Osmanlıda mehter marşı diye birşey olmadığını biliyor muydunuz?

Osmanlı zamanında mehter marşı diye birşey olmadığını, Mehter takımının abdülmecid zamanında ortaya çıktığını kaç kişi biliyor?

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• Mehter Dünyanın ilk ve en eski alaturka Ordu bandosudur.

Hun'lar zamanındaki adı Tuğ olan ve vurmalı sazlarla nefesli sazlardan oluşan askeri mızıka okulunun Fatih'ten sonra aldığı isim, Hun'lardan beri Türk savaş tekniğinin vazgeçilmez unsuru olan askeri müziğin amacı, çok uzaklardan duyulan ve gitgide yaklaşan gök gürültüsüne benzer yabancı bir müzmin sesiyle düşmanın moralini bozup savaşacak güç bırakmamak, düşmanı teslim almak suretiyle harbi en kısa zamanda bitirmek ve böylece bir bakıma insan kıyımını önlemektir.

Dünyanın en eski askeri bandosu olan mehtere ilk olarak Orhun Kitabelerinde rastlanmaktadır. Bu kitabelerde “Kübürge” ve “Tuğ” olarak anlatılan askeri bandonun,11. yy. yazılmış Divan-ü Lügat-it Türk’te Hakanların huzurunda müzik yaptığını anlatılır. O zamanlarda küvrük (kös), tomruk (davul), çenk (zil) ve nay-i Türkî adındaki sazlardan oluşan “Tuğ” lar, savaşlarda ve özel günlerde müzik yapmaktaydılar. Ayrıca “Tuğ” Türklerde hâkimiyetin de sembolü olmuştur.

Selçukluların T'abılhâne veya Nevbet hane dediği bu kurumda Hunlardan beri ikisi nefesli, dördü vurmalı altı temel çalgı yer almıştır: İslamiyet ten sonra adları zurna, boru (nefir veya şahnay), çevgan, zil, davul ve kös'e çevrilen yurağ, boygur, çöken, çanğ, tümrük ve küvrük. Savaşta ordunun önünde giden kös, davul, nakkare, zil, çevgan, çalpara, çengi harbi, zurna ve boru gibi yüzlerce vurmalı ve nefesli çalgının çalacağı müzik, savaş, tören ve oyun (spor) amaçları için özel olarak bestelenirdi.

devamı= link

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• link buyur

0|0
    0|0
  • Bildiğin yanlış olmasın ? Asırlar boyu yüzlerce savaş yapan bir orduyu sefere nasıl götürüp getiriyorsun ? Onları savaşa girerken nasıl coşturuyorsun ? Ellerinde kılıç naralar atarak ölüme koşuyorlar ?.. "".Bu işin sırrı mehteran bölüğününsavaşlarda orduyu coşturması..Dediğin doğru ise ...Hadeeeee yürüyün lannn hücuumm diyorsun . Peki sultanım aha gidiyoookkk " diyorlar...Sence böylemi ?..

0|0
    0|0
  • Benim bildiğim mehter takımı savaşlardan önce çalarmış ve metreler öncesinden ordumuzun geldiğini duşmana belli edermiş düşman askerleri bu marşla irkilir ve kilitlenirlermiş çok etkilenirlermiş falan yani bunların hepsi yalan mı yapmayın bunu.. :/

0|0
    0|0
  • Ben katılmıyorum.

0|0
    0|0
  • Abdülmecid hangi ülkenin padişahıydı o zaman kafam çok karıştı:)

Onun zamanında çıkıyorsa Osmanlı zamanında olmuyor mu?

0|0
    0|0
  • Murat hüdevendigar zamanında çıkmıştır ilk olarak .Onun dışında mehteran en eski askeri bandolardan biridir.Farklı isimlerle icraat etmiştir belki o yüzden böyle bir soru sordun sanırım.

0|0
    0|0
  • Yıkıldım şu an

0|0
    0|0
  • HA?:S

0|0
    0|0
  • Ben ilk defa duydum ama o filmlerde izlediğimiz yani battal gazi filmlerinde falan yalanmıydı hepsi

0|0
    0|0
  • kuzum bunlar anlamaz, sen insanlara anlat

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• 1299-1923 yılları arasında varlığını sürdürmüş Türk-İslam devletidir osmanlı devleti...abdülmecidte 1823 ve 1861 yılları arasında yaşamış olan 31.osmanlı padişahıdır...yani osmanlıda mehter diye bir şey vardı...bunu bursalı olarak bilirim.

1|1
    0|0
  • Mehter marşı sitesinde de Harun Yahya'nın yani meşhur Adnan Oktar'ın sitesi olması da çok garip.

0|0
    0|1
  • Abdülmecid osmanlı zamanında yaşamadı mı zaten :S Anlamadım bu bağıntıyı :S

0|0
    0|0
  • Pardon ama Abdülmecid hangi zamandaydı?Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk başkanıydı evet:S

0|0
    0|0
Yükleniyor...