Neden bilim adamları korku filmi izlemenin zararlarından hiç bahsetmiyor ?

Internette aradım, bu konuda bir piskoloğun sosyoloğun yazısına rastlamadım.

Tv yayına girdiğinden beri korku filmleri yayınlanır. Aşırı şiddet ve gerilim içeren filmler de çok.

Bir insanın başkasını korkutması haramdır. Adamlar korkutmak için film yapıyor.

Dün ilk defa bir din adamının tv de korku fılmlerının zararından bahsettıgını duydum.

Anlamadığım neden bu konuda psikolog ve sosyologların makaleleri yok ? Ya da ben mı bulamadım ?

Güncellemeler:
enteresan...

bu konuyu araştırırken

korkunun zararlarına dair makale bulamadım ama manıdardır ki

"korku mantıktan daha güçlüdür" dıye bir yazı buldum

lınk veremıyorum ama temelaksoy dıye bır sayfada

sayfada yabancı yazarların korku ıle ılgılı kıtaplarının tanıtımları da var

İnsanları korkutmak etkili bir ikna tekniğidir diyor yazıda... ! ve bir staış stratejisinden söz edıyor ! işte face de maıllerde rahatsız edıcı korkutucu resımlerle gelen reklamların sebebı de bu olsa gerek... !
temel aksoy yazmış bunu da. buldum yanı. hem de oldukça iyi bir yazı.
temel aksoy kımdır bılmıyorum ama kendısını tebrık etmelıyım.

1|0
7|13

En İyi Kız Görüşü

• Harika soru..

Çocuk yemek yemediğinde ya da yaramazlık yaptığında alakasız sopalı amcayla korkuturlar...Korku o denli güçlüdür ki, isterse yürüyen bulaşık makinesi seni yiyecek desin çocuk korkar..

Sindirmek için en güzel yöntem işte..Korku filmlerini deli gibi severim fakat inanılmaz derece zararlılar..En başta çaresizliği öğretiyorlar..Bilincimizin altında facialar dönüp dururken, "hauhaa korkmadım ki" diye dolanıyoruz...:)

1|0
    1|0
    • harıka cevap

• ben özellıkle son ıkı cumlenı begendım. rica ederım.

Erkekler Ne Diyor 13

• 1956'da İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve liseyi, Galatasaray Lisesi’nde okudu. Paris Nanterre Üniversitesi’nde ekonomi okudu.

1980 yılında İstanbul’a döndü ve İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nde Gülten Kazgan’ın asistanı oldu.

Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinde ekonomi master’ı yaptı.

O zamanların (1984) en önemli araştırma şirketi PİAR’da araştırmacı olarak işe başladı.Üç sene sonra PİAR’da genel müdür ve ortak oldu.1994 yılında kendi araştırma şirketi REMARK’ı kurdu.

Galatasaraylılar Derneği yönetim kurulu üyesi oldu (1999).

Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi oldu (2002).

Galatasaray Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyesi oldu (2002).

2005 yılında ise REMARK’ı yine çok büyük bir araştırma zinciri olan SYNOVATE‘e sattı.

Pazarlama araştırması mesleğinde bugüne kadar sayısız araştırma yaptı, yönetti.

Şimdi bir taraftan SYNOVATE‘i yönetiyor ve Araştırmacılar Derneği başkanlığı yapıyor, diğer taraftan da Fikirhane isimli danışmanlık şirketinde Türkiye’nin büyük bazı markalarına pazarlama, yönetim ve strateji konularında akıl ortaklığı yapıyor.

Konuda uzmanlığı olmayan biri , yine de yazısını beğendinse, bilgiden çok dilindendir, iyi pazarlamacı

1|0
    0|0
    • Sayfasını inceledim.

Evet marka danışmanlıgı yapıyor, iyi bir pazarlamacı oldugunu tahmın edıyorum.

Ama etık degerlerden söz eden bir pazarlamacı.

Bir psikolog gözüyle degıl se de, bir pazarlamacı gozuyle konu degerlendırılmış

yanı

korkunun zararından bir psikolog söz etmelıyken, bir pazarlamacının işine gelmesıne ragmen.. o söz etmiş.

yanlış mıyım ? ben böyle göruyorum durumu

• Zaten hasarlı olan bir bilinçaltına hepsi etki eder.

• hasarsız bilinç altı da azdır sanırım. ok... teşekkürler tekrar:)

• Psikolog ve pedagogların makalesi ya da araştırmaları o kadar çok ki , sen bulamamışsın. Profesör doktor Haluk YAVUZER'in bu konuda kitaplarını gözden geçirmeni öneririm , bölümlerden biri de televizyon ve sosyal medyanın gençleri ve yetişkinleri nasıl etkilediğine dair çarpıcı örnekler veriyor. Bunlardan biri de Amerika 'da özellikle yaşanan school shotting ( okul baskınları ) nın kökeni hakkında incelemesi. Sonuçlara göre çocuklukta çizgi filmler animasyonlar , adolesant dönemde hayali kahramanlar ve bilgisayar oyunları, bunlardan oluşan yetişkinlerde de katliam makinaları nasıl çıkmış örnekleniyor.

Bize gelince bu konuların etkisi aynı açıda değil , zaten bize dair acılarda film etkisi yok , daha çok edep töre etkisi var, mesela kadın dövme , kadın öldürme, şiddet , taciz gibi fiili sorunlar o korku filmi etkilerinden çok daha vahim , olmayan bir sosyal kanuna atfederek yapılan çok zalimlik örnekleri var. İşin tuhafı töre saiki, ceza indirimine mesnet bizim kanunlarda.

izlediğin filmin etkisi , bilinç ve bilgi düzeyinin sağlamlığıyla doğru orantılıdır, Filmde anlatılan , olmayan bir hikayedir. Hurafelere inanç ne kadar güçlü ise kişiyi de o kadar obsesyona sürükler. Ancak , seyretmeme diye bir seçenek de var , 168 adet yerel ve ulusal kanal var zira.

1|0
    0|1
    • kıtaplar vardır. ama bellı kı çok az söz edilmiş. gazetelerde, köşe yazılarında olsa google bulurdu. varsa da çok az.

emek verip cevaplamışsınız uzun uzun. öncelıkle tesekkur ederım.

fakat şu noktaya şiddetle karşıyım... seyretmeme secenegı var !

sız elıme sılah verın... öldürmeme seçenegın var

pasta ıkram edin... yememe secenegın var

yahu adam... senın de yayınlamama secenegın var

biraz da ondan bahsedelım mı ?

• Bence buna gerek yok , bir üstad fikri savundu diye arkasında durmanın anlamı yok . Zira korku filmi dediğin de göreceli bir kavram, bir zamanların "uzay yolu"" dizisinde gezegenlerde canavarlar gösteriliyordu. Şimdi buna korku filmi olur yapmasınlar dersek , voyager'i pathfinder'i oralara göndermeye gerek kalmazdı. Yani , her kafada aynı fikri canlandırmıyor ve film dünyası olası geleceğin ütopyasını kurar. Kaptan Kirk'in cep telefonu şimdi sende de var .. Bize ait Atılgan'ın adı Turksat-C

• Demek ki dozunda olmalı. ben bu gece tarabntino ızlemeye kalktım da :)

yarım bıraktım...

yanı uzay yolu çocuk fılmı gıbı kalıyor yanında.

• bakmassın olur biter... korku gerilim filmleri gerceği yansıtmadıkları için olabilir mi? ne dedi din adamı peki?

2|0
    0|0
    • bakmamak benım sorumlulugum. yayınlamamak da birilerının sorumlulugu olmalı. ben karşı tarafın sorumsuzlugundan bahsedıyorum.

gercegı yansıtmıyor olması zararlarını önlüyor mu ?

ya da gercekler de korkunç olabilir... korkunc gerceklerı yansıtsa bu da aynı kapıya çıkmaz mı ?

din adamı... korku fılmlerıyle çocukların psikolojılerının bozuldugunu söyledı.

• :) haklısın her zamanki gibi... tavsiye uyacağım teşekkürler...:))

• :) hep mı haklıyım yahu...

• o kadar büce ile korku filmleri çekince snece bu yer alırmı tv de ya da medyada bak mesela cola nın ve bazı markaların israil e yardım ettigini herkez biliyor ama reklamlarına bak hep ünlüler kapitalizm

1|0
    0|0
    • yanı film sektörü izin vermıyor dıyorsun... bu konuda konuşulmasına

aynı zamanda güzellik yarışmaları da bunun gıbı bir konu

ama kımse çıkıp o konuda da bir şey diyemıyor

dındar yaftası yemek, demode yaftası yemek ve sısteme karşı hareket etmek... aklıma gelen sebepler bunlar

• korkarım bazılarının umurunda degıl

korkarım dogrunun ne oldugu ıle pek ılgılenmıyorlar

• bilmiyorum aslında bilinç altına bu kadar supliminal saldırıdan sonra halkın ya da bireyin saglıgı iyi ye gider mi tartışılır aslında yapılan her hamlenin bir etkisi var buda bence iyi bir etki degil zaten kotku filmlerini sevmem daha yapıcı film desem onlarda profaganda içeriyor :S

• tv başlı başına boş bişi içindekiler daha da bo bilim adamları bence onunla uğraşmazlar ondan önce daha önemli şeyler var..

1|0
    0|0
  • korku içten gelen bir olgu ama onu geliştirmek bizim elimizde. KOrmayı öğretiyoruz çocuklara böylecede sinmiş korkak bir nesil yetiştiriyoruz..

2|0
    0|0
    • sinmiş nesıl de taklıtcı ve kendı düşünceleri olmayan tipler oluyo.

• Zararları Çok.. kımse cıddıye almıyor ,Benım kardesımde korku fılm hastası.

Ruh hali değişken oldu. Çok etkılıyor. İzleme dıyorum dınlemıyor..

Ben en son 5 yıl önce ızlemıstım dahada ızlemıyorm.

1|1
    0|0
    • ya sanırım bı nevı bagımlılık yapıyor

sanırım fazla ılgı çekici...

ben yönetmenın hayal gucunu merak edıyorum mesela

ama bırılerı bu konuda bır farkındalık uyandırmalı dıye dusunuyorum.

bence de çok zararlı

• Kımsenın dınlemeceğini bılıyorlar Çü-nkü zararlı ne varsa insan orda =)

• doğruyu söyleyen birileri hep olmalı ama yıne de

• araştırmaların ve bize verdiğin bilgiler için teşekkür ederim... saolasın...

1|0
    0|0
  • Bir insanın başkasını korkutması haramdır. :))))) farkettim de islamda haram olmayan çok az şey var. yani yakında derin bir nefes almak haramdır bile diyebilirler ki bazı yobazlara göre ayakta su içmek haramdır. onun için bazı badem bıyıklar oturarak içerler suyu :)

2|0
    1|0
    • eger oturarak su içmeye yobazlık dıyorsan

ben de onlardanım.

bır ınsanın başkasını üzmesı haram, kalbını kırması haram. korkutması haram, canını yakması haram... her harama uyamayabılırız.. ama sadece vicdan sahıbı olmak bıle anlamlı.

sızın düşüncenız. farklı bakıyoruz.

• ben de inançlıyım sadece yobaz değilim.

• anlıyorum

• Sinister 2012 filmini yapan emeği geçen herkese selamlar o zaman geçen altıma kaçırmadığım kaldı izlerken!

0|0
    0|0
    • eskı bır fılm mı ?

• eklemıyorum. özür.

takıp edebılırsın.

• Ama o zaman mesaj gönderemem size neyse tamam teşekkürler sorun değil.

• saçmalıyorsun çünkü.bilim adamları ve psikologlar saçmalıkları ele almaz.

1|0
    2|2
    • :) korku filmlerinin yararlarını sayar mısın bana

• kesinlikle eğlence. doğruları öğrenecek kadar uzun yaşamıyoruz

• doğruları öğrenecek kadar çok yaşamışları ornek almak, onların sözunu dınlemek... bir kestırme yol

• Çocuklar için zararlı diyorlar zaten

Yetişkinler de, eğer bir sorunu varsa izlememeli

0|0
    0|0
    • Diyorlar da neden bu konuda bir makale bulamadım ben

• beni en iyi cevap seçebilrsin :)

• :D olabılır.

bır türk piskoloğun bu konudakı yazısını bulan çıkmazsa seçerım :)

• İnsanın başkasını korkutması haram olabilir. Ama senin kendin korkmak için bir de üstüne para vermene ne demeli?

2|0
    0|0
    • :) haklısın. onu da yapıyoruz.

• Artık altında ne gibi anılar yatıyosa...

• cems34 nickli üyenin cevabındaki son paragrafı okuyunuz , hepsi bu işte ..

Birşey demek istiyorsanız açık açık söyleyin ..

Kızlar Ne Diyor 6

• sana katılıyorum ben etkileniyorum korku filminden bu yüzden izlemem kanlı sahnelerde kan fışkırma sesinden bile huylanan biriyim ama filmlerde "korku ve şiddet içerir" yazıyor etkisi biliniyorki insanları uyarmak adına yazıyorlar

1|0
    0|0
    • elbette bılınıyor. gercı bılınmesıne ve şiddet içerir uyarılarına ragmen, bu forumda görduk ne kadar az ınsanın korku fılmının zararlı oldugundan haberdar oldugunu.

benım sorum o degıldı canım

"neden bu konuda makaleler yok" u kast etmek ıstemiştim. belkı duzgun soramadım.

• olsun çoğu kişinin farkında olmadığı bir konuya parmak basmışsın

• parmak bastım da... parmagımı kurtarabılcek mıym konudan bılmıyorumm :) saol

• zararı var mı bilmiyorum ama hiç izlemem

1|0
    0|0
  • Korku filmi haram korkutuyor , konulu filmler sevap o zaman mutlu ediyor ...

1|0
    0|0
    • bu mantıgı sen kurdun.

biri kötuyse tersı her zaman ıyı degıl mantıgını da be ortaya atarım o zaman

• Kişiliğiniz ve iç dünyanız sağlam ve güçlü değilse izlemeyiniz ... Sizi anlamıyorum istesemde olmuyor , senli benli olmayalım ...

• :D :P

• Sektoru etkilemisin diye :P

2|0
    0|0
    • sektör.. sistem zarar gormesın dıye... bunu mu kast ettın

eger öyleyse sana katılıyorum

ama buna ragmen olmalıydı. olmalı

• Evet aslında ve gercekte ne kadar kabul etmeek de etkiliyoruz evet eglenceli oluyor ilk basta cogu korku filimnde korkmasam da bilinc altına iyi etkiler yaratmadıgını keinlikle bir gercek bir ara manyagıydım bildigim bir gercek varsa inanı piskopatlastırıp yasam enerjiisini aldıgıdır

• yanı değilmi

bı de ınsanın kontrol edemedıgı çok da bılmedıgı bir bilinç altı var

ve oraya bır bılgı dahıl olunca ne çok mucadele edıyoruz onedena kurtulmak ıcın bazen

korku fılmlerının bılınç altına etkısı.. buyur sana araştırma konusu :D

• Bir insanın başkasını korkutması harammıymış.ilk defa duyuyorum.korkmak istemiyorsan izlemezsin bunun nesi haram saçma sapan şeyler söylemeyin

0|0
    1|0
    • arkadaşımı şaka yapmak için korkutmam doğru olur mu... diye sormanızı önerırım. bana degıl tabı. dini bilgi edınılen resmı kurumlara mesela.

ben ızlemem... sen ızlemezsın... bu bızım sorunumuz. yayınlayanın sorumlulugu yok mu ?

gercekten düşünmeden cumle kuruyorsunuz

• İzlemek isteyen varsa engelleyemezsin istemeyenler için.izlemek istemeyenin çaresi var izlemeyebilir.bu yüzden yanlış değil o söz "kumanda sende istemiyorsan izleme".her konuda.

• katımıyorum.

senın fıkrın

bı fıkrı olan düşünen ınsana saygı duyarım

bana uysa da uymasa da..

• Korku filmi izlemek caiz midir?

0|0
    0|1
    • bilmiyorum. ama caiz oldugunu sanmıyorum. aslında bunu.. her hangı bırıne degıl de... dıyanete sormamız gerek

• Diyanet bilir ya zaten her şeyi

• ısteyen ınanır

ıstemeyen ınanmaz

senın tercıhın

Yükleniyor...