. Halbuki, o ayetin Türkçe'de manası öyle gibi de görünse tefsiri o değildir. O ayet, Şeriat ile yönetilen bir ülkede gayrimüslimleri zorla İslama geçirmeyin, baskı yapmayın, dinlerini seçmelerinde zorlamayan demektir. İşte bu yüzden kimse Türkçe mealini okumamalı. Okuyorlar, ondan sonra yanlış manalarla dine hüküm verip kafir oluyorlar. Bu sadece bir örnekti. Onlarca örnek sayarım sana. Kur'anı Kerim'i anlamak istiyorlarsa tefsir okumaları gerekir. Tefsir de Türkçe ve ayetlerin ne demek istediğini açıklayan kaynaktır. Bunu okusunlar...

0|0
    0|0
    • ben tefsirleride bitirdim en çok kafama takılan ayetleri araştırmıştım müslümanken, ama tefsirler ayetlerden daha kötüydü, engel olamadı beni dinden çıkarmaya.

• 15 yaşımda kuran-ı kerime geçmiştim okudumda camide kuran kursuna gidiyordum işlerimiz bozuldu iflas ettik çalışma hayatına geçtim unuttum.

0|0
    0|0
    • ben de 10 yaşındayken dağın başındaki kuran kursuna gönderildim arapçasını orda öğrenmiştim ama türkçesini onca yıl sonra yeni bitirdim

• arapçasıyla bitirmeme az kalmıştı sonra öyle kaldı , mealiyle de yarısına kadar gelmiştim , hatim etmek yokmuş demek ki kısmetim de inş. bir gün olur .

0|0
    0|0
    • boşver ilk arapçasını, ilk anlayarak bitirmek daha iyidir.

• öyle tabi ama yapamayan türkçe okumalı , ya arapça okuyamıyorum diyip üzülmek , türkçe okuma isteğini öldürür bunlara dikkat etmek lazım , en iyisi arapça okuması diyip sözü bitirmek , türkçe okumaya teşfik etmeyi , türkçe okumayı düşünenin şevkini öldürür .

• okumasına okudukta uğguladığımız yok önemli olan uygulamak

2|0
    0|1
    • tüm ayetleri istesende uygulayamazsın, başka dindekileri dost edinmeme olsun, ne bileyim allaha inanmayan devletlere karşı savaş açmak ve onlar cizye verinceye kadar onlarla savaşmak gibi, kuranın emirleri bunlar, ancak namaz kılar oruç tutarsın ama bunları uygulayamazsın.

• RABB'im cümlemize okumayı ve okuduğumuzla amel etmeyi nasip eylesin. Amin.

0|0
    0|0
    • sen bitirdin mi türkçesini?

• Deist sin o zaman.

• sayılır agnostik ve deist arası birşey diyelim

• Defalarca okudum. Bazı yerlerini ezberimde hala.

1|2
    1|3
    • ne düşünüyorsun ayetler hakkında?

• O söz incil için söyleniyo. Müslümanlıktan ateist olanlar bunu o şekile çevirdiler.

• İncille kuran arasında bir fark yok ki gözümde.

• okuduğumun sayısını bilmiyorum hepsinde bitirdim arabça bilmem türkçe okudum

1|2
    0|0
  • Mealini okudum ama arapça okumak insana huzur veriyor.

1|1
    0|0
  • Kuran benim için bitmiştir

0|1
    0|0
    • herkes okumalı diye düşünmekteyim. belli bir yaşa gelince yapılacak ilk şey olmalı.

• Aynen.ben sorgulamayı seçtim.tek tanrili ve çok tanrili dinleri okudum .ve yalan olduğunu gördüm.okusunlar sonra yine inanmak isteyen inansin.ama okumayan bir müslüman olunca,hem dinini bilmedigi için söylenenleri inkar ediyor hem bir süre sonra kufure başlıyor.

Ben okumadığından dolayı, aklına yatmayan ayetleri azle birşey yok diye rededen gördüm bir çok defa.bilmiyor çünkü.aklına da yatmıyor,olmaz diyor.oysa kitabinda allah kelami diye geçiyor.

• haklısın, bazen kuranda şu geçiyor dediğim zaman kötü tepkiler alıyorum dışarda, bir kere olsun bitirmeyipte "öyle bişey yok kuranda" diyenlerin tepkisi beni de sinirlendiriyor.

• İlk sayfadan itibaren "Hmm, ben bunu okumuştum" izlenimi veren bir kitap

0|0
    0|0
  • Bitirmedim henüz, okumaya başladım.

0|0
    0|0
  • hayır bitirmedim

0|0
    0|0
  • bir veya 2 kere bitirdim tam hatırlamıyorum

0|0
    0|0