Kalabalık önünde konuşmaktan neden çekiniriz?

Kalabalık önünde konuşmak, insanların en büyük korkuları arasında yer alıyor. Yalnızlıktan, ölümden sonra 3.sırada yer alıyormuş kalabalık önünde birilerine hitap etmek.

Peki bu korkuyu hiç yaşadınız mı? Yaşayanlar nasıl aştı bu korkuyu?

Güncellemeler:
Bunun için özel dersler ya da ne bileyim konferanslar veriliyor ancak herşey insanın özgüveninde biter diye düşünüyorum. Sonuçta çok usta sunucuların ve hitapkarların bizlerden ne gibi fazlası olabilir ki. kendimizi geliştirmemiz lazım

0|0
12|10

En İyi Kız Görüşü

• Öyle bir korkum var evet. Çünkü insanların hepsi bana bakıyor oluyor bazı kadınlar kıyafet eleştirisi saç baş eleştirisi yapıyor ve ben bundan çok rahatsız olurum. Hiç konuşmadım konuşmucamda :D

0|0
    0|1

Kızlar Ne Diyor 11

• Bunun için bir kaç kez denemek lazım :) kendim den biliyorum insan ilk heyecan yapıyor tabi ama kendi bildim bileli okul yıllarında programlar da hep sunucu oldum şiir okudum :) sonra hocalar bunu tiyatroya dökmek istedi kabul dedim herkes beni izlerken müthiş bir şaşırma yaşadm :) bildiklerimi unuttum bir dakika bekleyin aklına gelecek diyorum herkes gülmüştü :) o gün rezil oldm daha da çıkmadım :) :)sahneye :)

0|0
    0|0
  • Çekinmem aksine hoşuma gider

0|0
    0|0
  • Çok korkuyordum heyecandan ölüyordum falan. Bunun tek çözümü konuya hakim olmak ve pratik yapmak. Üniversitede zorla herkese sunum yaptırıldığı için aştım. Üçüncü sunumumda sıradanlaştı bile :)

0|0
    0|0
  • bol bol derslerin üniversite sunum üzerine kurulu olduğunda hiç bir korkun kalmıyor. Toplum önünde konuşmak sıradan bir durum oldu (:

0|0
    0|0
  • Utanırız bence ya.

0|0
    0|0
  • ayyyy evet hiç konuşmadım da sosyal fobi gibi birşey bu

0|0
    0|0
  • cekinilecek birsey degil korkulacak birsey hic degil

0|0
    0|0
  • Çoğu kez yaşadım ama hiçbirinde korkmadım , 1.sınıfta okuduğum şiir harici ):

0|0
    0|0
  • pek çok defa kalabalık önünde çıktım.sorun yok bu konuda.

0|0
    0|0
  • Heyecan yapmak normal bence

0|0
    0|0
  • Ben çekinmemmmmm

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Karakter analizi yaptırın ve noktayı koyun, Eğitim alarak hitap yeteneği arttırılmaz böyle bir şey yok üstad. Eğer karakteri dışa dönük ise zaten böyle bir yeteneği vardır geliştirmesi için biraz sosyalleşmesi yeterli olur. İçe dönük bir karakteri var ise ağzıyla kuş tutsa nafile.

0|1
    1|0
  • Ben çekinmiyorum, ilk başlarda evet bir çekince oluyor tabi, çünkü insanlar söylediklerinize tabi, söylediklerin önemli...

Ama sonra farkediyorsun ki evet onlar sana tabi, bu işi bilen sensin, dinlemek zorunda olan onlar. Kasmaya gerek yok.

0|0
    0|0
  • çok rhat acayip rahat yani öyle böyle değil baya rahat oluyorum arkadaşlarımla konusuyormus gibi oluyorum ve bu bıraz sıkıntılı bı durum. stresimle iyi başa çıkıyorum bu yuzden o kadar rahat oluyorum. o da biraz sıkıntılı bı durum işte insanlar zannedıyor ki lakayıt tkaılıyom

1|0
    0|0
  • Sahneye kafadan 1-0 geride giriyoruz gibi. Kendimizde bir şeyi "eksik" olarak gördüğümüz için, fiziğimizin, diksiyonumuzun, anlattıklarımızın, bir şeyimizin eleştirileceğini, kalabalığın bunu yadırgayacağını, beğenmeyeceğini düşünüyoruz.

Ki bu kaygıda kısmen haklıyız da. Bir insanın, aynı anda bir sürü göz ve kulağın kendine yönelmesini sağlaması, ilgiyi stabil tutması çok da basit bir iş değildir. Ama zor da değildir.

Zaman içinde deneyimlerle rahat aşılan bir sosyal fobi bu. İnsan her şeye alışıyor, yeter ki istesin

0|0
    0|0
  • Kalabalık önünde konuşmaktan çekinmem. Daha öncesinde çekiniyordum fakat 4 sene tiyatro ile ilgilendim, artı olarak bunu aşmama çok yardımcı oldu. Bir süre sonra alışıyor insan ve umursamıyor. Heyecanı öldürüyorsun yani..

1|0
    0|0
  • 2 defa sunum yaptım ilkinde kalbim mi çarpıyon porchenin motorumuydu anlıyamadım ama ikincisinde aştım sorunu baktım yanlış bir şey söylediğimde bir şey değişmiyor bu kadar dedim karşımdakinin bnde ne farkı var orda bir özgüven geldi sonra araya bir kaç espiri katınca sağ salim çıktım işin içinden... nerde konuşma yapacaksan yap bir kaç özlü söz bir kaç espiri iyi gider...

0|0
    0|0
  • Rezil olma korkusundan oluyor ama bir-iki deneme ile üstesinden çok rahat geliniyor.

1|0
    0|0
  • Bende aksine kalabalıkta bülbül şakıyorum

0|0
    0|0
  • ilkinde cok heyecanlanırsın sonra sonra düşer normale sıradan gelir

0|0
    0|0
  • eşşeğin şeyinden dolayı kardeş

0|0
    0|0
Yükleniyor...