Fareli köyün kavalcısı masalını biliyorsunuz...

Bilmiyorsanız baştan okuyun.

link

Çocukken bu hikaye bana anlatıldığında içimi garip bir hüzün kaplamıştı. Mağarada ne olduğunu inceden biraz merak etmiş, sonra sorgulamamıştım. Hazin bir sondu bence. Ayrıca ayağı sakat olan çocuğun da geride kalması, gereksiz bir son ya da sondaki içe sinmeyen gereksiz bir detaydı. Neden bu vurgulansındı ki?

Şimdi fareli köyün kavalcısınınki kadar güzel bir teklif ve vaatle karşılaştığımda içimi garip bir hüzün ve korku kaplıyor. Sonunda masalın sonundaki duygulara kapılacağımı içten içe biliyormuşum gibi. Korkulara ne kadar itimat etmek gerekir bilinmez,

ben bugün böyle bir teklifle karşılaştığımda "gel, herşey çok mükemmel olacak" şeklinde...

aklıma bu masalı araştırmak düştü.

Korkutmak gibi olmasın, bulduğum şeyi linkleyebilirim: alttaki mavi bölümü de okumanız gerekir ama, not düşeyim.

link

siz hiç bu masallardaki gibi bir kavalcının vaadiyle karşılaştınız mı?

soruma üflemeli aletlerin belaltı çağrışımlarını içeren şakalarla cevap vermenizi istemem.

Ama soruyorum size, böyle bir kavalcı size bir gün bütün herşeyden kurtulacağınızı vaat etse, mağaranın içine girer miydiniz?

Sevgiyle

Güncellemeler:
arkadaşlar, sorumu bir tane anlayan çıkacak mı diye bekliyorum. biraz daha bekleyeceğim.

a, evet güzel masal diye yapıştırıyosunuz. sonra, a ne kötü iğrenç. diyorsunuz.

konu bu da degil tam. ne diyo soruda? yapmayın.

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• küçükken okumuştum, dün de youtube'da hikayeyi dinledim. bu başlığı görmek hoşuma gitti. güzel hikayedir. okuduğum kitapta diyordu ki, "verilen söz kesinlikle tutulmalıdır, hele sarı kırmızı kıyafetli bir kavalcıya verilmişse"

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Ben öncelikle şunu belirteyim. Sorularından mı anlam çıkarmam gerek yoksa masaldan ve gerçeklerinden mi? İnsanlar güzelliğe her zaman aldanır ve vaatlere her zaman inanır. Çünkü insanoğluyuz. Güzel gördüğümüz her şey ilgimizi çeker. Ayrıca bu şeytanın icadıdır. Diyebiliriz ki bir zamanlar Adem a.s ve Havva annemiz de yasak meyveyi yemiştir. Buda bir şeytanın vaadidir. Ben hiç bir zaman güzel vaatlere denk gelmedim. Ama gerçeklik payının olduğuna inandığım vaatler bulursam kabul ederdim. Dediğim gibi gerçeklik payı varsa buna inanıyorsam inancım sonsuz ise o mağaraya girerdim. Allah insanı o kadar güzel yaratmıştır ki vaatlerin söylenen sözlerin doğrulup payını anlayabilmemiz için bize akıl ve irade vermiş. Şahsım adına hikaye gerçekse ailelerin cahilliğine veriyorum. Bilgisiz kötü ve vicdaniyetsiz olarak düşünüyorum. Gerçek hayatta bu hikayeye göre yorumlayım bir çok kavalcı vardır. Güzel vaatlerle kötülük besleyen. Yine doğruluk payı derim akıllı düşünme aklımızı kullanma derim. Her kaval çalan kavalı güzel çalsaydı bu dünyada kötü kaval çalan kalmazdı.

0|0
    0|0
    • Bir şeyden anlam çıkarman gerekmiyor, cevap vermişsin işte. Sadece linkleri okuyup öyle cevaplaman gerekiyordu :o)

• Sadece linkleri okuyup ona göre cevaplaman gerekirdi derken sanki okumadan cevaplamışım gibi bir yargı gördüğüm için belirttim :) Cevap açık ve netti zaten aksini iddia etmedim. :) Ufak bir detayı belirtmek istedim sadece. :)

• hayır hayır. tartışmaya gerek yok.

• Bu şuan ülkemizi anlatıyor bizi rahata kavuşturmak istiyor ama gençleri düşünceleri doğrultusunda yok ediyorlar :/

1|0
    0|0
  • vaay be bu hikayeyi iniglizce sunum şeklinde yapmıştım geçen yıl :)

0|0
    0|0
    • arkasındaki gerçeği okudun mu? ikinci linki.

• aslında konu bu da degil yani. ama olsun. cevap vermişsin, teşekkürler cevabın için :))

• valla mı tamda okumamıştım aslında çok uzun diye ya k.bakma şu anda yerin dibine girdim utandım :(

• o kavalcı dedem di

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...