İnsanların neden bazılarının kafası çalışmıyor?

Arkadaslar bunu kendımı cok ustun gördüğümden deılde, ınsanların bu herkese ınanısları yokmu? Kendi akıllarını sanki kiraya vermişler.. Bunu her konuda gorebılıyorz? Dın konusunda olsun egıtım konusunda olsun ıtaat kulturu yetısmeye başladı. Herkes guvenılır gordugu bırılerının dusuncelerı arkasına sığınmaya çalışıyor.. En basıt ornek, ınsanlar hangı meslegı nıcın yapacaklarını ve neden yapmaları gerektıgını bıle bılmıyorlar! Evlılık konusunda da bu sekılde daha ne ıstedıgımızı bılmeden evleniyoruz! sonunu düşünmeden! Neye calıstıgımızı bıle bılmeden ezbere ıs yapıyoruz! Hıc bıseyı elestıremıyorz. Kıtap okumuyorz..Polıtık kültürel hıc bıseyden haberı olmayan tabırı caız bos gezenın bos kalfası genclık yetısıyor? Bır Ingılız bır Fransız ogrencısıne bakıyorum.. Cok dolu yetısırken neden bos genclık yetısıyor? Kendımızı bılmeden oylece yasıyıp gıdıyoruz ıste.. Dın konusunda da çarptırmalar var.. Insanlar cahıl kesım bos ınsanların lafına bakıp kendı kendılerıne günah sevap mottoları oluşturmuş durumdalar.. Ne kadar da acı..

0|0
3|20

En İyi Erkek Görüşü

• Bunlar zincirleme gelisen olaylar biraz genetik biraz beslenme ile birazda yetistirme ile alakali sorgulamayan bilmeyen dunyayi yalnizca kendi kabugundan ve dogrularindan ibaret sanan ana babalarin cocuklarinin yuzde doksaninda boyle olmasi muhtemeldir haliyle kendini bile yetistirememis ebeveynlerden cocuklarini dogru yetistirmeleride beklenemez ve bu durum zamanla bir kultur bir yasam bicimi olup bir toplumun genlerinede boyle isler artik o breyler en yuksek lisanslarida yapsa kokten bir degisime ugramaz cunku agac yas iken egilir sozunu dogrular sekilde kucuk yaslarda beyinlerine islenen baskalarinin dogrularini kendi dogrulari olarak gorurler ve bu dogrular artik onlar icin mutlaktir

İlk ve en onemli konu bence bu cocuk yetistirme ve artik bazi seylerin genetige islendigi gercegidir Abdullah cevdet bu ulkenin adam olmasi icin batidan damizlik erkek getirmek lazim derken asil bu konuya vurgu yapmak istemisti ama biraz abartili bir soyleyis oldugu icin buyuk elestirilere maruz kaldi

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Birazda beslenme ile alakali sanirim saglikli ve dengeli beslenmeyen insanlarin vucudu dengesiz gelistigi gibi beynide dengesiz gelisebilir mesela asiri ekmek tuketiminin unutkanliga ve analitik dusunememeye sebep oldugunu duymustum bir yerde sonucta dusunme yetisi dusuk olan bir insandan kendi dusunceleri ile hareket edebilmesi fazla beklenemez haliyle onlarda baskalarinin hazirladigi kalip ve taslaklar kadar dusunur veya suru psikolojisine harfiyen uyar cok insanin yanilamayacagi kadar dusundukleri icin oda ama tarih bize cogunlugun cogu kez yanildigini gosterdi iste bu yuzdendir herseye cabucak kosulsuz inanmalari tabulari ve dogmatik dusunceleri benimsemeleri ve olumune savunmalari

Kandirilmalari ve ikna edilmeleride cok kolaydir ozellikle inandiklari bir olguyu kullanirsan din gibi mesela eger inanclarinada hafiften ters dusersen bir numarali dusmani olursun hosgoru beklenemez

1|0
    0|0
  • İnandığınız gibi yaşamazsanız, yaşadığınız gibi sizi empoze edildiği gibi, anne-babaların yanlış öğretileri gibi yaşamaya başlarsınız. Anadolu ruhuyla yetişmeyen ve içerisindeki çocukluk sırrını çıkaramayan bir nesil yetiştirildi, üzerinde oynandı, üzerine medya gönderildi, üzerine ordular gönderildi silahsız fakat teknolojiyle donanmış bir ordu.

Ümitsiz olmayalım çamura düşmüş bir elmas parçası daima tercih edilir. Yeterki elmasın üzerindeki çamuru silelim.

2|0
    1|0
  • Truman doktrini ve marshal planlarından sonra insanlar alıştı hazıra konmaya. Diğer türlüsü zor geliyor. Araştırmak öğrenmek zaman ve para gerektirebiliyor. Günde 12 saat çalışan ve asgari ücret alan birinin en büyük düşüncesi aybaşında ev kirası elektirik faturası gibi sorunlardır.

Diğer konuları düşünmeye ne gücü ne de şartlar elverir.

Çok fazla sorun da insanı hayatından bezdirebilir. Bu durumda neyse ne deyip geçiştirebilir.

İşin sosyal boyutunu anlatmak için ne zamanım var ne isteğim. BARİZ APTALLIĞI ise yazım dışı bıraktım.

1|0
    1|0
  • nato mermer nato kafa modunda dolaşanlarla karşılaşacağız hep çünkü avrupa zamanında çok ileri gitmiş biz kalmışız sonradan görme oluyoruz ne yazıkki yıllar geçtikçe. ama genç nüfusa sahibiz artık yeni yetişen nesil ki biz de bu nesile dahiliz daha bilgili ve geniş fikirliyiz babalarımızn annelerimizin dönemindeki çocukluk yıllarına göre.

1|0
    1|0
  • sence bunlar tesadüf mü ? cehalet dünyadaki en büyük güçlerden biridiridir cahil bırak yönet çok uzun şeyler yazdım ama sildim gereksiz, emin ol onlarda düşünüyorlar ama kendince kendi menfaatlerini...

1|0
    0|0
    • evt... ne kadar da haklısın

• zaten yapıyorum elimden geldiğince

• ne kadar güzel.. bende.. ıns umduğumuz gıbı refahı yakalarız arkadsım:) sağlıcakla kalın

• Sistemi 8. sınıfta sorgulamaya kalktım okuldan attılar.Lise son sınıftayken hocayla tartışmaya girdik bu konuda bana anarşistsin sen vatan haini utan kendinden dedi.Cebimden çıkarttım kimliğimi hocanın masasına vurdum.Ben vatan hainiysem eğer bana bu kimliği veren Devlet utansın ben değil dedim.Tabi ordanda kınama aldım yani kısaca sorgulattırmıyorlar arkadaşım.

1|0
    1|0
    • of of neolucak halımız

• Örümcek beyinlerle tartışmaya girme çünkü onlar körü körüne bağlandıkları şeyden asla vaz geçiremezsin.Kendi yolunu çizeceksin.Ötekileri kurtarmak çok zor denedim olmuyor.

• evt arkadsım ne kadar haklısın bu tezınde..

• Bir inglize bir fransıza filmlerden bakmadın dimi

1|0
    2|0
    • o kadar da deıl:D

• Kadınlar şiddet görüyor tecavüze uğruyor suç almış başını gidiyor doğru söylüyorsun tabi ama küçük pencereden bakmamak lazım bence adamlar zaten ulu orta fuhuş yapıyo kim neden tecavüze ihityaç duysun?Şurası sevgilisi onu öpmek istediği için ayrılan kızlarla dolu. Hepsi bir yana dünyada fransızca ve inglizce konuşan ülkeleri ve sebeplerini düşünmek lazım

• bızım ulkemızden bahsettım bende.. bızım ulkemızde de bu tur olaylara pek rastlar olduk.. manen ve maddı anlamda gelısme kaydettıgımızı düşünmüyorum.. ama gelecek bır 100 yıl ıcınde degısebılırsek hıc deılse gayret edebılırsek yarınlarda güzel bır genclık yetısebılır..

• sen toplumun genelini ele almışsın...her ulkenın toplumu böyledir...cahili yobazı okumuşu entelluekteli vardır.bu gelişmiş ulkelerdede böyledir farkı yoktur...zaten bunlara nıye takılıyorsunkı:)

1|0
    1|0
  • ne yapmamız lazım ya ...kendin nasılsın sen ona bak sonucta hayatı yaşayan sensin ahmet mamet boş..kimseyi yola getiremessin .. herkez kafasının dikine gidiyor ...

2|0
    1|0
  • insanlar Allaha inarı ama "güç"e taparlar..

bu güç, bazıkere kaba kuvvet,

bazıkere karizmatik görünüm,

bazıkere makam mevki,

bazıekre ...

ama bişey işte...

başka açıklaması yok bu işin...

1|0
    0|0
    • aynen..:) güzel yorum tesekkuler.

• evt ne kadar da haklı bır teze ulasmıssınız.

• sadece 2 gramlık aklımla tespit edebildiğim ve

bir o kadar da çalıştığım ortamda rahatsız olduğum bir durum..

ama ne yazıkki koyunların sayısı, her daim koçlardan fazla..

bu arada zile basıyorum:d

baksanız ya kapıya::)

• Bu kafadan sıyrılmak için en az 1000-1500 yıl lazım.

2|1
    0|1
  • ozaman seni eleştireyim ben..sen ne iş yapıyosun ya da kendini ne kadar geliştirdin?

1|1
    2|0
    • ben ıngılızce ogretmenıyım. kendımı kendımce gelıstırdım ama burda ben kendımı degerlendırırken oznel olamayacağım ıcın benı tanıyan bırının elestırı daha makbul olacağı kansındayım

• mesela ben enerji sektöründeyim..ülkeye enerji üretiyoruz..yeni işletmeler açıyoruz..sizde bu sayede buralara yazabiliyorsunuz..belki gelecekte %100 kendi enerjimizi karşılayacağız ve herşeyi daha ucuza kullanacağız..daha çok yatırımı teşvik edeceğiz...şimdi soruyorum sana senin sorduğun soruyu sormayı senden daha çok hakediyomuyum ben?

• sımdı bence ınsanların mesleklerı farklı.. ben ogretmenım dıye küçülmem sende enerjı sektöründe çalışıyorsun dıye buyumessın.. olaylara mesle olarak deılde.. vatandaş kışı bazında bak.. ben daha ıyı farklı bır ıste calısyorum.. o zaman ben senden daha cok faydalı bır ıs yapıyorum anlamına gelmemeli bu? :) katkının buyugu kucugu olmaz.. bu soruyu bır çöpçüde sorabılırdı ve ben gene ayakta alkışlardım bilinç ve bakış acısı onemlı yoksa ınsanların mesleklerinden dolayı bır ustunluk soz konusu olmaz

• kendinden ustun gormuyorsan bence bu soruyuda sormamalisin sen aklin sana yetiyorsa insan dusuncelerinide yargilamamalisin

1|0
    1|0
    • dusuncelerle yargılamak deılde..elestırel gözle bakmak deılım.. suçlama yoktu dıkkatlıce okursan.. cahıllıgın dogrudgu gerçeklerden bahsettım.. asıl gozlerı göremeyenler utansn

• bende.. ıns benım ve senın gıbı düşünen ınsanların sayısı çoğalır yeterkı umudumuzu kaybetmeyelim mücadele edelım.. uzerımıze dusen gorevı lagıyla yerıne getırelım.. sağlıcakla kal arkadaşım..

• umarin :) sende saglicakla kal saygilarimla

• Size sonuna kadar katılıyorum.Eğitim sadece okulla olmuyor insan kendini hertürlü eğitebilir.

2|0
    2|0
  • amma çok yazdın he benim bile kafam durdu şuanda normalde v12 silindirli araba gibi çalışıyor :D

1|0
    1|0
  • çok güzel dile getirmişsin ve insanlar bilgisiz eğitim alıyorlar.. üniversitede iktisat bölüm birincisi biri ile kütüphanede tanıştım ekonomi hakkında veya iktisadi konularda konuşamıyor ama birinci bu işte :)

0|1
    2|0
  • senin kafan çalışsa merkel in hala haritada kendi ülkesini bulamadığını görür,kuyruğunu kıstırır susarsın

0|0
    0|0
    • benım kendımın cok zekı olduğunu ıtham etmedim kı dıkkat ettıysenız..! ınsanları kucuk düşürmek ıcın soyledıklerınıze dıkkat edın..! benı tanımamanıza rağmen benım adıma yorumlarda bulunmuş, sen kımsınkı demeye kadar gıtmıs ıs!:) bende sana ne kadar küstah bırı desem kı demem yerıdır ama o kadar ılerı gıtmıcem. Hakarete başlamadan once duşunun sonra sorun anlamsız ya da acık olmamış gıbı yorumlarda bulunun.. sıze hakaret soz konusu olmadan da hakaret etmeyın..

• o beğendiğin insanların genetiğinde vahşet ve cehalet var. tartışmayacağım:D

• kımı begendıgım ? nasıl anlamadım bıraz açıklık getırebılırmısınız?

• Aynen katılıyorum, tam puanın benden :)

0|0
    0|0
    • teşekkürler.. eksık olmayan arkadaşım. kendımce bıseyler yazdım, dogrulugu ınsandan ınsana degısebılır.

• Evet ben de öyleyim,tepki almaktan korkarak düşüncemi dile getirememek kendime hakaret gibi geliyor, hiç öyle yapmadım hayatımda, belki de bu yüzden beni kimse sevmiyordur :)

• mutlaka ınsan ne kadar doğru oldukça o kadar sevılılmıyor maalesef! Eskıden ınsanlar derdı ınsanlık mı bıttı dıye ? O gun bıttı mı bılemem ama bu zamanda bıttı sanırım..Artık paranın gucu aklın ınsanlıgın yerını aldı? Vahsı kapıtalızm dedıklerı bu olsa gerek..

• Çok karşılaşacaksın hayatın boyunca hiçbirine kendi bildiklerini anlatmaya çalışma anlamayacaktır... :)

1|0
    1|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Sen Avrupa'ya git hala Türklerin develerle ulaşım sağladığını düşünen ve Türkiye'nin başkentinin İstanbul olduğunu bilen, Türkiye'nin yerini bile bilmeyen Avrupalılar mevcut. Kusura bakma da bu ülkenin gençleri genel kültür açısından Avrupalıları sollar. Boş gezenin boş kalfası olma meselesi de artık bıkkınlıktan olduğunu düşünüyorum. Sonuçta hep bir bilgi yükleme hep bir sınava tabii tutulma...vs bunlar kolay olmasa gerek.

2|0
    0|0
    • Mutlaka oradada cahıl ınsan mevcuttur; ama bızım kendımızı ıyı tanıtamamızdan kaynaklanıyor..Aynayı kendımıze cevırdıgımız zaman ıse denemesı bedava gunes tutulması ne dıye sor emınım 10 kısıden 2 3 kışı cevap verıcektır.. egıtım yönünden ezbere egıtım olduğu ıcın maalesef kendımızı gelıstırmekte yetersız kalıyorz.. Kac lıse ogrencısı günlük gazete takıp edıyor spor sayfaları dışında kaçının haberı var polıtıkadan sıyasetten..

• tabıkıde bakın ne kadar haklı bır konuya degınmıssınız..! :) benım de zaten söylemek ıstedıklerım bunlardı.. çocuklarımızı bos yetıstıren bu sıstem.. yoksa elbette ogrencılerın ne sucu olabılır? sıstemın bozukluğundan.. ben elımden gelenı yapamaya calısıcam.. umarım sızde veya hepbırden duzeltırız bozulmuş duzenı.. tesekkuler yorumun ıcın

• Umarım..Ben de teşekkür ederim.

• bunların hepsi illuminati

1|0
    0|0
  • lüzumsuz tipler işte bitanem

2|0
    1|1
Yükleniyor...