Sizce zamanda yolculuk mümkün olabilir mi ?

Az önce tv'de bir programda gördüm de aklıma geldi.Böyle karmaşık konulara hep ilgi duymuşumdur. Işık hızından daha yüksek bir hıza ulaşılsa zamanda yolculuk mümkün olabilir mi ?Bence zamanda yolculuk pek olası değil yani zaman eğrisi diye birşey de yok bence.Zamanın insan tarafından türetilmiş yapay bir kavram olduğunu düşünüyorum.Sizin fikirleriniz neler saçma da olsa yazın gitsin maksat düşünmek

0|0
6|8

En İyi Erkek Görüşü

• Zaman değil, zaman dilimleridir insanların oluşturduğu kavram. Ki ikisi farklıdır. Mesela güneş sistemimizde ki herhangi bir gezegenin yer günü hesaplandığı vakit, 'dünya yer günü' ibaresi dile getirilir. Evrende ki zamansa, madde hareketidir. Ve uzay-zamanda, göreceli zamanın başlangıç-son, gelmiş-gelecek diye kavramları olmadığı için, zamanın 'sadece' ileriye gitmesi diye birşey yok, biz insanlar nedensel madde-baskın evrende yaşadığımız için öyle algılıyoruz. Zaman devingen ve uzay-zaman bükümlüdür zira. Enerjisini hızla tüketip karadeliğe dönüşen yıldızlar zamanı büker. Belki pratik olarak gerçekleşeceği güne kadar(belki hiç gerçekleşmeyecek) sadece ihtimaller üzerine ciddi matematiksel denklemlere dayanabilir zamanda yolculuk kuramı fakat bu açıdanda teorik olarak mümkün.

İş sadece karadelikle de bitmiyor aslında, moleküllerine ayrılmayan bir araç ve ışık hızına ulaşacak enerjide gerekiyor. Enerji arttıkça,kütlenin yoğunluğu artacak, yoğunluk arttıkça daha fazla enerji gerekecek. Bu yüzden bir süre sonra ihtiyaç olan şey sonsuz enerji olacak. Bakalım bilim ne gösterecek.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Aslında zamanda yolculuk değil de güzel bir hayal makinesi icad edilse iyi olur kafana metal bir şey geçiriyorlar örneğin deniz kenarında bir ev hayal ettin makine ekranında o evin rengine kadar evin yanındaki ağacın türüne kadar gösteriyor

süper bişey.

0|1
    0|0
    • bence vardır öyle birşey bir araştır derim

• Mümkün olsalarına olur ben gecmisi anmayı çok severim umarım gün gir o istediğim yıllara ısınlanir bir daha geri gelmem.

0|1
    0|0
  • Işınlanma çalışmaları yapıldı / yapılıyor.

Bir maddeyi ışınlayabiliyoruz, sadece ışınlandığı yere gittiğinde moleküllerimiz bir araya gelmiyor..

Ona uğraşıyorlar işte, hayırlısı..

1|1
    0|1
    • bence bir araya getirme işini çözerler ama zaman akışını etkilemez

• Moleküler transportasyon ile zamanda yolculuk farklı şeyler değilmiydi?

• O kadar ayrıntısını bilemiyorum.

Işınlanmadan zamana yolculuk yapılamıyor sonuç olarak..

• mümkün diyenler var bir ara çok konusu döndü bilemiyorum olabilir

0|1
    0|0
    • biraz düşündüm de bir mantığa oturtamadım.diyelim ışık hızından daha hızlı bir şekilde dünyadan uzaklaştık.ama geri dönüşte dünyadan yansıyan ışığa karşı gitmiş olacağız yani geriye gitmek mümkün değil gibi

• şu solucan delikleri konusu var ya onun ile belli araştırmalar yapmışlar yani mümkün olur mu diye ikiye ayrılıyorlar zamanı eğip bükme vs vs

• Olur ,sonra da bikaç adam oturup bizle dalga geçerler ''yav bunlar ışınlanmayı imkansız zannediyolarmış ohoho'' falan deyip telepatik yöntemle tavla bile oynarlar .

0|1
    0|0
    • telepati olabilir ışınlanma da olabilir onlar mantıklı geliyor bana ama zaman yolculuğu imkansız gibi

• zamanda yolculuk makinesinden eve alman lazım bir tane :)

• Bi 'kaç tane alırız da bozulur falan yedek olsun ..

• Cok cok cok cok ileride olabilir ancak

0|1
    0|0
    • biz görür müyüz ki :/ olursa marx'ın kapitali yazdığı zamana gidip kitaba ekletmek istediğim birkaç şey var :)

• Goremeyiz imkansiz bizim gormemiz

Erkekler Ne Diyor 7

• Işık hızı dedin de aklıma düştü benim aklım hala radar cezası aldım mı almadım mı onda dklaskd

Ha ama ışınlanmada sıkıntı koordinat değil,zaman da değil,geçmişe dönüş mümkünatı yok,geleceğe de...

Tek sorun yapımızın bütün halinde ulaşamaması ^^

0|1
    0|0
    • onu hallederler gibime geliyor.sen de arabayı alüminyum folyoyla kapla radar olduğu gibi yansısın ^^

• İtneliğine komşunun plakayla bizim plakayı değiştirecem kajdsk

• o daha kolay tabi :)

• Zamanda yolculuk ediyoruz zaten, geleceğe doğru. Onun dışında çeşitli şeylerde geleceğe doğru daha hızlı atlamak mümkün, ancak geçmişe dönmek mümkün değil. Çoğu fizikçinin ortak olarak buluştuğu nokta da bu zaten, eğer geçmişe zaman yolculuğu yapılırsa çeşitli paradokslar oluşuyor.

0|1
    0|0
    • "geleceğe doğru hızı artırmak mümkün" yazacaktım yanlış oldu

• şu an zaman geleceğe doğru akıyor zaten, bir nesnenin hızındaki ayarlamalar ile dışarıya doğru göreceli olarak zamanı yavaşlatıp hızlandırmak mümkün. örnek olarak 100 katlı bir binanın 1. ve 100. katları arasında 100 yılda 1 saniye gibi bir zaman farkı oluşmaktadır. bunlara ek olarak hızın ve yerçekiminin zamana etkisi pratik olarak da kullanılmakta. uzaydaki uydularda zaman farklı hızda akıyor. buna bağlı olarak GPS gibi sistemler yeri tam olarak tespit edebilmek için yollanan sinyalde

• ve alınan sinyalde uzaklığa bağlı olarak hız farkı hesaplanıp, zaman farkı da dikkate alınıyor. demek istediğim hızın değişimi ile zamanda farklı hızlı ilerleme küçük boyutlarda da olsa günümüzde mevcut. gelecekte bunu faydamıza kullanabiliriz. bunlar bir yana tüm gözlemler de zamanın sürekli ileri aktığını ve geri çevirmenin mümkün olmadığını gösteriyor.

• Ruuts'un üstüne binerek yolculuk etmeyı düşünüyorum..

0|1
    0|0
  • belki cok ileride..tabi o zamanlar varsa

0|1
    0|0
    • eğer ilerde yapılacaksa böyle birşey şu an gelecekten gelen birilerinin olmuş olması gerekmez miydi :/ bu gece çok garip şeyler düşünüyorum hadi hayırlısı

• mantikli..belkide gelip gidiyorlarda olabilir..cunku inandirmak zor olur ben 2145 yilindan geldim diye

• o da olabilir. O eğitimi verirler gelecek kişilere

• 0|1
    0|0
  • Biz daha kendi gezegenimizin enerji kaynaklarını bile doğru kullanamazken , evrenden yararlanamayız.

0|1
    0|1
    • hidrojenden ümitliyim ordan birşeyler çıkacak gibi

• fesupanallah

0|1
    0|1
Yükleniyor...