Torpille bir yerlere girenlerin Allah ile imtihanı

Başta kamu kuruluşları olmak üzere özel sektörlerde, "bazı yapılanmalara mensup" kişilerin adlarının belli yerlere verilmesi suretiyle, bu kişiler ön planda tutularak işe alınırlar. Öte yandan yıllarını bulunduğu sektöre adamış olan veya eğitimini bu alanda geliştirmiş ve aldığı eğitimin ve puanının yanından bile geçemeyen birisinin işe kabul edilmesi, bulunduğu pozisyondan hakkı olmadığı halde yükseltilmesi nasıl bir vicdan ve Allah katında adaletli olarak görülür düşünür dururum. Bir de bunların Allah Allah diye gezmesi yok mu? Diyecek kelime bulamıyorum. e be d.rzü sen şimdi evladına helal lokma yedirdiğini mi düşünüyorsun? Hem Başkasının hakkına girip hemde Müslümanım diye ortalıkta gezinmene ne demeli? Haaa gerçi Namaz kılmayla ve Oruç tutmayla bunlar unutulur gidilir demi? Ne de olsa Cennetliksin, ne de olsa sen Müslümansın, finalde öyle ya da böyle Cennet var! Sizin gibi başkalarının hakkını gasp edip, ortalıkta Müslümanın diye gezinenlerin izzeti nefsini ... başka da bir şey yazmıyorum.

Not: Buna benzer olayları bende yaşadım ve en son bir arkadaşımın başvurduğu devlet sektöründe son üçe kalıp, mülakat aşamasında elenerek kendisinden 5 puan daha düşük alan kişinin, işe alınmasını öğrenmesiyle yaptığı araştırma sonucu, işe kabul edilen kişinin o sektörde " müdür " olan zatın oğlu olduğunu öğrenmiştir. Ülkemizin ne kadar "Adil" olduğunu bir kez daha görmüş oldum...

1|0
5|18

En İyi Erkek Görüşü

• Valla ben "torpil" istemediğim için, hocalarımın sözlerine göre "çok iyi" bir bilgisayar mühendisi olmama rağmen sıradan bir işe bile giremedim. 5-6 yıl olmuş...

Allah'ın beni imtihanı işte. Bende hile hurda haş ile, torpil ile bir yerlere gelebilirdim. Ama o yolu tercih etmedim. Çünkü dürüstüm, mertim, doğruyum, onurluyum, erdemliyim de.. O yüzden ciğeri 5 para etmez müdürlerin, cahil kişilerin karşısında sırf para kazanmak ya da bir baltaya sap olabilmek için eğilmedim. Hep dik durdum. Allah'a şükür annem de sürekli söylense de beni çok sıkmadı bu konuda. Ben bildiğim doğruları savundum. Veee halim ortada!

Ortada derken, boş dururken işleri ilerlettik. Hacker oldum. Çalışmadan, normal bir işte "bilg. müh." olarak çalışarak (maddi olarak) kazanabileceğimden fazlasını kazanıyorum. (Ben çalışacağıma bilgisayarım çalışsın :D ) Başımda ne bir müdür var, ne de bana söz söyleyebilecek her hangi biri. Yaptığım pek çok programı da ücretsiz yayımlıyorum. Öyle dandik programlar değil. Para istesen onlarca/yüzlerce $ eder. Gerek yok. İnsanlar faydalansın. İnsanlığa bağışım olsun.

Bazen telefon çalıyor. Yurt dışından bir şirket. İstekleri oluyor. Fiyat bu diyorum. İşlerine gelirse... OK derlerse 1-2 saat çalışıyorum. Benim keyfim istediğinde. Yaptığım işle istediğim ücretler, orantısız. Yinede veriyorlar. Anlamıyorum niye.

Şimdi sorayım sana. Ya bir işe hile hurda haş ile girseydim ne olurdu? Yükselirmiydim yoksa iş dünyasının entrikaları arasında ezilir, önü kesilirmiydim? Böyle rahat, özgür mü olurdum yoksa sinir stress mi olurdum? Şimdi karda mıyım? Zararda mı?

Profil resmime bakarsan görürsün. O "yapılanmalara" lak diye girerim. Zaten çoğu beni kendilerinden sanır. Hatta üst rütbede falan diye saygısa kusur etmez, tir tir titrerdi sakalım olduğu dönemler. Ama pis ve kolayı değil, temiz ama zoru seçtim.

Şükürler olsun Allah'a. Beni işe sokmadı. Oralar girip pislenmemi istemedi. Çünkü ben doğru, dürüst olmayı seçtim. Yalanı, hileyi değil. Evet, istedim ama işe giremedim. Boş duranı Allah sevmez. ama "boş da durmadım". Kendi çapımda zevk aldığım işi yaptım. Programlar yazdım, siteler kurdum. Allah da mükafatımı verdi.

Allah'ın imtihanı bu olsa gerek. Kimi de o imtihandan kalıyor. Ve bence Allah en çok Allah diyeni değil, "hak eden" kullarını daha çok seviyor.

0|1
    0|0
    • Senin hakkında hayırlısı olmuş mirim. Hayatın sana bütün güzellikleri getirmesini dilerim Ama herkes senin şartlarına haiz değil. Bilgisayardan yeterince anlamayan bir insan için evden iş yapmak zor olacaktır. Kendi işini kurman için ise sermaye lazım ve o sermaye içinde bir yerler de çalışmak gerek.

• Evden yapmasına gerek yok ki. Olayın özü doğrudan şaşmamak, hakkı savunmak ve "uğraşmak".

Mesela tüketici hakları ile ilgili olarak pek çok yeri şikayet ettim. Haklarımı öğrendim, savundum. Yılmadım, korkmasım, ne olur diye düşünmedim. Ama gide gele bizim ilçenin tüketici hakem heyetinde teknolojik konularda bilirkişisi oldum. Ben buna iş demiyorum. Çok kazandırmıyor ama maksat insanların işi görülsün. Allah bir yerlerden bir şekilde kapılar açıyor işte uğraşınca.

Kızlar Ne Diyor 5

• Çark böyle dönüyor..Bazen sen bile kendinden şüphe eder oluyorsun.

0|1
    0|0
  • torpilden nefret ederim ama bazen düşünürüm aynı imkan bende olsa ben kullamazmıydım orda durup düşünürüm

0|1
    0|0
  • Keşke olmasa ama malesef ki oluyor.

0|1
    0|0
  • ben diyorum bu ülkede yaşanmaz da nereye gitsek bilemedim :)

0|1
    0|0
  • o dediğin belediyelerde daha fazla. el altından bir sürü eleman alıyorlar o şekilde.

0|1
    0|0
    • İlk okul mezunu adamlar var güzide belediyemiz de öyle çöpçü falan da değil hani.

• ben 70 puanla belediyede calısan makine mühendisi tanıyorum. böyle yavşak yavşak insana bir de calısmanın erdeminden falan bahsediyor bıyıgına tükürdüğüm cok afedersin. cemaate gir, iki zikir çek yeter.

• izmirde Eshot sırf torpille alıyo Chpden bir tanıdıgın olunca alıyolar bu yüzden Chpye ne yerelde ne genel oy vermicem verirsem en adi şerefsizim

Erkekler Ne Diyor 17

• Çok güzel bir konuya değinmişsin. Bak kaç tane insanı uyardım ama adamların hep ağzında aynı laf " Herkes böyle, bu zamanda başka olmaz ki, eee bu benim kısmetim vs. " gibi haramlarını meşrulaştırıyorlar. Halbuki adamların aldıkları para dahi haramdır. Çünkü bir başkasının hakkını yiyerek oraya geldin ve başkasının kazanması gereken maaşı yedin! Bir adam sınav ile oraya girmeye çalışırken diğer adamın tanıdığının vasıtyasıyla onca insanın önüne geçmesi gerçekten de kabul edilemez. Osmanlı'nın yıkılmasında adam kayırmacılık büyük etkendi. Kimse hakettiği ve sevdiği işi yapmıyor, öyle bir yere giren adamlara asla saygı duymuyorum ve adam gözüyle bakmıyorum. Çünkü hakederek bir yerlere gelmedin ki!

Ancak bütün bunlar bu zamanda fazlaca olacak. Çünkü kıyamet alametidir. En büyük hata ise bu yanlışa yanlışla karşılık verip diğer insanların da torpile yönelmesidir. Peygamberimiz "sallallahu aleyhivesellem" buyuruyor ki : Siz, benden sonra adam kayırma olayları göreceksiniz. Havuz başında bana kavuşuncaya kadar sabrediniz!” ( Buhari )

0|2
    0|0
  • Din olan İslamı, İslam LTD.ŞTİ.AŞ durumuna getirenlerin bu şirkette çalışacak personeli çokça bulunur.

Allah ıslah etsin.

0|1
    0|0
  • Allah ın kimsenin ibadetine ihtiyacı yok. herkes kendine ibadet eder. yapmazsan Allah dilerse affeder dilerse etmez. kul hakkına Allah karışmaz bu o iki kişinin hesabıdır ve ahirette görülür. Allah adam kayıranları perişan etsin. adaletli davranmayanlarıda cehenneme soksun. islamdan soğuttukları için azaplarını arttırsın

0|1
    0|0
  • Torpil istemiyorsan ya kendi işinin patronu olacaksın işi kendin kuracaksın ya da yavşak bir hayat geçirip ona buna yalanarak bir yerlere gelmeye çalışacaksın..

Karar ve seçim senin..

Bi patron bir müdür kendi iş alanına eşini dostunu getiriyorsa bundan sana ne seni ne ilgilendirir iş onun hükümdarlık onun zararı ona yararı ona..

Sen kendi işinin torpilini geçireceksin..Zekiler kendi kendinin torpilini yapmasını kendini pazarlamayı bilirler..

Birileri hep torpil yapacak birileri hep bundan rahatsız olacak..

Hayat savaştır..

0|1
    0|0
    • Bir iç yara mı sezdim nedir dostum? Bir müdür veya üst düzey yönetici Kurumsal bir firma da yani babasının malı olmayan bir şirkette köydeki tanıdığını, yıllardır çalışan bir insanın üstü yaparsa o adama söverim. Onun dışında Devlet kurumu da aynı şekilde ama sen dersen ki adam patron malın mülkün tapusu onda ona lafım yok.

• Ben babamın işinde olmama rağmen torpilden canı sıkılanları isyan edenleri anlıyorum..Diyorum ki birilerine çalışmayın birilerin egemenliği altına girmeyin yer yüzünde aklını kullanan hiç kimse aç kalmaz kalamaz insanın doğasına aykırıdır..

Kıdem mevzusunda sana katılıyorum 60 darbesini yapanlar albaydı generallerin önünde yürürlerdi generaller bile rahatsız olmuşken sen nasıl olmayasın..

Ama işte her şey senin özgür ruhuna geliyor yine de..

• torpil yönetime kadar dayanmışken bunu engellemek imkansız rant peşinde herkes

kımın arkasında sakallı bıyıklı göbeklı kalın enselı dayısı varsa o iyi yerlerde ne yazık kı düzen hala bole devam etmekte ve devam edecekte***

0|1
    0|0
  • benim öyle oldu ziraat bankasında işim oldu derken torpilli biri yüzünden işim olmadı onları ben Allah Teâlâ'ya havale ediyorum

0|1
    0|0
  • Ah be kardeş, çok güzel bir konuya değindin. Bunlara "Allah'sız Müslüman" diyorum ben. Bunlar yüzünden de dinden soğuyup dini karalayanlar var. Ne olursa olsun kul hakkını bilmeli her insan...

0|1
    0|0
  • Kul hakkı fena ... Senden çıkar senden çıkmadı çocuklarından çıkar ama şu fani dünyadan gitmeden elbette çıkar .. Öteki taraftada yazı olur la . Hakkında hayırlısı ise olsun değilse ne torpil yapıyosun abi ya

0|1
    0|0
  • bunlarla, bisınavda soruların doğru seçeneklerini bulmak için hile üretip dershanelerinde öğrencilerine veren grup aynı grup. kızlarının başlarını açıp, kendi üniversitelerinde bir dönem daha katı örtünme ysasağı uygulayan da aynı grup.. bunlar hakkında yaz yaz bitmez..

0|1
    0|0
  • Buda gösteriyorki din din diye ölen akp nin aslında dini nasıl kullandığını Türk halkının din zaafından nasıl istifade ettiğini gözler önüne seriyor devlet devlet olsa ne dağda adam bırakırdı nede bünyesinde bozuk elma barındırırdı.

0|1
    0|0
  • bu yıl okul bitiyor dayılarıma haber saldım

0|0
    0|2
  • vallahi arkadaşlar var bir yere üye okulu bitirip direk öğretmen kadrosuna girdiler menfaat dünyası kardeşim bunları kimse anlamazz

0|1
    0|0
  • Allah'la kul arasına girilmez. O nedenle Allah adına benim yargılamam dogru olmaz.

0|2
    0|0
  • Dostum; ONURLU DİRENİŞİMİZ DEVAM EDECEK ve karanlığa da gülümseyeceğiz İNADINA...

0|1
    0|0
  • polislerin çoğuda tropille oluyo türkiyenin gerçekleri bunlar keşke elden bişe gelse de yapabilsek

0|1
    0|0
  • Adliye sınavina girdim.garanti 100netim vardı,sonuç geldi başarısız.bazı komisyonlarda ayarlama yaptilar,bi adliye sınavında görevliler süre bitmesine rağmen çocuğu saklamaya calisarak yazmasına devam ettirdiler.ilkkez gözumüze sokarak torpil oldu.artık nasıl daşaklı bir dayısı varsi,uygulama sınavını geçti.ismine baktık o gun

0|1
    0|0
    • Bide hacı hoca geçiniyo bizim adliye,kul hakkı,adam kayırma,adaletsizlik hepsi onlarda

• Arkadaş adliye'de yazıcı mı ne , sınavına girmiş.

106 harf mi kelime mi ne yazmış.

Fakat 95 yazanı almışlar.

0|1
    0|0
Yükleniyor...