Spor uzmanlarina kardiyo ile ilgili bir kac soru?

Arkadaslar gittigim spor salonu doktoru vucudumda yaglanma oldugunu soyledi ve haftada 3 gun 35-40dk kardiyo onerdi. Ayrica yag yakma nabiz araligiminin 133-155 atim oldugunu soyledi. Kardiyo ile ilgili asagidaki konularsa aklima takildi;

* Gunde 35-40 dk yerine 60 dk kardiyo yapip kendimi zorlamaman yanlis mi olur?

* Ben salona 20dk suren bisiklet yolculugu ile gidiyorum. Bu sureyi kardiyo egzersizi olarak dusunmeli miyim? Yoksa salonda bu sureyi dikate almadan 35-40dk kardiyo yapmali miyim?

* Nabzim belirtilen araligi gecerse yag yerine protein mi yakmaya basliyorum. Bu araligi gecersem tempomu dusurmemi mi onerirsiniz?

* Son bir soru olarak; spor sirasinda nabiz takibimi cihazin (mesela kosu bandinin) kendi algiliyicisina gore yapmam dogru mudur? Bunlar guvenilir olcum yapiyor mu? Yapmiyorsa nabzi mi nasil takip edebilirim?

0|0
2|5

En İyi Erkek Görüşü

• 1-en faydalı aralık 40-50 dk arasıdır kondisyonun artınca bu surelerde yapabilirsin. ozellikle ortalama 60 dkdan sonra protein ihtiyacı ve karbonhidrat tukenmesi durumları olabileceği için kas kaybı yaşanabiliyor.

2-kendine minumum 60 tl den başlayan fiyatlarla bir NABIZ OLCER edinebilirsin. Bu sayede salona giderken doğru nabız atısını yakalıyormusun oğrenirsin. Ayrıca salonda değil dısarda kardiyo yapmanı oneririm oksigen ve tek duze olmayan spor herzaman daha iyidir.

3-Nabzın belirtilen aralığı gecerse yag yakım oranı dusuyor ama yaktıın kalori arttıgından vucut enerjiyi karbonhidrattan da sağlayamazsa proteine yoneliyor. vucutta depolanamayan protein o anda temin edilemeyince kaslar parçalanıyor ve kas erimesi yasıyorsun.

4-ben sahilde kosuyu tercih ediyorum emin değilim ama suphen varsa nabız olcer alabilirsin ekg kadar doğru olcum yapan cihazlar var.

Benden sana birkaç tavsiye olsun. kardiyonu interval kardiyo seklinde yap ki insan vucudu herseye adapte oluyor aclıkta yag depolama gibi sıradan bir kardiyoda yag yakımı da azalacaktır. netten bunu arstır cok basit. salon yerine dısarda spor yapman daha uygun olacaktır. unutma dusuk kan sekeri yag yakımını destekler tersi yag yakımını engeller cunku yuksek seker insulın hormonu salgılar buda yag yakımını engellior agırlık alısıyorsan insulın kas yapımını destekler ama. ilk heder kardiyoysa sekeri tamamen kes ve kan sekerini dusuren ve metabolizmayı hızlandıran yeşil cayı bol iç.

0|1
    0|1
    • Ayrintili cevabin icin tesekkurler. Oturdugum yer disarda cok kolay kardiyo calisabilecegim biryer aslinda. Ama ben aletsiz kardiyoyu dogru ve duzenli yapabilir miyim emin degilim. Yinede disarida kardiyo onerini dikkate alacagim. Su sekilde yapsam nasil olur: 20 dk yuksek tempo bisiklet kullanip 20 dk kossam sahilde uygun bir kardiyo calismasi yapmis olur muyum? Bu arada ben bir gun spor salonuna gidiyorum. Bir gunde 15-20 kilometre disarda bisiklet kullaniyorum. Duzenli olmasada yaptigim bu.

• duzenli yapsan cok daha iyi olurdu. yaptıgın aktivitelerin hangisinden daha onemsiz olabilir ki onceliklerin arasına kolayca alabilirsin belli sure sonra zaten yaşam biçimi oluyor alışkanlık haline geliyor ve yapmadığın zmana pişmanlık hissine kapılıyorsun. dışarda olması duzeni engelliyorsa gerekirse hep salona git sorun değil. duzenli yapmak hepsinden oncelikli nede olsa. 20 dk bisiklet 20 dk kosu gayet uygun tabiki. onemli olan nabız atısın dk da 110-130 civarında olmasıdır.

Kızlar Ne Diyor 2

• 1- Evet yanlış olur. Kalp ritmini bozabilir.

2- Emin değilim, terlemen gerekiyor. Salonda olabildiğince terle.

3- Emin değilim, spordan yarım saat önce protein(mesela haşlanmış 7 yumurta) yiyip gidebilirsin, yağ yakımını ve kas oluşumunu kolaylaştırıyo. Spordan sonra da alabilirsin, kas onarır.

4- Hiç makinaya bakmadım, onu spor hocaları şah damarından link nabız kontrolüyle anlıyo.

Spor yaparken su içmeni öneririm, daha çabuk yağ yakarsın.

0|1
    0|0
    • Hepsine tek tek cevap verdigin icin tesekkurler... Nabiz konusunda normalde otururken bende kendi nabzimi 15 saniye sayarak olcebiliyirum. Ama kosarken nabzim 170-180 lere cikabiliyor. Hem yag yakim araligini gecmemden dolayi hem de zararli olabilir diye kosarkende takip etmek istiyorum. Bu nedenle arada sirada ellerimi cihazin algilayicilarina koyup cikan sonuca gore tempomu ayarliyorum. Ama spnuc ve yontem ne kadar dogru emin olamiyorum. Yinede yaklasik oarak dogru bir degerdirdiye dusunuyorum

• protein tavsiyesi doğru ama günde 7 yumurta yersen ilerde kolesterolden ölebilirsin:) özellikle sarısı tehlike.

• tek yumurtada 200 mg kolesterol var. Günlük tavsiye edilen miktar zaten 300 mg. Dediğim gibi sadece beyazını yiyebilirsin onda kol. sıfırdır ve 15 cal.dir ama o zaman da proteinin 1/3'ünü, epeyce omega 6, a-b vitaminleriyle kalsiyumun tamamını ve selenyumun yarısını kaybedersin.

• ben vucudun öncelikli enerji kaynağının yağ ve karbonhisrat olduğunu biliyorum.. mutlaka zaten yağ yakerkende diğer enerji kaynakları kullanılıyordur ama şöyle anladığım kadarı ile sen şişman değilsin yağlanma başlamış.. dolayısı ile sende bu ihtimal daha yüksek olabilir.. yani hani kilolu insan 1 saat koşuda zayıf insana göre daha fazla yağ yakımı yaparya o hesap...

bu arada neden kendini zorlamak istiyorsun ki doktor tavsiyeni hocana ilet ve şaşma derim.. hep onlar haklı çıkıyor çünkü.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• sondan baslayalım. nabız ölçen saatler var. aparatını göğsüne baglıyorsun. bluetooth lu sanırım. onları kullanabilirsin. 60 dakika zorlaman pek iyi olmaz daha yenisin 3 ay felan gecsin alıssın biraz bunyen. 20 dakika bisiklet yolcuğunu ısınma olarak degerlendir. sen yinede salonda 35-40 dakika calıs. temponu dusurme zaten uzun sure yukarda tutamazsın. devammm et. spor iyidir güzeldir. candır. preotin yakman için vucudnda yağ kaynağı kalmaması gerek ki sende boyle birşey yok zaten. boyunu kilonu söylememişsin.

0|1
    0|0
    • Boy 1.70, kilo 68. BMİ ye gore normal kilodayim ama sinira yakinim. Gobek bolgemde yaglanma var. Ayrica hipertroidi hastasi oldugum icin kiloaldirici bir ilac kullaniyorum. Cunku normalden hizli olan metabolizmami yavaslatiyor bu ilac. Bu da normal beslenme duzenimde kilomu kontrol etmemi zorlastiriyor. Bu nedenle beslene duzenimi degistirdim. Bilincli spor yaparak da kilo ve sagligimi korumaya calisiyorum. Yinede gosterdigim performansa gore pek kilo veremiyorum. Tum ayrintilari verdim :)

• hastalığın nedeni ile yazdıklarımız gecerli değil. bu normal sağlıklı bireyler için. doktor ne dediyse sasma.

• ne kadar doğru bilmiyorum ama benim yöntemim 5'er dakika aralıklarla hızı arttırıp yine kademe kademe bitirmek. Gerçi ben max 30dk yapıyorum, bence fazla uzatmanın alemi yok, özellikle de ardından ağırlık çalışacaksan. Yağ yakma nabız aralığını ilk defa şimdi duyuyorum, yağ-protein yıkımı arasında böyle kesin çizgiler olduğunu sanmam

0|1
    0|0
    • Sanmam 7 yumurta fazla mı?

• Nedecük :/

• protein tozu al; casein, whey'den daha iyidir. Ya da leblebi gibi tam protein içeren bitkisel gıdalar yiyebilirsin bunlarda kolesterol yoktur. Bu arada ben de çok yiyorum yumurta:)

• Arkadaşım ,öncelikle spora bisikletle giderken harcadıgın enerjıyı kardiona dahil etme!oraya 20 dk lık biryolculuk senin için bir avantaj,oturdugun binadada asansör yerine merdivenleri kullanmak gibi..nabız aralıgının o seviyede olma sebibi ,o sırada vücudun gerekli enerjıyı o nabız aralıgında yagdan alıyor olması..nabız seviyeini bu aralıgın üzerine çıkarırsan enerjını kaslardanda almak zorunda kalırsınki buda kas kaybına yol açar.bunu takip edebilmek için yapman gereken en saglıklı cihaz polar saatlerdir..

0|0
    0|0
  • Boy ve kg nu bilmiyorum ama dusundugum 2 seçenek var fazla kg lu deglsen asiri kardiyo hem kas yakar hemde seni zayiflatir (sadce yag olarak dgl) dger seçenek ise asiri kg lu oldgnu var sayiyorum asiri kardiyo yag yaktigi gbi hzlda kg verdirtir buda saglikli degil. Deri sarkmasina kadar yol açar onu siklaştrmak içinde ograsir durursun programinin dişina çıkma

0|0
    0|0
    • Yok fazla kilolu degilim ama gibegimde yaglanma var. Ayrica asagidaki yorumda belirttigim nedenlerden dolayi kilomu zor kontrol ediyorum. Kendimi salsam biraksam bir kac ayda balon gibi olabilirim :)

Yükleniyor...