Favori tiyatro oyunlarınız?

Hem sinemaya, hem de televizyonculuğa karşı farklı bir dal olsa da tiyatroculukta ki oyunculuk daha samimi, içten ve daha coşkulu duygularla yapılır. Oyunculuğu hissedersin yani. Dizilerde ve filmlerde oynayan tiyatro kökenli oyuncuların bile farkı hemen anlaşılıyor...

Ama birde bu tiyatro oyuncularının devleşmesini sağlayan senaryolar ve oyunlar vardır... Bir oyuncuyu o senaryolar devleştirebilir, gösterdiği performans ve uyum ile. Peki bu oyunlardan favorileriniz hangileridir?

Shakespeare'in Julius Caesar'ı güzeldir ama tarihi hatalarla doludur. "Sende mi Brutus" repliği tamamen Shakespeare uydurmasıdır mesela. Ayrıca tarihi olarak bakarsak Brutus'un "İşte tiranların sonu böyle olur" repliği ve Julius Caesar'ın manidar olarak daha önce iç savaş sırasında yendiği Pompey Magnus'un heykelinin önünde ölme olayı vardır. Bunları hiç yansıtmamış Shakespeare... Ama genel olarak tiyatro klasikleri arasında yeri var.

Romeo ve Juliet'te güzel oyundur ama ben nedense aşk ile ilgili olanları sevmiyorum.

Günümüzde ise Ferhan Şensoy ve ekibinin yer aldığı bütün oyunları merakla takip etmekteyim. Özellikle Ruhundan Tramvay Geçen Adam ve İşsizler Cennete Gider...

NOT: Gizli sen gelme ulan ayı...

0|0
5|2

En İyi Kız Görüşü

• Tiyatrocu oyuncusu olmak, tiyatro seyircisi olmaktan daha cazip. Ferhan şensoy daha cazip çünkü hem düşündürür hem güldürür değil mi?

0|0
    0|0
    • O senaryodan ne anladığın önemli, bir ders çıkarabilmiş isen ne mutlu... Mesela Ferhan Şensoy'un "İşsizler cennete gider" oyununda toplumsal bir sorun olan işsizliğe güzel göndermeler yapılır. Fakat tiyatroya sadece gülmek için gelen ve her espriye kakara-kikiri gülen kesim bundan birşey anlamaz.

• Mersi :) yeni Yılın da kutlu olsun.

• Teşekkür ederim, iyi yıllar. :))

Kızlar Ne Diyor 4

• 1) uzun zamandır gitmedim...Uzun zamandır tek yaptığım kültürel aktivite kitap okumak..Ha bir de kedimi sakinleştirmek için klasik müzik dinliyorum..Fakat daha çok ısırıyor anlamadım ki..

2) Not a koptum..

0|0
    0|0
  • Carlo Goldonı: yelpaze, anılar

Shakespeare: Hamlet, Romeo ve Juliet, Henry V, Bir yaz gecesi rüyası, Macbeth, Julius Caesar, Onikinci gece...

0|0
    0|0
  • Tiyatroya çok oldu gitmeyeli. Hangi oyuna gittim hatırlamıyorum bile. Üstüne uykum vardı uyumuştum.

Ferhan Şensoy'u bende severim bu arada.

0|0
    0|0
  • istanbul beyefendısı hem cok gulmustum hemde muzıkler falan on numaraydı:)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Tiyatro değil de operadan bahsetsek... O da bir sahne sanatı sonuçta.

Mozart - Sihirli Flüt, Saraydan Kız Kaçırma

Bizet - Carmen

Puccini - Madame Butterfly

Canlı seyretme fırsatım oldu. Bu 4'ünü sabaha kadar seyretsem sıkılmam sanırım.

0|0
    0|0
  • Nejat uygur bana tiyatroyu sevdiren kişiydi arada bakarım internetten tiyatrolarına.

0|0
    0|0
Yükleniyor...