Sizde Konuşurken Zorlanıyor musunuz ? :(

Merhaba Arkadaşlar benim son günlerde iyice kontrolden çıkan(en azından bana öyle geliyor) konuşma problemi ile başbaşayım.

Özellikle ticari olarak da daha çok aktif olmaya başlamamla insanlarla daha çok diyalog kurmaya başladım haliyle normalden çok daha fazla konuşmaya başladım. Bu yüzden de konuşma sorunum iyice nüksetti.

Sorun şu ki akıcı konuşamıyorum. Konuşurken birden boğazıma bir şey düğümleniyor nefes alamıyor gibi oluyorum konuşmamı kesmek zorunda kalıyorum. Konuştuğum zamanlarda da herhangi bir kelimenin harflerinin yerini değiştirip söylüyorum. Nasıl oluyor ki derseniz bir kaç tane örnek vereyim.

Örnek: "Kalem" yerine "Kamel" "Araba" yerine "Abara" şeklinde bir çok kelimeyi böyle telaffuz ediyorum.

Diğer bir konu ise "Arabanın kapısı" yerine "Kapının Arabası" "Kapının Kolu" yerine "Kolun Kapısı" diyorum.

İşim gereği teknik terimleri sürekli kullanıyoruz. Telaffuzları kolay olan kelimelerde olmasına rağmen düzgün konuşamıyorum.

Benim gibi bu sorunları yaşayanlar, tedavi olanlar var mı önerileriniz nedir ?

0|0
3|0

En İyi Kız Görüşü

• Ben uzun yıllar kule kontrolörlüğü yapmıştım. Çok hızlı düşünmen, hata yapmaman ve akıcı konuşman gereken bir iş. O dönemler seninle aynı yaşlarda olduğum için gençliğime, enerjime ve pratik zekama çok fazla güveniyordum ve bu yüzden normal bir insanın kapasitesini aşabilecek şekilde çalıştım. ilk başta farkında değildim ve beynimin sürekli çalışması hoşuma gidiyordu.

Sonra diğer işlerim de yoğunlaşınca o işi bıraktım ve bir anda sudan çıkmış balığa döndüm. sürmenaj olma tehlikesi altında olduğumu bile fark etmemişim ve kendimi toparlamam 1 seneye yakın zamanımı aldı. konuşma bozukluğu yaşadım.. ki diksiyonum gerçekten çok iyidir. ne söyleyeceğimi unutmaya başladım. sen en azından kaleme kamel diyebiliyormuşsun.. ben kaleme kalem demem gerektiğini bile algılayamıyordum. cümleleri toparlayamıyordum..

beyninin çok yorgun olduğunu düşünüyorum ben.. ağzına kalem koyup konuşma antrenmanları yap. bir arkadaşın söylediği gibi sesli kitap oku. sana sürekli dertlerini anlatıp kafanı yoran insanlardan bir müddet uzak dur .. sen kafanın içinde sürekli konuşan,sorgulayan ve sürekli konuşma eylemini kafanın içinde devam ettiren bir yapıya sahipsen, bir anda gerçekten konuşmak zorunda kaldığında adapte olamazsın.. eğer öyleysen bunu çok sık yapma..bunun tedavi ile alakası yok.. sadece kafanı rahatlat ve içindeki yükleri boşalt..

0|1
    0|0
    • En en en en önemli 2 noktaya değindin tebrikler :D 1. Beynimin yorgun olması. Evet beynim çok yorgun hiç boş durmuyor kafam. 2. Sürekli kendi içimde kendi kafamda konuştuğum. Kafamın hiç boş durduğunu hatırlamam 22 yaşındayım. Akli olarak kendimi bildim bileli kafamda çok farklı şeyler dönüyor sürekli bir şeyleri düşünüyor kendi kendime konuşuyorum :D :(

Sen 1 yıl boyunca neler yaparak toplarlandın yaptığın uygulamalar nedir.

• her şey kontrolüm altında olmasını istiyorum derkne ne gibi mesela nasıl oluyor nasıl anladın öyle olduğunu

• bu durumu ikiye ayırabiliriz. senin bahsettiğin konuya göre örnek vereceğim.

sen akıcı konuşabildiğini çok iyi biliyorsun ama elinde olmayan ve kontrolünün dışına çıkan bir nedenden dolayı istediğin gibi konuşamıyorsun. sen yapabiliteni bildiğin için bu senin kontrolün altında olmak zorunda.. diğer açıdan baktığımda da kontrolünün altında olan her şeye nasıl hükmedeceğini bildiğin için kontrol altında tutmayı tercih ediyorsun..

Kızlar Ne Diyor 2

Erkekler Ne Diyor 0

Erkekler görüş yazmamış.

Yükleniyor...